Putopis - Slovenija - 2011

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Putopis - Slovenija - 2011

Post od liiiman »

Ljubljana - Bled - Bohinj

Slovenija, zemlja zelenila, prirodnih lepota, uredna i raj za kamp turizam

Pokušao sam u podnaslovu da kroz jednu rečenicu sažmem naše utiske. Put od Novog
Sada do Ljubljane traje oko 7,5 sati normalne i opuštene vožnje, većinom
autoputevima kroz Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju. O kvalitetu puteva kroz Hrvatsku
i Sloveniju je već dosta pisano na forumu, kao i o cenama putarine pa ću taj deo
preskočiti. Čim se udje u Sloveniju zapaža se uređenost svih zelenih površina i
putpuni nedostatak smeća. Neposredno pred Ljubljanu uključujete se u obilaznicu
i da bi se stiglo do kampa Ježice odvajate se na severni krak obilaznice. Kamp
Ježice se nalazi na samom kraju Dunajske (mi kažemo Bečke) ulice i smešten je
na samoj obali Save u predivnom šumovitom ambijentu u kome dominiraju velika
stabla hrasta i kestena. Kamp je potpuno opremljen, čist i srednje veličine
(35E je noć za nas četvoro + prikolica + struja). U neposrednoj blizini kampa
je vodeni centar sa kompleksima bazena i dodatnim sadržajima punog
sportsko-rekreacionog centra. Dunajskom ulicom, od kampa, direktno stižete u
centar grada, preporuka za parking je garaža ispod Cankarjevog doma.
Najatraktivniji deo Ljubljane je sam stari centar, najčešće nazivan
Tromostovje. Urbanistički je sve organizovano uz reku Ljubljanicu, i gravitira
ka strani reke u kojoj je stari grad iznad koga dominira Ljubljanska tvrđava.
Restoran Dvor se preporučio sa hladnim Union-om i vrlo kvalitetnim pizza-ma.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Put od Ljubljane do Bleda traje nekih sat vremena, opet autoputem, i tokom puta
prolazite pored aerodroma, Kranja, Radovljice sa pogledom na Krvavec (meni lično
drago skijalište). Ovim putem ulazite u Alpski deo Slovenije. Pre samog ulaska u
mesto Bled postoji skretanje za kamp Šobec, ali mi smo želeli da se smestimo
na samom jezeru i tako smo došli do autokampa Bled. Lokacija kampa je na suprotnoj
strani jezera u odnosu na mesto Bled i kamp je smešten između stenovitih litica
u mešovitom šumsko-livadskom okruženju. Kamp je odlično opremljen, čist i prilično
velik (32E je noć za nas četvoro + prikolica + struja uz popust na međunarodnu
AMSS karticu). Bledsko jezero je prirodni ukras, a uz jezero su se zaista potrudili
da razviju visoki turizam, ali da ne naruše prirodne lepote. Lokacija kampa
omogućava da laganom šetnjom uz jezero (nekih 3km grubo) dodjete do mesta Bled
koji je turističko jezgro. Sama štenja će vas opiti kombinacijom lepota i boja
jezera, zelenila, planinskih vrhova na kojima je još bilo snega, prelepih vila
uz jezero, stari grad Bled, ostrvo sa crkvicom, cveće sa svih prozora i balkona,
osećaj je kao da ste se ušetali u film "Moje pesme, moji snovi". Kada ste u
mestu Bled, nikako se ne smeju propustiti čuvene krempite u hotelu Park. Šetnju
nastavite drugom obalom i vratite se do kampa Bled. Uz put, oni željni adrenalina
mogu uživati u letnjem sankanju na posebnim šinama. Iz okoline Bleda izdvaja se i
mogućnost obilaska kanjona Vintgar.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Na oko 30km od Bleda nalazi se jezero Bohinj koji je deo Triglavskog nacionalnog
parka. Za razliku od Bleda, ovde je priroda potpuno u prvom planu, a turizam je
malo skrajnut. Ovo omogućava potpun užitak za sve ljubitelje prirode. Put od
Bleda do Bohinja vas vodi uz Savu Bohinjku, kroz prelepa mala mesta od kojih se
izdvaja Bohinjska Bistrica sa kampom Danica. Naš cilj je mesto Ribičev Laz na
samoj obali Bohinjskog jezera. Još jedan prirodni biser od čije lepote ostajete
bez daha. Iznenađuje bogata ponuda aktivnosti za sve one koji vole viši nivo
adrenalina: razni raftinzi, paraglajding, alpinizam i penjanje na stene,
ozbiljne planinarske ture i slično. U obilasku Bohinjskog jezera dolazimo do
kampa Bohinj. Kamp je nešto manji, čist ali nešto slabije uredjen od gore
pomenutih kampova. Neposredno pre kampa se odvaja put ka gondoli Vogel. Gondola
vas podiže za nekih 1000m do skijališta i potpuno vas dovodi u visoki Alpski deo
sa koga se pruža divan pogled na Bohisko jezero i naravno Triglav.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Nadam se da sam uspeo da vam dočaram bar deo našeg užitka tokom ovog izleta!
Poslednja izmena od liiiman u 14 Okt 2017 10:00, izmenjeno 5 puta ukupno.
singer
Korisnik
Postovi: 73
Pridružio se: 15 Mar 2011 20:06
Lokacija: Fjutog

Post od singer »

Bravo za reportazu
Razlika između dečaka i odraslog muškarca je samo u ceni njihovih igračaka
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

odlican putopis , ispunjen aktivan odmor
stjepanovic
Novi korisnik
Postovi: 3
Pridružio se: 02 Maj 2011 21:45

Post od stjepanovic »

Predivno opisano. Upravo mi je ovo trebalo pošto planiramo iskoristiti jedan od prvih vikenda u julu upravo u obilsaku Slovenije. Tako da će mi ovo biti od koristi.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Putopis - Slovenija - 2011

Post od liiiman »

Čateške toplice

U ovom delu Slovenije predeo nije karakteristično Alpski, više podseća na delove centralne Srbije. Ono što je ovde priroda podarila su termalni izvori koje su domaćini maksimalno iskoristili i napravili banju sa dodatkom svih mogućih, za komercijalni turizam, sadržaja. Većina sadržaja vezuje se za aqua-park. Prvo što na goste ostavi utisak je veličina bazenskih kompleksa. Na velikom prostoru nalazi se sve što možete zamisliti da je zanimacija na vodi. Postoje posebni sadržaji za decu od 0 - 3, pa posebno za decu od 3 - 6, pa za veću decu neplivače, pa ..., pa sve do sadržaja za odrasle u kojima uvek čuče deca i naravno za odrasle koji vole da jedu i piju (a baš i ne vole vodu :). Mislim da je ovo kompleks koji je dobra smernica za sve naše banje sa termalnim izvorima, samo mogu da zamislim šta bi se sve moglo napraviti u npr. Banji Kanjiži. U okviru kompleksa nalazi se kamp i to kategorisan sa 5 zvezdica. Kamp je dobar, ali je lošiji u odnosu na Bledski kamp koji ima istu kategoriju. Prva zamerka je na veličinu parcela u kampu što dovodi do toga da imate osećaj prenatrpanosti. Jedine veće parcele su na lokacijama uz samo veštačko jezero, ali su zato cene ovih lokacija više (o cenama na kraju opisa). Pored malih parcela, kamp je dobrim delom reizdat Holandskim agencijama koje nameste šatore i njih naknadno izdaju. Sami šatori su nabijeni jedni do drguh što opet dovodi do osećaja skučenosti. Mi nismo navikli da se u kampu osećamo skučeno, tačnije kampovanje i ima tu čar osećaja otvorenosti prostora.

Cene! Noć u kampu za nas je bila 65 Eura. Bez obzira što je u cenu uključeno korišćenje bazena, mislim da je preterano. Opravdanje domaćina je da celodnevna ulaznica na bazene za odrasle košta 16 Eura, pa kao kamp i nije tako skup (moj omiljeni lik Obelix bi na ovo rekao: "TOC, TOC, TOC"). Cene u restoranima i kafanama su više manje na slovenačkom proseku što je prihvatljivo za nas.

Na kraju evo i slika, ipak je sve ostalo zaslužilo da se vidi.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Poslednja izmena od liiiman u 14 Okt 2017 10:05, izmenjeno 2 puta ukupno.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

ne znam dal ste obisli kanjin reke soce, tu je tek pripoda pokazala svoje umece, a slovensi su to lepo prezentovali turistima, tako da pred bleda, bohinja, cateskih i dolenskih toplica lepo je popeti se na vogel.
putopis je odlican a cene ne bih komentarisao pogotovo cene na bledu, cesto posecujem sloveniju i ima dosta toga da se vidi, ali svako gledanje mora da se plati, nema nista za dzabe. stvarno je sve sredjeno, cisto, uredjeno kako treba, i to je zemla sa malo stanovnika a jako mnogo kampera jer je to kod njih jako izrazeno.
voleo bi kad bi srbija imala bar 20% onga sto su slovenci napravili u camp turizmu, naravno kod njih je kampovanje tradicija
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Zaista lep putopis, čestitke Liimanu.

Kada vidiš gde su sada bivša braća, prosto te tuga uhvati kada se okreneš oko sebe. Posle gledanja ovakvih slika uvek se zapitam zašto Mi ne možemo ako ništa drugo, bar malo da spustimo nos i ugledamo se na druge.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

driver57s napisao:ne znam dal ste obisli kanjin reke soce, tu je tek pripoda pokazala svoje umece, a slovensi su to lepo prezentovali turistima, tako da pred bleda, bohinja, cateskih i dolenskih toplica lepo je popeti se na vogel.
putopis je odlican a cene ne bih komentarisao pogotovo cene na bledu, cesto posecujem sloveniju i ima dosta toga da se vidi, ali svako gledanje mora da se plati, nema nista za dzabe. stvarno je sve sredjeno, cisto, uredjeno kako treba, i to je zemla sa malo stanovnika a jako mnogo kampera jer je to kod njih jako izrazeno.
voleo bi kad bi srbija imala bar 20% onga sto su slovenci napravili u camp turizmu, naravno kod njih je kampovanje tradicija
"Moramo nešto ostaviti i za sledeću godinu" je jedna od mojih omiljenih izreka. Dolina Soče i još mnogo drugih, možda ne toliko poznatih, lokacija tek treba obići.

Ja sam veliki zagovornik politike u kojoj se naplaćuje sve što vredi (zato sam i podržao cenovnik kampa u Zasavici). Slovenija je jako lepo implementirala ovu politiku i to je možda osnovni razlog njihove uredjenosti. Mi imamo problem u očekivanju da su stvari besplatne i svima dostupne, a da će se nekom magijom same održavati, biti čiste i uređene. Mislim da i psihološki uticaj ne smemo zanemariti. Kad nešto platiš, onda to i ceniš više. Ipak i pored mog stava morao sam komentarisati previsoku cenu kampa u Čatežu, mislim da je to druga krajnost.

Kamp tradicija kod nas postoji, ali se uspavala (nekada su u istarskim kampovima postojale čitave novosadske ulice, a i veliki broj firmi je organizovala letnja odmarališta po kamp prikolicama. U mnogim mestima u Srbiji su bili kampovi organizovani oko auto klubova). Mene ohrabruje ovaj forum, ali me ohrabruje i činjenica da ljudi van foruma sve više pričaju o potrebi izgradnje kampova. Besparica i izolovanost je ipak ostavila ogroman trag. Doćićemo mi do tih 20% i pre nego što mislimo.
Poslednja izmena od liiiman u 23 Avg 2011 10:54, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Nije sve tako crno, dobar primer takvog turizma animacije gosta i pregrst prirodnih lepota na relativno malom rastojanju su svakako Bajna basta ,perucac ,tara .sengenska pruga .drvengard. I sirogojno.
Toliko lepuh utisaka i impresija imam sa takvog pztovanja da bi mogao nadugacko ali reci cu kratko da sam se pozitivno iznenadio i takodje sam spreman ovu turu da predlozim svakom gostu sa ponosom sto je to u Srbiji.
Naravno da se dosta toga placa za videti i doziveti ali nisu gosti dosli da stede vec da se zadovolje a imamo sta da im ponudimo.
Mozda otvorimo novu temu sta treba posetiti u zemlji Srbiji i tako istaknemo i sami prwstavimo kvalitet koji je neosporan.
Korisnikov avatar
Joe
Korisnik
Postovi: 249
Pridružio se: 15 Feb 2010 11:51
Lokacija: Novi Sad

Post od Joe »

@liiiman

Pojma nemam kako mi je promakao ovako zanimljiv putopis.
Super je sve prikazano i ilustrovano !
Pozdrav Slika
Nije važno šta kaže, nego ko kaže !
Odgovori