samogradnja kampera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Da,zaboravio sam, ako hocete kucnog ljubimca da povedete u EU za svaki prelazak vam je pored plavog pasosa potrebna i potvrda od Veterinarske inspekcije koja kosta oko 60 evra (samo papir). Dakle, to je do nas ne do ovih preko. Kako su dosli do te cene? Mogli su da stave i 600 evra. Sve u svemu mi smo u mnogo cemu ispred Evropske unije. Ali, da ne mracim i ubijam pojam nasem vrednom kolegi. Veliko je zadovoljstvo (uprkos ovim nasim haraclijama) putovati kamperom i tesko bih mogao da se vratim turistickim agencijama.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Kad dodjes na Kopaonik iz pravca Brzeca, prodes onaj veliki parking ispred Konaka produzis oko 500 m i skrenes isped hotela ''Putnik'' levo uzbrdo. Put ide malo unazad i prolazi pored garaza za masine za ciscenje snega i izlazi pravo na stazu ''Malo jezero''.
Omnia mea mecum porto
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Cuo sam od jednog kolege da koristi parking hotela Jugobanke (koji ne radi). Da li neko zna nesto o tome?
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

ja sam bio u oktobru iznad tog parkinga,(JUGOBANKA) tada su bili parkirana vozila od vojske (nesto za vezu) i policiski terenci nevidim da bi u bilo mesta za konaciste, al ko zna kakav ce rezim da ima za sezonu. Hvala za poziciju malo jezero
43.2837 20.806452762
ukapirao sam izgleda da je ova adresa hvala
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ja sam pretprosle godine spavao na parkingu ispred hotela Jugobanke nekoliko dana. Jednog jutra je dosao covek navodno iz hotela i trazio da platim parking 500 din. dnevno Odgovorio sam da cu platiti i trazio priznanicu. Naravno, posto nije mogao da mi je izda trazio je da ga castim 200 din, sto ja naravno nisam uradio. Tako se i zavrsilo , sutra sam i onako morao krenuti kuci.
Omnia mea mecum porto
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

Danas sam imao novo "iskustvo" sa upucenosti nasih ljudi na tehnickom pregledu. Radjen je samo pregled za carinu(broj sasije i broj motora). 3 sata nije uspeo da procita broj motora na Renault master u , da shvati razliku izmedju prikolice i kampera, da kategorise vozilo u putnicko za kampovanje i stanovanje.... (servis MAN a na autoputu).
Putarine su bezobrazno visoke i zato je najbolje najblizi granicni prelaz i onda je sloboda. Procitao sam da ce uvesti VINJETE i kod nas, pa ce onda valjda biti normalno, ako nas ne svrstaju u slepere.
Ali i pored svega ovo je najlepsi vid odmora i putovanja.
zoranGROS
Korisnik
Postovi: 95
Pridružio se: 27 Mar 2009 22:09

Post od zoranGROS »

Da li neko ima iskustva sa clanstvom u AMS kazu da postoji mogucnost popusta za auto kampove po celoj Evropi ako se uopste i locirate po kampovima.

PA IPAK DA OBELEZIMO DANASNJI DAN KAO SIGURNA POTVRDA O UKIDANJU VIZA ZA ZEMLJE EVROPSKE UNIJE
Svi smo bili svedoci koliko je bilo porazavajuce ocekivati vizu za boravak , posebno saosecam sa kamperistima koji su morali da imaju potvrdu rezervacije ili vec neki takav dokument.
Licno mislim da od ovog casa sve vezano za ovu kategoriju (KAMPERI kao vozila) sada otvaraju nove mogucnosti razvijanja u zemlji Srbiji. Sigurno ce se pojaviti i trziste , kao i zaziveti renta . Bice nas vise

Sabiram se nesto "covece 18 godina " su bili redovi sa sve nasom mukom.
DA NEBUDEM BABA AL NEK SE SVAKO PRESABERE PA SABERE I ODUZME IZ SVOJE TACKE GLEDISTA , ZBOG OVOGA NEKOG TREBA DA JE SRAMOTA STA JE URADIO SVOM NARODU, A NA KRAJU SIGURNO POSTOJE I ONI ZA POHVALU KOJI SU POVRATILI TE LJUTSKE BENEFICIJE BITI JEDNAK PRED DRUGIMA.
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Nije lose imati tu CCI karticu. Moze se dobiti popusti od 5-10% zavisno od sezone u mnogim kampovima. Ja sam je izvadio pre godinu dana, mislim da kosta oko 20 evra. Dobija se u AMS u Ruzveltovoj. Naravno, isplati se jedino ako ces dosta putovati.
Sto se tice viza, svakako divna vest, narocito za kampere. Bilo je stvarno smesno objasnjavati recimo u Slovenackoj ambasadi da ides kamperom u njihovu zemlju a oni tvrde da ti treba rezervacija kampa 30% uplaceno, pa ti onda probas da rezervises kamp recimo u Lendavi a oni ne mogu da veruju sta trazim od njih. Rezervacije ne postoje. Pri tome zelis da udjes sa kamperom koji vredi kao !5 kvadrata na periferiji Ljubljane. Valjda je mislio da cu da prodajem jorgane i carsafe po Sloveniji. Glupost je univerzalna pojava. Ali svemu dodje kraj. Tako da svaka cast Evropi, pravi su trgovci, dobili su sve za nista. To je posao!
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Euforija oko viza je prosla, pozurite sa vadjenjem novih pasosa i pocnite sa pripremama za putovanja. Evo od mene drugi pokusaj da pokazem nesto od svojih putovanja. Prvi pokusaj mi nije uspeo na samom sajtu ali sam se sada ugledao na Zorana pa sklopio nesto za probu na www.youtube.com. Potrazite "KAMPEROM KROZ GRCKU 2009".
http://www.youtube.com/results?search_q ... type=&aq=f
Poslednja izmena od mustang u 02 Dec 2009 19:53, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
zoranGROS
Korisnik
Postovi: 95
Pridružio se: 27 Mar 2009 22:09

Post od zoranGROS »

Nislija ako je ista moglo da mi ulepsa dan i vece sigurno je ovaj putopis za koji slobodno mogu da kazem ne samo da je putpis vec vodic za godisnji odmor.
Gledali smo zena i ja vise od dva puta zaredom , doslo nam je da stavimo naocare za sunce!!!!
Na Tasosu smo boravili obisli smo sve u krug i cini nam se kao da su pozicije one koje smo u mislima odredili.
Jos jednom SUPER, EMITUJE POZITIVNU ENERGIJU
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Pogledao sam i ja mali putopis i cestitam na lepoj prezentaciji. Zeljno cekamo novu.
Imam pitanje. Kakav ti je onaj mali klima uredjaj, spoljna jedinica na zadnjem delu kampera?
Ja bi trebalo da ugradim split sistem u moj stari kamper pa se nadam da si iscackao neki uredjaj po dobroj ceni. Pozdrav
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Manji kamper na slikama je moj. Na njemu je originalna krovna klima WAECO C1000. Na drugom vecem kamperu je split sistem napravljen od '' sedmice'' prozorske klime. Iz originalnog kucista je izvadjen isparivac zajedno sa kompresorom i ventilatorom i ugradjen u novo manje kuciste. Unutrasnji izmenjivac je ugradjen u manje kuciste sa novim ventilatorom i uklopljen u enterijer kampera. Ovako rucno izradjen split sistem je zgodan zbog relativno niske cene, male potrosnje struje a i moguce ga je napajati pomocu pretvaraca 12V/220V.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ako ugradjujete u kamper kucni split sistem klima uredjaja obavezno kupite sistem sa tzv. invertorom. To je savremeniji nacin napajanja kompresora strujom. Kod klasicnih sistema kompresor tj. motor klima uredjaja se napaja naizmenicnim monofaznim naponom iz mreze i frekvencijom od 50Hz. Njegova potrosnja je uvek ista (maksimalna) bez obzira koliku ste temperaturu hladjenja zadali. Kod klime sa invertorom naizmenicni mrezni napon se ispravlja u DC napon i njime napaja poseban invertorski uredjaj koji promenom frekvencije u tri faze vrsi promenu obrtaja motora kompresora ali zadrzavajuci njegov obrtni moment na visokom nivou. Time se dobija manja potrosnja kod manje zadate temperature a struja startovanja je vrlo mala. Obicni klima uredjaji imaju struju startovanja od 16-25A u trajanju ud nekoliko milisekundi sto onemogucava startovanje klime preko pretvaraca 12V/220V.
Mnogi kampovi imaju ogranicenje snage na prikljucku za struju na 1,5-2A pa je priljucenje obicne klime nemoguce.
Invertorski klima uredjaj je dosta skuplji ali i mnogo primenljiviji u kamperima.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Realno koliko je potrebno i koliko cesto se ukljucuje klima u recimo 10 letnjih dana (primer u Grckoj) Racunajuci da se dan provodi na plazi , nocu je nesto svezije a sunce ujutru pomaze da se ne lezi pola dana u krevetu - neki prirodni budilni naravno za zdrave ljude ?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Klima uopste nije potrebna dok si na plazi pored mora. Ako su prozori otvoreni temperatura unutra i spolja se ne razlikuje mnogo, mozda 1-2 stepena, jer pored mora uvek ima bar malo vetra pa se prirodnom cirkulacijom izjednaci temperatura. Temperaturu stalno pratim na termometru koji ima spoljasnju sondu. Letos nam je uvek bilo pored mora oko 30 stepeni, dok je u Solunu na parkingu ispred IKEA-e bila 42 spolja. Klima je najpotrebnija kada se uvece krene u izlazak grad. Prozori su zatvoreni a kamper parkiran na asvaltiranom parkingu koji je jos vruc od sunca koje ga je peklo celog dana. Ja praktikujem da leti menjam mesto u podne kad je kupanje opasno zbog sunca pa je normalno da klima u voznji bude ukljucena. Po meni najbitniji deo opreme kampera je krovni prozor sa ventilatorom. On moze u nekim slucajevima mnogo brze rashladiti kamper od klime, direktnim ubacivanjem svezeg vazduha.
Omnia mea mecum porto
Odgovori