samogradnja kampera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Iskreno !!! Da li ste na ovim putovanjima po Tasosu koristili neki od kampova ili ste se locirali slobodno, jel su postojala neka ogranicenja boravka na plazama nocu od strane mestana i takva neka iskustva .
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Uvek smo se locirali slobodno ali smo pazili da nikome na bilo koji nacin ne zasmetamo, sto se nije moglo reci za grke koji su nam vise puta "nabili'' haubu auta u sama vrata kampera ne pomisljajuci da ce nam mozda zasmetatati. Gde god smo se parkirali uvek smo prvo navlacili gumene rukavice i sakupljali smece oko kampera da bi nam bilo lepse i da ne bi neko pomislio da smo to mi bacili. Na Tasosu nismo od mestana ni od policije imali nikakvih neprijatnosti ali smo imali na prvom prstu Halkidikija par upozorenja od policije da tu ne mozemo ostati nocu i da se pomerimo na neko drugo mesto. Na Tasosu smo sklopili vise iskrenih prijateljstava sa mestanima koji su dolazili na kupanje ili pecanje tu gde smo mi bili parkirani. Vrlo su neljubazni bili na Kefaloniji gde smo nailazili par puta na visinske rampe gde ne mozete proci kamperom. Kefalonija je po nama jedno od najlepsih ostrva u Grckoj ali sa najneljubaznijim mestanima. Desilo nam se da nam radnik na benzinskoj pumpi ne da da natocimo vodu ako ne sipamo gorivo. Sto se tice slobodnog parkiranja i nocenja pored mora, uvek smo se grupisali sa drugim kamperima. Najgore sto vam se moze desiti da dodje policija i da vam ''ljubazno''skrene paznju da tu nemozete ostati ili da dodje čičica u kamionetu iz obliznjeg kampa i da vam kaze da tu nikako ne mozete ostati jer je to teritorija kampa ili slicno.
Poslednja izmena od mustang u 03 Dec 2009 22:18, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Ja sam pretprosle godine bio na Tasosu ali u kampovima. Nikako nisam mogao da nadjem nesto pristupacno a pristojno za slobodno kampiranje. Sada kada vidim ovaj snimak Mustanga pitam se da li smo bili na istom mestu. Ali verovatno sam placao danak neiskustvu (bilo je to prvo kampovanje). Inace kako se stari sve manje sam sklon avanturama tako da sam ovog leta bio na Pilio i mogu vam reci da je to jedna od najlepsih oblasti u Grckoj i pravo otkrovenje za mene. Puno zelenila,odlicne plaze, sve to dosta podseca na Dalmaciju. Za 22 dana video sam samo jednu bg tablicu i moram da kazem da sam se prvi put stvarno odmorio. Nisam ni produzavao dole prema Peloponezu. Ostavio sam to za sledeci put. U stvari odoleo sam onim putopisima Slovenaca na njihvom sajtu (obilazak Grcke za 12-13 dana) stao na loptu i stvarno uzivao.
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Da ne zaboravim da pitam Mustanga. Da li si spavao u Solunu na parkingu IKEA ili na nekom drugom mestu?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Naravno. To mi je zadnja destinacija pre povratka kuci. Svake godine spavamo na tom parkingu i nismo imali nikakvih problema osim sto su nam nocu smetale ogromne i bucne rotirajuce reklme i klinci koji su po parkingu turirali motore i skripali gumama.
Omnia mea mecum porto
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Kada smo vec kod toga. Gde se nalazi IKEA, da li mozda imas koordinate i da li moze da se obilazi Solun?
zoranGROS
Korisnik
Postovi: 95
Pridružio se: 27 Mar 2009 22:09

Post od zoranGROS »

40.54995 22.9835781951

probaj da markiras pa opcija google mapa
ja nisam bio tamo ali sam istrazio izgleda da je to to mesto , ipak potrebna potvrda
pozdrav Zoran
zoranGROS
Korisnik
Postovi: 95
Pridružio se: 27 Mar 2009 22:09

Post od zoranGROS »

razdaljina od parkinga do luke 10km Kaze google earth
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Pitanje za naseg dragog administratora: Da li je u funkciji link putovanja jer vidim da na njemu ima nekoliko zanimljivih putovanja bez ikakvih detalja ? Palo mi je na pamet da ovo putovanje koje sledi postavim na taj link ali ne bih stavljao slike (valjda svi znamo kako izgleda grcka salata) nego korisne informacije sa tog puta da bi neko drugi ko krene kasnije imao kompletnu informaciju. Iz iskustva znam da je mnogo lakse isplanirati i krenuti na put kada imamo te informacije. Nadam se da cu biti dovoljno vredan posle 20 januara.
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

vise puta sam bio u Solunu i spavao, naravno divlje. Park Ikea je slobodan, ali dosta daleko od centra. Ja se uvek parkiram u ulici uz more, posle kule. Dalje(3 do 4km) ima parkinga i odlicni su za spavanje, moze se prespavati i na desnoj strani kolovoza blize kuli(dozvojleno parkiranje), ali je vrlo bucno od vozila. Na levoj strani je zabranjeno i ja sam doziveo da mi policija bukvalno odvaljuje tablice u 7 ujutru. U Atini sam takodje spavao u delu stambenih zgrada, na 20 min od Akropolja. Bitno je vreme kada se ulazi u grad(rano jutro), tada nema guzve, a lako je i parking naci.
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

E,ovako ja zamisljam razmenu korisnih informacija. Kad smo vec kod Soluna da apsolviramo temu,ostalo mi je samo nejasno kako se stize od Ikee do grada? Ima li neki bus? Mozda mi to i nece trebati za sledecu sezonu jer sam u fazi resavanja pitanja komunikacije izmedju kampera (kampa) i okoline. Razmisljam o kupovini skutera, cak postoji ideja a to sqm video kod par kampera u Italiji da imaju na prikolici Smarta. Ne znam kakva su tvoja iskustva oko toga? U svakom slucaju hvala na informaciji, vec sam je stampao, da imam pri ruci kada budem planirao sledece leto.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja za sada koristim bicikle, ali ću mozda kasnije uzeti skuter, obzirom da mi je garaža za njega predviđena u okviru kampera. Što se tiče šta uzeti kao pomoćno sredstvo, sve zavisi koliko osoba koristi trenutno kamper i da li je potrebno da svi budu na istom mestu zajedno. Moje neko mišljenje je da čak najbolje da uvek neko od osoba bude u blizini kampera, opreza radi.

Što se tiče stajališta autobusa kod Ikee, ima ih ja misilim bar dva, jedan je negde na sredini parkinga i nalazi se na strani puta koji vodi ka gradu, negde prema MC-u. Druga velika stanica je na semaforu, pored taksi stanica, ( sam plac Ikee je na "ćošku" i tu se nalazi glavni ulaz u nju). Iskreno, nisam zagledao previše, ali koliko se sećam ova stanica je za više linija, tako da zasigurno bar dve - tri linije idu uvek ka gradu. Inače u Solunu završavaju prvi krak metro-a, pa kada krenes treba se raspitati kuda se ona prostire, nije nemoguće da ona ide od Aerodroma do centra, a to je upravo pored Ikee.

Za neke od informacija pogledaj na: www.grckainfo.com/index.php

Mislim da u kamperu imam plan Soluna sa autobuskim stajalištima, proveriću, pa ako ga nađem, pustiću ga kao sliku na forum
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ove godine 20km ispred Atine, upoznao sam jedan bračni par sa dvoje dece, iz Slovenije, okolina Ljubljane.
U razgovoru sa njima uočio sam da svi Slovenci u principu koriste kampere jednako zimi kao i leti. Zainteresovan time dogovorio sam se sa suprugom da ove godine odemo u Kranjsku goru u Januaru. Sa njima sam se dogovorio da mi nađu neku pristojnu lokaciju ili nešto sl. Kada se vratim, javiću se.
Interesuje me da li mustang, kao neko ko je već koristio kamper zimi u dužem periodu vremena, ima šta da kaže u vezi korišćenja kampera zimi, naročito gasa u zimskim uslovima, (grejanje, kuvanje), kako je na Kopaoniku što se tiče struje, gde se može zakačiti, da li je imao problema sa servisom (pitka voda, pražnjenje otpadne vode, klonje i sl,) Što se tiče gasa, čuo sam da na minusnim temeraturama treba koristiti drugu mešavinu, a ne klasičan gas. Ovo je interesantno i za Zorana zbog pogona njegovog kampera na gas.

Što se tiče smeštaja, ne znam kako je zimi na Kopaoniku u blizini sedišta AMSS i gorske službe, i okoline kod hotela Invest banke, liči mi da jedino tamo u Februaru ili Martu može da se nađe veće slobodno mesto.
Ako ima dovoljno snega, možda nije loša opcija za kamper Brzeće, Bela Reka I i II brzo izvlače, nema gužve, a u Brzeću ima mnogo više mesta nego gore u centru.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Koriscenje kampera zimi je vrlo interesantna tema. Ja sam uglavnom sam iz sopstvenog iskustva naucio neke stvari pa cu vam ukratko reci neka moja iskustva.
Ko ima ugradjenu fiksnu plinsku bocu (kao automobili) uglavnom ce imati problema zimi. Iako je zimska smesa auto gasa koji se toci na pumpama obogacena vecim procentom propana, desice vam se da ostanete bez plina vec posle 3 - 4 dana. Propan je gas koji ima dobru isparljivost na niskim temepraturama za razliku od butana koji je isparljiv samo iznad nule. Meni se desavalo da boca od 30 litara bude prazna vrlo brzo. Medjutim kod sledece dopune shvatio sam da je u boci ostao butan koji nisam mogao da iskoristim zbog niske temperature. Kad nocu na -10C ostanete bez grejanja, muka vas natera da nadjete neko resenje. U kamperu uvek imam i malu plinsku bocu od 2l a zbog zime i eventualnih problema sa dizel gorivom nosim plnski brener. Jednostavnim kratkim zagrevanjem boce sa donje strane omogucio sam isparavanje butana i normalan rad grejalice. Kamperi koji imaju ventil za promenu vrste rada, tecna ili gasovita faza, verovatno ce imati manje problema. Ko ima zamenljive boce koje su u boksu i na temperaturi iznad nule nece imati problema, mada je najbolje koristiti cist propan.
Sa'' crnim tankom '' ili kasetom za WC necete imati problema zbog smrzavanja ali sa otpadnom vodom sigurno da. Resenje je ugraditi grejac ( ima ga u Moveri) ili jednostavno kupiti neki jeftin antifriz i sipati ga kroz slivnik umivaonika. Ja sam probao sa dva litra 100% koncentrovanog antifriza na rezervoar od 100 litara i bilo je ok. Mada temperatura nije bila mnogo niska, negde od -1 danju do -7C nocu. Ako je mesto zgodno, naj jednostavnije je drzati ventil otvoren i uvek koristiti toplu vodu. Ipak je to relativno cista voda i mozete je ispustiti direktno u sneg, nece se ni primtetiti.
Od bilo kakvog servisa voda, struja, WC, necete naci nista, morate se snalaziti sami.
Na Kopaoniku nisam nikada bio duze od 7 dana tako da mi je tank za WC od nekih 40 litara izdrzao. Ko ima kasetu koja je relativno mala morace da se snadje nekako.
Sto se tice vode ni jedna cesma u blizini nije radila osim jedne pored puta od Brzeca do Kopaonika sa desne strane na oko 7-8 km od vrha. Uglavnom sam tu tocio vodu mada mozete otici do Granda ili sl. i kanisterom natociti vodu.
Gas mozete dopuniti jedino u Brusu dok goriva ima i u Brzecu.
Sto se tice parkiranja ja sam u pocetku koristio parking pored puta preko puta Konaka i ispred hotela Jugobanka. Medjutim zbog daljine staza i galame nocu, pronasao sam mesto pored staze ''Malo jezero'' koje svima preporucujem. Ako se parkirate na nekom od parkinga ispred nekog hotela ocekujete da ce vam neko ocistiti mesto za auto uz nadoknadu od 500 - 1000 din a za kamper sigurno vise. Zato veliku lopatu za ciscenje obavezno nosite sa sobom. Obavzno ispitajte utabanost snega gde se parkirate jer je kamper tezak i vlo lako se tockovi ukopaju u sneg. Tu vam ni lanci vise nece pomoci. Od mene za sada toliko, pozdrav svima!
Omnia mea mecum porto
marta
Korisnik
Postovi: 189
Pridružio se: 22 Nov 2007 21:37

Post od marta »

Mozda jos par napomena. Cisti propan moze da se kupi u Elemiru. Zimi ko ide u Sloveniju moze da ga kupi na nekoliko mesta. Sto se tize zimskih uslova, desilo mi se da sam ispraznio svu vodu kada je kamper parkiran u dvoristu i ne koristi se pa sam ipak morao da menjam slavinu u kupatilu. Izgleda da treba pod pritiskom ocistiiti ceo sistem jer ako nije tako, ostane mala kolicina vode ali dovoljna da napravi stetu.
Odgovori