samogradnja kampera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Imam par pitanja u vezi sa tankovima za vodu, pa bih molio iskusnije kom,ega da mi pomognu.Koliko je vode potrebno imati u kamperu, odnosno ima li neka preporuka za 4-oro članu porodicu za npr, autonomiju od 2-3 dana. Takođe bi molio za pomoć oko mesta za tank za vodu, da li je bolje da bude u kamperu (ispod sedeće garniture) ili može i da se montira spolja na šasiju. Da li pritom treba stavljati neku posebnu izolaciju oko tanka, odnosno na koji način je to rešeno kod vas kad su u pitanju fabrička rešenja.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sve zavisi kako se koristi kamper. Ako se koristi i zimi, onda je najbolje rešenje da se vodeni tank stavi unutar kampera. Opciono postoje grejači vode koji se ugrađuju u tank, tako da voda ne mrzne.
meni je na kamperu fabrički ugrađeno mislim 100- 120lit vode, što je sasvim dovoljna autonomija za 2-3 dana. To podrazumeva jedno, dva kupanja, redovno korišćenje toaleta, pranje sudova, umivanje i sl.
Tank za vodu mi je ispod centralnog sedišta u kamperu.
ducato2
Korisnik
Postovi: 37
Pridružio se: 20 Avg 2011 10:04

Post od ducato2 »

Jos nesto u vezi vode,posmatrano sa ekoloskog stanovista, o cemu kao ljubitelji i postovaoci prirode takodje moramo voditi racuna.Veca potrosnja ciste vode podrazumeva stvaranje vise otpadne vode sto podrazumeva i cesce praznjenje rezervoara za otpadnu vodu,sto je moguce uraditi u nekom kampu,parkiralistu za kamp-vozila ili na pojedinim pumpama snabdevenim stanicom za prihvat otpadne vode.Ova usluga se placa posebno ili je cena uracunata u cenu kampa ili parkiralista.Ispustanje otpadne vode iz kamp-vozila u slobodnoj prirodi je u svim zemljama EU odgovarajucim propisima zabranjeno a kazne za preksioce su visoke. U nekim zemljama je zabranjeno ispustanje prljave vode cak i u kanalizaciju.Ovo treba imati u vidu prilikom putovanja u inostranstvo,sto podrazumeva i Grcku,gde smo najvise prisutni.
Darko
Korisnik
Postovi: 12
Pridružio se: 26 Mar 2012 15:25

Post od Darko »

UPOMOĆ!!!
Fiamma aqua 8 pumpa . Nije funkcionisala , pritisak bio slab i curilo. Rastavio sam je i po principu "zameni sta je slomljeno " zamenio sve pod brojem 01199A01 sto znaci , gumeni dihtung i ostalo.
Deo mi je doneo drugar iz Holandije.
Nalio sam vodu u rezervoar, otvorio slavine i pustio pumpu u rad.
Radi bucnije a voda ne izlazi na slavine!
Dali je moguce na je negde vazdusni cep ili sta vec?
Treba da putujem 06.04 i moram resiti problem do tada.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

imas nove punpe u Gros inoks i nauticke radnje u radnickoj i ispud gazele ...
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

voda ako se racionalno koristi 2-3 dana tank od 100 litara nama je trajao (2 odraslih i 2 male dece), kad nestane vode pravac benzinska pumpa sipam za 10E goriva i trazim crevo da napunim vodu jer svoje nism poneo, uvek su mi pumpadzije pomagale, otvore cesmu, zatvore kad im kazem.. obicno nocu pravimo pokret na drgu destinaciju nema guzve na pumpama tako sa sa vodom nisam letos i grckoj imao problema, a otpadnu sam na purtu do sledeceg mesta nocu ispustao na neosvetljenim parkinzima, kraj puta... suva zemlja do jutra poije sve tako da nema fleke, a i to je voda od prljavih ruku, i ispiranja posudja tako da nije nikakvo zagadjenje za prirodu, veci je problem kasetu od wc-a isprazniti, za to samo u urbanim sredinama koristili jake kese (slicne one za smece samo debljih zidova ) istresimo i njih, dobro zavezemo da ne curi i u kontejner kad nema drugog izbora.
jedan ruzan dozivljaj sam letos u grckoj imao: kamper pored nas na plazi (pesku) je bio 2 dana kao i mi, jedno jutro rano je otisao i na mestu gde je bio parkiran ostala je mokra flefka, mislio sam da je ispustio samo vodu, medjutim cim je sunce zagrejalo pesak i osusila se fleka ostala je plavicasta boja peska, zbog moje dece koja su jos mala pa iz znatizelje bi sve sa vide, pipnu... morao da prekrijem suvim cistim peskom sa strane. komentar ostalih kolega kampera koji su bili u blizini i videli sta se desilo bio je osudan. tako da moja deviza je kako zelis da zateknes tako i ostavi iza sebe
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Darko napisao:UPOMOĆ!!!
Fiamma aqua 8 pumpa . Nije funkcionisala , pritisak bio slab i curilo. Rastavio sam je i po principu "zameni sta je slomljeno " zamenio sve pod brojem 01199A01 sto znaci , gumeni dihtung i ostalo.
Deo mi je doneo drugar iz Holandije.
Nalio sam vodu u rezervoar, otvorio slavine i pustio pumpu u rad.
Radi bucnije a voda ne izlazi na slavine!
Dali je moguce na je negde vazdusni cep ili sta vec?
Treba da putujem 06.04 i moram resiti problem do tada.
Darko, napuni prvo pumpu vodom koliko možeš. Onda je namontiraj ali ne steži odvodno crevo do kraja, ostavi labavu maticu da može izlaziti vazduh. Otvori jednu slavinu i uključi je da radi. Na labavom spoju na izlazu iz pumpe će upočetku izlaziti mešavina vazduha i vode a onda samo voda, naravno stavi neku krpu ili posudu ispod da ne nakvasis kamper. Kad čuješ da pumpa otežano radi to je znak da je izbacila vazduh i da se napunila vodom, tada zavrni maticu na odvodu do kraja i sačekaj da iz instalacije izbaci sav vazduh i to uradi posebno za svaku slavinu.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Za Darka, U Budimpešti imaš predstavništvo FALLE iz Austrije. Ja sam prošle godine tamo montirao solar i tendu i još neke sitnice.

Uđeš na sajt FALLE , imaš online katalog, odabereš sve što želiš, mejlom kontaktiraš njihovog predstavnika u Budimpešti, on naruči i za par dana stiže roba kod njega u servis. Lik je sasvim ok, vrlo je predusetljiv i ljubazan. Odmah skida PDV ukoliko je cena robe preko 110 EUR-a.

Ukoliko odlučiš da odeš do njega, javi da ti objasnim lokaciju, malo je teže naći, kada ukucaš u GPS adresu on te dovede po njemu gde treba, ali to je u krugu od 500m, pa ako ne znaš, zalutaš.
Darko
Korisnik
Postovi: 12
Pridružio se: 26 Mar 2012 15:25

Post od Darko »

Taman kad sam resio pumpu za vodu kada je nastao problem sa Trummatic 3002 peckom.
Evo sta se desava, nakon pritiska na regulator i dovodjenje zeljeni polozaj cuje se elektricni upaljac ali ne dolazi do paljenja za pola minuta i duze. Naravno sve vreme drzim regulator u pritisnutom polozaju.
Kada se konacno cuje neko paljenje zvuk elektroupaljaca ne prestaje a pri prestanku pritiska na regulator prestaje gorenje.
Skinuo sam prednju masku, rukom sam aktivirao elektricni upaljac te se varnica lepo vidi. Opet sam cekao oko pola minuta i doslo je do paljenja. Bukvalno se vidi plamen ispod pecke , dali je to ispravano paljenje? Kada prestanem da drzim u donjem polozaju ( sada rukom ) polugu regulatora, plamen se gasi a elektricni upaljac i dalje radi( nije prestajao ni kad se plamen upalio) .
Sporet i frizider lepo rade na plin.
Trebalo bi da krenem na put u petak , sta mogu da uradim ?
Darko
Korisnik
Postovi: 12
Pridružio se: 26 Mar 2012 15:25

Post od Darko »

Gros , pregledao sam temu Truma plinska pec i vidim da si nudio broj telefon majstora u Zemunu Grosu ali ga nigde nisam nasao . Ja nisam bas tehnicki potkovan tako da ako nema nekog lakseg resenja moram na servis.
Ima li sanse da mi nadjes kontakt telefon?
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

serviser zemun :064/1652051
zikaratluk@gmail.com
Novi korisnik
Postovi: 3
Pridružio se: 21 Jun 2011 21:02

Post od zikaratluk@gmail.com »

ja bih da dovezem kamper iz Nemacke i ovde da skinem nadgradnju i da je postavim na drugi kombi.da li se nadgradnja carini?pozdrav
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

naravno da se carini . a mozes je cariniti samo kao rezerni deo , sto znaci da na svoje ime imas kamper vozilo u posedu sa nasim papirima ...
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Mozda i ne. I ja sam nekad razmisljao na tu temu. Groskamper je radio nadogradnju. Treba videti da li mu u saobracajnoj stoji neki podatak o kamp prikolici koju je ubacio na sasiju kombija. Pretpostavljam da se vozilo, kamper, vodi sa brojem motora i sasije koji pripadaju kombiju na koji je on ubacio kamp prikolicu. Ako je to tako, a mozda i nije, onda dodjes sa vozilom i nikad ga vise ne registrujes a nadgradnju montiras na legalnu sasiju. E sad nije bas po zakonu a da li je protivzakonito ili je to rupa u zakonu treba videti. Podrazumeva se da je vozilo legalno nabavljeno u inostranstvu sa papirima.
Poslednja izmena od Dragan u 18 Apr 2012 20:59, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Pazi ne moze niko da ti kaze uvezi i cuti, to je klasican carinski prekrsaj tako se ne pise.
Ali ukoliko ti se nadje prikolica u vlasnistvu u tvom posedu zakon dozvoljava dase nadogradi na sasiju legalno na kombi. Takva akcija se smatra samogradnjom i nakon tehnickih pregleda kombi vozilo dobije namenu kamper vozila . Do sad nisam cuo za slucaj da se potrazuju dokumenta od recimo kamp prikolice koja se u primerima do sad koristila jer je realno sacinjena od drvene konstrukcije i na samoj konstrukciji nema verifikacione brojeve (plocice) i slicno . Naglasicu i to da od prikolice se bitno iseca konstrukcija mozda i 50% pa se realno moze smatrati samogradnjom.
Prisrafiti nadgradnju sa drugog kampera , hmmm malo je drsko bez ijednog dokumenta ali ja nisam sudija vec su mi razmisljanja onako kao moralna , sto je relativno rastegljiva forma danas.
Odgovori