Koliko para toliko muzike - Samogradnja iz Zemuna

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Dusane svaka ti cast! Iskreno me raduje i neka ti je sa srecom.
Kada i ako ti moja pomoc bude bila potrebna znas kako ces me naci.

Pozzz.......
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Danas je bilo vatreno krštenje, kamper sam odvezao u Kragujevac gde će se sutra uraditi atest, izmeren je na vagi koja je pokazala težinu od 2780kg, praznog kampera bez putnika i tečnosti (voda, gas, gorivo). Očekivao sam da će težina max. biti oko 2600 -2650 kg ali očito je deo nameštaja koji sam radio od iverice 18mm uzeo danak povećanju težine.
Što se samog puta tiče potpuno sam zadovoljan kako se vozilo ponaša na putu.
I naravno hvala svima na čestitkama i lepim željama.
Poslednja izmena od DusanHY u 24 Jan 2013 21:28, izmenjeno 1 put ukupno.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Neka je sa srećom, Dušane.
Da služi kako treba puno godina, sve dok ne stigne bolji ;)
Jel atest nisi mogao da uradiš negde u Beogradu tj. zašto baš Kg?
Kad stigneš napiši po nešto u vezi samog postupka atestiranja i ostale papirologije, u kratkim crtama tek da imamo predstavu.
Poslednja izmena od igorpet u 24 Jan 2013 21:43, izmenjeno 1 put ukupno.
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

Sretan put i puno destnacija ti želimo :)
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

jel bio sampanjac???

drago mi je da si usao u finis sa ulaganjem, ostaje vam da se posle registracije prepustite blagodetima ulozenog truda (i para) i zelim vam puno lepih destinacija i predjenih km
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Bravo majstore
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Da ne ispadene da smo u svađi, pridružujemo se čestitkama. Sada ćeš u punom sastavu i vremenu biti prisutan na druženjima.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

@Igorpet
Veruj mi lakše mi je bilo da odem i da završim atest u KG, prvo jer su već radili ateste na par samogradnja i ne prave problem oko sitnica, a drugo čini mi se da je i jeftinije nego u BG.
Što se paporologije tiče osim izjave šta sam radio u samogradnji kao i jednog Cd-a na koji sam narezao nešto slika, potrebna je i izmerena težina praznog vozila na licenciranoj vagi.
Ljudi lepo pogledaju šta si uradio , daju primedbe ako ih ima i šta treba ispraviti, a ukoliko je sve OK dobija se atest u roku od 15 min. Ovo je procedura koja je sada na snazi, mada se i dalje govori o nekoj promeni pravilnika kada su sve samogradnje u pitanju, o tome naravno niko ništa zvanično ne zna, ali je dato uptstvo da se po starom radi još do 04.02.2013. a za posle će se videti.
@driver57s
Nije bilo šampanjca ali biće kada sve bude 100% gotovo.
Evo još koje slike kako izgleda spolja, ostalo je da se odrade neke trake kako bi pokrilo mesto gde je nekada bio točak prikolice.
Slika

Slika

Slika
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Hvala Dusane na informacijama.

A da li si ti imao neki spisak zahteva tj. sta to moras ispuniti da bi prosao atest? (prema onome kako si ti zavrsio zavrsio atestiranje tj. po starom)
Malo je nezgodno da ti prvo sve uradis a da ti zatim oni daju primedbe, za koje ti nisi ni znao da treba da se ispune.
Nekako mi je logicno da pre samog pocetka samogradnje covek ode da se informise sta to sve treba da ispuni od uslova za konkretnu samogradnju, pa da zatim krene sa radom i da ako sve uradi kako je trazeno da primedbi nece ni biti.
Pod ovim pitanjem ne mislim na dimenzije vozila (sirinu), tezinu, medjuosovinsko rastojanje i "prepust" pozadi i sl. vec vide na ono sto nije obuhvaceno zakonom i nesto sto je specificno za ovaj tip samogradnje.

A tvoja samogradnja izgleda jako fino, nadam se da ce isto tako i sluziti.
Poslednja izmena od igorpet u 26 Jan 2013 12:51, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

@igorpet
kasnim malo sa odgovorom ali smo na skijanju u Bugarskoj pa manje čitam forum nego obično.

Posebnih zahteva koji se odnose na izgradnju kampera nisam imao, a kao početnu tačku samogradnje uzeo Gross-ov model pa se zato nisam nešto posebo i rspitivao.
Svi zahtevi koji se od strane ovlašćenih kuća koje mogu da rade atest se u većni slučajva odnose na samo vozilo i mehaničke prepravke kao i sigurnost ugrađenih (izgrađenih elemenata), tu treba posebno obratiti pažnju da se što manje vrše izmene. Ili ukoliko ih vršite gledajte da ostanete makar u formi i merama koje je fabrika propisala (max. međuosovinsko rastojanje, dužina, širina). Takođe je bitno kako su urađene izmene na kočionom sistemu i sistemu vešanja samogg vozila. Zbog toga je moj prelog svim samograditeljima da zbog smanjenja troškova same izgradnje i mogućih problema prilkom atesta, dobro obrate pažnju pri odabiru vozila. Bolje je da odmah uzmu fabričko vozilo sa max. međuosovniskim rastojanjem i dužinom, i teretno zbog ukupne dozvoljene mase od 3500Kg (neka putnička vozila imaju 3300Kg).
Sama nadgranja stambenog dela se prilkom atesta pregleda samo po pitanju pričvrćenosti elemenata u samoj nadgradnji i položaju sigurnosnih pojaseva i montaže istih, plinske instalacije odnosno povezivanje sa potrošačima. Vizuelno se proverava pstojanje crnih i fekalnih tankova. Ostatak ih zanima samo slikanja i dikumentacije radi. Koliko sam ja razumeo ne postoje neki posebni zahtevi za atest što se unutršnje opreme tiče, osim onih min. zakonskih (krevet, sto, ugradni plakar) da bi vozilo moglo da prođe kao kamp vozilo.
Što se ukupnih dimenzija tiče tu takođe treba obratiti pažnji na max. dimenzije predviđene za ovu grupu vozila (to se raspituješ kod mašinkog fakulteta ili tražiš npr. od AMSS). U principu tu imaš ograničenja, ali moje gledište je da svaka samogradnja treba da makar podseća na naku fabričku izgradnju, a tu su dimenzije poznate.
Ovo se odnosilo na regulatviu koja se primenjuje sada, e kako će biti od 01.02.2013. videćemo i pisaćemo. Verujem da će biti po noj staroj "Tresla se gora rodio se miš", ali sačekajmo.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Dušane, hvala na odgovoru, ne kasniš sa odgovorom uopše i lep provod na skijanju?

Pošto si ti radio nadogradnju stambenog prostora (nabacio prikolicu na šasiju) da li znaš možda da li su kod prave samogradnje (sami pravimo stambeni deo) nešto drugačiji uslovi? ili je to sve za atestnu komisiju isto?

Npr. prikolica ima prozore sa sigurnosnim kaljenim staklom (valjda), ja bih koristio neki drugi materijal na prozorima u stambenom delu pa da li se tu mogu očekivati problemi? i tako neke slične sitnice.
Poslednja izmena od igorpet u 29 Jan 2013 11:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Prikolica ima pleksi prozore!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

A i kamperi, ukoliko pri;amo o relativno novijim varijantama
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Danas snimljeno ...... za mog prijatelja da moze da se gleda

http://youtu.be/BL29FCoYlqw
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Eeeeeee, pa da ste barem popili po neku vise uz put, nebi vam se toliko tresle ruke i kamera dok ste snimali. ha, ha! Neka je sa srecom!

Pozzzzz............
Odgovori