INSTALACIJA ZA VODU u Kamperu

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Sematski prikaz instalacije za hladnu i toplu vodu u savremenom Kamperu!
Verovatno ima kolega kojima ovo nije potrebno ali sam siguran da ima i onih
koji manje znaju i mozda ce im informacije ove vrste ponekad dobro doci.
Neka posluzi kao mala pomoc kod popravki postojecih instalacije ili kod pravljenja novih.

Slika

Koga nesto vise interesuje, ima pitanja ili mozda ne razume, neka se javi i bice objasnjeno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Malo mi ovo izgleda komplikovano za neku pomoc u nevolji korisnika .
Dodao bi neka moja zapazanjaza ovu temu i to otprilike ovako.
Kamperi uglavnom koriste sisteme koji kao glavnu odliku imaju el punpe koje do sebe u sklopu pored malog filtera naravno imaju i presostat koji reaguje na gubitak pritiska vode u instalaciji i automatski se ukljucuju u funkciju. Nestanak pritiska naravno dolazi kad vi odvrnete ventil na slavini. Upostoje jos situacije kad je neispravno crevo i sl.
Kod ovog sistema se mora voditi racuna da ne dodje do nestanka vode. Jer ume da u tom slucaju radi punpa na prazno pokusavajuci da stvori protreban pritisak i naravno tad pregori.
Slicna situacija - moguci kvarovi. Najcesce nastaje kod momenta kad se ispusta voda iz instalacije zarad zimskog nekoriscenja kampera.
Kod prikolica je mnogo jednostavniji sistem a glavna razlika je sto mesto kamperskih slavina koriste slavine koje u sebi imaju dodatak (mikroprekidac) potezanjem rucke slavine aktivira se mikroprekidac i potapajuca pumpa dobija napon i pravi pritisak koji dobijate na slavini.u ovom slucaju vazduh u instalaciji nije neki problem kao u slucaju kod kampera ali svakako voda je potrebna u rezervoaru da ladi sistem pumpe , ne moze doveka raditi na prazno.
Cena kamper punpe sa presostatom je preko100e
Cena punpe za kamp prikolicu je 10-15E
ima jos toga koji bojler se koristi u jednom a koji u drugom primeru itd.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pumpa kod kampera ne može da se ošteti kada radi bez vode, jer je motor rasterećen bez vode a i ne hladi se vodom da bi se zagrejao.
Jedini problem je pokrenuti sistem kad ostane bez vode i povuče vazduh.
Omnia mea mecum porto
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hi "groskamper"!

Hvala ti lepo za objasnjenje kako radi sistem snabdevanja vode, mada sam ja to i pre toga znao.
Medjutim nije sve bas tako jednostavno. Mislim da ne treba odmah da odbacis nesto ako ne razumes.
Uostalom ja sam ponudio da odgovorim na svako pitanje i pomognem kome god zatreba!
Izgleda da si prevideo ili mozda neznas, da se u moderne, savremene Kampere vec godinama
ne ugradjuju potapajuce pumpe i da nema opasnosti da nesto crkne ukoliko pumpa radi na suvo!
Membranske pumpe takodje povlace vodu iz tanka ukoliko se creva isprazne i to bez problema,
to cu da ti demonstriram ako zelis. Neznam zasto "mustang" misli da je to problematicno.
Da se vratim na temu.
Upravo to i jeste u pitanju, da ne treba iskustva sa kamp-prikolicama prenositi na kampere.
Razlika u tehnici koja je ugradjena u moderan kamper, bez obzira dali su to napajanje vodom,
napajanje strujom, sistemi grejanja, sistem grejanje vode, ili slicno, se jako puno razlikuju
od tehnike koja se nadje kada se kupi stara prikolica.
Zato mislim da i propagiranje teze: „kupis prikolicu stavis na transporter i imas kamper“ nije u redu,
jer uopste ne odgovara istini, a nazalost ima ljudi koji u takve savete poveruju.
U sustini, u ovoj nemastini je to takodje jedno od resenja da ljudi dodju do necega sto zele,
ali im u napred treba reci da ce time imati natovarenu kamp-prikolicu a ne kamper, jer to drugo i nije!
Mislim da je realno da se nemoze imati isto, ako kupis prikolicu za 3-4 hiljade Evra i stavis je na sasiju
ili izbrojis za pravi kamper 50 ili 70 hiljada Evra ili mozda cak i vise.
Zato smatram da je gore postavljena sema vrlo korisna za one, koji su uvek spremni da postave pizanje
ukoliko im nesto nije jasno, jer mozda materiju na poznaju a istovremeno se i ne stide da to priznaju.
Ja svoju pomoc i savet nudim svakome kome je potrebna i ko zeli, ali ne zelim nikome da se namecem.



Pozz...........

P.S. Zelim ti srecnu Novu 2013 godinu i da nadoknadis sve sto si u prosloj godini izgubio!!!
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Nije isto kamper i kamp prikolica nema spora , mada sam pokusao da pojednostavim sistem za napajanja vode i neke bitne razlike . Za sve drugo sto zbunjuje vlasnike dal prikolice dal kampera naravno servis resava.
Kao kod prikolica tako sam imao prilike da vidim i sisteme kod kampera i to vise komada.
Reci cu samo ovo pa neka ljudi zakljuce svako za sebe.
Kad bi sutra trebao da krenem na put oko Afrike od svih turbo modela kampera evrope ja bi se odlucio na najednostavniji kombi mercedes 207 -307. Zasto ?
Pa proceni te razumom.
Slika
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hi, "groskamper",

molim te da mi ne zameris ako ti kazem da si u pravu sto se tice puta oko Afrike, ali bi ti jos sigurnije bilo aki bi se odlucio za kamilu! Zasto? Pa to proceni ti razumom.


Slika
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Nasmejao si me i iskreno hvala .
Zvao bi je Rumenka
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Kad se mora, nije teško.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Jako lepa tema, kao i prethodna u vezi elektorinstalacija.
Da li mozes takodje dati detaljnija objasnjenja u vezi blokovske strukture sistema, a zatim mozda razmotriti prakticnu realizaciju sistema.
Preporuka za rezervoare, pumpe, instalacije, slavine, senzore nivoa i sl.
Ove informacije bi umnogome olaksale principe samogradnje.

Isto tako apelujem da se pokrenu teme u vezi sistema grejanja, hladjenja, gasnih instalacija, ... i po mogucstvu ne rasplinjavati teme vec ih koncipirati vise kao preporuke, dopunjene prakticnim iskustvima ljudi koji imaju iskustva i kojih ima na ovom forumu dosta.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Groš je lepo naveo suštinsku razliku između instalacija kampera i prikolica.
Povlačenje vode kad membranska pumpa (koja se uglavnom ugrađuje u kampere) ostane bez nje, kod različitih varijanti njene ugradnje ima i kao posledicu dobro ili loše povlačenje vode.
Ukoliko je pumpa postavljena na pod kampera, ona će uvek biti pod vodom i kada se dolije samo nekoliko litara vode (po zakonu spojenih sudova) i povlačiće bez problema.
Međutim, ako je pumpa postavljena na rezervoaru odozgo( kao kod mene ), biće potrebno napuniti rezervoar do vrha da bi ona bila pod vodom i mogla nesmetano da je povuče.
Često se desi da imam samo dodatnih 35l vode iz kanistera za dopunu praznog rezervoara i tad moram paziti da pumpa ne ostane bez vode.
Zato je preporuka samograditeljima da pumpu uvek montiraju na pod.
Omnia mea mecum porto
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Halo „mustang“!

Ja ti verujem da imas problem sa tvojom pumpom za vodu. Zasto je to tako to ispitaj.
Ipak nemoj da siris informacije koje nisu tacne! Zalosno je da kupujes nesto iz kataloga,
gledajuci samo slike a ne razumes sta ispod pise! Uz to dajes preporuke za ono sto ne znas!

Sve membranske pumpe su „selbstsaugend“ sto u prevodu znaci da povlace vodu iz dubine.

Konkretno:
SHURflo-Wasserpumpe WHISPER-KING
12V max. 4,5A maksimalni protok 10,2Lit./min. povlaci vodu sa dubine od 3,1m
Iskljucuje se kad dostigne pritisak od 2,8bar a ponovo ukljucuje na 1,9bar

Otprilike je tako i za sve ostale pumpe da ti ne nabrajam i ne prevodim dalje, samo treba razumeti.
Stojim iza ovoga sto ti pisem i mogu svakome da dokumentujem i prakticno pokazem da je tako.


Deo poruke obrisan zbog uvredljivog komentara
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Boss, ovakav tvoj komentar i direktno vredjanje mislim da ničim nisam zaslužio.
Ja tebe u svom postu , a ni u jednom do sada nisam ni na bilo koji način u ružnom kontekstu pomenuo, iako sam možda i imao zbog čega. Ja neću tebi uzvratiti, niti bih stobom lično više polemisao.
Sada se direktno obraćam adminu sa molbom i predlogom da se se članovi foruma, čiji je vid komuniciranja zasnovan na uvredama i omalovažavanju drugih, odmah isključe sa istog. Ovo predlažem s ciljem da bi se izbegle nemile i neprijatne situacije, koje su se nedavno dogodile na forumu. Ja sam mojim dosadašnjim pisanjem i odnosom prema drugim kolegama bio vrlo korektan i nikada nikog nisam ni na koji način uvredio. U svojim postovima sam se trudio da mojim znanjem i iskustvom pomognem, bez ikakve zadnje namere. Ja jesam za razmenu mišljenja i iskustava, na kraju, to je i cilj foruma, ali na civilizovan i kulturan način. Mislim da bilo kojoj vrsti vređanja i omalovažavanja onog sa kim polemišemo o nekoj temi, ma koliko se ne slagali sa njim, nije mesto ovde.
Iz dosadašnjeg mog poimanja ovaj forum je okupio ljubitelje prirode i pre svega dobronamerne ljude sličnih razmišljanja, pa su iz svega proizašla dobra prijateljstva i komunikacija među nama.
Svako iskakanje, koje bi odvelo komunikaciju na drugu stranu, treba u startu preseći( ovde smo duže tolerisali no što je trebalo).
Poslednja izmena od mustang u 02 Jan 2013 17:51, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Tema postaje sve manje lepa ... a da se ako je ikako moguce vratimo na sam pocetak teme i krenemo odatle ...
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

@Boss
ne mogu da sa sigurnošću tvrdim da si 100% u pravu, naime i ja sam u svom brodu na kojem sam imao elastični rezervoar od 100l i pumpu (shurflo 8l/h) postavljenu iznad istog imao problem sa ozračivanjem sistema. Odnosno dešavalo mi se da ukoliko ostanem bez (ili sa malo) vode u rezervoaru imam vazduha u sistemu koji sam relativno lako izbacivao ali me je to strašno nerviralo.
Ja sam do sada verovao da je moj problem bio u pumpi ali očigledno nije. Moguće je da postoji neko drugo logično rešenje ili je možda slučajnost da mustang i ja imamo delimično ispravne pumpe.
Što se diletantskog osnosa (kako si ti neveo) nekih članova foruma tiče, verujem da nisi imao nameru da se tako izraziš, jer te lično poznajem i svestan sam koliko poznaješ tematiku samogradnje kampera i opreme u istom, kao i to koliko si spreman da pomogneš svakome.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

ne bih da rasplinjujem postojecu situaciju, al cu preneti svoja licna iskustva
nas kamper je iz 1996 g i ima pumpu na podu, t.j, van rezezvara u naj nizoj tacki i ispod nje je ispusni ventil za vodu iz cele instalacije, dosta puta samo potrosili rezervar do zadnje kapi vode, naspem ponovo vodu i bez ikakvog ozracivanja pumpa progura vodu do svake cesme (potrosaca). pricao sam sa mustangom letos o tome kod njega je drugacuji sistem i slozili smo se u tome da je bolje resenje kad je pumpa u nizoj tacki od rezervara, ima logike a i u praksi kod nas koji vozimo vozila iz proslog veka bolje se pokazalo resenje pumpe na podu van rezervara

zao mi je sto je doslo do vecih nesuglasica u ovoj interesantnoj temi, ne bih da ikoga branim ili sudim, steta je sto je doslo do crvenih slova, da bi mi ljubitelji prirode i slobode kretanja morali biti malo tolerantniji i kolegijalniji u izlaganju.
mustanga sam licno upoznao i proveli smo par dana zajedno na moru letos, odlican je poznavalac kamp vozila, dugo godina je u ovom sportu i ima veliko iskustvo u sta sam se lisni uverio jer mi je otklonio kvar na elektro instalaciji rutinskim zahvatom
boss a licno ne poznajem ali sam pazljivo citao sve njegove postove od letos, vidi se da covek ima znanje i iskustvo, voleo bi se licno i sa boss-om upoznati radi raznene isustava
mislim da nam fali jos jedno zimsko okupljanje pa da se malo uz kuvano vino il rakiju smire tenzije, a ujedno mogli bi razmeniti skijasi sa borderima koju rec, kao i saslisati neki adrenalinski dozivljaj od ljubitelja moto sanki. pa sad je sezona zimskih aktivmosti i sportova
Odgovori