Kampovanje u Albaniji

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Kampovanje u Albaniji

Post od zoleprole »

Kombinacija pandemije, zatvaranje granica i želja za putovanjem i kupanjem u moru, nas je naterala da umesto par meseci pripreme za letovanjem u Grčkoj, organizulemo letovanje za 7 dana u Albaniji.
Pošto je samo ostala Albanija kao mogućnost odlaska na morsko kampovanje, pogledao sam na brzinu po netu, vidim more ima, kampova, ima, pa šta drugo ostaje nego da se spakujemo i pravac more.
Žena i deca ne prave pitanje samo da se ide.
Kako do Albanije?

Pa naravno preko Kosova, ali ja za Kosovo i Albaniju znam samo iz "Dnevnika".
OK, pa zato i idemo, pa da vidimo kako to izgleda.
Pokupimo naše šatore i ostale prnje, i zajedno sa svim predrasudama, moram priznati i sa malo straha, krenemo na more.
Na granicama nema nikog, "dobar dan" "doviđenja" "srećan put", so far so good.
Kosovo lepše nego iz "Dnevnika", auto-put od Prištine do Drača sa malim prekidima.
9 sati od Novog Sada do Drača, lagano sa malim pauzama za kafu i sipanje goriva.
U Draču smo prenoćili, smeštaj našli u centru preko Airbnb, sa domaćinom smo komunicirali isključivo na nemačkom, ne znam zašto ali lepo smo mu rekli "from Serbia" i nemamo pojma nemački, ali on je insistirao , tako da bitno je početi, posle samo ide i sve se razume.
Drač je bezveze, dugačka peščana plaža, u glavnoj ulici vašar, ali imaju lep centar sa palmama. Pored smeštaja je odmah bila džamija, a minaret sa zvučnicima je bio taman u visini prozora našeg apartmana, i baš sam se pitao u koliko sati ujutru se uključe ti zvučnici, i vrlo brzo smo saznali , u 5 ujutru. No i to je deo šarma putovanja u tuđu zemlju.
Ujutru krećemo dalje ka našem kampu, put nas vodi do Valone, takođe auto put.

Valona za razliku od Drača kao Majami, palme, nove zgrade, sve čisto, sređeno, stadion Fljamuntarija.....
Posle Valone ostaje još 50-ak km do našeg kampa na Livadh beachu pored mesta Himare. 50 km ali kakvih, gore-dole levo-desno, na 1000 m nadmorske visine pa onda dole, 2 sata vožnje sa neverovatnim prizorima preko bankine.
Posle 3 i po sata od Drača dolazimo u Moskito kamp, koji je najbolje ocenjen na googlu, ostali su ocenjeni od "odvratno" do "za te pare je dobro", jedino Moskito nije ima ni jedan negativan komentar.
Odmah sam video i zašto, nove sanitarije, gazda Vasilis vodi kamp sa ženom, mamom i tatom, i on se brine o kampu, kuva u restoranu, spasilac je na plaži, naplaćuje parking ispred kampa, izdaje ležaljke na plaži, i jedno veče nam je merio svima temperaturu u kampu jer je bila inspekcija i naredila, pored familije ima samo 2 momka koji mu pomažu.Bakica briše po kampu i po želji mesi burek, krofne ili pite ko šta hoće, samo mora unapred da se naruči.
Kamp sam platio 12 eur dnevno, nas 4 sa 3 šatora(deca imaju svoja posebno), sa strujom.To je odprilike najniža cena i u drugim kampovima, kamperima naplaćuju oko 15 eur.
Obilazili smo susedne plaže,Gjipe, Jal, Aquarijum, Brosh, neke kolima neke peške, svugde je tirkizno more i kamenje u plićaku, negde je bilo i talasa, i skoro svugde bez vetra.
Cene u prodavnicama na plaži malo skuplje, na nivou kao kod nas, cigarete jeftinije, sladoled 50 din kugla, 1 kg hleba 100 dinara, kafa u restoranu 100 din, giros 200 dinara.
U kampu Česi i Poljaci, koji kampuju po par meseci, jer rade preko neta, i ovde su dobili cenu za 10 eur dan, a kući bi samo net platili 10 eur plus druge komunalije, još ako su izdali svoj stan negde u Pragu, eto profita .Čak mi je jedan Čeh rekao da pošto deca neće ići u školu zbog korone on ostaje do novembra u Albaniji, samo će posle iz šatora preći u apartman, zanimljiva kalkulacija koja se meni jako svidela.
Od turista uglavnom Albanci, malo sa Kosova, iz Makedonije, i ostali uglavnom Česi i Poljaci, od naših samo troja kola sam video u prolazu.
Albanci vrlo ljubazni, vrlo tihi na plažama, za razliku od Grka, kojih ima dosta u tom kraju i koji se odmah prepoznaju na plaži,

nema seljane, nema vašara, nema žive muzike, muzika u beach barovima vrlo tiha preko dana, uglavnom chil-out i deep-house, mislim da tako krste tu vrstu muzike, uglavnom vrlo odgovarajuća morskom ambijentu.
15 godina letujem u inostranstvu sa porodicom, od toga 8 godina kampujem u Grčkoj i prošle godine na Azurnoj obali, kakav utisak je ostavila Albanija na mene?
Zemlja kao i svaka druga zemlja koja ima more, na plažama uglavnom mladi ljudi sa porodicama, svaki drugi-treći auto je Mercedes, sve što smo kupili uključujući i iznajmljivanje ležaljke na plaži smo dobili fiskalni račun, putevi su odlični, to što imaju planinčuge nisu oni krivi, policajci na plaži u bermudama i majicama, vrlo cool.Kao što Grčka i Francuska imaju svoj šmek letovanja, tako isto i Albanija ima nešto svoje, ni gore ni bolje od ostalih morskih zemalja. Vrlo lak put osim onih serpentina, nema putarine, gorivo na Kosovu jeftino, ne mora se nositi ništa od hrane, tamo ima čak i naših proizvoda koje navučen, recimo na naš kečap...
Šta mi se ne sviđa:
plaže su sve kamenite kad se ulazi u vodu, znači patike frendly, plaža je od sitnog šljunka, ležaljke su stavili od početka do kraja svake uređene plaže, vrlo ružno izgleda bar za moj ukus, mada može uvek da se pronađe malo mesta za svoj suncobran, još uvek im je loša infrastruktura, put do plaže je asffaltiran ali put pored plaže je u rupama sa lokvama vode, a plaža 3 km, ima smeća, ali ima i u Grčkoj, ima i kod nas, i to bi bilo sve od zamerki.
Najveću zamerku za put u Albaniju imam za našu državu, jer najlošiji put je do Kosova, put koji vodi do Đavole Varoši, koju smo mi predložili za svetsko čudo je očajan.

Zahvaljujući koroni dobili smo jedno vrlo uzbudljivo letovanje , od samog putovanja, do oluje u kampu i kišnjenja do golih gaća pri jednom povratku peške iz Himare-a.
Za kraj putovanja sam ostavio da se nađem i vidim sa prijateljem iz JNA, Albancem koga nikad nisam video posle vojske, znači 30 godina, našli smo se kod Prizrena i fino se ispričali sat vremena.


A što se tiče predrasuda, kod Prištine me je uhvatio radar, 33 km preko dozvoljenog, 150 eur kazna, i šta mislite da li se njihovi policajci razlikuju od drugih policajaca? Da li sam platio kaznu ili su popili kafućino na moj račun?
Korisnikov avatar
ljubomir372
Korisnik
Postovi: 175
Pridružio se: 19 Dec 2012 18:11
Lokacija: Surcin
Kontakt:

Re: Kampovanje u Albaniji

Post od ljubomir372 »

Zanimljiv putopis.Fale slike al je to ovde komplikovano.Nisam bio u Albaniji čuo sam svakakve priče koje se mogu podvesti pod moguće da se i tako nešto desi al ja lično ne verujem u njih.Za svakog ko može da se izbori sa pričama iz dnevnika ovo je destinacija koja bi trebalo da se vidi.
Što se tiče kosovske policije imao sam ista iskustva (više puta) niko nije elergičan na pare samo treba imati sitno.Inače primaju i dinare nije problem.
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Re: Kampovanje u Albaniji

Post od zoleprole »

Sa predrasudama i strahovima se treba boriti, zar i samo kampovanje nije puno predrasuda?
Inače što se tiče kampovanja u Albaniji, slobodno kampovanje je zakonom dozvoljeno svugde, tako da na svim plažama ima dosta šatora, čak i na plažama ispred kampova, pogotovu na divljim plažama gde nema kafića i ležaljki.
Video sam dosta kampera, nisam video ni jednu kamp kućicu, mislim da je uzrok te serpentine između Valone i Himarea a možda i ova čudna godina sa koronom.
Kampovi im nisu razvijeni kao u Grčkoj, ali ih ima i može se naći pristojan, video sam da su im najbolji kampovi na jezerima u unutrašnjosti Albanije.
U kamp su jedan dan došli sa kamperom jedan mladi par iz Nemačke sa bebom od par meseci, bili su par dana i produžili su u kamp na neko jezero, rekli su mi da im nije prvi put.
Čeh koji je iskalkulisao da mu je jeftinije da živi u kampu u Albanije nego kod kuće mi je ispričao da je proputovao ceo svet, od Brazila i Mexika do Australije, i ovo mu je 4 put da letuje u Albanije jer deca insistiraju na Albaniji.
Pošto na forumu vidim da uglavnom preovlađuje slobodno putovanje sa kamperom, bez poseta kampovima, i vidim da se uglavnom ide na Peloponez, pročitao sam sve putopise,
ja sam kampovao 4 puta na Peloponezu, skoro na svim delovima, i mogu samo da predpostavim da poseta kamperom Albaniji nije ništa manje zanimljivije od Peloponeza,
utoliko više što je doživljaj pojačan zbog predrasuda.
Što se mene tiče ja sam jednu predrasudu rešio i sledeća poseta Albaniji mi neće biti ništa drugačija od letovanja u Grčkoj, bar što se toga tiče.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 769
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Kampovanje u Albaniji

Post od Jader »

@zoleprole
Svaka čast za hrabru odluku za putovanje u ova luda vremena (mislim na situaciju s Covid-om).
Inače, boravio sam prošle godine u istom kampu kod Vasilisa i mogu da potvrdim priču, ljubazni, vredni, svi rade.
Takođe, sve što si napisao pro et contra takođe potpisujem ;)
Odgovori