Komentari

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Dobar predlog boss. Za dar mar temu moze da bude i ova podtema komentari jer sam nju zamislio kao dnevno aktuellno dopisivanje. Gros bi komotno vec mogao da dobar broj postovae iz nje obrise ( na primer do pre mesec dana) pa da nastavimo dalje.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Dragan napisao:Pitanje za liimana i Igora. Niste omogucili pomeranje podtema u okviru podteme vec samo teme u drugu temu. To mi nedostaje da malo vise reda uvedem u temi. Moze li se to na neki nacin izvesti? Takodje ako neke postove prebacim iz teme ciji sam moderator u temu drugog moderatora a nisam sve uradio kako treba onda te korekcije mora da odradi drugi moderator.
Ja imam ista prava na forumu kao i ostali moderatori, što znači da nemam prava da omogućavam opcije koje se odnose na moderaciju foruma.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Pozdrav liiman mislio sam da ste ti i Igor dali zadnju formu sajtu pa sam zato pitanje uputio tebi i Igoru.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

@Ivan prikolica.
Ivane da ne otvaramo odmah novu temu ,odgovaram ti (necemo si persirati) u ovoj podtemi. Dobro si primetio prikolica je Hobby 400 iz 1996-te godine. Ona kao i tvoja fabricki ima ugradjen "boks" za dve baterije 6V 4Ah u serijskom spoju a smestene u elementu sudopere. Kod mene u podu elementa sudopere postoji otvor u koji se moze smestiti akomulator od 45Ah. Tako je fabricki izvedeno. To je sto se tice smestaja akomulatora. Ugradnja, odnosno, povezivanje nije nikakav problem i to mozes sam uraditi uz postovanje nekih osnovnih pravila radi bezbednosti same prikolice. Tu pre svega mislim na kvalitetne spojeve i adekvatne osigurace u strujnim krugovima. Kod mene je totalna improvizacija, kao za privremeno a to predugo traje. Pripremio sam elemente da to izvedem kako treba ali mi sve nedostaje vremena. Zato mi akomulator nije stalno prikljucen vec samo po potrebi. Kao sto si i sam video nase prikolice imaju jako skromnu instalaciju u smislu razvoda i selektivne zastite. Kod njih je predvidjeno da baterija napaja pumpu u rezervoaru za vodu i u Tetford toaletu. Zato za "strucnu" ugradnju Treba uraditi blok sa osiguracima i prevezati neke spojeve. Srecna okolnost je sto je moja, a pretpostavljam i tvoja prikolica radjena za 13-to polnu uticnicu a kasnije prevezana na sedmopolnu uticnicu i sto do elementa sudopere dolaze dva voda od po 2,5 mm2. Jedan za napajanje frizidera a drugi za instalaciju prikolice. O povezivanju frizidera preko sedmopolne uticnise vec sam pisao na ovom forumu samo sad ne mogu pronaci temu gde je to. Ispod podne daske elementa sudopere sam uradio jednostavno prevezivanje i preko tog voda vracam napajanje sa akumulatora do glavne kutije 12V razvoda a onda je lako sve povezati na akumulator. Vod za frizider cu iskoristiti i za dopunjavanje akumulatora u toku voznje. Ta veza trazi neka ogranicenja i zahvate radi skromnog preseka provodnika od 2,5 mm2. Sada akumulator u prikolici dopunjavam van instalacije obicnim punjacem i jako dugo mi izdrzi u prikolici zbog skromne potrosnje. Za dopunjavanje akumulatora nikako ne koristiti fabricki ugradjen ispravljac koji je namenjen samo za napajanje pomenute pumpe za vodu,toaleta i svetilke u salonu. Ukoliko resis da si sam ugradis akumulator rado cu ti detaljnije obrazloziti moju zamisao a mozda, ako do tadarealizujem moju zamisao, prilozim i skice i fotografije. Ako ima interesa za ovu problematiku otvoricu temu " Ugradnja akumulatora u kamp prikolicu"
Pozdrav i zamolio bih te da obrises tvoje pitanje iz teme "prikljucnica 12V"
Poslednja izmena od Dragan u 20 Mar 2013 23:15, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Simbad, olovni akumulator bas i nije neki veliki bauk. Jedina opasnost je da se isprska kiselinom posebno u oci. O gusenju ili trovanju nema ni reci. Savremeni akumulatori su bez odrzavanja sa skoro nikakvim isparenjima kiseline. Jedino se oslobadja gas "praskavac" - mesavina vodonika i kiseonika i to u minimalnim kolicinama ako je proces punjenja adekvatan. Za to postoji odusak na akumulatoru koji se crevom fi 6mm odvodi van prikolice. Ja ga nisam postavio a ni leti nisam osetio miris kiseline. Zato ti mogu savetovati da slobodno instaliras akumulator u prikolicu ako za to imas potrebe. Ja u sklopu redovnih poslovnih aktivnosti cesto boravim u nasoj akumulatorskoj stanici gde se jednovremeno pune olovni kiselinski akumulatori od 240 do 620 Ah istovremeno ukupnog kapacitete od 22410 Ah. i tu se normalno radi bez zastite za disajne organe. Inace taj objekat podleze kontroli inspekcijskih organa i do danas nismo imali nikakve primedbe na bezbednost rada postrojenja i radnika u njemu.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

I zelatnski akumulatori su olovni akumulatori, ali se umesto tecne kiseline se koristi zelatin. Hermeticki su zatvoreni, i pri punjenju ne oslobadjaju stetne gasove.
To je najbitnija razlika, uz cinjenicu da je efekat samopraznjenja daleko manji nego kod obicnih akumulatora.
A gde se dedose raniji postovi?
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

A što vi ne otvorite temu o akumulatorima ili se prikačite nekoj srodnoj temi?
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Otvoricu novu temu a raniji postovi su ostali gde su i bili u podtemi uticnica 12V ili tako nekako. Zelatinski su svakako bolja opcija ali im je i cena visa. Zavisno od intenziteta upotrebe nekad su isplativija opcija. A sto se tice samopraznjenja u prikolici mi stoji akomulator koji nisam dopunjavao od letos. Povremeno sam ga ukljucivao preko zime i pokazuje 12,4V sa ukljucenom svom led rasvetom koju imam u prikolici. Sinoc sam obisao prikolicu i video tu vrednost napona.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Da li zaista mislimo da to što je naprimer gel akumulator 4 X skuplji od olovnog, da je to slučajno? Vole oni na zapadu da plaćaju 4X skuplje nešto što ne moraju?
Naši propisi i pravilnici!
Šta reći, osim Aflatoksin, sve je rečeno.

Vodimo zdravorazumski računa o sebi i svojim potomcima, setimo se šta Naši roditelji i dedovi nisu želeli da rade, kao i šta su radili i eto ti formule za zdrav i dugotrajan život.
Poslednja izmena od sprinter u 21 Mar 2013 18:36, izmenjeno 1 put ukupno.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Obican akumulator se na prazni ako nije opterecen. Ali i najmanje opterecenje pokrece proces samopraznjenja. Znate ono kad ostane da gori sijalica od 5w iz gepeka, i isprazni akumulator za jednu noc, a matematicki bi trebalo da radi bar mesec dana...
Nije sijalica ispraznila akumulator nego je pokrenula proces samopraznjenja, pa se akumulator sam ispraznio.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

10 min. utakmice, Maksimir, gostoprimljivi Hrvati, ceo stadion navija UBI SRBINA, pitam se ko je ustvari u zabludi, očigledno mi Srbi, a kad bolje razmislim tako nam i treba. Nadajmo se samo da je ceo stadion i tih nekih 40 ak hiljada ljudi ustvari ispunjen onim ustaški orjentisanim Hrvatima i da ih više nigde u Hrvatskoj nema. U protivnom ne verujem da će me ikada više videti. Zašto? Zato što su oni tako hteli, a mi se ustvari nismo ništa pitali, a hoćemo li ikada?
Izvinjavam se na politizaciji ali sam stvaro iznerviran i besan, a ako neko smatra ovaj post neprimerenim neka ga obriše.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kakva politizacija.
Ja sam u više navrata istakao kada ću otići na njhovo more, JA NIKADA.
More je lepo, ali dzaba, kada su ti ovi zvukovi stalno u ušima.
Zaista mislim da ne bi trebalo da svoje teško zarađene novce ostavljamo njima.
Ja bar neću, a drugi kako hoće, ne zameram.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Nevezano za njihovo ponasanje, ja sam do pre 5 godina, na more isao iskljucivo u Hrvatsku. Za vreme rata u Crnu Goru. Medjutim kada sam otkrio grcka ostrva, onda sam shvatio koliko sam godisnjih odmora protracio na njihovom primorju. Grcko more je daleko lepse, cistije, toplije, bistrije, a flora daleko intenzivnijih mirisa u poredjenju sa Hrvatskom. Vi koji idete u HR, a niste posetili Tasos, Krf, Zakintos, Kefaloniju, ne znate sta ste propustili.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Tu si Sinbade potpuno u pravu.
Meni sve godi u Grčkoj, a posebno činjenica da kada čuju reč Srbin, nema mrštenja, opreznosti, ne očekuješ neprijatelja, nego skoro uvek nekako prijateljski i prisan pozdrav.
Volim da potrošim u Grčkoj.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

sprinter napisao:Tu si Sinbade potpuno u pravu.
Meni sve godi u Grčkoj, a posebno činjenica da kada čuju reč Srbin, nema mrštenja, opreznosti, ne očekuješ neprijatelja, nego skoro uvek nekako prijateljski i prisan pozdrav.
Volim da potrošim u Grčkoj.
Apsolutno se slažem. Kada sam se zaglavio u pesku negde na Jonskom moru, nekoliko Grka kada su čuli da smo Srbi angažovali su se da mi pomognu, čak pozvali i nekog nepoznatog sa pogonom na sva četri da mi pomogne, potom malo šale smejanja - sve u svemu zaista prijatno iznenadjenje. Ovakvu ljubaznost nisam nigde doživeo (ni kod nas). Naravno izašao bih i sam, ali bi bilo mnogo podizanja, postavljanja tvrdog materijala pod točkove i trajalo bi mnogo duže. Do sada zaista imam samo prijatna iskustva u Grčkoj
Odgovori