Hedonizam

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Ovo je rubrika za sve koji vole da uživaju u životu, bilo da su u pitanju hrana, piće, hobi, sport, rekreacija. Postavljajte slike jela, recepata, kafana, lepih mesta.. jer HEDONIZAM JAČA ORGANIZAM
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Evo jednog makedonskog specijaliteta pod nazivom "Pastrmalija", neki ga zovu i "makedonska pica". Ekipa s juga je sigurno upoznata s ovim jelom, mene je naprosto oduševilo. Napravio sam ga od dimljenog ovčijeg mesa i ispekao ispod sača:

Slika
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ovih dana nameravam da nabavim sač.
Koliko sam gledao postoje 3 vrste sača: gvozdeni, gusani i zemljani. Vrlo je vaćna namena sača, odnosno za šta se namerava da koristi. Ja lično preferiram dinstano meso i povrće, kupus, pogaču i eventualno , ako budem znao, burek i picu.

Za sada izbor je pao na zemljanu varijantu. Ona baš znači kuvanje u zemljanoj posudi a zbog iste debljine poklopca u odnosu na posudu čini mi se da dobro raspoređuje i održava toplotu.

Krajem meseca sam službeno u Užicu pa ću svratiti u Zlakusu da kupim zemljani sač .

Ima li neko iskustva sa ovakvim sačem i koja je nekakva prava dimenzija sača, mislim na obim donje posude (peke) .

Ja lično ću ga verovatno koristiti za dve porodice, dakle treba da stane mesa i povrća za 6-8 osoba, to je verovatno 4-5kg mesa i 1-2kg povrća.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

sprinter napisao:Ovih dana nameravam da nabavim sač.
Koliko sam gledao postoje 3 vrste sača: gvozdeni, gusani i zemljani. Vrlo je vaćna namena sača, odnosno za šta se namerava da koristi. Ja lično preferiram dinstano meso i povrće, kupus, pogaču i eventualno , ako budem znao, burek i picu.

Za sada izbor je pao na zemljanu varijantu. Ona baš znači kuvanje u zemljanoj posudi a zbog iste debljine poklopca u odnosu na posudu čini mi se da dobro raspoređuje i održava toplotu.

Krajem meseca sam službeno u Užicu pa ću svratiti u Zlakusu da kupim zemljani sač .

Ima li neko iskustva sa ovakvim sačem i koja je nekakva prava dimenzija sača, mislim na obim donje posude (peke) .

Ja lično ću ga verovatno koristiti za dve porodice, dakle treba da stane mesa i povrća za 6-8 osoba, to je verovatno 4-5kg mesa i 1-2kg povrća.
Sa Zlakusom neces pogresiti, čak ne moras da ides tamo, imaju oni svoje prodavce i u Bg (pijaca u bloku 70) i po vašarima. Ja imam njihov lonac za kuvanje i glazirani pekač za rernu, prezadovoljan sam. Šta god da staviš unutra ispadne fenomenalno. Njihova grnčarija se razlikuje od ostalih po tome što mešaju glinu i kamen.

Što se tiče veličine, za tu količinu mesa biraj onaj onaj veći, mislim da je prečnik oko 50 cm. Meni u onaj manji (35-40 cm) stane do 2 kg mesa i kad se doda krompir, baš bude gužva u šesnaestercu :).

Pogledaj ovde njihove proizvode.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Za zemljani sač ne znam, ali se verovatno teško rukuje iako je pretpostavljam dobar. Ranije sam gledao toplotne prikaze italijanskih pica peći (na drva) i vrlo je slično našem saču i crepulji.
Poenta:
Pogača: Zemljana crepulja se zagreje na vatri i ta toplota je dovoljna da i bez grejanja ispod, ispeče nekoliko pogača (naravno da je preko metalni sač koji zadržava toplotu i preko koga se stavi žar da greje i gornju stranu. Crepulja i sač za pogaču ne moraju biti na vatri. Da bi znali da li je dovoljna temperatura crepulje posolite je brašnom - ukoliko brašno gori prevruća je, ukoliko ostaje belo hladna je - malo iskustva...
Meso: Kada se priprema meso crepulja ravnoomerno raspoređuje toplotu, a u njoj je tepsija sa mesom (krompirima itd...). U ovom slučaju crepulja je podignuta na tronožac ili kamenje, ispod nje je vatra, žar, a iznad sač. Preko sača se stavlja žar, ne toliko da bi grejao koliko da ne dozvoli odvođenje toplote preko lima. Toplota sa donje strane - od crepulje se zadržava u kupoli sača (koja je zagrejana i sa spoljne strane pa ne dozvoljava odvođenje toplote). Na ovaj način se postiže veoma velika temperatura koja se može kontrolisati smanjenjem i pojačanjem vatre (verovali ili ne dodavanjem zejtina na vatru)...
Pizza se sprema na veoma velikim temperaturama - preko 300 C, na jedno pet minuta, pa se primenjuje gore pomenuti princip (nije kao kod pogače). Vatra ispod podignute crepulje, žar preko sača...

Ako nekoga zanima može i detaljnije, u svakom slučaju iskustvo je najbitnije, a ono se stiče jedino radom, korišćenjem, probama...
Poslednja izmena od lio u 09 Nov 2013 19:45, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Lio, obzirom da si majstor za sać, ajde malo detaljnije o pripremi, mislim da može koristiti svima. Ovo sa brašnom je baš ok.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Bilo bi dobro malo upustvo počev od pripreme namirnica, do načina i tehnike spremanja pod sačem, napr :

Priprema pice,
priprema mesa,
priprema pogače,
priprema pita, i sl.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ja nemam nikakve posebne pripreme. Ponesemo drva, ćumur ukoliko imamo itd...

Pogača:

zagrevanje sača i crepullje:
Slika

stavljanje pogače:
Slika

Gotov proizvod:
Slika

Za presnu pogaču se ne koristi kvasac nego prašak za pecivo i nema čekanja. Mada uglavnom svi spremamo takozvana kisela testa: voda - kvasac kašika šećera, malo brašna. kada kvasac počne da raste dodati brašno, so malo masti (kod testa za pizzu umesto masti maslinovo ulje). Sačekati malo razvući.
Zagrejati crepulju na vatri (okrenutu prema vatri), u isto vreme i sač. Pomerite crepulju sa vatre, obrišite dno krpom, posolite sa malo brašna. Brašno treba da dobija braon boju. Ukoliko odmah počne da dimi prevruća je crepulja, ako je belo i jedva dobija boju - hladna je. opet obrisati i staviti pogaču, ne mora odmah da se zatvara, pogledajte da li počinje da "radi". Poklopiti, staviti žar na sač. Nako jedno pet minuta podići poklopac. Ukoliko se lepo peče po potrebi okrenuti pogaču radi ravnomernijeg pečenja. Još par minuta i to je to. Moram da dodam i da pogača ne sme da bude debela - razvući je na jedno dva cm pre stavljanja u sač - lakše se peče.
Poslednja izmena od lio u 10 Nov 2013 07:09, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Gledam slike sa Bovanskog jezera. Vidim da od pribora osim crepulje i sača ima još jedna šira posuda. Od čega je ona? Pretpostavljam da je metalna, da li treba da je od prohroma i čemu služi
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Mesa:

Priprema:
Slika

Završni proizvod:
Slika
Slika

Jagnjetinu obavezno prvo prokuvati (neko voli da se dodaju i začini kod kuvanja - ali zaista nije loše malo sirćeta i eventualno malo začina da se ne oseća previše miris), baciti tu vodu, staviti u tepsiju, dodati vodu, vino, krompire (obavezno - svi se pojedu)
Svinjsko nikad nije dobro staviti krtinu - but ili sl. Najbolje svinjski vrat ili još bolje sveža rebra (sveža rebra nismo našli u prodavnici - jedino direktno u klanici, ali iz mog iskustva bolja su od svega, vredi pomučiti se u nabavci). Mogu i ne moraju da se prokuvaju.
Ostalo je isto: U tepsiju staviti malo vode, malo zamastiti, vino, krompir, meso. Tepsija u crepulju koja je podignuta malo iznad vatre i žara (tronožac ili kamen), preko sač na kome je žar. Nakon jedno pola sata na umerenoj vatri okrenuti meso, nešto kasnije staviti kajmak preko mesa. Ukoliko ima tečnosti pustiti da ispari, poklopiti sačem i sačekati da se zapeče.
Za krompire možete koristiti vegetu, za meso ne - samo so i to po mogućstvu još juče (mnogo je lepše kada se prethodno usoli). Ukoliko ne pravite rolate ili sl. ja nisam pristalica ni povrća ni drugih začina u mesu osim soli, ali ukusi su različiti. Samo da dodam da je opšti recept za količinu soli 2% od težine mesa, najlepše je kada se usoli dan ranije (kako je so hidroskopska upije se u meso do kostiju pa je sve jednako ukusno - slano)
Prijatno
Poslednja izmena od lio u 10 Nov 2013 08:34, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Pizza: Capricioza

Pripremnjene pizze:
Priprema testa
Slika
Loptice
Slika
razvučeno (lupano testo)
Slika
priprema sosa
Slika
Filovanje
Slika
Slika
Priprema vatre
Slika
Pečenje pizze
Slika
Slika

Slika
Slika

Proizvod:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Testo:
Jedan decilitar vode za jednu pizzu (bez greške to je mera). Brašno nije ono za kolače, već obično za hleb - tip 500.
Mlaka voda u posudu. Dodati svež kvasac (najmanje jedna kocka na kilo brašna - oko 5 pizza), kašika šećera, malo brašna - izmešati. Kada kvasac počne da "radi" dodavati brašno i mešati do normalne gustine - da se ne lepi previše, ali i da nije previše tvrdo. Dodati maslinovo ulje (oko 0,5dl i kašiku soli - za oko pet pizza - tj 5dl vode). Na kraju mešenja po obodu dodati još malo maslinovog ulja i premesiti - sada se testo ne lepi. Razvući na sto i iseći na jednake komade. Napraviti loptice i maslinovim uljem ih nauljiti. Staviti ih na neki poslužaonik (pleh) staviti najlon kesu preko njih (da se ne suše) i ukoliko niste na izletu staviti u frižider. U ovom slučaju mogu da stoje satima, na izletu najviše pola sata, počinju da rastu loptice pa se teško razvlače (ukoliko nisu hladne).
Priprema - razvlačenje testa:
Lopticu koja je omekšala staviti na sto na kome je prethodno posoljeno brašno. Nikako ne koristiti oklagiju ili slične instrumente. Početi razvlačenje pritiskajući sredinu testa ka krajevima (lopticu opet posoliti brašnom). Onda prstima ubušavati i širiti testo. Nakon toga podići testo na jednu ruku i lupati ga o sto kako bi se razvuklo još više. Ponavljati lupanje. Kada se malo naučite kraj je uglavnom razvlačenjem okretanjem preko gornje strane dlana. Obode samo ostaviti za nijansu deblje.
Postavljanje:
Uglavnom svi koristimo plehove za pizzu. Ukoliko imate pizza kamen, pizza se peče direktno na kamenu (mermeru), potrebna je lopata kojom će se spustiti i podići. Iz iskustva sa crepuljom - dovoljno je razvući alu foliju, zamastiti je maslinovim uljem i izlupano testo staviti na foliju.
Preliv:
preko pizze se prvo stavlja sos: Ja ga pravim ovako: kuvani paradajz (jedan tetrapak) + oko 4 kašike šećera + najmanje jedna kesica origana + biber + aleva paprika (tucana ljuta) + jedno dve kašičice vegete + bar 0,5 dl maslinovog ulja, dobro promešam, probam, pa onda prepravim po potrebi. Ovo je napamet jer merku nemam, sipam odokativno...
Prekriti pizzu sosom.
Posoliti je rendanom mozarelom.
Nagužvati tanko isečenu prašku šunku - moja preporuka, mogu i druge (u lepeze da se ne slepi preko preliva)
Dodati iseckane šampinjone (ja preferiram marinirane, ali mogu i sveži)
Nekoliko maslina
Dodati malo sosa preko (sada može i malo kečepa, ali ne predlažem)
Neko voli i jaje koje se razbije na sredini pizze i posoli, ili izmuti pa samo deo

Pizza se peče 5 do 7 minuta na temperaturama od 300 do 350 stepeni C. To ćete teško postići u kućnim uslovima, šporeti greju do 250C (ja sam šporet dodatno preradio u te svrhe, a ipak mi se više sviđa ispod sača)

Ukoliko nemate dovoljno temperature pod sačem sipajte zejtin na ćumur i na sač (preko žara). Nakon toga pizze stižu i za neverovatnih 3 do 5 minuta.
Prijatno
Poslednja izmena od lio u 10 Nov 2013 08:44, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

sprinter napisao:Gledam slike sa Bovanskog jezera. Vidim da od pribora osim crepulje i sača ima još jedna šira posuda. Od čega je ona? Pretpostavljam da je metalna, da li treba da je od prohroma i čemu služi
Najobičnija tepsija: Crepulja ima rupu na sredini i nikako ne bi zadržala vodu. Svo meso i krompire stavimo u tepsiju, tepsiju u crepulju, a sač preko.
Pozz
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

lio napisao:
sprinter napisao:Gledam slike sa Bovanskog jezera. Vidim da od pribora osim crepulje i sača ima još jedna šira posuda. Od čega je ona? Pretpostavljam da je metalna, da li treba da je od prohroma i čemu služi
Najobičnija tepsija: Crepulja ima rupu na sredini i nikako ne bi zadržala vodu. Svo meso i krompire stavimo u tepsiju, tepsiju u crepulju, a sač preko.
Pozz
Verovali ili ne, ja godinama koristim konobarsku tacnu umesto tepsije i ista je kao i prvog dana, niti je izgorela niti se iskrivila. Prednost je sto se lako greje. Evo kako izgleda:

Slika

Meso ispod sača (dalmatinski: peka) spremam u stacionarnim uslovima pa za "donji grejač" umesto crepulje koristim šamotne cigle na kojima se malo duže loži vatra. Mana je što je vreme pripreme duže i što se može ispeći samo jedna tura (mesa). Kad stavim meso i krompir, samo jednom ga okrenem, na 20 minuta. Ukupno pečem 40 minuta. Ovo se odnosi na jagnjetinu/teletinu, plećka/rebra/vrat.

Alu folija bih izbegavao kao podlogu jer je izolator.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Jader napisao:
lio napisao:
sprinter napisao:Gledam slike sa Bovanskog jezera. Vidim da od pribora osim crepulje i sača ima još jedna šira posuda. Od čega je ona? Pretpostavljam da je metalna, da li treba da je od prohroma i čemu služi
Najobičnija tepsija: Crepulja ima rupu na sredini i nikako ne bi zadržala vodu. Svo meso i krompire stavimo u tepsiju, tepsiju u crepulju, a sač preko.
Pozz
Verovali ili ne, ja godinama koristim konobarsku tacnu umesto tepsije i ista je kao i prvog dana, niti je izgorela niti se iskrivila. Prednost je sto se lako greje. Evo kako izgleda:

Meso ispod sača (dalmatinski: peka) spremam u stacionarnim uslovima pa za "donji grejač" umesto crepulje koristim šamotne cigle na kojima se malo duže loži vatra. Mana je što je vreme pripreme duže i što se može ispeći samo jedna tura (mesa). Kad stavim meso i krompir, samo jednom ga okrenem, na 20 minuta. Ukupno pečem 40 minuta. Ovo se odnosi na jagnjetinu/teletinu, plećka/rebra/vrat.

Alu folija bih izbegavao kao podlogu jer je izolator.
Alu folija za hranu je tanka i nije izolator - koristim je umesto plehova za pizzu. Za tepsiju se slažem, ali crepulju koristim zato što je prenosna - stalno je koristimo na izletima, a ona rasporedi toplotu da bude ravnomerna, Naravno na ovaj način se mogu spremati više tura hrane
Poslednja izmena od lio u 10 Nov 2013 06:52, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Za pitu bi trebalo da se Đuka oglasi, veoma uspešno je sprema.
Zamolio bih i druge da daju njihove specijalne recepte za izlete, da malo razmenimo iskustva

Slika

Slika
Poslednja izmena od lio u 10 Nov 2013 07:40, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori