VAZNA INFORMACIJA U VEZI REGISTRACIJE KAMPERA

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Prenosim vam mejl koji sam dobio od naseg kamperiste cije vozilo stalno fotografisete na Kopaoniku, Milana Arezine, sa izvodom iz Pravilnika iz Zakona o bezbednosti , prema kome definitivno kamperi spadaju u specijalna vozila, sto ce reci jeftinija nam je registracija.

From: Arezina Milan [mailto:arezinamilan@nadlanu.com]
Sent: 27. april 2010 22:30
To: camping-bg@eunet.rs
Subject: pravilnik o tehničkim uslovima za vozila

Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima
Na osnovu člana 7. i 246. zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima
Član16
Oblik karoserije vozila M
Motorno vozilo koje ne odgovara klasama AA do AE namenjeno za prevoz putnika i njihovog prtljaga odnosno robe u istom prostoru. No ako ovakvo vozilo ispunjava oba sledeća uslova:
--1. broj mesta za putnike(bez vozača) nije veći od šest
--2. P-(M + N X 68)>N x 68 pri čemu je
P=najveća dozvoljena masa u kg
M=masa spremna za vožnju u kg
N=broj putnjčkih mesta za sedenje
Tada takvo vozilo ne potpada u kategoriju M1
Specijalno vozilo
Specijalna vozila su vozila kategorije M,N i O izvedeno za određene funkcije sa posebno uređenom karoserijom, snabdeveno uređajima ili opremom za obavljanje tih funkcija
SA-vozilo za stanovanje
Vozilo za stanovanje je specijalno vozilo kategorije M1 napravljeno da sadrži prilagođen prostor koji sadrži najmanje sledeću opremu koja mora biti čvsto povezana za kabinu, osim što se može biti napravljen da bude lako promenljiv:
-sedište i sto
-ležaj koji može biti pretvoren iz sedišta
-kuhinjska oprema
-prostor za smeštaj prtljaga

Sa pozdravom Milan Arežina
arezinamilan@nadlanu.com
arezina@dmdm.com
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Lepo cuti , procitati imati k'znanju pri sledecoj ili narednoj registraciji . Razlika prosli put je bila skoro 10.000din u mom slucaju a kod vozila koja imaju vecu kubikazu motora mogu misliti, dakle sreca sreca= radost.
Moramo se ipak pripremiti na namet za nove tablice i saobracajne dozvole sto je otprilike 3-4000 dinara .
Svakako sa srecom !
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Igrom slučaja sam danas registrovao svoj kamper i evo nekih informacija. Status kampera kao "specijalno putničko vozilo za stanovanje" jos uvek postoji ali postoji i problem kod registracije.
Polisu osiguranja sva osiguravajuća drustva ( i MUP ) priznaju i svrstavaju u gore navedenu kategoriju i ona je u mom slučaju jeftinija za oko 4000 din( umesto 10700 din platio sam 6700 din).
Shodno tom svrstvanju kampera trebalo bi i porez na upotrebu motornih vozila da bude niži za 50%. Naravno, niko iz Dunava gde sam registrovao kombi nije smeo da mi naplati porez manje.
Pokusao sam da dođem do sefa odseka za registraciju u MUP-u ali bezuspesno. Službenica na salteru nije mogla bez njega da prihvati moju nizu uplatu poreza pa sam morao da platim pun iznos od približno 22500 din. Registracija je ukupno ispala 33700 din sa novom saobraćajnom dozvolom.
Prosle godine sam platio ukupno 23500 din. Kada sam pitao sta je toliko poskupelo u odnosu na proslu godinu nisu znali precizan odgovor. Tek kod komsije koji drži agenciju sam saznao da je porez na upotrebu povećan a i promenjena kategorizacija po godistima, tako da sam ja naravno upao u onu skuplju kategoriju.
Verovali ili ne sluzbenica mi je zakazala podizanje saobraćajne dozvole tek za sledeći četvrtak. Na moje pitanje kako da vozim bez saobraćajne, ogovorila je tiho i tužno: ne znam.
Poslednja izmena od mustang u 28 Apr 2010 23:15, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Razmislja pozitivno a i lepse je !

Pazi izraeku naseg narod : Koj si ima kokoske taj si vice isss...
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

sve ti zavisi od tehnickog pregleda, ako oni zavedu kao specijalno vozilo i tako odrade takse milicija samo udari pecat.
sreca tvoja sto tehnicki pregled mozes izvesti na bilo kojoj poziciji zemlje srbije i sa takvim taksama se pojavi u svoj sup oni proceduralno odrade posao.
Pokusaj prvu recenicu da shvatis ozbiljno i resavas problem.
Pozdrav
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Koliko mi je poznato, više ne postoji mogućnost da se kamper u MUP-u registruje kao specijalno vozilo, obzirom da takva klasifikacija više ne postoji. Registruje se kao putničko - za stanovanje i dođe mu na isto.

Obavezno treba proveriti šta kaže novi Pravilnik kojije stupiona snagu pre dan-dva, mislim da je jedan od kolega sa foruma u Junu ove godine nešto pisao na ovu temu i na temu novog pravilnika.
Korisnikov avatar
Joe
Korisnik
Postovi: 249
Pridružio se: 15 Feb 2010 11:51
Lokacija: Novi Sad

Post od Joe »

Evo novi pravilnik gde se mogu videti novi propisi

http://www.spos.info/novost.php?id=1481
Poslednja izmena od Joe u 21 Sep 2010 12:11, izmenjeno 1 put ukupno.
Nije važno šta kaže, nego ko kaže !
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

- Mesec dana posle registracije mog kampera, moj prijatelj je registrovao svoj i platio verovali ili ne oko 13500 dinara! Njegov motor je 2,5 TDI, a ja platio 23500 din. na istom salteru.
Definitivno je da se za SVA specijalna vozila gde spadaju i nasa, NE PLACA porez na upotrebu motornih vozila. Evo i jednog dela iz pravilnika o kategorizaciji vozila
gde je to lepo napisano i objasnjeno. Ovo bi svako morao da ima kod sebe prilikom registracije da ne bi doslo do zabune!

5. Specijalno vozilo
Specijalno vozilo je vozilo vrste M, N ili O izvedeno za određene funkcije sa posebno uređenom karoserijom, snabdevenom uređajima ili opremom za obavljanje tih funkcija, i to:
SA vozilo za stanovanje,
SB blindirana vozila,
SC ambulantno vozilo,
SD vozilo za prevoz umrlih,
SE prikolica za stanovanje,
SF pokretna dizalica,
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Nastavak:

Vozilo za stanovanje je specijalno vozilo vrste M1 napravljeno da sadrži prilagođen prostor koji sadrži najmanje sledeću opremu koja mora biti čvrsto povezana za kabinu, osim što sto može biti napravljen da bude lako promenljiv, i to:
1) sedišta i sto;
2) ležaj koji može biti pretvoren iz sedišta;
3) kuhinjsku opremu;
4) prostor za smeštaj prtljaga.
Prikolica za stanovanje je specijalno vozilo vrste O napravljeno da sadrži prilagođen prostor koji sadrži najmanje sledeću opremu koja mora biti čvrsto povezana za kabinu, osim što sto može biti napravljen da bude lako promenljiv, i to:
1) sedišta i sto;
2) ležaj koji može biti pretvoren iz sedišta;
3) kuhinjsku opremu;
4) prostor za smeštaj prtljaga.
Omnia mea mecum porto
kamper
Korisnik
Postovi: 92
Pridružio se: 05 Jan 2009 20:50

Post od kamper »

predlog MUSTANGA je jedina valjana mogućnost da se izbegne otimačka demagogija.

Inače, haos raste: pikap sa duplom kabinom, 2,5 i 120 HP /i svim savremenim komforom/ plaćam 22300 din
U KOMPLETU SA OBAVEZNIM OSIGURANJEM...
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Cenu za moju regisraciju u gornjem postu sam pogresio, nije 23500 vec 33500!!!
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Izvod iz Novog Pravilnika :

" čl.10
...

5. Specijalno vozilo
Specijalno vozilo je vozilo vrste M, N ili O izvedeno za određene funkcije sa posebno uređenom karoserijom, snabdevenom uređajima ili opremom za obavljanje tih funkcija, i to:
SA vozilo za stanovanje,
---
SE prikolica za stanovanje
...

Vozilo za stanovanje je specijalno vozilo vrste M1 napravljeno da sadrži prilagođen prostor koji sadrži najmanje sledeću opremu koja mora biti čvrsto povezana za kabinu, osim što sto može biti napravljen da bude lako promenljiv, i to:
1) sedišta i sto;
2) ležaj koji može biti pretvoren iz sedišta;
3) kuhinjsku opremu;
4) prostor za smeštaj prtljaga.
...
Prikolica za stanovanje je specijalno vozilo vrste O napravljeno da sadrži prilagođen prostor koji sadrži najmanje sledeću opremu koja mora biti čvrsto povezana za kabinu, osim što sto može biti napravljen da bude lako promenljiv, i to:
1) sedišta i sto;
2) ležaj koji može biti pretvoren iz sedišta;
3) kuhinjsku opremu;
4) prostor za smeštaj prtljaga.
...."

Sva specijalna vozila kao podgrupa moraju biti u nekoj od osnovnih grupa M,N ili O. To znači da su kamperi specijalna putnička vozila namenjena za stanovanje. Oni imaju svoju podpodgrupu - SA specijalna vozila, sa ostalim vozilima čine podgrupu M1, a svi su u osnovnoj grupi grupi M.
Prikolice su u podgrupi SE, a sa ostalim su u osnovnoj grupi O.

Po meni je jasno, ako i dalje imaš nedoumice, odeš u MUP i oni ti objasne, ( pod uslovom da ne naletiš na policajca - plavušu)
Poslednja izmena od sprinter u 22 Sep 2010 00:04, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Ne znam kako ce se zavrsiti na kraju ova polemika vezana za registraaciju jedino sto mogu da primetim iz moje saobracajne da su mi upisali VRSTA VOZILA PUTNICKO a namena za kampovanje - stanovanje -spavanje pokusao sam da nadjem cenovnik na netu za specijalna vozila (okarakterrisane po ovom predhodnomtekstu kao M 1 ) Mozda su te takse bitno manje . Ono sto sam ja do sad pronasao je da moja registracija koja je juce istekla , cena za novu je nesto iznad ili oko 20.000 din zavrseno danas.
http://www.registracija-vozila.rs/index ... 56&lang=sr
Nazalost moj primer je redak mala kubikaza u odnosu na slicna vozila pa je tako cela regisracija sa agencijom polisom taksama A ZA KATEGORIJU PUTNICKO 20.000din
Za neupucene radi se o dukatu 1998cm3 81 kw benzinac sa ugradjenim sekvencionim sistemom napajanja plinom Ovo je podatak za u slucaj da ste u situaciji da kupujete ili ste u nameri kupovine kamper-vozila ovo vam moze biti vrlo vredan podatak uz cenu goriva LPG-a kao i podatak da bi tako vozilo pripadalo kategori EURO 6 sto ne uslovljava zelene nalepnice i dozvoljava kretanje po uzem centru skoro svih vecih Evropskih gradova.
Ovo ce sigurno biti i jedna od sledecih tema Radi se o zelenim nalepnicama na sofer sajbnama vozila iz inostranstva a sluze kao dokaz o emisiji stetnih gasova i dozvolom kretanja po uzoj zoni vecih gradova, u protivnom ako se zateknete kazna pauka je mala beba .
Odgovori