VAZNA INFORMACIJA U VEZI REGISTRACIJE KAMPERA

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Samo da dodam, ono što sam napisao , a i što je napisao Mustang su izvodi iz važećeg Pravilnika. Isti je stupio na snagu pre par dana, tako da zaista ne bi trebalo više da bude nedoumica i pogrešnog tumačenja zakona, kao što je to dešavalo ranije.
Korisnikov avatar
Joe
Korisnik
Postovi: 249
Pridružio se: 15 Feb 2010 11:51
Lokacija: Novi Sad

Post od Joe »

Ta tema oko zelenih nalepnica je zanimljiva, a i sve aktuelnija u Evropi.
Svakako je treba pokrenuti da bi nasi kamperi bili upuceni u kretanje
vozilima po cenru velikih Evropskih gradova.
Koliko sam informisan na tehnickom peregledu, moj auto je evro 3, a na
sekvent sistemu gasa je evro 4. Kako tvoj auto spada u evro 6 ?
Nije važno šta kaže, nego ko kaže !
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Pa cist prirodni gas, istina je da sam karikirao kategoriju EURO-6 istina je da je takodje dukato euro 3 sa gasom ne znam koje je kategorija , svakako trosi cist i prirodan derivat bez primesa sumpora i olova. Malo izvinjenje .
Znam da ima dosta pogodnosti koriscenje ovog derivata pa da dodam jos jedan koji mi je sad pao na um .
Radi se o slusanju muzike u toku vozje , prijatan tihi zvuk koji jedino vetar otvorenog prozora moze da kvari.

Pozdrav
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Pridruzujem se Grosovoj preporuci za benzinski motor na gas. Letos sam imao slicno iskustvo sa Winnebagom. Motor se ne cuje, nema vibracija. Mislim da je za kamperiste gas pravi izbor.Pogotovo ako se npravi veliki ili 2 manja rezervoara ispod vozila na bezbednom mestu, autonomija je ogromna. Da ne pominjem zimu i paljenje motora na -27. U Garmisu je dolazio ADAC da mi upali motor. Doduse nisam bio jedini.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Molim prvog kolegu kome uskoro istice registracija da se javi i da napravimo odlucan proboj na priznavanju zakona i na tehnickom pregledu. U MUPU sto rece Gros samo lupaju pecate i prepisuju podatke iz registracionih listova. Ja cu u Kompresoru u Dobracinoj da pokusam da sondiram da se kamperi ponovo podvedu pod specijalno vozilo. Onda kubikaza motora nije bitna i tarife ce biti daleko manje. Obavesticu vas o rezultatima. Pozivam i Grosa da ovih dana odemo zajedno jer je on u komsiluku na Dorcolu.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Ja danas podigao dokumenta iz agencije cena sa uslugom agencije 21.000 din
Bilo me strah da ne moram da doplacujem cifru koju su odmah zahtevali sve dok saobracajna nije bila u mojim rukama .
Sa srecom kolege
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Objavi podatke o Agenciji pa da preko nje registrujemo kampere a da razliku do otete cene registracije pametnije potrosimo. Na primer , na putovanja.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

agencija za prenos vlasnistva-registraciju-osiguranje "HUMMER" 011/319-68-29
http://www.yellowpages.rs/sr/Cars/Auto- ... ofil/57458
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

Da li je neko u poslednjih par meseci registrovao kampera i kakva su iskustva sa famoznim porezom na upotrebu putnickih vozila?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Evo odgovora na famozni porez na upotrebu (čitaj: luksuz) motornih vozila.
Definitivno smo konstatovali da kamper vozila spadaju u kategoriju specijalnih vozila. Međutim to nas ne oslobađa ovog nenormalnog harača.
Ovo je zvanični dokument koji sam danas lično proverio Niškom Sup-u:

У «Сл. гласнику РС» бр. 95 од 17.12.2010.г. објављени усклађени динарски износи пореза на употребу, држање и ношење добара и да је у «Сл. гласнику» Р. Србије» бр. 101/10 од 29.12.2010.г. објављен Закон о изменама и допунама Закона о порезима на употребу, држање и ношење добара. Сходно наведеним прописима порез на употребу моторних возила се плаћа приликом издавања саобраћајне дозволе, односно регистрационе налепнице за моторна возила и то: путничка возила; теретна возила чија је највећа дозвољена маса мања од 3,5 тоне; мотоцикл; мотоцикл са бочним седиштем и тешки трицикл.

Порез на употребу моторних возила плаћа се на период од једне године и износи за:

1. Путничка возила и теретна возила чија је највећа дозвољена маса мања од 3,5 тона динара
1. до 1.150 ццм 950
2. преко 1.150 до 1.300 ццм 1.860
3. преко 1.300 до 1.600 ццм 4.110
4. преко 1.600 до 2.000 ццм 8.430
5. преко 2.000 до 2.500 ццм 41.630
6. преко 2.500 до 3.000 ццм 84.370
7. преко 3.000 ццм 174.370

2. Мотоцикле, мотоцикле са бочним седиштем и тешке трицикле
динара
1. до 125 ццм 1.120
2. преко 125 до 250 ццм 1.860
3. преко 250 до 500 ццм 2.810
4. преко 500 до 750 ццм 5.620
5. преко 750 до 1.100 ццм 7.000
6. преко 1.100 ццм 10.000

Прописана висина пореза умањује се за моторна возила преко навршених пет година старости и то за:

1. 15%-код возила преко пет до осам навршених година старости;
2. 25%-код возила преко осам до 10 навршених година старости;
3. 40%-код возила преко 10 навршених година старости.

За моторна возила возила старости 20 и више година, порез на употребу моторних возила износи 20% од прописаног износа пореза на употребу моторних возила.

Порез на употребу моторних возила, сходно чл. 5 Закона не плаћају:

1. Особа са инвалидитетом са 80 или више процената телесног оштећења, на једно возило које се на њено име прво региструје у једној години;
2. Особа са инвалидитетом код којих постоји телесно оштећење које има за последицу неспособност доњих екстремитета ногу од 60 или више процената оштећења, на једно возило које се на њено име прво региструје у једној години;
3. Родитељи вишеструко ометене деце која су у отвореној заштити, односно о којима родитељи непосредно брину - на једно возило које се на њихово име, односно на име једног од њих прво региструје;
4. Здравствене установе за амбулантна возила;
5. Организације особа са инвалидитетом основане с циљем пружања помоћи лицима са инвалидитетом, које су регистроване у складу са законом – за возила прилагођена искључиво за превоз њихових чланова;
6. Министарство унутрашњих послова;
7. Власници мотоцикала на електрични погон, мотоцикала са бочним седиштем на ел. погон и тешких трицикала на електрични погон.

Доказе да инвалидна лица и родитељи вишеструко ометене деце која су у отвореној заштити испуњавају услове за ослобађање од обавезе плаћања пореза на употребу моторних возила издају надлежни органи за годину у којој се врши регистрација.

Прописани износ пореза на употребу моторних возила, поред умањења из чл. 4 став 3 Закона, додатно се умањује за 50% за путничка возила, односно теретна возила чија је највећа дозвољена маса мања од 3,5 тона којима се обавља ауто-такси превоз као и за специјална путничка возила, односно теретна возила чија је највећа дозвољена маса мања од 3,5 тоне за обуку кандидата за возаче са уграђеним дуплим ножним командама.

Лице које је у току године стекло право својине на регистрованом возилу, код чије регистрације је плаћен порез на употребу возила у прописаном износу, није у обавези да због те промене плати прописани порез до истека периода за који је моторно возило регистровано, сагласно члану 5А став 2 Закона.

Када лице које нема право на пореско ослобођење или умањење пореза стекне у току периода важења регистрације право својине на регистрованом моторном возилу код чије је регистрације остварено право на пореско ослобођање или умањење пореза – порез на употребу
моторних возила за то возило плаћа у припадајућем износу који одговара периоду од стицања права својине на возилу до истека регистрације, сагласно члану 5А став 3 Закона.

Доказ о плаћеном порезу на употребу моторних возила у прописаном износу подноси се уз захтев за издавање саобраћајне дозволе, односно регистрационе налепнице моторног возила за које се порез плаћа сагласно члану 5Б став 2 Закона. Регистрација возила, не може се вршити без доказа о плаћеном порезу на употребу моторних возила осим у случајевима из чл. 5 Закона.

Усклађени динарски износи пореза на употребу моторних возила примењују се од 01.јануара 2011. године.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

To znači da ko ima kamper sa motorom od 2000-2500 kubika plaća porez od 41630 din. umanjen za 40% ako je između 10 i 20godina starosti.
Vlasnici kampera sa malo većom kubikažom tj. od 2500-3000 kubika plaćaće 84370 din. takođe umanjeno za popust ako nisu do 5 godina starosti.
Ko ima ljutu mašinu preko 3000 kubika može samo da plače zbog cifre od 174370 din. !!!

Ja planiram u Grčku za prolećni letnji raspust koji traje od 22 aprila do 3 maja.
Registracija mi ističe 28.04. pa moram hitno da registreujem kombi jer se kod nas čeka 20-30 dana za tablice i saobraćajnu.

Nešto ste se ućutali, a ?
Omnia mea mecum porto
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

Danas sam podigao saobracajnu i uzeo zeleni karton(i on je poskupeo, cena je 2000din). Inace na novim saobracajnim dozvolama nigde ne pise da je vozilo "specijalno za stanovanje i kampovanje" iako je na listu tehničkog pregleda stajalo napomena "za stanovanje". Porez od 41630din platio naravno.
Dobro bi bilo da bar putarine smanje kako su obećali, ali .....
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Koliko si čekao na tablice i saobraćajnu?
Omnia mea mecum porto
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

24. Marta predao(odmah dobijes tablice i neku potvrdu za voznju u zemlji) i 5. Aprila dobio saobracajnu dozvolu, na osnovu nje vadis zeleni karton.
Odgovori