Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogradnj

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sačekao sam da se javi neko od admina u vezi prebacivanja delova postojećih tema, verovatno je najbolje da prvo otvorimo neke početne teme , pa da onda pakuuemo postove.
Ovo bi trebalo da bude tema gde ćemo pistai o svemu u vezi registracije, proceduri, dokumentima koja treba priložiti, sve u vezi pravnih delima oko samogradnje, atestima i sl.
Uros
Korisnik
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Avg 2013 15:52
Kontakt:

Post od Uros »

Ja upravo prolazim kroz birokratski pakao sa registracijom nove prikolice, pa da podelim iskustva sa vama.

Moja prikolica je teretna, ali ovo vazi za svako NOVO vozilo sa tockovima. Potrebna je Potvrda o uskladjenosti sa propisima o homologaciji koju izdaje Agencija za bezbednost saobracaja. Bez te potvrde ne mozete da ocarinite vozilo tj. da dobijete carinsku deklaraciju. Ja sam imao srece pa prikolica nije usla u proces carinjenja inace bih placao lezarinu, a to moze da bude problem zato sto Agencija svu komunikaciju obavlja iskljucivo pisanom postom. Prvo im se obratite sa zahtevom za izdavanje Potvrde. Onda vam oni odgovore koja je dokumentacija potrebna. Onda im vi posaljete dokumentaciju. Oni po proveri dokumentacije posalju uputstva sta se radi dalje. Jos nisam stigao do te faze, ali znam da Agencija salje prikolicu u Vincu ili na masinac u laboratoriju za vozila koja vrsi kontrolu homologacije.
Pribavljanje dokumentacije je posebna prica. Od proizvodjaca sam dobio COC - Certificate of conformity, koji je u normalnim zemljama jedini potreban dokument za registraciju novog vozila. Medjutim, nasa Agencija trazi kompletnu homologacionu dokumentaciju (za prikolice kategorije O1 i O2 to je izmedju 100 i 200 strana teksta i crteza). Mozete misliti koliko su Nemci voljni da daju svu tu dokumentaciju nekome iz Srbije. Ja sam u tome uspeo i u ponedeljak cu to poslati Agenciji pa cu vas obavestavati kako dalje tece proces.

Uzgred da napomenem: prilikom podnosenja zahteva potrebno je uplatiti administrativnu taksu od 3510 din za fizicka, odnosno 13620 din za pravna lica. Kontrola u laboratoriji je 23500 din za O1, i 27500 din za O2. Izdavanje potvrde Agencija naplacuje 3300 din. Ne znam koliko kosta kontrola za kamp prikolicu ili kamper posto ima vise elemenata za kontrolu (posebno kamper) ali znam da je pre godinu-dve covek platio oko 210000 din za kontrolu motocikla.

Na kraju da vam kazem i da se nista od ovoga ne radi ako je vozilo u inostranstvu bilo registrovano najmanje 6 meseci. Tada se uvozi kao polovno i sve je mnogo jeftinije. To je i moja preporuka za svakoga ko hoce da uveze novo vozilo. Bolje je tamo ga registrovati i ostaviti negde parkiranog 6 meseci nego prolaziti kroz sve ovo.

Dosta ovih informacija mozete naci na sajtu agencije www.abs.gov.rs. Ja sam dosta informacija dobio telefonom ali izgleda da sam naleteo na nekog ko ima razumevanja pa me nije otkacio.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ovo je izgleda ogledni primerak kako radi naša administracija. Sve što može prosto, neko iskomplikuje i zamrsi. Razlog je vrlo jednostavan: kako inače opravdati svoje postojanje i naplatu taksi.

Setimo se samo pribora za prvu pomoć. Ja i dalje ne mogu a verovatno i nikada neću razumeti da u Srbiji ne možete koristiti fabričku prvu pomoć od napr. Mercedes Benz-a, VW-a i sl. To je toliko nebulozno i glupo, da jednostavno razuman čovek ne može da se pomiri sa činjenicom da kada kupi novo vozilo iz EU, da prvu pomoć koju fabrika daje i koja je u svemu usklađena sa svim propisima EU, može da baci na smeće, nego mora da kupi pribor koji dozvoljava Naš zakon.
A što je najcrnje, ovakvih i sličnih idiotizama koliko hoćeš-

Ili, zadnji primer, slušam pre par dana iz Agencije za bezbednost saobraćaja javno upozoravaju vozače da se zimske gume na sva 4 točka moraju koristiti počev od 1 Novembra, bez obzira na dnevne temperature. s druge strane metereolozi najavlju i dalje toplo vreme, sa dnevnim temperaturama iznad proseka. da li je moguće da ovi iz agencije ne znaju da se zimske gume ne smeju koristiti po visokim dnevnim temperaturama, obzirom da vrlo brzo izgube svoja svojstva. Ne, znaju oni vrlo dobro, ali "para buši gde burgija neće".

Zato, jedini zaključak je: ustani kuko i motiko, ili idi u duboku ilegalu pa trpi.

Zaista
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Za prvu pomoc se slazem. Kada pitate ljude iz hitne pomoci, oni kazu da je osnovno, da se od sve prve pomoci, treba ugasiti pozar, zaustaviti krvarenje, i ljude ne dirati i ne pomenrati dok ne dodje hitna pomoc, osim u slucaju da je auto u plamenu ili ispod vode...
Vreme u Novembru je prevrtljivo, za par sati iz suncanog dana moze da nastane kijamet i vejavica (pre dve godine sam kod prijatelja na slavu otisao po suncu a vratio se vozeci u pola metra snega). Ja stvarno ne razumem ljude koji ne razumeju, da kako se zimi ne nose sandale na nogama, tako se zimi ne voze ni letnje gume na autu. Sta je tu nejasno? Takodje kako se leti ne nose zimske cizme nego letnja obuca, tako se leti vozi na letnjim gumama a ne na zimskim.
Od svega se pravi teorija zavere, pa i kad se direktno cuvaju ljudski zivoti.
Sve nam smeta. Zimske gume, pojas, svetla preko dana, a valjda nas najvise boli sto nam mrski panduri ne daju da vozimo pijani.
Mi smo definitivno narod za posmatranje!

Sto se tice procedura, treba znati da su u Agenciji za bezbednost saobracaja zaposleni sve bivsi policajci. Zato su i takve procedure. Gde god se policija (agencija) pita, tamo nastaje haos. Setimo se novih pasosa, LK, atesta za gas, i najnovije, problem koji imaju autoskole, jer se policija drzi propisa ko pijana plota i ne obavestava nadlezne o problemima na koje nailaze. Autoskole koje nisu prikupile dokumentaciju ne mogu dalje da rade. problem je nastao sa gradjevinskim dozvolama za poligone na koje se ceka par godina, a rok za izgradnju koji je propisao MUP je godinu dana.
Oni kao da zive na marsu i ne znaju da je u Srbiji za gradjevinsku dozvolu potrebno nekoliko godina.
Poslednja izmena od Sinbad u 28 Okt 2013 22:37, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Evo i mog iskustva s administracijom MUP-a u vezi registracije prikolice.
Kamp prikolica se prilikom registracije posmatra kao bilo koje drugo priključno vozilo, tako da, sve što se odnosi na teretne prikolice važi i za kamp prikolice.
Napominjem da je ovo xx prikolica koju sam registrovao i samim tim nisam bio neobavešten... sve dok nisam došao da registrujem novonabavljenu kampiku u želji da što pre krenem put Grčke, ali..
Dolazim ponizno na šalter MUP-a i donosim sve što se propisima zahteva, ali... sužbenica me vraća s obrazloženjem da mi fali PEČAT (klauzula) poreske uprave o poreskom oslobađanju (FT1P)!!! Pitam je, kako to da mi ranije nije bila potrebna ta klauzula, kaže treba od pre 3 dana ?! Pitam je da li sam ja jedini koji ovo proživljava... ne, Vi ste xxxx.
OK, šta da se radi, vratim se u poresku upravu prodavca gde bi trebali da izdaju tu famoznu potvrdu /klauzulu o poreskom oslobađanju, kad tamo: „ne, mi ne izdajemo takve potvrde“. Dobro, idem sprat više, dođem do načelnice filijale i dobijem odgovor (što sam znao i sam) da se ne izdaju potvrde za negativne činjenice jer:
1. Porez na prenos apsolutnih prava se plaća na prenos motornih vozila
2. Prikolica nije motorno, već priključno vozilo i samim tim ne podeže oporezivanju.
Nazovem ja šefa iz MUP-a , suočim ga sa šefom iz poreske i tu krene prepirka preko telefona između dva predstavnika dva državna organa. Na kraju prepiranja je ovaj iz MUP-a predložio da stranka (ja) podnese poresku prijavu PPI4 (porez na prenos apsolutnih prava nad polovnim motornim vozilom), a Poreska uprava će istu prijavu odbiti kao neosnovanu !? (zato što prikolica nije motorno, već priključno vozilo) i onda ja, građanin, s tim rešenjem o besmislu idem da registrujem prikolicu.

Pošto nisam pravno neuk, odbio sam da postupim po uputstvu MUP-a , koja su suprotnost od zdravog razuma.
Napravim se blesav, pojavim se ponovo na šalteru MUP-a s istom dokumentacijom. Devojka na šalteru mi opet daje dijagnozu FT1P. Ja je lepo zamolim da, u skladu s zakonom o opštem upravnom postupku, čl.56. primi predmet ili pismeno obrazloži odbijanje zahteva za registraciju. Tu nastaje pometnja, konsultacije, odlazak kod šefovice itd. Na kraju kompromis: ajde nek ti bude ovaj put, registrovaćemo ti prikolicu, ali napiši izjavu bla bla...
Sve u svemu, gomila izgubljenog vremena, goriva, živaca i građanskog dostojanstva. Napominjem da se porez na prenos priključnog vozila ne plaća i da to niko, ni u jednom trenutku nije osporavao.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Jader napisao:Ja je lepo zamolim da, u skladu s zakonom o opštem upravnom postupku, čl.56. primi predmet ili pismeno obrazloži odbijanje zahteva za registraciju..
Slicna situacija, ali se obracanjem sa sluzbenicima preko pismne forme pokazalo za mene kao spas .
Pre 5 godine zvanicno lice izvrsi procenu glisera koji sam kupio nacinim ugovor i uredno platim porez , na prenos vlasnistva . Overe mi poledjinu ugovora i trebao sam po registraciji da uvedem to u knjige kapetanije ,ali sledece 4 godine nisam registrovao camac a ugovor mi je izgoreo u pozaru koji sam imao .
Muke moje zadnjih par meseci , prvo kapetanija nece da mi izda saobracajnu glisera jer za njih ja nisam vlasnik a poreska uprava nece bez takvog dokumenta da trazi dokaz o uplati poreza na prenos vlasnistva i tako upadnem u administrativnu zamku sve dok nisam poceo pismeno (zvanicno ) da im se obracam i tako uspeo da povezem vise drzavnih organa u moju korist .
Zakljucak do kojeg sam ja dosao je da je opasna borba u drzavnim organima zadrzati posao pa ukoliko dodje do pismenog dokaza da ste ili niste savesno radili posao za koji ste placeni REDOVNIM PRIMANJEM sto je danas privilegija u Srbiji, onda ste u velikom problemu .
Odmah Vas drukcije gledajui i prema Vama imaju drukciji tretman .
Interesantna je i inicijativa Amina za pismeno obracanje nadleznim organima po pitanju tumacenja registracije kamper vozila kao i taksa koja je tom prilikom naplacena u proslim registracijama , trebalo bi se ukljuciti u tu akciju.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Slažem se sa predlogom Groša.
Admin me je kontaktirao u vezi ovog problema i pokušaćemo da nađemo rešenje. Svaki savet je dobrodošao.
Misa
Novi korisnik
Postovi: 1
Pridružio se: 09 Jul 2014 12:37

Post od Misa »

Imam isti problem kao i Vi. Kupio sam novu teretnu prikolicu u Nemackoj. Predao sam im svu dokumentaciju koju su mi dali pri kupovini prikolice, medjutim ovde mi u ABS traze kompletnu homologacionu dokumentaciju. Pokusao sam e-mailom i telefonom da dobijem dokument medjutim dobio sam odgovor da oni u Nemackoj to ne izdaju. Pa Vas molim, da li mi mozete reci kako ste resli Vas problem ili ako postoji mogucnost da vas nekako kontaktiram da li putem mejla ili telefona ? Hvala puno unapred.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Zar sa novom prikolicom moze da postoji i takav problem .
Probaj kod drugog speditera, neverovatno,
Zelim ti srecu , nas pravnik -advokat Sprinter je koliko znam na odmoru ali ako moze da ti ta savet ili preporuku ...
ivkaBeograd
Novi korisnik
Postovi: 2
Pridružio se: 17 Avg 2015 11:38

Re: Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogr

Post od ivkaBeograd »

Pozdrav svim kamperima :)
Ako moze jedna pomoc bila bih vam zahvalna. Pojavila se jedna extra satorska prikolica Jamet proizodi je Trigano za francusko trziste. Elem kupili bi je ali ne znamo sta s njom dalje da li uopste moze da dobije nase tablice. Prikolica je stranac i nas covek iz Holandije je dovezo na njoj su trece tablice. Sta dalje sa njom zna neko mozda?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogr

Post od sprinter »

pozdrav. trebaju ti naravno tablice, ali mislim da možete proći kao sa malom prikolicom do 1t. Za nju je jeftina registracija, koliko znam nema više opcije tzv "treće" tablice, sva priključna vozila se geristruju jednom godišnje, kao i putnička vozila.
ivkaBeograd
Novi korisnik
Postovi: 2
Pridružio se: 17 Avg 2015 11:38

Re: Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogr

Post od ivkaBeograd »

Hvala na odgovoru :) Prikolica je stvarno super ocuvana ali nas brine sto on za nju ima samo te trece tablice i brosuru. Zvala sam sve mogice brojeve i dobila info da ako je Trigano u Amss hoce da je osiguraju i rade tehnicki pregled. Na njoj pise Jamet ali na onoj plocici stoji Trigano industri nadam se da je vode kao Trigano jer postpoji neki spisak koji je izbacila Agencija za bezbednost saobracaja gde je bitno da je proizvodjac prikolica na spisku. U svakom slucaju uzecemo je ako pristane da je prvo ocarini. Hvala na odgovoru jos jednom.
sinisasky
Korisnik
Postovi: 28
Pridružio se: 01 Jun 2015 15:21

Re: Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogr

Post od sinisasky »

potrebno vam je da imate odjavu iz Holandije, saobracajnu, ex papire i fakturu, a onda u Srbiji morate da napravite granicnu prijavu, propratne papire do prve carine.
Kada je ocarinite, platite drzavi sve troskove i vozite je na tehnicki pregled.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogr

Post od sprinter »

Ima li nekih informacija u vezi registracije kampera.
Priča se da se menja pravilnik i da će se takse za luksuz izmeniti odnosno da se neće oporezivati po kubikaži motora nego drugačije.
Ima li nekog informisanog , čini mi se da je DuleHY nešto pročačkao.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Registracija kampera i kamp prikolica i atesti za samogr

Post od sprinter »

Nadam se da će biti lepa vest

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/zbogom ... -a/shkyv3r" onclick="window.open(this.href);return false;
Odgovori