Putopisi - Grčka - 2014

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Pozdrav svima, mi smo se vratili nakon 23 dana Grčke (pisaću kad odmorim)
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

:P
Odmor muke :) :)
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

groskamper napisao::P
Odmor muke :) :)
Ali slatke. Sada teba raspakovati kamper, oprati, srediti, trebaće za nove avanture... Pozz
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Grčka 2014, period 20.07.-07.08.
Ove godine ponovo smo se uputili put Grčke. Plan je okvirno bio ovakav: Krf 5 dana, Peloponez 10 dana i 5 dana okolina Larise.
Prvo noćenje je bilo po tradiciji u Predejanima. Sutradan smo već ustaljenim putem ušli u Grčku kod Bitole. Prethodno smo svratili u Prilep na ručak. Moram priznati da sam se obradovao kvalitetom i cenom kafanske usluge u Makedoniji. Ceh za Nas troje, komplet ručak, ( 3 glavna jela, 3 salate, 3 pića) je izneo 10 eur-. Zaista povoljno, da ne poveruješ.
Drugu noć prespavali smo kod pumpe Strata, u okolini Gravene. Pošto smo ranijih godina uvek samo prolazili pored Janjine i Dodona, ovaj put smo odlučili da svratimo i vidimo jedno od najstarijih proročišta u Grčkoj. Sam lokalitet je u fazi rekonstrukcije, ali ima se šta i videti. Dok je bio u funkciji karakterističan je bio po tome što su se proročanstva kazivala putem starog hrasta, odnosno zvukova koji su proizvođenih kroz njegovu krošnju.

Slika

Nakon Dodona, uputili smo se do Igumenice gde smo se ukrcali na trajekt Igumenitca – Lefkimi. Cena za 3 osobe i kamper je 51eur. Samo putovanje traje negde oko 1 sat.

Po silasku sa trajekta, uputili smo se na jug, i krenuli sa obilaskom od samog početka ostrva. Kavos je fino mesto, sa puno kafića i mesta za izlazak, ali okrenuto je mladima, Engleza koliko hoćeš, a ima i onih kao ugarak belih . Zadržali smo se par sati, okupali na plaži koja i nije neka, pa se uputili polako ka severu. Odmah iznad Lefkimija, uočili smo skretanje ulevo, za plažu Gardenos. Bez ikakvog razloga, intuitivno, uputili smo se ka njoj. Ispostavilo se da je ova plaža pun pogodak. Nama je baš po meri. Do plaže ima nekih 2-3km korektnog puta, plaža je širine 700-800m ako ne i više, mesta koliko hoćeš, gužve nema, uglavnom dolaze Grci na kupanje. Nas je bukvalno izbacila iz japanki. Mesta za kamper napretek, mi smo se locirali na središnjem delu, na maloj visoravni. Ispod plaža i levo i desno, tuševi sa vodom u neposrednoj blizini, kao i dve taverne. Po tradiciji, odmah smo svratili na po frape, ispostavilo se najjeftiniji na Krfu, cena 1,5eur, uzeli pasword za wi-fi, koji smo kasnije nemilice koristili.

Slika

Slika

Slika

Slika


Posle par dana, obzirom da je bilo vreme da praznimo tankove, a nismo želeli da to uradimo van benzinskih pumpi, odlučili smo da je vakat da se pomerimo i krenemo dalje. Uputili smo se put Kerkire. U sam grad stigli smo vrlo korektnim putem, kupajući se usput na mestima gde nam se to svidelo. U Kerkiri smo prespavali ispod stare tvrđave.
Sam Kerkira je vrlo živopisan grad pun turista. Uz sam grad je i aerodrom, pa smo blizinu aerodoroma iskoristili za pravljenje fotografija letećih čeličnih tica ( nismo uočili da je bilo ko na pisti bacao zrnevlje) .

Slika

Slika

Slika

Slika

Normalno , kao i svi ostali pripadnici nacije, nismo propustili da obiđemo srpsku kuću i ostrvo Vido. Poseta mauzoleju je bila nabijena emocijama.Čovek ne moe a da se ne priseti golgote i patnje Našeg naroda o kome smo dosta učili i čitali. Na mene lično najveći utisak ostavile su ploče na kojima su urezani samo imena i prezimena preminulih ratnika. Nema podataka ni odakle su rodom, iz koje jedinice, kad su rođeni, koliko godina su imali... ništa, a kosti im leže na tuđoj zemlji, za slavu i čast Srbije. Zaista bih se osećao jadno da nisam posetio njihovo večno počivalište i da se nisam poklonio senima svih znanih i neznanih junaka tog vremena.

Slika

Slika


Sam grad Kerkira je pun predivnih zgrada građenih za vreme enleske i francuske okupacije ostrva. Svi kažu da podseća na italijankse gradove , mi smo bili fascinirani uskim uličicama i samom gradskom arhitekturom. Normalno, popili smo frape u čuvenom Liston-u, uz živu muziku. Prodavnica ima na svakom koraku, a izbor robe je karakterističan za ovo podneblje. Tu smo kupili i piće autohtono sa ovih krajeva,narandžasti liker koji se pravi od malih pomorandži , koje navodno samo ovde rastu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Nakon Kerkire krenuli smo put severa. Zadržali smo se malo u Guviji a predveče okupali i prespavali u mesu Barbati. Sutradan smo obišli Kasiopi i stigli u Sidari, čuven po sedimentnim stenama i plažama. Nameravao sam da sa suprugom proplivam kroz kanal ljubavi, ali ona se nešto nećkala, pa sam to uradio bez nje.


Slika

Slika

Slika




Nakon Sidarija, krenuli smo polako nazad ka jugu. Svratili smo do plaže Agia Georgios. Put mestimično prilično uzan, lep utisak je ostavilo mestašce Pagi, sa uzanim uličicama, utonulo u opojne mirise mora i lijandera.


Slika

Slika

Slika

Na nekih 14km južno od Kerkire nalazi se čuvena rezidencija Ahilion. Kao istinski ljubitelj Krfa, ovu zgradu podigla je za sebe austrougarska carica Elizabeth, čuvena Sisi, poznata po burnom i teškom životu.
Rezidencija je nakon njene tragične smrti menjala vlasnike, prvo ju je kupio nemački car Fridrih, pa je jedno vreme bila kockarnica, da bi na kraju postala muzej.

Slika

Slika

Slika

Slika



U kafiću pored zgrade popili smo frape koji je bio bezobrazno skup, ali svako zadovoljstvo, naročito lokacija i pogled , se plaća.

Uveče smo došli do plaže Garednos jer smo nameravali da sutradan krenemo sa Krfa. Plan smo promenili, jer je ova plaža na nas delovala nekako opuštajuže, tako da smo neplanirano ostali još dva dana na njoj. Tako smo umesto planiranih 5, na Krfu ostali 10-ak dana.

Slika

Slika

Slika

Obzirom da smo nameravali da budemo oko Larise bar 2-3 dana, odlučili smo da odlazak na Peloponez pomerimo za iduću godinu. Stoga smo sledećih 3-4 dana proveli oko Igumenice, najviše u okolini Platarije i Sivote. Posetili smo više skrovitih mesta za kupanje, bez gužvi, tako smo se zaista odmorili baš onako kako treba.

Slika

Slika

Slika



U Nedelju pre podne krenuli smo put Larise, skrenuli preko Meteora i svratili na frape u Trikalu. Trikala je grad u unutrašnjosti Grčke, vrlo lep i živopisan, sa rečicom koja protiče kroz samo gradsko jezgro, pun istorijskih spomenika iz ratova za nezavisnost Grčke. Sledeći dan je bio predviđen za šoping po Larisi, a uveče smo se uputili na plaže grada Larise, Agiokampos, gde smo ostali sledeća dva dana.

Slika

Slika

Slika


U Sredu smo se spakovali i polako krenuli put Srbije. Pre uključenja na autoput svaratili smo u mestašce Kokino nero gde smo pronašli dobru pijaću vodu i lep hlad. Ima dosta mesta za kampere i to u debelom hladu, pa smo odlučili da iduće godine svratimo na par dana i malo bolje pručimo lokaciju.

Oko podneva stigli do granice sa Makedonijom, normalno svratili u free šop. Nameravali smo da jedemo uoko Velesa , u restoranu Romantik, ali kako Nas je neviđena kiša pratila od granice sa Grčkom pa sve do Preševa, omašili smo skretanje i jeli uz put u kamperu.

Istakao bih i jedno neprijatno iskustvo. Učestale su krađe po marketima, od strane kasira. Više puta su mi navodno pogrešno obračunali cene, naravno uvek u njihovu korist. Ružno, do bola. Zato, zaista treba otvoriti šestore oči, jer čim vide da ste stranci, odmah bi da Vas pelješe.

Inače, vreme Nas je zaista poslužilo, nije bilo pretoplo, par puta je pala kiša, ali noću, i to ona letnja 15-ak minuta.
Opšti utisak je da je Krf ekstra destinacija, mi nameravamo bar još jednom da ga posetimo.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Ovo mozes ds ukoricis sa par predhonih .
Grcka bi ovo trebala da spnzorise. Pozdrav
Pera Big Marlin
Korisnik
Postovi: 41
Pridružio se: 20 Apr 2014 15:55

Post od Pera Big Marlin »

Bas lepa tura.Odlican putopis.Jel Ste u Prilepu rucali u "Makedonskoj kuki"Istu preporucujem odlicna klopa i vrlo prostojna cena.Vecera za osmoro 34 e,Takodje ko god prolazi kroz Djevdjeliju treba da poseti "100 cuda" kod Mome,sigurno nece zazaliti.Da li ti je u Prilepu zapala za oko cistoca grada.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Mi smo ručali u restoranu Stara čaršija. On je u pešačkoj zoni, koliko mi se čini. Nisam baš zagledao, ali sada kad se prisećam čini mi se da nismo uočili prljavštinu. sećam se da su izvođeni radovi oko glavnih ulica, pa smo morali obilaziti da bi prišli centru. Ova kafana je u blizini spomenika sa loptom na vrhu.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Super putopis. Svaka čast
Pozz
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Lio,
Kako ste se Vi proveli, pročitao sam da ste bili 22 dana, mora da je bilo ekstra. Kakve su Vaše impresije. gde ste sve bili? Daj postavi koju sliku od onog čuda od fotoaparata
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Hoću druže samo da nađem malo vremena za kucanje i slike.
Krenuli smo preko Ohrida (samo zbog ronjenja i kartinga), igumenica, Parga, Lefkada, Patra (odnosno Rio i Patra), onda redom do Methonija (tu je jedan šerif bio malo neprijatan i to je jedini slučaj neprijatnosti), Kalamata... kada smo shvatili da si u pravu da je Peloponez prevelik za jedno leto, nakon drugog prsta prekratili smo na Spartu, Korint, Atinu, Voslos, Velika (kod Larise), Leptokarija, završili sa Paralijom i otišli kući.
Ukupno 24 dana (od polaska do dolaska). Zaključak: iduće godine uzimam odmor 20 dana (četri nedelje), jedino što moramo malo da promenimo - Španija ili Italija.
Objaviću i poneku sliku iako nisu lepe kao tvoje, samo za par dana (opet sam u gužvi)
Pozz
Moraćemo mnogo da pričamo na sledećem skupu, a nadam se da si snimao lokacije (koordinate)...
Evo moje rute od ove godine:
Slika
Slika
Slika
Poslednja izmena od lio u 15 Avg 2014 11:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dogovoreno, ove godine je bilo toliko dobrih lokacija, ispucao sam skoro 4 gigabajta slika, napunio sam karticu komplet.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Iza Velike, a pre Stoupe, nalazi se Kokino nero. Ne znam da li ste svraćali, mi smo ovaj put bili samo na blic, ali smo odlučili da iduće godine u njemu, umesto u Agiakamposu, budemo par dana pred povratak.
Moram malo ponoviti i Piliju, Agia Joanis mi je ostao u baš lepom sećanju, odnosno ceo taj potes od Volosa prema Skijatosu, severni deo Evije i sl.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Nisam se zadržavao u Kokino nero dugo, ali je taj deo zaista lep i vredi zadržati se par dana u toj oblasti. Ima zaista mnogo lepih mesta koje treba obići. Drago mi je da ste uživali i razmenićemo utiske.
Ipak vreme je malo i da promenimo, kako bi sa većim uživanjem ponovo posetili Grčku
Poslednja izmena od lio u 15 Avg 2014 11:43, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Slažem se, Grčku treba obići celu, uzduž i popreko
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

Pozdrav sa sitonije od mustanga i drivera
Odgovori