Putopisi - Grčka - 2014

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Izgleda da se smiruju neredi u Makedoniji.
Oni koji idu put Grčke za ovu godinu nije preporuka da prespavaju u Makedoniji, bez obzira na ovakve vesti.
Balkanski kotao je baš čudo, nikako da se smiri.
Pera Big Marlin
Korisnik
Postovi: 41
Pridružio se: 20 Apr 2014 15:55

Post od Pera Big Marlin »

Ja se sinoc vratio iz Grcke.U Makedoniji svracao u Djevdjeliju kod Mome na '100 cuda' i kod prijatelja u Valandovo u povratku.Na putu sve izgleda mirno.Jedina patrola policije je bila u Katlanovu.U Grckoj se jos ne oseca da je sezona u punom jeku.I u odlasku preko Bitolja i povratku na Djevdjeliju nije bio ama bas niko ispred mene na granici.Po obicaju sem zelenog kartona niko nista ne gleda niti pita.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Pozdrav Pero, šta si sve obišao u Grčkoj, kakvo te je vreme pratilo.
Pera Big Marlin
Korisnik
Postovi: 41
Pridružio se: 20 Apr 2014 15:55

Post od Pera Big Marlin »

sprinter napisao:Pozdrav Pero, šta si sve obišao u Grčkoj, kakvo te je vreme pratilo.
Zbog prijatelja iz Nemacke ,koji su putovali zajedno s nama kamperom,ove godine nam je akcenat bio na Antickoj Grckoj.Prva destinacija posle Makedonije,i prelaza kod Bitolja nam je bila Vergina.Vergina je poznato arheolosko nalaziste koje se nalazi u severnoj Grckoj,u istoimenom gradicu.Smesten je na obroncima planine Pierija na samo 120m nadmorske visine,13 km je jugoistocno od grada Verija i 80km jugozapadno od Soluna.Lokalitet je poznat po tome sto je 1977 godine grcki arheolog Malonis Andronikos otkrio tulum[mauzolej] makedonskih kraljeva iz 7 veka pre Hrista.Tu je u velikom tulumu pronadjen neoskrnjen grob FILIPA II MAKEDONSKOG oca ALEKSANDRA VELIKOG MAKEDONSKOG . Vrlo zanimljiva destinacija,vredna paznje i potrosenog vremena.Posebno sto se vrlo brzo stize na autoput Solun- Atina.Mi smo se na isti ukljucili u Kateriniju.2 nocenja i jedan dan kupanja u Nei Poriju, pa preko Larise,Lamie i Amfisa pravac DELFI.najpoznatije prorociste stare Grcke,Grci su ga smatrali i centrom sveta.Po mitologiji ZEVS je poslao 2 orla sa suprotnih strana univerzuma i mesto njihovog susreta je odredio centrom sveta.U ovom svetilistu mitoloska mesta imaju svi Bogovi i licnosti iz stare Grcke.Na samo 15 km od Delfija je Korintski zaliv, sa lepim plazama.Posle Delfija sledece odrediste nam je bila Atina.Kamper smo stacionirali na ulazu u Atinu iz pravca Larise u autokampu Kifisi.na 2 dana.Za to vreme smo obisli Akropolj,muzej Akropolja,luku Pirej i Nacionalni arheoloski muzej i malo sam grad.Dalje,na putu za Mikenu,nezaobilazno stajaliste je Korintski kanal,vredi stati i videti ga.Puno je lepsi i impresionalniji nego na katalozima i fotografijama.Odatle preko Argosa na MIKENU.Mikena je jos u drugom milenijumu pre nove ere bila najvaznije vojno utvrdjenje i centar civilizacije stare Grcke.Zbog ogromnih gromada stena od kojih je utvrdjenje sazidano po mitologoji se veruje da su ga gradili jednooki dzinovi KIKLOPI. Inace period MIKENSKE KULTURE opevan je i u Homerovoj Ilijadi i Odiseji.Ispod Mikene u Argoskom zalivu ima mestasce Mili sa parkingom na samoj obali i slobodnom plazom tako da smo kamper parkirali ispod vrba u hladovinu, na samo 5m od vode.Sa istoka Peloponeza put nas je vodio na krajnji zapad.Preko Tripolija,Levidia,Langadie do drevne OLIMPIJE kod Pirgosa.Langadi je specifican gradic u centralnom peloponezu specifican po tome sto je prosto vertikalno zalepljen uz stene i planinu.Treba biti posebno pazljiv i obazriv dok prolazite kroz njega.Nema sanse da se dva putnicka vozila mimiodju a o autobusima ili vecim kamperima nema ni govora,Olimpija je bila svetiliste u staroj Grckoj poznato po tome sto su tu odrzane prve olimpijske igre 776 god.pre nase ere.I odrzavane su svake 4 godine sve do 394 godine kad ih je ukinuo rimski car Teodosije kao ostatke paganizma.Danas se na njemim rusevinam pali olimpijski plamen koji se nosi sirom sveta pred pocetak olimpijskih igara.Zapadni deo Peloponeza od Pirgosa do Parte je bogat kampovima i slobodnim mestima (plazama)Sto se tice saobracaja posebno karakteristicno za Peloponez,sto sam primetio da grci ne postuju kako ogranicenje brzine tako ni bilo sta od signalizacije ni zakona.Prema tome OPREZ.Sledece odrediste su nam bili METEORI.Do njih smo se u "kratkim skokovima" prebacivali pravcem Patra-Agrinio-Arta-Ionnina-Kalambaka.Naravno,uz pauze za kupanje.Posle Meteora "pasivni" deo odmora zavrsili ponovo u Nei Poriju.Po meni idealno mesto za fre kamping.Blizina slobodne plaze od grada,Plaza peskovita kilometarska,more plitko,voda cista. Mesto odlicno snabdeveno.Uvece ima gde da se proseta,dobra ponuda restorana,kafica i suvenirnica.Veliki slobodan parking u samom gradicu.Ima i 2 gradske cesme za dopunu vode,a ima i prodavnica butan gasa gde se mogu zameniti prazne boce punima. Petkom radi pijaca sa stvarno impresivnim asortimanom proizvoda i pristupacnim cenama.Mozda sam Vas udavio sa opisom ovogodisnjeg putesestvija,al ko zna...mozda nekom i zgolicam mastu da nesto od ovog i poseti.ako vec nije.

Fotografije se mogu videti na mom facebok profilu;PETAR NOVAKOVIC


https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1


https://www.facebook.com/media/set/?set ... 077&type=1





A,da.Vreme bilo IDEALNOOOO
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Bogami si dosta proputovao samo za jedno letovanje. Super je sto Vas je vreme poslužilo. Grčka je zaista sjajna i ima sta da se vidi.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Da se prijavim da sam stigao sa Sani-ja posle velikog nevremena u utorak ujutru. Skratio sam letovanje za dva dana jer je vremenska prognoza bila losa. Mislim da sam usput , danas u sredu , susreo dva nasa clana kluba koji idu na jug. Nisam bas siguran koji su bili pa neka se jave da mi potvrde da li mi uocavanje ide od ruke. Sreo sam desetak kampera koji su krenuli u Grcku. Ovi nasi putevi su uzasni ali makedonci su nas prevazisli. Rupa na rupu , zakrpa na zakrpu ,a uredno naplacuju putarinu. Nadam se da postoji nekakva regulativa u Evropi prema kojoj se odredjuje sta je auto put i sta se moze naplacivati.
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Da ne zaboravim. Svi clanovi kluba imaju popust u kampovima Blue dream i Arministis od 10%.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Nešto se ne javljaju Lio i Kole, nadam se da se lepo odmaraju, mođda se ne kače na wi-fi, sve zavisi gde se nalaze na Peloponešu.

Ja bih trebao da krenem u Nedelju, najkasnije u Ponedeljak.
poseidon
Korisnik
Postovi: 92
Pridružio se: 16 Dec 2009 23:23
Lokacija: nis

Post od poseidon »

Dzabe popust za clanove kad dosta nas nema clansku kartu.Zato moramo da primenimo Sprinterov recept za jeftinije letovanje!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Misliš na ono da nađeš nekoga ko ima karticu od parkinga kampa.
poseidon
Korisnik
Postovi: 92
Pridružio se: 16 Dec 2009 23:23
Lokacija: nis

Post od poseidon »

Ha,Ha to sam zaboravio ali je dobro bilo,mislio sam na free.Cujemo se da ti dam KARTICU za spavanje u Makedoniji!
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Pozdrav društvo sa Lefkade. U makedoniji osim pojačane policijske kontrole, ali ne prema nama, nije bilo problema, prelaz takođe )ohrid, bitola igumenica, parga lefkada sutra patra.
pozz
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Pozdrav za Lia i društvo. Dobro je da ste se javili. Daj pogledaj da li bih ja mogao svojim kamperom na onih par čuvenih plaža: Porto Katziki, Gialos, Egremni, i Mylos. Prošle godine sam bio na Lefkadi, ali su mi za ove plaže neki Holanđani rekli da slučajno ne krenem kamperom.
Poslednja izmena od sprinter u 17 Jul 2014 23:12, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Bože zdravlja, ja krećem sutra do podne, Sve je spakovano, frižider uključen da hladi, ostalo je samo da se ujutru sipa sveža voda.
Pera Big Marlin
Korisnik
Postovi: 41
Pridružio se: 20 Apr 2014 15:55

Post od Pera Big Marlin »

Srecan put,lepo vreme i jos lepsi provod.
Odgovori