Jun u severnoj Grckoj

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

U podnaslovu-memoari jednog pocetnika!Danas smo se vratili sa naseg prvog kamperskog izleta iz Grcke od nekih dvadeset i kusur dana i zaista smo prepuni pozitinih utisaka.Pisem ovaj post sa nadom da cu bar na neki nacin pomoci nekom ko krene istim putem,ili mozda nekom ko sad razmislja o otiskivanju u kamperske vode kao sto sam to ja cinio pre godinu dana.
Pocetak juna,pripremanje za put,nervoza zbog dva dana odlaganja usled kasnjenja majstora za servisiranje auta.Deca spavaju u kupacim gacicama,ja cupkam u mestu.Konacno,polazak.Krecemo i prvih 100-tinak km puta cesto stajem da vizuelno proverim stanje,pogotovu kako drzi silikon solarnu plocu na krovu.Jader,onaj sika je stvarno dobra stvar,drzi ko devojka miraz!Deonicu puta do Nisa ne treba posebno opisivati,od Nisa ka Pirotu put jako pristojan.Vidljive oznake na nekoliko mesta o radovima na putu,ali zastoja i zadrzavanja nema.Na pumpi Blu petrol u Pirotu tocenje goriva(doduse uz prelazak pune linije).Ljubazni tocioc mi skrece paznju o potrebi postovanja ogranicenja na putu kroz Bugarsku zbog visokih kazni,mestima gde cesto budu patrole i sl.Povedite racuna prilikom prolaska kroz Dragoman u blizini nase granice,na ulasku u Sofiju,iskljucenju sa auto puta u Dupnici i na prilazima Petricu.Prema njegovim recima tamo gde vidite znak @radar@ znajte da ga stvarno ima.Cesta su ogranicenja na 50 ili 60 km pa zato vodite racuna,mene je supruga cesto opominjala kad noga malo vise stisne gas i preteram.Na Bugarskoj granici bez guzvi,carinici izuzetno profesionalni,idemo dalje.Put do Sofije jako dobar.Pre ulaska u grad odmah kod buduceg velikog kruznog toka(radovi u toku)okrenite desno i polako ka auto putu Sofija Dupnica.Da napomenem da sam vinjetu kupio na samom granicnom prelazu bez konverzacije u leve,5 e,7 dana.Auto put odlican,kolotraza ima ali nista preterano.Odvajanje za Blagojevgrad i Sandanski,usputna mesta i pratiti put ka Kulati.Prolazak kroz dva pomenuta grada,voznja dolinom Strume,prizori vredni divljenja.Deonica u duzini od dvadesetak km na prilazu gradu Petricu je mestimicno prosarana losijim putem ali bez prisustva udarnih rupa.Prolazak kroz pomenuti grad i dalje ka mestu Kulata i Grckoj granici.Ponovo bez zadrzavanja,uobicajena carinska procedura.Narednih dvadesetak km losijeg puta,manje udarne rupe ili prosto preterano hrapav put,prati se tabla Seres a krajnja destinacija Stavros.I onda pod dejstvom umora i pogresnih parametara unetih u navigaciju krecem starim putem prema Nigriti.Ovaj put gledajte da izbegnete po svaku cenu jer je uzak i vodi preko brda,a zatim kroz selo Vrasnu okrece ka moru.Sa punim tovarom u prikolici i na temperaturi od 30 i kusur stepeni termostat i ventilator zaista su veselo pevali.Obavezno idite prema Nea Zichni i dalje ka Amfipoliju.O ostalim stvarima kasnije
Poslednja izmena od Takonac u 30 Jun 2014 22:15, izmenjeno 1 put ukupno.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Da li nekoliko desetina kilometara kraćeg puta kroz Bugarsku, opravdava maltretiranje zbog spore vožnje po magistralnom putu?
Čini mi se da se kroz Makedoniju, iako je daljina veća, stiže mnogo brže.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sad sam pogledao, Michelin route kaže da ja od Niša, preko Makedonije, do Asprovalte imam 472 km. Od toga 240 km po autoputu, a vreme putovanja 6.30h.
Preko Bugarske kilometraža je 459 km, od toga je samo 40 km autoputa, vreme putovanja 9.30h!
Omnia mea mecum porto
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Mustang,u potpunosti si u pravu,ako se gleda i cena putarina tu su negde.U korist Makedonije ide brzina i krace vreme stizanja na cilj,a u korist Bugarske odsustvo zelenog kartona.Ukoliko se uzme u obzir ekonomska racunica razlika u korist Bugarske je u mom slucaju bila oko 70 e(manja potrosnja zbog sporije voznje i dva kartona).Razlika u vremenu stizanja je u korist Makedonije od nekih 2,3 sata sto i ne predstavlja nesto posebno jer sam krenuo na odmor.Usput sam belezio sva interesantna mesta koja vredi posetiti(Rilski manastir,topli izvori,Bansko i sl),pa cu prilikom kasnijih odlazaka na more obavezno svracati u neko od njih.Jurcanje po auto putu sigurno nije ono sto ja zelim,ali to je ipak samo moje misljenje.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@takonac, gde si sve bio u severnoj Grčkoj, da li si boravio po kampovima ili free
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Prva destinacija je bila Stavros,sediste opstine Rentina.Stacionirao sam se na staroj plazi,nekih 2 km od centra iduci ka Olimpijadi,u blizini Beles beach.Mesto idealno za moje potrebe-100 m do mesta za uzimanje pijace vode i ispustanje kaseta,blizina brojnih zanimacija za decu(igralista na pesku,za fudbal i odbojku,hladovina).Stao sam na samom obodu plaze,40 metara od mora.Da mapomenem da je dubina mora u tom delu jako mala,i da mozete ici skoro 50 m a da vam voda ne predje struk,idealno za one sa malom decom kao sto je moj slucaj.Cistoca vode je na zadovoljavajucem nivou,vazno je napomenuti da je moguce povremeno videti zaprljanu vodu kao posledicnu pojavu ciklicne struje reke Strume cije je usce nekih 40-ak km dalje ka Kavali.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

U blizini ne postoji neki zvanican kamp koliko znam,ali mi to nije ni bio cilj,dakle sve u free varijanti.U samom Stavrosu postoji par marketa sa pristupacnim cenama,mada bih preporucio odlazak u Lidl,par km starim putem prema Asprovalti,gde su cene mnogih artikala manje nego u Srbiji.Pokrivenost wifi-jem je solidna,u samom Stavrosu postoji free gradska mreza koja pokriva siri centar.Ja sam koristio mrezu iz obliznjeg hotela kao i jos par usputnih cije sam sifre saznao preko prijatelja.Plaze u blizini su pomalo zapustene sto i nije smetalo opstem utisku,dominira pesak.Jezevi i slicne morske"nemani" su jako retki,ili ih uopste nema.U ostatku letovanja destinacije Olimpijada,Nea Vrasna,Paralia Vrasna i Asprovalta,sve u free varijanti
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Odgovori