GRČKA 2016, 2017...

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

jelenaan
Novi korisnik
Postovi: 2
Pridružio se: 05 Avg 2016 22:28

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od jelenaan »

Hvala!
Da, na tu plažu mislim. Videla sam pre desetak dana fotke baš sa tog dela gde je brdašce, nije bilo nijednog kampera, zato pitam da se nešto nije promenilo.
Hvala na preporukama, pozdrav.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od sprinter »

Ok. Ne verujem da je zabranjen kamperima, to je velika plaža. Desno od nje ima lepih mesta za ronjenje, ali znaju talasi da budu poopodne. Koliko se sećam, pre podne je boja vode baš ekstra. Lep provod, pozz
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od šukitaxi »

sprinter napisao:
šukitaxi napisao:Da li je neko bio u skorije vreme,prosle godine na ostrvu Evia,jel jos uvek moze da se stane na dosta mesta sa kamperom,i kako je tamo?
Mi smo bili na Eviji pre 3 godine, doduše samo na par dana. Ja sam bio na južnom delu, prebacio sam se trajektom iznad Atine, pa izašao preko mosta. More je dosta toplo i plitko, posetio sam samo plaže okrenute kopnu, i niko ne pravi problem kamperima. Čuo sam da je severni deo ostrva lepši, mislim da ima i korektna banja, uz samo more. Možda nije loše da se prebaciš na ostrvo na njegov severni deo, trajektom, i to negde pre Kamene Vurle gledajući iz pravca Volosa.
@sprinter hvala lepo,moza se i uputim,al necu nantrajekt nego ha most pa do Halkide,pa posle dalje
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od GoranBGD »

Ja sam sa suprugom i decom prošle godine bio pa dobrih 15 dana u dva navrata na ag.ionanis kod Nikiti-ja . Tada su neki bageri čistili rastinje i djubre tamo ka početku plaže.. kolege kamperi su mi rekli da je neka ruska firma uzela plazu u zakup i da treba da počnu hotel da prave, zato sad ne dolazi policija da tera ikoga i sve je "dozvoljeno" ...lepa je plaža, lepe stene za ronjenje, hobotnica na izvoz.. preporuka. Samo ako nisu uhvatili da prave hotel.
Ja se razmišljam da krenem 28-29. avgusta put grčke.. jel ide neko od kolega u tom periodu.. ostao bi ceo septembar ali ne znam još destinaciju.

Goran.
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od šukitaxi »

GoranBGD napisao:Ja sam sa suprugom i decom prošle godine bio pa dobrih 15 dana u dva navrata na ag.ionanis kod Nikiti-ja . Tada su neki bageri čistili rastinje i djubre tamo ka početku plaže.. kolege kamperi su mi rekli da je neka ruska firma uzela plazu u zakup i da treba da počnu hotel da prave, zato sad ne dolazi policija da tera ikoga i sve je "dozvoljeno" ...lepa je plaža, lepe stene za ronjenje, hobotnica na izvoz.. preporuka. Samo ako nisu uhvatili da prave hotel.
Ja se razmišljam da krenem 28-29. avgusta put grčke.. jel ide neko od kolega u tom periodu.. ostao bi ceo septembar ali ne znam još destinaciju.

Goran.
I ja otprilike tako krecem svracam do Skopja a destinaciju jos uvek neznam ni ja
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od sprinter »

Malo i ja da se uključim sa ovogodišnjim putopisom iz Grčke.

Period: 23.07.-08.08.2016.
Šta smo obišli: Krf, Metsovo, Meteori, Larissa, Agiakampos.

Posada: Ove godine mladji naraštaj nije išao sa nama, pa Nam je u društvu bila jedna od mojih dragih sestara. Da ne bi rizikovali u odabiru lokacija koje ćemo posetiti, odlučili smo se za proverene destinacije. Krenuli smo 23.07. prespavali u Kumanovu, na benzinskoj stanici Lukoil. Sutradan smo nastavili ka Grčkoj, sišli sa autoputa i krenuli preko Prilepa i kod Bitole u Medzitliji ušli u Grčku. Isti dan smo stigli do omiljene paralije u blizini Parge. Tu smo se par dana u šarenom hladu i poludivljini spremali za žarko grčko sunce, i sve vreme se kupali u zaista čistom moru.

Slika

Slika

Nakon 3 dana krenuli u civilizaciju i uputili se do Parge gde smo ostali dva dana. Parga je uvek lepa, ali u odnosu na druga mesta i malo poskupa. Giros je napr. 2,70 eur, frape 3,00 eur.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nakon Parge konačno smo se obreli na Krfu- Lefkimi. Odmah smo se uputili na omiljenu plažu Gardenos i tu se kupali par dana.

Slika

Slika

Šetajući pustim delom plaže naišli smo na neke zaista neobične skulpture NN lica. Interesantno je to da kamenje ničim nije spojeno, odnosno nema veziva, a stoji. Neko se zaista svojski potrudio i napravio pregršt vrlo zanimljivih i efektnih figura.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Gardenos je dosta nepoznata plaža na Krfu, na nju dolaze uglavnom Grci. Nama je izuzetno prijatna, voda je topla i uvek je ugodna za kupanje, moći prohladne i ugodne za spavanje.

Slika

Evo i originalne i ekološke lovilice za ose. Funkcioniše tako što se kroz sredinu flaše provuče deblje parče probušene trske kome se u sredini napravli otvor radi ulaza osa u flašu, zatim se u flaši o žicu okači mali keder, sipa voda umesto metka, lovilica okači uz tuš i čeka. Nije normalno kako dobro funkcioniše. Ose uleću lete u flaši i posle izvesnog vremena padaju u vodu i dave se.

Slika
Poslednja izmena od sprinter u 14 Avg 2016 11:12, izmenjeno 10 puta ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od sprinter »

Nakon Gardenosa uputili smo se ka gradu Kerkiri, ali smo odlučili da prvo posetimo Glifadu. Na putu za Glifadu prošli smo kroz malo mesto smešteno uz sam vrh, Pelekas. Slikao sam ga pre uspona i dolaska u samo mesto. Zbog uzanih uličica i nedostatka parkinga, nisam mogao nigde da stanem u samom mestu i da bar popijemo kafu. Mesto je fenomenalno, puno malih radnjiva, malih taverni, kao iz bajke. Ulice su baš uzane, ali šta je tu je.

Slika

Vrlo je interesantan put do Glifade. Nismo išli klasičnim putem, nego smo "prečili" da malo bolje upoznamo Krf. Obodi ovih brda puni su tuja, ne zna im se broj, u toj količini a na slobodnom prostoru nigde ih do sada nisam video, u svakom slučaju bilo je vrlo prijatno za gledati i prolaziti tim putem. Sam predeo sa Pelekasom na vrhu brda odmah me je asocirao na Italiju i njihova seoca. Nemamo slika Pelekasa u fotoaparatu, ali hvala bogu Alchajmer nije prisutan, tako da ih nosimo u glavi i srcu.

Posle par kilometara dolazi se do Glifade. More je hladnije nego na Gardenosu, ali je čisto. Gužvu prave i autobusi koji dovoze kupače iz Kerkire.Veče smo proveli u bič baru u kome prave zaista dobar frape.

Slika

Slika

Sutradan popodne uputili smo se put Kerkire. Prespavali smo uz samu novu tvrdjavu, tako da Nam je sve bilo blizu. Normalno, uveče i sutradan pre podne popili smo frape u Listonu, u kom se služi ubedljivo najbolji frape na Krfu. Kao prilog popodne se služi mini sladoled, a ujutru kolačići sa cimetom.
Ponovo smo posetili srpsku kuću i ostrvo Vido. Što se tiče srpske kuće, vrlo smo razočarani novom postavkom, smatramo da je stara i konceptualno i izgledom bila mnogo i efektnija i bolja. Prosto je neshvatljivo da se skoro pola postavke ne odnosi na Krf nego na pr. na Mojkovačku bitku, solunski front, Bizertu, prisutna je čak i komplet odeća francuskog vojnika, sve sa kanadjankama? i sl. Niko ne spori ove delove srpske istorije, ali Krf je 2 godine bio stecište Vlade Kraljevine Srbije kao i 200.000 vojnika. U Srpskoj kući na Krfu, akcenat je morao da bude usmeren na Krf i boravak Naših vojnika i Vlade na Krfu. Oslikani zid za 1 sprat je priča za sebe. U redu je biti moderan, ali ovde se radi o vremenu i periodu iz 1914-e, a ne o muzeju savremene istorije. Zaista razočaravajuće. Poseta Vidu je uvek emotivna, tu za sada ništa nije naknadno radjeno, hvala bogu.

Slika

Slika

Slika

Brodica za Vido
Slika

Nakon Kerkire uputili smo se do Ahiliona, dvorca čuvene Sisi, obzirom da ga seka do tada nije posetila.

Slika

Slika

Imali smo želju da posetim i muzej školjki u Benicesu, ali on je na žalost bio zatvoren, tako da smo videli samo par impresivnih komada na ulazu.

Slika

Boravak na Krfu završili tamo gde smo i započeli, na plaži Gardenos.

Slika

Slika

Slika

Nakon par dana kupanja, rekli smo Krfu doviđenja...

Slika
Poslednja izmena od sprinter u 17 Avg 2016 08:35, izmenjeno 2 puta ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od sprinter »

Po silasku sa trajekta i dolasku u Igumenicu slučajno smo nabasali na dobru poslastičarnicu i pekaru, jedna uz drugu,obe sa povoljnim cenama, gde smo se snabdeli municijom, frapeima i dve čaše leda gratis.

Slika

Uputili smo se put Meteora, takav je bio plan. Ja sam više puta čitao i gledao slike Metsova. Kad god smo prolazili Iganitia autoputem, on me je nekako mamio da ga posetim, ali ili ja nisam bio raspoložen za stajanje, ili neko od mojih sapatnika. Ovog puta sam u sebi čvsto odlučio da ga ipak posetimo ove godine, ako ništa drugo a ono zbog čuvene jagnjetine.

Mesto je vrlo zanimiljivo i koloritno, kao i okolna priroda oko njega. Iako smo krenuli iz Igumenice sa nekih 35c , kad sam skrenuo u Metsovo temperatura je pala na 24c. Ovo je sasvim neka druga Grčka, koliko sam shvatio, on je planinarski centar, čak postoje uređene ski staze. Nas je na prvi pogled šarmirao i osvojio. Parkirao sam na ulazu, ne znajući da li ima mesta u centru za kamper. Savet je da se sidje do centra, ima vrlo lep i pristojan parking, za dz tamo staju i autobusi, mada kaa stanete na ulazu peške više obiđete.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nju smo čekali

Slika

I dočekali

Slika

Jedna od karakteristika mesta je postojanje starih zanatskih radnji u kojoj na licu mesta izrađuju drvene posude, bačve i sl. kao i kameni krovovi kuća. Nas je oduševila i crkva svete Paraskeve izgrađena od drveta, kao i velika crkva koja je u postupku restauracije. Zbog prostora postaviću samo neke slike ovog divnog mesta na na Forum. Samo da napomenem , sve vreme boravka opijaju Vas mirisi bosiljka i planinskih trava, uz zaista prijatnih 25c.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Posle okrepljenja i provedenih 2-3 sata u mestu, krenuli smo put Meteora. Na Meteore smo stigli predveče i prespavali u Kastrakiju. Sutradan ujutru obišli smo 3 manastira, curama je bilo i to suviše, ja sam se kao prsio za željom da obiđemo i ostale, ali dzabe.

Slika

Slika

Na Velikim meteorima je bilo dosta Francuza i Italijana. Ostali su mi zapamćeni po reagovanju na pogled kroz prozor jedne prostorije. Kako su se samo brzo vraćali i krstili, svako drugi je bio poluuzneveren. Evo i razloga.

Slika

Imam osećaj da bi oni ispred Ćele kule ispustili dušu, ako je imaju ( setih se Marta 1999) .

Veliki Meteori

Slika

Slika

Slika


Nakon Meteora, došli smo u Larissu, gde su dame normalno šopingovale. u grad smo stigli relativno rano, tako da je sav šoping obavljen isti dan, pa smo se uveče uputili ka plažama grada Larisse, u Agiokampos, gde smo se kupali još dva dana.

Jutro na plaži Agiakamposa.

Slika

I na kraju šta reći sem da Nam je ovo letovanje baš brzo prošlo, nikakvih neprijatnosti nismo imali, jedino Nas je pratilo nevreme u povratku kroz Makedoniju, pošto smo prošli rubom udarnog poplavnog talasa i kroz kišu i gromove uz put - odnosno nevreme koje je pogodilo Makedoniju.
Poslednja izmena od sprinter u 17 Avg 2016 08:43, izmenjeno 2 puta ukupno.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od Dragan »

PozdravSprinter. Lepa reportaza. Objasni u rublici uputstvo za koriscenje foruma kako postavvljas fotografije u sklopu poruke.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od sprinter »

Pozdrav Dragane.

Ja sam davno već postavio uputstvo za umetanje slika. Nalazi se na naslovnoj strani u delu Uputstvo za korišćenje foruma.

No bez obzira da pojasnim: Postupak je vrlo jednostavan, jednostavniji nego ranije. Evo kako se radi.

Prvo izabereš slike i spakuješ ih u privremeni folder koji lociraš na desktop i nazoveš ga napr. Slike za forum. Zatim otvoriš Naš sajt i rubriku i kreneš da pišeš. Kada ti zatreba slika , otvoriš novi tab i u njemu otvoriš sajt http://fotkica.com/" onclick="window.open(this.href);return false; . Kad otvoriš sajt fotkica.com, on ti odmah daje opciju "izaberi sliku". Stisneš i izabereš jednu od slika iz foldera "Slike za forum", zatim stisneš OPEN i slika se prebaci na sajt Fotkica.com. Sada u predloženim opcijama u delu KOD ZA FORUME boldiraš ceo link, označiš ga sa COPY, zatim odeš na Naš forum, označiš ga aktivnim i u delu gde pišeš stisneš PASTE i gotovo, to je to.

Lep odmor tebi, Bojani i ćerkici, pozz
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od šukitaxi »

Ide li jos neko u septembru za Grcku?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od sprinter »

Kakva je situacija u Grčkoj, ima li koga od kolega na području zahvaćeno nevremenom. Ja se ne sećam da je ovakvo nevreme zahvatilo Grčku, bar nije bilo u vestima.
Sad mi je jasnije postojanje svih onih mnogobrojnih mostića u Grčkoj. Mostić a ispod kamen, nema vode, vrlo retko se mogao nazreti vodotok. Ustvari oni služe da prime povremene bujične vodotoke.
Naravoučenije, ukoliko ste u Grčkoji fest se muti vreme, treba biti oprezan i gledati konfiguraciju terena.
Pera Ford Big Merlin
Korisnik
Postovi: 16
Pridružio se: 06 Mar 2016 21:27

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od Pera Ford Big Merlin »

Vratio se u cetvrtak.zadnjih dana bio ispod Olimpa u Neio Poriu.U utorak se naoblacilo da bi popodne krenula kisa takodje i u sredu.Nista tamo nije nagovestavalo na neko veliko nevreme,Jedino sto je kisa konstantno padala tako da su se primecivale bare i po njivama uz auto put oko soluna i prema Makedoniji.
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od šukitaxi »

Da li neko ide do 4 decembra do Zampetasa mozda,trebala bi mi uslugica,da uzmem tax free ;)
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: GRČKA 2016, 2017...

Post od šukitaxi »

evo da opisem malo svoje prvo putesestvije sa kamperom
Polazim 3 septembra oko podne,laganom voznjicom stizem do Predejanaurl=http://fotkica.com/slike.php?slika=1_70 ... 28_Pro.jpg]Slika[/url]
,tu mala pauzica,i zena navali da spavamo tu i ja sta cu popustim,parkiram pored jos tri kampera iz Austrije
Slika

,platim na recepciji,pa u kafance na pljesku sa kajmakom,i povecerje,ujutru poranim i lagano put Makedonije,na granici bez guzve,i brzo prolazimo,odmah posle granice na Luk oil pumpi punimo do vrha,nece na vazduh da ide majku mu,pa pravac Skopje kod prijatelja,tamo ceo dan i nocenje pa ujutru posle dorucka polazak za Grcku,na granici takodje bez zadrzavanja i pravac Zampetas po sitnice(alsitnice uzese preko 150 evrica :shock: )
Odgovori