Grčka 2018

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2018

Post od Jader »

Pozdrav ekipi s Peloponeza, more je sve toplije (čak i ja ulazim bez visinskih priprema :)), tako da ko je nameravao, slobodno neka krene :D
Noći su doduše hladnjikave i vetrovite, ali je preko dana oko 32-34 C.
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Grčka 2018

Post od GoranBGD »

Cao svima ,
Plan je bio da nas cetvoro krenemo veceras, ali je zbog kise polazak pomeren na sutra vece . Idemo 99 posto na halkidiki s idejom da se ide na Golden beach kod paljurija i do Xine..sam kraj kasandre neko vreme i Azapiko / Porto Q neko vreme..i do Salonikou-u goste kod drugara . ...ako nas vreme posluzi tri nedelje smo u Greciji .
Ako neko bude dole , zatreba mu pomoc oko tockova ili ispijanja piva bicu na viberu na 0641261343 Goran.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2018

Post od Jader »

Srećan put i uživate ;)
guckov
Korisnik
Postovi: 5
Pridružio se: 14 Jul 2018 00:20

Re: Grčka 2018

Post od guckov »

Jader napisao:Gledao sam danas putarine u Grčkoj, Egnatia Odos je prihvatljiv, od Soluna do Igumenice je oko 10 EUR za 2. kategoriju. Pre par godina su povećali granicu za 3. kategoriju na preo 2,7 m visine (sa ili bez prikolice), tako da mnogi mogu da prođu u kategoriji 2.

Što se tiče autoputa od Atine prema Solunu, tu stvari stoje drugačije... 3 kategorija kreće od 2,2 m visine i značajno je skuplja od druge, 2,5 puta :o . Znači, ako bi u drugoj kategoriji platili 2 EUR, u trećoj bi to bilo 5 EUR, što složićete se, nije malo uvećanje . :(

Da li je neko izbegavao autoput na toj deonici i kakva su iskustva (naseljena mesta, usponi, kvalitet)?
Pozdrav
Evo da vam odgovorim oko putarina izmedju Soluna i Atine posto sam se vratio tim zaobilaznim putem,doduse nisam isao do same Atine vec do Molosa i moje je iskustvo je krajnje pozitivno
putevi su odlicni a i samo vozilo mi je imalo neuporedivo manju potrosnju nego prilikom voznje na auto putu takodje je i manja kilometraza a zaobilazni put sam odabrao preko google mapa gde sam u opcijama izabrao da zaobilazi naplatne rampe on izbaci par opcija pa sami izaberete jer sam i sam bio iznendjen da im je granica za trecu kategoriju 2.2m a takodje sam u povratku nocio u Paraliji
Moze se zaobici cak i ona prva naplatna rampa na ulazu u Grcku i to vrlo lako samo na njoj nije nesto velika putarina ali je ocajan put za koji naplacuju pa ako nekog zanima objasnicu.
Takodje je ovo i meni bila proba zato sto sam sam hteo da se uverim oko tih puteva jer imam u planu da naredne godine idem do Nafplia i Kalamate uz neku obilaznu turu samog Peloponeza i eventualnog povratka preko Lefkade gde sam vec isao ali kolima,ali mi je prijatelj rekao da mu je putarina nadole do Korinta bila oko 40e za auto e sad ako to pomnozimo sa 2.5 za kamper to ispadne 100e u jednom pravcu sto i nije malo
Toliko od mene a ako nekome treba nesto u Sokobanji neka me kontaktira
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Grčka 2018

Post od sprinter »

guckov napisao:
Jader napisao:Gledao sam danas putarine u Grčkoj, Egnatia Odos je prihvatljiv, od Soluna do Igumenice je oko 10 EUR za 2. kategoriju. Pre par godina su povećali granicu za 3. kategoriju na preo 2,7 m visine (sa ili bez prikolice), tako da mnogi mogu da prođu u kategoriji 2.

Što se tiče autoputa od Atine prema Solunu, tu stvari stoje drugačije... 3 kategorija kreće od 2,2 m visine i značajno je skuplja od druge, 2,5 puta :o . Znači, ako bi u drugoj kategoriji platili 2 EUR, u trećoj bi to bilo 5 EUR, što složićete se, nije malo uvećanje . :(

Da li je neko izbegavao autoput na toj deonici i kakva su iskustva (naseljena mesta, usponi, kvalitet)?
Pozdrav
Evo da vam odgovorim oko putarina izmedju Soluna i Atine posto sam se vratio tim zaobilaznim putem,doduse nisam isao do same Atine vec do Molosa i moje je iskustvo je krajnje pozitivno
putevi su odlicni a i samo vozilo mi je imalo neuporedivo manju potrosnju nego prilikom voznje na auto putu takodje je i manja kilometraza a zaobilazni put sam odabrao preko google mapa gde sam u opcijama izabrao da zaobilazi naplatne rampe on izbaci par opcija pa sami izaberete jer sam i sam bio iznendjen da im je granica za trecu kategoriju 2.2m a takodje sam u povratku nocio u Paraliji
Moze se zaobici cak i ona prva naplatna rampa na ulazu u Grcku i to vrlo lako samo na njoj nije nesto velika putarina ali je ocajan put za koji naplacuju pa ako nekog zanima objasnicu.
Takodje je ovo i meni bila proba zato sto sam sam hteo da se uverim oko tih puteva jer imam u planu da naredne godine idem do Nafplia i Kalamate uz neku obilaznu turu samog Peloponeza i eventualnog povratka preko Lefkade gde sam vec isao ali kolima,ali mi je prijatelj rekao da mu je putarina nadole do Korinta bila oko 40e za auto e sad ako to pomnozimo sa 2.5 za kamper to ispadne 100e u jednom pravcu sto i nije malo
Toliko od mene a ako nekome treba nesto u Sokobanji neka me kontaktira
Ja se trudim da vozim nacionalima gde god mogu. NIje , ali zaista nije u pitanju novac. Mi sa kamperima vozimo negde između 80-100km/h. Bar se ja držim u toj kategoriji. Ovim brzinama u suštini i ne godi autoput, već upravo nacionali. Vozeći njima, imao sam mogućnost da svratim na bezbroj plaža i uvala do kojih zaista ne bih mogao prići da sam vozio autoputem.
Ove godine sam od Janjine krenuo prema jugu, preko Arte, nju ranije nisam posetio, sve sam zaobilazio, pa rekoh hajde da vidim kako ona izgleda. U suštini mislim da nema potrebe da se ide ovim putem. Ima samo jedno mesto uzput gde je plaža koliko toliko u redu. U Arti smo svratili na giros koji je bio ok , ali samo mesto i nije nešto, može se obići za 1/2 sata. Do Amfilohije smo išli nacionalom ali sam se zbog problema sa motorom tu uključio na novi autoput. Odatle pa do izlaza za Mesolongi platio sam preko 20 eur putarinu. Jedina dobra stvar su par Texaco pumpi. Nakon toga sam do Korintskog zaliva- Nafpaktosa išao starim dobrim nacionalom. Jedina razlika je što na pola planine, tamo gde je ona česma za 3-4 ogromne pipe hladne vode, tu više nema prodavaca lubenica i ostalog voća, autoput ih je uništio.

Severnim delom Peloponeza sam išao starim nacionalom, a tako sam uradio i u povratku gore. Kod Elefsnine sam preprečio direktno na Tivu, zatim Livadu, pa se spustio do Lamije . Od Lamije sam išao na Domokos, preko Farsale ( au ala tu ima braće cigojnera, više nego kod Nas u Mali), i stigao u Larisu, taman u blizini Ikee i Jumba. Nakon Larisse preprečio sam do Agiokamposa, pa sam preko Velike, Kokino Nera, Stomia došao do ulaza na autoput. Tu sam platio 4,5eur i bogami do Makrogialosa nisam platio putarinu. Mogao sam i posle Makriogalosa da vozim nacionalom, ali loš je put, tako da sam još mislim na dva mesta platio putarinu, i to nešto relativno sitno, od 3-5eur mislim, nisam siguran.
Sve u svemu, može se proći relativno jeftino, iako sam sve vreme računat u 3 kategoriju.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2018

Post od Jader »

Na Egnatia odosu je granica 2. i 3. kategorije 2,7 m najveće visine vozila ili skupa vozila, tako da sam do Igumenice bio u drugoj kategoriji, što nije skupo. Doduše iritira broj naplatnih rampi, kao i svuda po Grčkoj :o .
Posle Igumenice sam išao uz more lokalnim i magistralnim putevima. Kod Preveze u podvodnom tunelu su nas ručno vratili iz 3. u 2. kategoriju... sve do Peloponeza kada smo rešili da pređemo sa zapadnog na istočni deo (od Kalo Nero preko Tripolija do Nafpliona). Tu nisu imali milosti i naplatili su nam 3. kategoriju (kako i stoji u tarifi). Posle prelaska Korinta vozili smo paralelnim putem uz autput sve do pred Atinu (uz požare pored nas), dalje smo išli na Thivu i Aliartos nakon čega smo se opet uključili na E75. Zanimljivo da su nas uvek ručno spuštai sa 3. na 2. kategoriju (nisam se bunio :D )... i tako sve do jednom... uveče sišli s autoputa da prespavamo, ujutro nastavimo i na rampi 3. kategorija :| . Pitam kako kod vas treća, noćas sam bio druga i pokažem tiket, a ona mi samo odmahne rukom "That's other company!". Ja rekoh jeste druga firma, ali je isti autoput itd itd... i vrati me i ona u drugu kategoriju.

Više nisam smeo da rizikujem jer nas do Evzonija očekuje xx naplatnih rampi. Isključili smo se kod plaža Larise i dalje smo nastavili nacionalnim i lokalnim putevima preko Leptokarije i Katerinija sve do Evzonija gde smo bili u 2. kategoriji.

Rezime: Od Atine prema Solunu se isplati izbegavati naplatu (osim ako vam brzina nije važan faktor) jer je 3. kategorija 2,5 puta skuplja od druge. Nacionalni putevi su solidnog kvaliteta (dve vozne i dve zaustavne trake), a lokalni putevi ugavnom dobri.
Naravno svako ima svoju računicu :)
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Grčka 2018

Post od sprinter »

Koliko se sećam samo treba pratiti one omanje četvrtaste oznake Olimpus road ili tako nešto.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Grčka 2018

Post od Jader »

sprinter napisao:Koliko se sećam samo treba pratiti one omanje četvrtaste oznake Olimpus road ili tako nešto.
Samo treba imati više godišnjeg odmora i putarine nisu problem... ideš okolnim putevima i ne misliš o preostalom vremenu :D
Odgovori