Putopis - Predlozi - Grčka 2011

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Otvaram temu Grčka 2011.

Ove godine nameravam da je ponovo posetim, pa je možda dobro da se svi utisci i interesovanja koja se odnose na ovu destinaciju, upisuju u okviru teme GRČKA.

Neko će posetiti Italiju, neko Španiju, neko planine, reke ili jezera u Srbiji, pa bi bilo dobro da otvorimo nove pojedinačne teme za nastupajuće leto, sa nazivom svake države, ali korisno bi bilo da se u pisanju grupišemo po destinacijama koje želimo da obiđemo i posetimo. Mislim da ćemo tako uštedeti trud i vreme svima, i uvek imati prave informacije.

Setite se prošle godine, u vreme nestašice goriva, bilo je upisa i " iz prve ruke, sa terena". Verujem da su ti postovi možda nekome koristili.

Pozdrav, sa nestrpljenjem da što pre krenemo da vozimo, i uz želju da svi lepo provedemo ovogodišnja letovanja.
Poslednja izmena od sprinter u 31 Avg 2011 21:38, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Na letovanje se spremam u drugoj polovini Jula. Namera je da obiđemo Peloponez. Za sada je sigurno da ćemo ići do Olimpije, Sparte, Mistre i oblast Mani, Gythio, Monemvasiju, znači zapadni i južni deo Peloponeza. Sve zavisi od vremena, ako bude fena kao prošle godine, možda se na par dana popnemo i na planine, videću kako situacija na terenu bude nalagala. Samo se nadam da neće biti štrajkova onakvog inteziteta kao prošle godine.
Poslednja izmena od sprinter u 23 Apr 2011 20:30, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Sprinter mozda ti je cudno sto se ne odazivamo na temu , Nemaj dileme sigurno je da je Grcka nezaobilazna destinacija ali privilegija Vlasnika kampera i kamp prikolica je upravo u tome sto se ne opterecuju detaljima ko ostatak smrtnika , za svega 7-8 sati sam na destinaciji Grcka i uzivanje pocinje .
Naravno da ce biti detalja mozda i se i organizuje drustvo ...
Sve do sad kazuje da ce biti toplo leto...
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Za Grosa

što se tiče Lefkade, nisam bio na ostrvu.

Imam informacije u vezi puta do Grčke i kroz Grčku, obzirom da je Lefkada na Jonskom moru.

Moj ti je savet da u Makedoniji voziš preko Skoplja pa da posetiš Ohrid ili Strugu gde možeš prespavati i da u Grčku uđeš kod Bitole na prelazu Medžiklija.

Nakon ulaza u Grčku treba povesti računa o uključenju na Ignatia rodos, malo je komplikovano prvi put. Ima par zamki, ali i prečica.

Po izlasku iz pograničnog seoceta u Grčkoj, mislim da se zove Niki, nakon par kilometara dolaziš na prvu veću rasksrnicu. Tu ideš pravo a ne desno kako bi bilo logično. To je prečica. Odmah nakon prolaska raskrsnice nakon par stotina metara s desne strane videćeš neke neobične kugle. Radi se o vojnim objektima, Vozi tim putem samo pravo, nakon nekih par km dolaziš do jednog sela gde te putokaz vodi levo, radi se o obilaznici, ti ga ne slušaj, nego vozi samo pravo. Nakon 10-20km stižeš do uključenja na autoput Ignatia rodos, njega prati u pravcu mesta KOZANI.
Ustvari, vodi računa, postoje dva puta za Kozani i Igumenicu, jedan je stari i nije za preporuku, čak naprotiv. Ti prati oznake za novi autoput, oznaka mu je A2, odnosno E90 po evropski. Do prošle godine nije se nije naplaćivala taksa, sada čujem da je za putničko vozila naknada 2 eur-a. Skupo nema šta. Put je inače dužine 670km, i povezuje krajni istok Grčke sa krajnjiom zapadom. Oko Janjine i dalje videćeš more tunela i vijadukta.
Odmah češ se setiti koridora 10, obilaznice oko Beograda, Beške i drugih srpskih sra... .Meni je bilo muka kada se samo setim koliko vremena naši grade put i još ga nisu završili, dok su za to vreme Grci napravili čudo kroz planine
Sam autoput je prava milina za vožnju.
Vodi jedino računa o gorivu, malo je pumpi na samom autoputu. Moraš da skreneš sa njega par kilometara. Ima jedna pumpa na samom autoputu, nalazi se u blizini Grevene, Šelova pumpa STRATA, slobodno svrati, odlična je.
Pre Igumenice skrećeš levo, prema Pargi i odatle ideš uz Jonsko more. Ako možeš, svrati u Pargu, nakon 2-3km ka jugu imaš neugledno skretanje desno, na samoj maloj tabli piše samo "paralija". Silaziš jedno 1km. Ja tu svraćam na prenoćište, plaža je ekstra i uveče je mirno, nema gužve, jedno veče se desilo da budemo sami sa kamperom. Inače dosta Italijana tu svraća na prenoćište.
Pre Preveze nalazi se Necromantio, ulaz u podzemni svet.
Pre Preveze, nekih 10km ima dugačka plaža označena plavom zastavom. Ima tuševa, kafića, hlada i sl.
Pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 31 Maj 2011 18:56, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Moracu da isprintam za svaki slucaj . Polako prikupljam podatke , gledam preko google mapa plaze slike itd.
Sprinter jer koristis GPS , ja od kuce lepo memorisem sva kretanja tipa pozic 1 .... pozic 2 .... , prilikom memorisanja proverim koja je trasa kojom ce me voditi GPS i tek ukoliko mi odgovara potvrdim . pokazalo se NE ZAMENJIVIM saputnikom putovanje je opusteno pravo zadovoljstvo .
U putu zadate rute informacije gde su apoteke , zdravstvene ustanove , punpe za gorivo i koje firme , naravno sa opcijom da ukoliko zelim me svede sa glavne rute i navede recimo na pumpu. Pokazuje kojom se brzinom kreces i koja su trenutno ogranicenja na putu , pa tako i upozorava ukoliko si preterao sa brzinom Trebalo bi jednom da pokazno da ilustrujem u posebnoj temi GPS...
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

mustang napisao:Ja sam obišao Zakintos, Kefaloniju i Lefkadu.
Nemam baš neko pozitivno mišljenje o Lefkadi, čak i negativno. Nije loše da se ova tema prebaci u rubriku "putovanja" i u temu "Grčka 2011".
Mustang gledam slike imaju neku podlogu na obali ( kazu beli mermer ) boja mora je nestvarno tirkiz boje , bar na slikama
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što se tiče putovanja, ne upisujem podpozicije na GPS-u.

Razlog je taj jer na letovanju nemam tačno određenu i definisanu rutu.
Naime, znam šta hoću da posetim, odredim 10-ak lokacija koje bih želeo da vidim, ali bez krutog rasporeda. Dešava mi se često da se duže zadržim na nekim mestima na kojima sam inače planirao kratki predah, ili kraće na lokacijama gde sam mislio da ću provesti neko duže vreme. Na putu se začas promeni ruta puta, odmah se radi rekalkulacija, znamo da skrenemo sa puta, samo tako.

Za ovo leto već počinjem da gledam mesta i plaže Peloponeza i beležim ih na računaru.

Želja mi je da posetim i da se malo zadržim na Maniju, iza "Last gas station". Predeo izgleda nestvarno, pusti kameni gradovi, polugorštačka atmosfera, puno mora i pustih plaža. Nadam se da me dnevne temperature neće ubiti, valjda Zevs čita ovaj forum, pa će malo smanjiti temperaturu rerne.
Jedva čekam da obiđem zidine Monemvasije, Grčkog Gibraltara, da vidim Olimpiju, Spartu, možda i pećinu Diros . Međutim, tek kada počnem obilazak Peloponeza, znaću da li ću moći da posetim sve što sam planirao.
Za sada je tako.
Ja planiram letovanje u drugoj polovini Jula. Trebalo bid a se vratim polovinom Avgusta.

Kada ti planiraš Lefkadu?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što se tiče podpozicija za GPS, to je dobra opcija ukoliko umesto najkraće rute, želiš da obilaziš mesta u blizini. Ja ga koristim kada treba da obiđem par mesta koja nisu na istoj putanji.

Dobra ti je ideja da se uradi pokazna vežba za planiranje rute preko GPS uređaja.

Ja koristim MIO navigacioni uređaj, karte su im dosta dobre, mada mi se program IGO 8 najviše dopadao, nekako mi je njegova filozofija lako legla u glavu.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Otprilike put od mediteranskog do jonskog mora do Lefkade i nazad , planiram prvih dana jula , zena ima 9 dana . Prosle godine se dobro pokazalo letovanje iz dva dela , tako da drugi deo bi valjalo da bude krajem avgusta isto toliko samo ne znam destinaciju ideja ce se izroditi do tad.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Iskreno, jedva čekam da čujem utiske.

Ja ću možda pre nego uđem na Peloponez, otići prvo do Igumenice, pa ću polako sići do mesta Sivota, nekih 15km severno od parge.

U okolini Janjine ima najstarije grčko proročište boga Zevsa (dosta pre Delfa) . Zove se Dodoni. Karakteristično je po tome što su saveti davanina osnovu šuma lišća ogromnog hrasta

Ako ugrabim priliku posetiću i Metsovo. Mesto mi izgleda ekstra, a interesantno je jer se tu odvaja put za Meteore.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ima li neko iskustva sa prenosom bosiljka iz Grčke.
Dva puta smo kupovali onaj njihov bosiljak u saksiji, i oba puta ćorak. Nema šanse da opstane kod nas, u Srbiji.
ima li neka "caka" ili je promena klime ta zbog koje ova biljka neće da uspeva kod Nas.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sve što pišete o putovanjima i mestima u Grčkoj je lepo ali tema bosiljak je prava stvar.
Inače, recept je čuvati ga u sudoperi - izdržava 30 dana do Srbije.
Pa ko će imati iskustva ako neću ja. Moja žena je "cvećarka" i može vam pričati o bosiljku do sutra. Meni ga ne pominjite, zauzeo glavno mesto u kamperu šepureći se u sudoperi!
Može da se lomi sve oko nas ali bosiljak mora biti na sigurnom. Opalo lišće od vrućine direktno zapušuje sudoperu a ja moram da ga trpim mesec dana u kamperu.
Ne pominjite mi ga više!
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Preporučujem ako neko već planira da obiđe Lefkadu, neka trajektom pređe na Kefaloniju koja je po meni mnogo lepša i pristupačnija za kamper.
Najlepše plaže na Lefkadi su nepristupačne za kamper. Mogu se obići jedino brodićem ili parkiranjem daleko od plaže.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

A kada ste već na Kefaloniji šteta je ne obići i Zakintos!
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što se tiče bosiljka, ponašali smo se prema njemu kao prema članu porodice. Svako jutro iznošenje napolje, čim negde stanem, opet napolje, pazili ga i mazili i zvali Đole, ali ništa .

Ove godine ću promeniti taktiku. Prvu saksiju ću kupiti odmah na Jonskom moru, pa ću je i koristiti usput, a negde u okolini Soluna ću da kupim drugu koju ću nositi nazad.
Odgovori