Putopis - Predlozi - Grčka 2011

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

poruka za Lia, gde se nalaziš? Ja bih za 7-8 dana trebao da krenem polako gore ka Atini, možda se negde susretnemo.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Danas smo u mestu Agia Nikolaos, nekih 40km ispod Methonija. ya ru;ak planiramo da idemo do Gytia, u okolini ima nekoliko plaza sa plavom zastavom, tu se kupamo do sutra, a onda je plan Monemvasia jedan dan, pa Sparta.

U Agia Nikolaos kupili smo domace maslinovo ulje, kazu da je to ovde specijalitet mesta i ovog kraja, hladno cedjeno, od celih maslina, kantica od 5 lit je 20eur.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Sprinter verujem da ce biti novih fotosa za forum naravno sa novom temom 2011. ,
lep odmor
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Danas došli iz Monvasije. Nisam se konektovao do sada. Kada se vratimo, pravim fototuru.

Ovde je vreme ekstra, nadam se da se popravilo vreme i u Srbiji.

Večeras , sutra i prekosutra smo u Nafpliju.

Pozdrav svima
Forestlander
Korisnik
Postovi: 38
Pridružio se: 12 Maj 2011 17:29
Lokacija: Mladenovca

Post od Forestlander »

Pozdrav i tebi, Sprinter !

Vreme u Srbiji i dalje promenljivo. Nakon par sunčanih dana, danas je ponovo bilo malo kiše, a slično će biti i za predstojeći vikend. Tek od ponedeljka sunčano i sa temperaturama preko 30 stepeni...

U iščekivanju foto-ture, želim ti prijatan odmor !!!
GRANDUKA
Korisnik
Postovi: 120
Pridružio se: 03 Jun 2011 01:59

Post od GRANDUKA »

pozdrav svima ko je u grckoj....
hteo bih da predlozim jednu besplatnu banju za koju zna vrlo malo ljudi...
Nalazi se ispred vorvorov,jedno 250 metara ispred skretanja za vorvorov sa leve strane ima jedno skretanje mislim da se i u blizini nalaze dva kontejnera.....put je obican-utabana zemlja ...izlazi se pored samog mora gde sa leve strane ima i mesta za parking u maloj hladovini.Proslediti pored mora jedno 15 min izlazi se u jedan neverovatan plicak u kome je voda super topla....a sa druge strane nalazi se kamp.
Tu gde je kamp u plicaku nalazi se lekovito blato koje je dobro za cirkulaciju.....
Pa probaj te ...predeo je jako lep..
pozdrav
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Putopis u vezi Grčke, Leto 2011 period 23.07.2011-08.08.2011. preveženo 4.000 kilometara

Ove godine posle dugog iščekivanja i pažljivih pripema napravljen je grubi plan letovanja i odlučeno je da se u Grčku ponovo uđe preko Ohrida, odnosno Bitole i da se ide prema Jonskom moru, zatim da se spusti ka Peloponezu i isti upozna koliko to mogućnosti dozvoljavaju. Tako smo i postupili i posle provedene noći na Ohridu, u Grčku smo ušli 25.08. Dva dana smo boravili u Pargi, pa smo se uputili put Preveze. Slike Parge ne postavljam, jer su već postavljene u putopisu od 2010-e.

Posetili Nekomantiju ponovo, obzirom da jedan deo porodice nije video ove delove Grčke.

Slika

Odmor, ručak i kupanje na plaži sa plavom zastavom ispred Preveze,

Slika

Nakon toga prošli kroz tunel ispod mora i krenuli prema Patri. Na nekih 20ak km. prošli kroz malo mestašce, put vodi uz samo more, more se i vidi u daljini, izgleda kao da put vodi direktno u vodu, na samom kraju oštro skretanje u desno, pa put ide uz samo more.

Slika

Na Peloponez smo ušli preko Patre. Cena prelaza preko mosta je 13 EUr-a, što je mnogo, mnogo je. Već se bližila noć pa smo odlučili da prespavamo nekih 20km iza Patre, u mestu K. Achaia.

Prvo jutro na Peloponezu

Slika

Zbog situacije u kojoj smo se našli, bili smo prinuđeni da jedan dan ostanemo u Patri, odnosno Riju. Sutradan smo krenuli zapadnom stranom Peloponeza . Našli divnu plažu po imenu Kourutu beach. Tu prespavali i proveli jedan dan. Plaža je sjajna, nekoliko kafića, ima zaista sjajan kamp, nalazi se uz samu plažu, puno drveća u kampu, hlad, samo tako.

Evo nekoliko slika iz Kourute, sve preporuke za mesto, ne treba ga zaobići.

Koordinate gde smo prespavali
37*46'7" N
21*17'50" E

Slika
Slika
Slika

Plaža, u daljini se vidi ostrvo Zakintos.
Slika

Još par slika iz ovog opuštajućeg mesta

Slika
Slika

Jutarnja kafa u kafiću Everest, kupanje uz put, pa pravac drevna Olimpija.

Slika
Poslednja izmena od sprinter u 25 Avg 2011 22:59, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

nastavak>

Poseta Olimpiji. Lepo izgleda, ali nekako na mene nije ostavila baš upečatljiv utisak. Možda sam očekivao više, ne znam, nekako mi je izgledala isuviše uobičajeno, neko ko je posetio Olimpiju, možda se neće složiti sa mojim mišljenjem, ali šta ću. Isuviše mi je neatraktivna. Možda zato što sam očekivao bar neki stadion, a ono samo poljanče i zelena trava, Nekako mi postoji nesklad između stadiona i svih izgrađenih objekata. Da se ne lažemo, zaista je lepo videti koliko je objekata bilo izgrađeno i u koju svrhu.
Mislio sam da će me proći trnci kada stanem na sred stadijuma, da ću osetiti bar na trenutak duh olimpizma, ali ... ćorak. Verovatno ponešen drugim lokalitetima, očekivanja su bila drugačija od doživljenog.

Slika
Slika


Naš trkač-kratkoprugaš

Slika

Posle obilaska Olimpije kupali se na talasima u mestu Zacharo, obeležene kolevke za kornjače

Slika

Popodne svratili u Kalamatu, vrlo simpatičan grad na samoj obali mora. Put vodi kroz centar i uz samu obalu, vrlo živopisno.

Slika

Predeo nekih 30km iza Kalamate, u daljini se vidi mesto Kardamili.

Slika

Karakterističan predeo i mestašce unutar Peoloponeza

Slika

Predveče našli mesto za odmor i spavanje Agia Nikolaos, tu kupili maslinovo ulje, maslinke kalamata i probali čuveni jogurt sa medom i orasima.
Mesto kao sa razglednice, uveče nenormalno živo, ujutru dremež, tek po neko pije jutarnji frape, a i Mi takođe.
Prilikom prolaska kroz mesto, imali problem. Ulice uske, a dosta parkiranih vozila. Jedan dečko nas je uputio na parking kod svetionika. Ja krenuo kamperom, ulica širine 3m i zaglavih se na krivini, auto ispred previše zauzeo put, iza mene 3 auta, put relativno strm, ni napred ni nazad. Odemo do obližnjeg kafića i na sreću devojka poznala auto i zvala vlasnika, pa on pomerio vozilo. Zato preporuka, uveče ne ulaziti u mala nepoznata mesta, nikad se ne zna kakva gužva može da bude. Kada sam ulazio u ovo mesto, ni slutio nisam da ću naleteti na ovakvu gungulu.

Koordinate gde smo prespavali
36*49'25" N
22*16'59" E

Slika

Obeležena raskrsnica

Slika

Slika

U toku dana nastavili ka Gytiju. Pre Aeropolija uočili izgrađen luksuzan kompleks bungalova u stenama.

Slika

Prelepa crkvica izgrađena uz samu vodu

Slika

GYTIO, sve najlepše o ovom gradiću. U staro vreme, bila je zvanična luka drevne i srednjevekovne Sparte. Zbog nalazišta specifičnih boja za tkanine korišćenih u Vatikanu, razvio se u značajnu luku. Vrlo simpatičan gradić, ukopan u brdo, puno uskih uličica, sa stepeništem koja ih presecaju i povezuju. I još nešto, po verovanju, iz Gytija su Paris i Jelena prebegli u Troju.

Koordinate gde smo prespavali
36*45'50" N
23*33'54" E

Slika
Slika
Slika
Slika

U Gytiju prespavali na parkingu uz stadion, odmah do njega grčka taverna, oivičena starim autima i motorima.
Slika

Često slikani brod na plaži u blizini Gytija, koordinate 36*47'21" N, 22*34'55" E

Slika

Nastavili ka Monevasiji, usput naišli na krdo koza na sred puta, umalo ih nisam sve pregazio. Prirodna reakcija je bila da uključim brisače i da razgrćem ... uzdržao se, ipak smo u stranoj zemlji i sl. Napomena, kada su prošli , iza sebe ostavili vrlo upečatljiv trag od brabonjaka, da ne poveruješ o kojoj količini je reč.

Slika
Poslednja izmena od sprinter u 17 Avg 2011 08:01, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Nastavak

Nakon Gytija uputili se ka Monemvasiji. Monemvasija je mali kameni grad na samom kraju trećeg prsta Peloponeza. Karakteristično je po tome što u svojoj dugoj istoriji nijednom nije osvojena. Osim na kraju, negde početkom 19-og veka, kada je definitivno prešla u ruke Grka. Samo ostrvo je kamenim mostom povezano sa kopnom, ali je u 3-em Veku kao posledica zemljitresa, otkinuto od matice. Nakon dva veka izgrađen je nasip i most. Postoji stari i novi deo. Stari se nalazi na samom vrhu kape, ali zadni stanovnik je umro početkom XX veka.U gonjem gradu postoji očuvana crkva Agia Sofia, ostalo su ruševine.

Mesto zaista izgleda fenomenalno, posetilaca uvek ima, ali nema baš prevelike gužve. Uglavnom su posetioci Grci, Italijani, Nemci, Francuzi. Mi smo ostali 3 dana

Koordinate gde smo prespavali
36*41'17" N
23*2'14" E

Dolazak

Slika

Donji deo grada

Slika
Slika
Slika
Slika

Pogled na donji grad
Slika

Agia Sofia

Slika

Uz Nas uvek je bilo bar 5-6 kampera

Slika

Nakon 3 dana, krenuli prema Sparti. Znajući da u Sparti nema šta da se vidi, svratili samo na girose, pa produžili ka Mistras-u, udaljenom nekih 10km od Sparte.

Mistras je grad sagrađen u srednjem veku od strane Mlečana, kao želja da se napravi grad nasuprot drevnoj Sparti. Sada je napušten, ali ima više očuvanih manastira i crkava, kao i ulica, zgrada i sl. Na samom vrhu je Citadela, nije baš ostavila neki utisak na Nas, osim ekstra pogleda ka Sparti.

Slika
Slika
Slika
Slika

Predveče stigli u Nafplio. U Nafpliju ostali dva dana, spavali na velikom parkingu. Ponovo posetili tvrđavu Palamidi

Koordinate gde smo prespavali

37*34'8" N
22*48'2" E

Pogled sa tvrđave
Slika

Nafplio
Slika

Kupali se u toku dana na plaži udaljenoj 2 km od Nafplia, prema Tolo Tolo

Slika

Nakon toga, krenuli polako prema gore, svratili ponovo na Termopile, gde smo se poklonili senama Leonide i njegovih 300-a, okupali se u toploj vodi Termoplila ( koja reč u prevodu znači topli izvori)

Slika
Slika

Posle Termopila stigli u Larissu. U okolini ostali 3 dana, prvi dan u samom gradu, zatim ponovo u Agiakamposu, pa prezadovoljni letovanjem, sa iskrenim žaljenjem što je tako brzo prošlo, prosto proletelo, krenuli kući.

Koordinate gde smo prespavali
39*41'24" N
22*52'56" E

Slika
Poslednja izmena od sprinter u 17 Avg 2011 08:20, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Koordinate pojedinih mesta ću naknadno postaviti, završavam generalno sređivanje kampera, treba da nađem sveščicu gde sam upisivao podatke.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pozdrav Sprinter!
Odličan putopis, za primer. Pre 17-18 godina sam prošao sličnom rutom, mada mi iz tvog ugla izgleda totalno drugačije.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

To i predstavlja lepotu odmora sa kamperom, uvek je drugačije.
Nadam se da ću u nekoj od narednih godina ponoviti sličnu turu sa nekim od prijatelja, verujem da će utisci biti potpuno drugačiji. Namerno sam ostavio nekoliko mesta za idući put. Ostrvo Elafonisos, Koroni, Methoni, dva oka Venecije, Pylos, sam kraj Manija, pećinu Diros, i sl.

Peloponez je zaista drugačiji u odnosu na ostali deo Grčke. Turizam je nekako mirniji, nema onolike gužve, bukvalno možeš da osetiš svakodnevni život meštana, da upoznaš druge običaje, što me je opuštalo i relaksiralo. Iskustva su zaista nezaboravna. Na Monvasiji sam napr. upoznao čoveka koji živi u Australiji, inače poreklom iz Monvasije, a oženjen je sa ženom iz naših krajeva.Komunicirali smo na engleskom, ali zna par naših reči: "sarma", "pečeno prase".

Supruga i sin su se "ljuštili" tih dana. Kada su se kupali na plaži , koja je inače poprilično čista, voda bistra, napale su ih neke sitne ribice , u potrazi za hranom. Očito im se prilično svideo gornji deo srpske kože koji se ljušti. Oba člana porodice poprilično su bila iznenađena, a ćerka i ja ostali nepovređeni. Ribice su inače dužine 4-5cm, liče na akvarijumske ribice, ali čudo jedno gledao sam ih u napadu. Sa nekih 1,5m daljine kao torpeda se ustreme na tebe, usisaju šta žele, pa bežanija. Nema onog kruženja, što gledamo na filmovima, nego "svi, u napad" .
Ovo isustvo sa ribicama je bilo samo na Monvasiji, nigde drugde. Kupali smo se i uz put prema gradu, na stenama, voda kristalno čista, odmah dubina, zaista super.
Korisnikov avatar
Sokol
Korisnik
Postovi: 319
Pridružio se: 11 Maj 2011 18:38

Post od Sokol »

Pozdrav sprinter ocekujemo te u zdrelo.
YU1PSO
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Nadam se i ja, Septembar mi je pun, ali ako bude vikend, ne bi trebalo da omašim.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

svaka cast sprinteru, kad je ovako na slikama kako li je tek u uzivo bilo, a sa ribicama sam imao slibno iskustvo proslog leta na halkidikiju (prvi prst)
Odgovori