Putopis - Grčka - Sprinter 2010. GRCKA, ZAPADNA I ISTOCNA

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Ulaz u Grčku. Nisam mogao da odolim i slikam jedno polje suncokreta nekih 30-ak km daleko od granice sa Makedonijom.


Slika

Prvi malo duži odmor na Šelovoj pumpi Strata. Pumpa je nova, lepo uređena, trenutno čak završavaju i bazen. Ima mesta za parking i prenočište koliko hoćeš. Nalazi se negde između Gravene i Janjine.

Slika

Kada smo došli do Jonskog mora, par dana zadržali smo se u Pargi, dok se nije videlo šta će biti sa štrajkom pumpadžija.

Slika

Slika

Čim se situacija počela smirivati, krenuli smo dalje. Prenoćili smo u jednom malom mestu po imenu Mitikas. Dva, tri reda ulica, lepo uređena marina za čamce, nekoliko taverni i kafića, i to je sve. Vreme kao da je stalo, u mesto uglavnom dolaze Grci, turisti sa jahtama i po koji zalutali kamper.

Slika
Slika

Evo slike sa jedne peskovite plaže i divljeg kampa iza Mitikas-a, nekih 2-3km, na putu prema mestu Mesolongi. Ove godine kada smo se spuštali prema Peloponezu, uz Jonsko more, odlučio sam da od Preveze idemo zapadnom stranom, prema Mesolongiju i Patri. Na karti koju sam imao, ovo je bila označena kao živopisna ruta, što i jeste, predeli su zaista super, plaža nema bog zna koliko, ali sama priroda je kao stvorena za razgledanje.

Slika

I konačno most koji spaja Centralnu Grčku i Peloponez, u blizini Patre. Zaista je impresivan, vredi ga videti, pogled sa njega je fascinantan.

Slika
Namera mi je bila da ove godine obiđem zapadnu stranu Peloponeza i to Patru, Olimpiju, Pirgos,Methoni, Koroni, Kalamatu, Spartu i da se vratim preko Korinta na Atinu. Zbog problema sa gorivom izgubio sam neplanirano par dana u Pargi, pa sam na Peloponez stigao 7-i dan od ulaska u Grčku, tako da nismp imali dovoljno vremena da natenane obiđemo ono šta smo želeli, pa smo prvobitni plan ostavili za "dogodine". Zbog toga odlučili smo da se uputimo severnom stranom Peloponeza. Posle prelaska mosta odmah sam se uključio na "auto put", platio 7 eur-a ali već posle nekih 20-ak km sišao sam sa njega i put nastavio nacionalom uz samu obalu. Bezmalo sve vreme puta od nekih 100km ređala su se mesto za mestom, bez razmaka, kuća za kućom, sa plažama uz levu stranu širine, odnosno dubine, nekih 10-ak metara. Nismo baš bili oduševljeni, nekako su sve bile slične, nisam uspeo da nađem mesto za bivak ( kampove i nisam baš gledao). Bilo je istina možda 3-4 plaže koje su obećavale, ali sam ih ipak prošao nadajući se boljim i tražeći nekoliko plaža sa plavom zastavom koje bile obeležene na karti.. Negde ispred Korinta , na oko 30km, ispred mesta Kiato, naišao sam na dobru plažu sa plavom zastavom. Tu smo prespavali i ostali još jedan dan. Gužvi nema, a cene su dosta pristojne: Frape = 1 eur.

Slika

Obilazak Mikene

Slika
Slika

Boravak u Nafpliju, mestu koje je jedno kraće vreme bilo prestonica Grčke. Po meni jedan od najživopisnijih i najlepših gradova u Grčkoj. Nisam proveo baš puno vremena u njemu, samo dva dana, ali zaista je ostavio prijatan utisak na moju porodicu. Pogled sa tvrđave je zaista izuzetan.

Slika
Slika
Slika

Epidaurus. Zaista Grčka ima šta da ponudi, i odmor i obilazak iskopina. što se tiče Epidaurusa proverio sam koliko su zaista tačne tvrdnje da se zvuk tako dobro prenosi, i istina je. Supruga je ostala u dnu, a ćerka i ja se popeli na vrh amfiteatra i sve se čuje i to izrazito jasno.

Slika

Nakon obilaska Epidaurusa, vozili smo se po unutrađnjosti da malo upoznamo i Peloponez izvan plaža. Prespavali u Epidavrosu. Jedino mesto gde sam video da su uključene i rade klime koje su postavljene uz kafiće, ali napolju. I noću je temperatura bila dosta visoka, 31c. Ovo mesto živne naglo kada se održavaju predstave u Epidaurusu, jer se nalazi na oko 15km od njega i ima dobru luku. Saznao sam da bogati Atinjani sa svojim prijateljima i porodicama na predstavu doplove do Epidavros-a, tu ih sačeka limuzina koju im je iz Atine dovezao vozač, pa ih onda preveze do amfitetatra, i onda opet nazad na brod, odakle idu morskim putem kući.

Evo kako mesto izgleda:

Slika
Slika

Nakon ovog mesta krenuli polako gore, i prešli preko Korinta:

Slika

Nastavak putovanja Grčka 2010

Poseta Atini, šoping u okolini Akropolja, ženski deo posetili Berschu, Stradivarijus, Pull and Bear i ostale radnje, ja "zevao i čekao". Obzirom da prošle godine nismo posetili novi muzej, to učinili ove, vidi se da je rađen pre krize, bez štednje.
Slika

Evo jedne slike, detalja sa ulične fasade u Plaki, formula za gimanzijalce
Slika

Nakon Atine, krenuli smo polako prema severu. Prespavali u Kamenoj Vurli. Slikano, ujutro pred polazak, nakon kupanja, ispijanja jutarnje kafe na terasi kafića i kupovine peciva. Cure još u dubokom snu.
Slika

U toku dana stigli u Larisu, izuzetno prijatan grad, ima za svakog po nešto, puno prodavnica firmirane robe, kože, lepih poslastičarnica, naročito u okviru pešačke zone.
Uočio neobičan oblik odzaka, nisam odoleo pa sam ga slikao,
Kamper parkirali na privatnom parkingu, odmah uz autobusku stanicu, koordinate naknadno dostavljam.
Da napomenem, po obodima grada ima puno velikih tržnih centara, ove godine otvorena IKEA i još par centara.

Slika

Pred veče stigli na plaže grada Larise, u mesto Agiakampos, nekih 30km udaljenih od Larise. Tu smo bilii par dana i prošle godine, more je uvek čisto i prozirno, prijatne temperature, postepen ulaz do dubine, posle toga dubina nekih 10m na 100m od obale, ima gužvi, ali plaža(sitni šljunak prijatan za ulaz) je nekih 4.5km dugačka, tako da se uvek nađe slobodno mesto bez problema. Hlada nema, ali danju uglavnom pirka vetrić, pa je prijatno. Našao drvce, pa se u toku dana premeštali oko kampera.

Slika


Posle dva dana odmora, ponovo na točkovima, pripreme za polazak kući, odlučili da idemo uz more lokalnim putevima, pa gde nam se svidi da ostanemo i prespavamo. Po savetu Joa, posetili Korinos.

Slika

Predveče naišli na mirno ribarsko mesto, do tada nikad čuli za njega -Nea Agathoupoli. Mesto malo, plaža peskovita, plitka, ali posle Jonskog mora, Peloponeza i sl. za nas nikakva, samo se ja kupao. Mesto je međutim idealno za pripreme za povratak u Srbiju, obzirom da se nalazi na 30ak km od Soluna. Nema gužve, može se bez problema raspremiti i spakovati za put, više taverni, nekoliko dobrih kafića, 3-4 mesta gde se prodaje giros, što je za mesto te veličine, zaista puno.

Slika

I na kraju...
Slika

Toliko za sada,

pozdrav
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Sprinter znam da sam citao tvoju putesestviju od prosle godine (jedva je nadjoh u onim prepiskama po forumu ), odlican putopis kome je mesto upravo ovde .
Nadam se da se ne ljutis sto sam tvoje autorsko delo premestio ali u nadi da ce drugima koliko i meni biti od pomoci planiranja upravo ove rute koji si prosao
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sve ok, Gros, uvek je dobro za putopise da stoje na mestu gde se mogu najlakše naći

Kada krećeš ?

Pozdrav,
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Hteo sam u petak al prijatelji organizuju neku "ludu"svirku petak u noc pa to se ne propusta dakle subota kad dodjem do svesti.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Srećan put, lep odmor, javljaj se iy Grčke da znamo kakva je situacija. Ne bi bilo loše da znamo cene goriva, girosa, voća, povrća i sl.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Stvarno je bilo lepo citati ovaj putopis. Svim kamperima srecan put i dobri putevi!
Forestlander
Korisnik
Postovi: 38
Pridružio se: 12 Maj 2011 17:29
Lokacija: Mladenovca

Post od Forestlander »

Na Halkidikiju su cene manje-više na nivou prošlogodišnjih...
- Goriva ima na svim pumpama, a cena dizela je između 1.49 i 1.66 evra, zavisno od pumpe (u Makedoniji je cena eurodizela oko 1.1 evro).
- Giros je uglavnom 2.5 e, ponegde 2.0 e,
- Hleb (350g) od 0.7 do 0.9 e
- Mleko (1 lit) oko 1.5 e
- Cene pića u tavernama i beach barovima od 2 do 5 e,
- Paradajz oko 1.2 e,
- Lubenice od 0.3 do 0.6 za kg,
- Breskve od 1.5 do 2.5 e,
- Kajsije od 2.0 do 2.5 e,
- Trešnje 3.0 do 5.0 e
- Prirodna mineralna voda (paket 6x1,5 lit) od 1.2 do 2.0 e,
- Gazirana voda (1,5 lit) 0.7 e
- Grčka piva (lim. 0,5) od 0.5 do 1.2 e
- Krofne na plaži 2 e
- Meso za roštilj oko 5 e za kg
- Sveža riba od 25 do 45 e za kg, zavisno od vrste.

Karakteristično za većinu mesta na ovom poluostrvu (izuzetak su Sarti i Pefkohori) je puno taverni i beach barova i tek poneki mini-market, kao u mestu Nikiti (svega 2), gde situaciju donekle popravljaju dva velika megamarketa, Lidl i Masoutis udaljena par km od grada...
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pozdarv svim forumašima trenutno iz Pefkohorija!
Vreme je lepo, more hladno, ima goriva, nema gužvi i štrajkova...Palite kampere!

Forestlander, ako si u blizini svrati do Pefkohorija, bićemo ovde još dva dana. Nalazimo se na kraju plaže, obezbeđen ti je parking i voda.
Omnia mea mecum porto
Forestlander
Korisnik
Postovi: 38
Pridružio se: 12 Maj 2011 17:29
Lokacija: Mladenovca

Post od Forestlander »

Mustang, hvala na pozivu, već sam u Srbiji, nekom drugom prilikom... Kroz Pefkohori sam "protutnjao" još 19. juna i nisam primetio da je more HLADNO... Dobro, priznajem da nije toplo kao plićaci Kalitee ili Karydi beach-a, ali ni hladno kao u Sutomoru. Mislim da je problem zapravo u vetru koji je i nama, poslednjih dana juna stvarao neprijatnosti...

U svakom slučaju, želim ti TOPLO more i prijatan odmor !
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Pitanje za MUSTANGA, kada se vracas kuci, u vpprovod u Grckoj. ezi intervencije na stampanoj ploci o kojoj smo razgovarali.
Da li mozes da mi eventuaalno das kontakt servisa ili osobe radi daljeg dogovora. Pozdrav i lep provod u Grckoj.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pozdrav svima ali ovog puta iz vrelog Niša!
Danas oko 14h stigli, raspakovali se i evo me na forumu da vidim šta se dešavalo za ovih 12 dana mog inače najkraćeg odmora do sada.
03.07. ka Grčkoj nas je uz uključeno grejanje u kabini,ispratila temperatura od 14 stepeni da bi danas stigli u Niš na 35 C !
More je bilo hladno ili nam se činilo samo pra dva-tri dana. Dnevna temperatura od 28-32C, sveže noći i dobro društvo, učinili su da odmor bude neočekivano lep i ugodan.
Planiram da u avgustu produžim odmor bar za još petnaestak dana.
Pošto je svima koji kreću ovih dana potrebna neka informacija (mada je Forestlander to već lepo napisao) evo onih najbitnijih.
Gužva je jutros oko 7-8h na prelazu Evzoni bila strahovita, sav međugranični prostor je bio popunjen vozilima koja čekaju da uđu u Grčku. Kolone vozila koje smo videli usput ne obećavaju bolju situaciju narednih dana.
Cena dizel goriva u Makedoniji je od 1.05 do 1.15e a u Grčkoj uglavnom od 1.38 do 1.45e.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Za Admina: javi se da se dogovorimo oko slanja pločice na servis.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Za Mustanga

Dobro došao u toplu otadžbinu.

Kada planiraš u Avgustu Grčku?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Verovatno druga polovina, moram da uklopim neke poslovne obaveze.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja sam u Grčkoj u periodu 24.07. - 14.08.
Odgovori