Putopis - Grčka - Peloponez i jos po nesto....

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Presli smo ukupno 4000 km za 17 dana i portosili oko 500 eur na gorivo i putarine...Troskovi smestaja u 5 kampova koliko smo obisli nisu prelzili 23 eur za auto, dve osobe, karavan i prikljucak za struju. S tim da smo kamp Odisej u Korinou kod Katerinjia posetili dva puta..
U svim kampovima pas je bio vise nego dobrodosao...
Slika
Prvo stajanje OMV Batocina...sve je na svom mestu i nastavljamo dalje
Slika
Uvek ista tabla
Slika
Odisej, ostali smo duze nego sto smo planirali i pogresili.. Ovaj kamp ne zavredjuje paznju..Nema dovoljno hlada a kamp ustvari lici na stacionar...
Slika
Iako Odisej na nas nije ostavio dobar utisak ovog puta, puste plaze Korinoa sigurno jesu...Nakon par dana produzili smo put Jonskog mora...
Kamp Lichnos, tamo se vredi vratiti
http://www.enjoy-lichnos.net/
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Ostali bi mi tu i duze al nas je bilo sramota jer svi nekud idu, te krenuli i mi put Peloponeza...
Imali smo prilike preci velicanstveni most Rio Antirio, ovog puta odlucili smo se za trajekt a i cena je bila duplo jeftinija (oko 10 eur ako se ne varam)
Slika
Slika
Na nekih osma kilometara juzno od grada Zaharo nalazi se rokerski kamp Tholo i najduza plaza u Evropi (tako kazu)
Slika
Obisli smo okolinu stigli i do Kalamate kad je vreme doslo da se podje polako nazad...
Ponovo smo presli Korintski zaliv i krenuli njegovom severnom stranom koja po lepoti ne zaostaje za ostalim..
Stigli smo do Delfa
Slika
Slika
Slika
Slika
Kamp sa bazenom cena ista..nezaboravno iskustvo..
Od Soluna preko Parge, Amfilohije, Patre do Kalamate i nazad do Delfa pa preko Amfise i Gravie sve do Lamie platili smo samo jednu putarinu kod Kozanija...Zbog visine su na nas gledali kao na kamion i tako su nam i naplatili 7 eur. A cim smo izasli na autoput Atina / Solun platili smo tri putarine...
Kod Larise na temperaturi preko 40 speni jedna guma na nasoj Frajli (kako smo je od mila zvali) nije izdrzala..
Slika
Jos dve noci u Odiseju (zato sto nismo uspeli da nadjemo kamp Evrdiki bez GPSa) su nam pomogle da sredimo utiske i pozelimo veliki Peloponez da vidimo jos koji put...
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Odlican prikaz leta. Ja sam utiska sa slicnog puta do Korinta i obodom Peloponeza da su me Grci rasturili od putarine specijalno od Atine ka Solunu a nista nije bolje ni prema Jonskom moru , naplata tunela i mostarine kod Parte mislim da je samo preko mosta bilo 17 e...inace za kamper u Grckoj je 3. kategorija sto znaci stavka na koju morate racunati na ovakvom putu.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dobar putopis, u pravo vreme. Bude mi lepa sećanja na Grčku i Peloponez.
Ove godine ponovo letujem na Peloponezu, dogovor je da se ponovo poseti Gitio i kupe kolači kod male debele pekarke, popije frape u Monemvasiji. Želja je da se poseti još pet šest mesta koja nisu viđena 2011-e.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Zacharo se nalazi negde na polovini zapadne strane Peloponeza. Kupao sam se na velikoj plaži, samo toga dana vetar je bio popriličan, a ima i dosta obeleženih mesta sa kornjačinim jajima.

Okolina Kalamate poznata je po malsinama, čuvene kalamata masilne i ulje. Zaista su te masline ekstra.
Ulja mi je još nešto malo ostalo, ove godine ću umesto jedne uzeti dve velike kante tog ulja iz Kalamate.
Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Pelopnez je ogroman i toliko ima da ponudi. Videli smo samo jedan negov deo, njegovu zapadnu obalu, a u kopno nismo previše ulazili. Osim Olimpije, krenuli smo put vodopada reke Nede. Bez terenca nismo se usudili nastaviti put. Ovo je jedan u nizu Amfiteatara koji vredi videti sa kojeg se pruža predivan pogled na Jonsko more, a nalazi se upravo u blizin pomenutih vodopada. Put kojim smo mu mi prišli nije za veće kampere.
Slika
TOMA
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Feb 2012 18:15

Post od TOMA »

NADAM SE IVANE DA ĆU OVOGA LETA VIDETI BAR POLOVINU ONOGA ŠTA SI TI VIDEO I PROŠAO SA KARAVELAIROM-KOJI JE SADA MOJ,POZDRAV OD TOME.
Poslednja izmena od TOMA u 12 Mar 2012 16:35, izmenjeno 1 put ukupno.
Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Tomo, Peloponez je predivan, zaista ga toplo treporučujem... Malo je dalje od uobičajenih destinacija ali stiže se u dve ili tri etape... a kampova ima duž obala Egejskog i Jonskog mora dovoljno da kad se čovek umori od vožnje i poželi predah u roku od sat vremena će se sigurno pojaviti neki kamp pored magistrale. Pozdrav!
Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Peloponez i još po nešto..... 2012
Upoznali smo divne ljude i osvojili Peloponez, ili beše pre da je Peloponez osvojio nas. Avaj, biće tu žučnih rasprava na temu, no imamo godinu pred nama da proglasiomo pobednika gledajući slike i tražeći detalje koji su nam promakli.
Ovog puta za 19 dana prešli smo bezmalo 4100km, spavali u 7 kampova (Evridiki x 2). Što se budžeta tiče, a siguran sam da to mnoge interesuje, prosečna potrošnja fiata stilo 1,9mj na ovom putu bila je oko 9,2 l dizela - dalja računica nije teška (da napomenem gorivo u metalnoj kanti iz Makedonije je bilo veoma cenjeno). Što se tiče smeštaja cena u kampovima je između 20 i 26 eur noć, za dve osobe, kamp prikolicu, auto i priključak za struju (psa ne računam). Izuzetak je kamp Evridiki gde je cena duplo niža, a o kome su mnogi već pisali (noć 12eur plus struje koliko se potroši).

Počelo je bez plana kao i obično, sa idejom da se dođe do Peloponeza. Na kraju naša maršuta približno je izgledala ovako:

Slika

Krenuli smo 10.07 ovog puta društvo nam je pravio Džordž (naša nova-polovna prikolica)

Slika

Pronašli smo Evridiki...nekako... http://www.camping-evridiki.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Slika
Slika

U kampu se tih dana zahuktavala sezona i na samom ulasku smo veoma lako našli smeštaj, već dalje u dubini kampa, bliže plaži, postajalo je sve teže uparkirati se. Već se pisalo na temu ovog kampa i zaista je šteta što je mokri čvor praktično neupotrebljiv, sve ostalo je ogroman potencijal, hladovina platana, velika plaža, blizina... Ulaganja u novu prikolicu su se isplatila imali smo svoj toalet!
Iskoristili smo priliku i proskitali se po hladovini Olimpa,

Slika
Slika

Vratili smo se na Via Egnatia, ili vojini put koji je nekad spajao Istočno i Zapadno Rimsko carstvo te krenuli put Parge u Linchos koji smo posetili i prošle godine. Iznenađenje je bilo što su ove godine na Egnatia odosu osvanule tri naplatne rampe od po 2,5 eur ili u našem slučaju zbog visine od preko 2,2m po 5 eur svaka.

U kampu Enjoy Linchos i ove godine uzeli smo brošuru udruženja kampera http://www.sunshine-campings.gr/" onclick="window.open(this.href);return false; . Kao “članovi” imali smo popust u tom i svakom sledećem kampu koji je član udruženja od 10% u sezoni i 20% van sezone. U šestom kampu dobili smo Retsinu na poklon. Međutim ono što nam je bilo mnogo vrednije jesta mapa njihovih kampova sa sažetim opisom i fotografijama kampova koje smo mogli da posetimo.

Slika

Zavirili smo u Pargu, prikupili snagu i krenuli ka Peloponezu. Trajekt Rio Antirio 11 eur za auto i prikolicu cena kao i prošle godine.
Slika
Nismo imali nameru da provodimo duže od pet sati u putu te smo prvi smeštaj na Peloponezu potražili u okolini Patre. Kampova u pravcu Zahara ima dovoljno, nisu toliko česti kao u ostalim delovima Grčke (samo potvrđujem detalje iz Sprinterovog odličnog putopisa), ali ih ima dovoljno. Prodavnica poput Lidla nema previše te se vredi na vreme naoružati potrebštinma.
Kamp Kato Alissos smo odabrali za prenoćište kao i mnogi drugi koji su u tranzitu . Plaža mora se priznati nije privlačna, ali večera ispod masline čiju su krošnju šibali vetrovi Korintskog zaliva više od hiljadu godina jeste za pamćenje.
Uz Jonsko more s neše desne strane krenuli smo ka jugu nama poznatim putem. Zbog GPS-a i loših ali ipak ažuriranih mapa izgubili smo dragoceno vreme. Stigli u Kamp Koroni na prvom prstu Peloponeza.

Slika
Slika

Kamp sa odličnim uslovima, bazenom na nekih 30m nadmorske visine i ne baš tako lepom plažom je izvrsna pozicija za obilazak prvog prsta.
Na putu između Koronija i Mesinija, u blizini malog mesta Finikounda, videli smo nekoliko kampova na predivnoj dugačkoj plaži koja gleda na jug. Posle Mesinija

Slika

krenuli smo ka severu gde je nezaboravna plaža Voidokilia…neki je zovu i Omega……. Google će vam reći više….Čak i ptice selice na putu ka toplijim krajevima odmaraju u njenoj neposrednoj blizini. Prikupljaju snagu pre velikog preleta preko Sredozemnog mora.
Ostali bi mi u Koroniju i duže ali ima još toliko toga na Peloponezu…
Krenuli smo put srednjeg prsta preko prevoja u pravcu Aeropolisa uzanim putevima (još jedan osvrt na Sprinterov putopis). Za prikoličare ovaj put predstavalja izazov pogotovu za lamele kada su mimoilaženja na usponima u pitanju. U svakom slučaju vredelo je. Stigli smo do kampa Mani Beach.

Slika

Kamp se nalazi nekoliko kilometara južno od Gitija. Tu smo sreli divan bračni par iz Niša koji godinama leta provode u Grčkoj, a Peloponez je njihova uža specijalnost. Uz prijatno druženje vreme je brzo prolazilo. Zahvaljujući našim novim prijateljima uspeli smo da obiđemo okolinu i posetimo mesta koja su vredna sećanja. Posetili smo Aeropolis, spustili smo se do najjužnije tačke kopnenog dela Evrope - Cape Tainaro (Rt Tainaro), obišli i treći prst, videli Monemvasiu grad na steni, predivnu plažu Simos na ostrvu Elafonisos. Za neke ovo je jedna od najlepših plaža Evrope. Kamp Simoscamping se nalazi na samoj plaži. Boravak u ovom kampu ostavili smo za neko drugo leto, a za one koji nameravaju da krenu put ovog ostrva napomena: Obavezno potvrdite rezervaciju u kampu pre polaska, zbog ograničenog broja mesta a i prevoz trajektom od 10 eur u jednom pravcu za auto plus euro po osobi nije zanemarljiv… Ovaj kamp smo samo posetili, sve je delovalo krajnje uredno http://www.simoscamping.gr/index.php/en/" onclick="window.open(this.href);return false; možda neko drugo leto.
Brže no što smo mislili, put ka severu označio je početak našeg povratka. Skretanje na istok ka Nafpliju i gradicu Tolo dovelo nas je u kamp Kastraki.

Slika

Divan kamp u hladu borova, podseća na Lagomandru (Sitonija). Da sve ne bude savršeno pobrinula se uprava kampa koja naplaćuje tuširanje hladnom ili vrućom vodom 0,20 eur, a zajednički toaleti nemaju daske na WC šoljama… Još jednom naša ulaganja u novu prikolicu su došla do izražaja.

Krenuli smo put Evrdikija. Čudno, ali na deonici autoputa od Atine do Lamije na naplatnim rampama su nam naplaćivali prolaz kao da smo druga kategorija vozila, menjajući očitavanje kompjutera koja pokazuju visinu naše prikolice ručno. To nam je prepolovilo troškove putarine (HVALA!). Na žalost, ta praksa se nije nastavila. Naplatne rampe na autoputu prestali smo da brojimo. Da smo imali još koji dan sigurno bi ih izbegli. U Evrdikiju ovog puta mesta nije bilo ni za lek. Nekako smo se smestili i tu proveli noć. Kiša sa Olimpa došla je kao pravo osveženje posle Peloponeza gde kiše nije bilo skoro pedeset dana kako su nam rekli.
Sledeću noć proveli smo u Beogradu.
Poslednja izmena od Ivan prikolica u 22 Feb 2015 16:19, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Super Ivane, odličan putopis.
Rute su nam se na mestima poklapale. Izgleda da nam se vremena nisu poklapala. Ja sam na odmor krenuo 21.07. ali sam na Peloponez ušao 28.07.
Zaista je Peloponez ekstra, jeste dalja destinacija, ali vredi ga posetiti.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Odlican putopis, vidim da materijala ove godine im dosta.
Siguran sam da ce mnoge uputiti na ovakve ture od po 4-5000km. Koje su moguce koristeci kamper prikolice ili kamper.
Pozdrav
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Odlični prikazi Peloponeza i od strane Ivana prikolice i od strane Sprintera. Mislim da prikazi Grčke kao destinacije daju poseban kvalitet našem forumu i da najviše doprinose značaju foruma van naše zemlje, što dokazuje i naš kolega istrle11.
Poslednja izmena od liiiman u 24 Avg 2012 10:58, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Super putopis.
Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Priprema za Peloponez, jedan od najboljih putopisa do sad!
http://www.viabalkans.com/featured/neot ... -prvi-deo/
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sjajan putopis. Prosao kroz sve delove vise puta jos prosle godine.
Ima par sjajnih putopisa i na sajtu Putovanja info u delu Pelopones, mislim da se putopis zove Mani
Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Peloponez i još po nešto 2013......

Opet Peloponez?

Da!

Ovog leta prešli smo 3900 km. i boravili u šest kampova. No krenimo redom. Ovako je izgledala naša maršuta. U povratku smo imali mali d-tour, te smo zbog avgustovskih gužvi na naplatnim rampama upoznali mali deo Makedonije.

Slika

Krenuli smo iz Beograda u vreme ručka i napravili prvu pauzu na OMV pumpi kod Batočine (opet).

Slika

A onda, nakon 14 sati vožnje stigli do Jonskog mora. Izbor je pao na kamp Eleni bez nekog posebnog razloga osim činjenice da se nalazi blizu Igumenice odnosno autoputa. U pitanju je tranzitni kamp osim ukoliko niste ljubitelj zalivske vode.

Slika
Slika

Krenuli smo dalje, a put nas odvede na Lefkadu. Pretrpan kamp Santa Mavra. Nismo naišli na ljubazne domaćine, možda zato što su u jeku sezone bili umorni od gostiju ali ne i od eur. Na glavnom putu nas je presreo vlasnikov rođak i strimim asfaltom nas uveo u kamp u kom su bila prazna dva mesta. Zaliv je predivan a gosti dva kampa na obali uglavnom ukotveljeni u marini i svakog jutra krecu put svojih novih plaža.

Slika

Natavili smo dalje put Peloponeza.


Preko puta Zakintosa malo pre Pyrgosa našli smo kamp Kourouta koji nosi naziv po istoimenoj paraliji.


Na peščanim plažama ostali smo nekih sedam dana. Možda bi mi ostali i duže ali jedno drvo se iznenada isprečilo u večerenjim satima. Vodite računa gde parkirate vase karavele.


Slika


Obišli okolinu i nastavili dalje na jug.

Pored varošice Marathopoli nalazi se kamp Proti koji nosi ime ostrva na koje gleda.

Slika

Odličan bazen, savršen zalazak ali nema plažu ili ipak....

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Otišli smo i do Pilosa.

Slika

A u Pilosu, letnja kiša, topla.

Slika


Mahnuli smo Jonskom moru i krenuli dalje.

Naša sledeća destinacija bila je Argolida na drugom kraju Peloponeza.

Smestili smo se u Epidavrosu po preporuci naših prijatelja iz Niša i proveli ostatak odmora u polupraznom kampu na obali mora.

A obliazak okoline, to je posebna priča. Sve destinacije su opisane u putopisu čiji sam link naveo u prethodnom postu, no evo ipak nekoliko fotografija da ispričaju deo čarolije.

Epidavros
Slika
Poros
Slika
Slika
Slika

Methana
Slika

Hidra/Idra mesto gde motori sa unutrašnjim sagorevanjem nisu dobro došli.

Slika
Slika
Slika

U povratku smo se klonili auto puta što zbog putarine što zbog želje da vidimo i centralini deo Grčke.
Preko Thive, Livade, Lamie i Farsale stigosmo u gluvo doba do Larise. A onda još celih 50 km do njene obale i prvih kampova. Prenocili smo u Agiokamposu i obalom krenuli kući.
Bili smo iznenađeni lepotom obale koju lako zanemarujemo na putu do Atine.

E sad ono...
Zašto Peloponez po treći put?
Dopao nam se na prvi pogled a tebaju vam barem tri letovanja da vidite samo jedan njegov deo.
Poslednja izmena od Ivan prikolica u 06 Mar 2014 15:59, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori