Putopis - Predlozi - GRČKA 2012

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

goksi
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 21 Jun 2012 00:26

Post od goksi »

Sve je ovo super,prelepo,slike su odlicne,hvala Sprinteru,ja bih ipak pitao kakva je situacija sa kampovima
na Peloponezu,ima li ih i u kakvom su stanju?
Unapred zahvalan
Pozdrav svima,
samo bez vetra
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Bez ustezanja Goksi, poštujem i pozdravljam svaki vid odmora, zato ti je pitanje na mestu.

Kampova na Peloponezu ima. Ne u onom broju kao što je to slučaj sa ostalim delovima Grčke, sada kad razmislim zaista mnogo manje, ali ih ima, da li ih je dovoljno, ne znam. Koliko mi se čini, vezani su za urbanija područja i mesta i uglavnom za severni deo i istočni deo poluostrva, prema Zakintosu i Kefaloniji (Kouruta, Zacharo) ... Nisam ih primetio na jugu u nekom većem broju, a obišao sam ga skroz. Video sam odličan kamp u Kouruti, Stoupi, ispred Gitija, u Koroniju ( on je baš u brdu, ).
Koliko mi se čini Marta je bio u kampu u Monemvasiji, ja ga nisam uočio. Mislim da ih ima i u okolini Korinta, u banji Lutraki, Tolo., prostoru oko Mikene.
Napisao sam da se meštani dvoume kojim putem da krenu, da li da ostanu tradicionalno vezani za maslinu, koje ima u ogromnim količinama, ili da se okrenu turizmu. U razgovorima sa meštanima saznao sam jedan zanimljiv podatak. Do 70-ih godina, zemlja u priobalju je bila duplo jeftinija od one u brdima. Ali bukvalno tako, za 2 ara zemlje uz more, mogao si kupitii ili menjati za 1 ar u brdu. Nakon toga situacija se promenila i sada je obrnuto. Ali, ni to nije dovoljno, razlika treba da bude mnogo viša u korist priobalja, što znači da im je zemlja uz more još uvek relativno jeftina, a turizam nerazvijen.

Možda razlog u manjem broju kampova, normalno osim konfiguracije terena, leži i u broju turista koji posećuju Peloponez. Generalno uzevši, mnogo je manje vozila po putevima. Tu ne računam Patru, Korint, Tripoli, Spartu, Nafplio, Kalamatu i sl. Čim siđeš sa ovih glavnih puteva i napustiš okolinu većih gradova, nema gužve u saobraćaju. Na jugu nam se dešavalo da iako je put uzan, da ne sretnemo nijedno vozilo po 20- 30min, izgleda ti kao da se sam voziš po putu. Na nekim destinacijama, uz put smo se mimoilazili samo sa njihovim pik-apovima, i to vrlo retko, o putničkim vozilima nije bilo reči. Upravo taj "nedostatak civilizacije" meni godi, osećam da ih "moderno" još nije uzelo pod svoje i verovatno mi zato i prija boravak na Peloponezu. Napr, u razgovoru sa gazdom jedne taverne pitam ga o njihovim čuvenim plavim stolicama, koje izgledaju dosta simpatično, ali nisu baš za duže sedenje i uživanje uz ispijanje frapea (ja inače te stolice volim). Vidi se da taverna radi dobro. On mi kaže da nema nameru da ih menja, jer mu niko ne bi seo u objekat. To ukazuje da su mu gosti pretežno Grci sa svojim porodicama, da nema baš puno stranaca.
Na putevima su česte mini farme sa kozama i ovcama koje slobodno idu po putu. Zaista, još uvek nisu u fazonu profita, nema puno luksuznih nabudženih hotela i sl. Osnov turizma po manjim mestima su mini apartmani i mini hoteli. I sami putevi, kao što sam rekao su poprilično uzani, ne verujem da autobusi uopšte mogu da voze kroz nekih 30%, za njih glavnih puteva i arterija između mesta.

Nisam ulazio u kampove, tako da ne mogu reći kakvi su, niti koje su cene.

Na Maniju nisam uočio nijedan kamp.

Marta nam se ne uključuje previše na Forum, a mislim da je on boravio po kampovima. Malo sam bolje pogledao kamp u Kouruti i Stoupi, za svaku su preporuku, puni hlada, nisu skučeni sa mestima, široke uličice za komunikaciju, plaća blizu, naročito u Kouruti jer izlazi na vodu.

Ivan prikolica takođe. Bilo bi dobro da Ivan da mali izveštaj o kampovima.

Pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 22 Avg 2012 10:51, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori