Predlozi - GDJE U GRČKU ?

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

Prije svega lijep pozdrav svim članovima ovog foruma i nadam se da ću naći par odgovora na svoja pitanja.
Željeli bismo ove godine posjetit Grčku ali ne možemo se odlučit za destinaciju.
Več par dana čitam vaše putopise i svaki je interesantan na svoj način.
Krenuli bi iz Samobora preko Beograda,Niša do Ohridskog jezera a onda do Bitole i željeli bismo provesti nekoliko dana u okolici Paralie u Grčkoj.
Pomognite nam odabrati kamp i dajte neki savjet za samo putovanje jer do sada nismo išli na ovaj kraj prema Grčkoj.
Večina naših putovanja bazira se na Italiji Francuskoj,Austriji i eventualno Švicarska.
Na put kreću dvoje djece od 11 i 8 godina uz pratnju moje supruge(navigator) i moja malenkost(vozač).
Jedno od pitanja dal mi je kao vozaču potrebna međunarodna vozačka dozvola.
Pozdrav i nadam se nekom odgovoru koji bi nam mogao pomoći.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Joe je dao lep prikaz kampova u regiji koja vas interesuje. Opisi su u neodgovarajucoj temi a mozete ih pronaci na strani ovog foruma: Naslovna - kamp prikolice - molba vlasnicima kamp prikolica. Strane 12 i 13.
Pozdrav i srecan put.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Međunarodna dozvola je neophodna za Grčku. U samoj Grčkoj nisu česte kontrole policije, čak ih vrlo retko viđaš, ali ako te budu kontrolisali, a nemaš međunarodnu dozvolu, kazne su im za svaki prekršaj nenormalno visoke.
Upaljena svetla drži sve vreme.
Prati online dnevne novine pa ako se očekuje gužva na graničnom prelazu Preševo, na nekih 20-ak km pred granicu, kod Bujanovca, skreni levo i idi na granični prelaz Prohor Pčinjski.
Kroz Makedoniju ti je neophodan zeleni karton, proveri kod Vašeg AMS da li Vam treba zeleni karton.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ja sam prošle godine prošao tu rutu: Ohrid, Bitola, Grčka, ali sam odatle otišao na Jonsko more (Igumenica pa do Lefkade). Na Grčkom jeziku Paralija znači plaža, ali pretpostavljam da misliš na Paraliju Katerini na Egejskom moru. Ako je tako onda između Paralije i Olimpik bitcha imaš kamp Kristi. Bio sam tamo i dopada mi se. Stotinak metara je od plaže, ima hladovinu, isparcelisane delove za kampere. Cena je fleksibilna ukoliko ostaješ duže. Stavljao sam slike, ali nam je pucao sajt, ipak ovo mogu da predložim zato što nema gužve, a sasvim je pristojno. U kampu nema zanimacije, ali su u neposrednoj blizini ova dva turistička mesta. Paralija katarini je poznata i po finim cenama za šoping. More je toplo i plitko, ali nažalost često prljavo (mutno). Nisam shvatio samo da li ideš kamperom ili prikolicom. Za kamper u Grčkoj nije neophodno boraviti u kampovima... Sprinter ti je objasnio ostalo, ukoliko treba više informacijama o ovom delu reci, tu smo da se pomognemo.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Uzgred: Ja na odmor krećem u ponedeljak, sa najverovatnijom relacijom Sofija - Bugarska, Grčka, Kavala, Asprovalta, Halkidiki (Sitonija, kasandra), ako je neko u blizini recite da se vidimo i družimo bar na kratko... Pozdrav
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

lio napisao:Ja sam prošle godine prošao tu rutu: Ohrid, Bitola, Grčka, ali sam odatle otišao na Jonsko more (Igumenica pa do Lefkade). Na Grčkom jeziku Paralija znači plaža, ali pretpostavljam da misliš na Paraliju Katerini na Egejskom moru. Ako je tako onda između Paralije i Olimpik bitcha imaš kamp Kristi. Bio sam tamo i dopada mi se. Stotinak metara je od plaže, ima hladovinu, isparcelisane delove za kampere. Cena je fleksibilna ukoliko ostaješ duže. Stavljao sam slike, ali nam je pucao sajt, ipak ovo mogu da predložim zato što nema gužve, a sasvim je pristojno. U kampu nema zanimacije, ali su u neposrednoj blizini ova dva turistička mesta. Paralija katarini je poznata i po finim cenama za šoping. More je toplo i plitko, ali nažalost često prljavo (mutno). Nisam shvatio samo da li ideš kamperom ili prikolicom. Za kamper u Grčkoj nije neophodno boraviti u kampovima... Sprinter ti je objasnio ostalo, ukoliko treba više informacijama o ovom delu reci, tu smo da se pomognemo.
Da imaš pravo nisam naveo da idemo kamperom Fiat ducato Adria 572dka što se tiče kampiranja izvan kampa malo se bojimo jer kamper posjedujemo tek 2 godine i nismo baš puno na divlje kampirali.Siguran sam da če biti još pitanja pa se čujemo.

Pozdrav,
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Sve što Vas zanima pitajte, ako krenete na moju stranu (opisao sam) nosim dobru domaću rakiju i dobro raspoloženje... tj. izvolte. Ja kao i većina idem porodično (supruga, sin 16.g. i ja). Ne brini za kampovanje van kampa, ali se u to moraš uveriti sam. Moj kamper je malo stariji Citroen C25 D, ima slika na forumu ili na facebook-u Lepomir Rakic, tek da me prepoznate i nadam se javite se (tu mislim i na ostale članove foruma). Moram da dopišem: razlika između kampovanja i parkiranja je da li razvučemo tendu i stavimo stolice ispred. Parkiranje je manje više svuda dozvoljeno, ali nema razvlačenja tende i roštiljanja (naravno spavao sam na parkinzima, marinama, plažama, na granicama, ispred mega marketa, bez razvučene tende i nikad nisam imao problema). Na plažama preko dana je uglavnom sve dozvoljeno...
Sve najbolje
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Lio ti je lepo objasnio što se tiče parkiranja. Suština je u tebi, kako se ti odnosiš prema domaćinu. Ako ne bacaš smeće, trudiš se da nekome ne zaklanjaš pogled, ne staneš ljudima na ulaz-izlaz, ne praviš buku i sl. uglavnom nećeš imati problema.
Moj ti je savet da isplaniraš put, obavezno nosiš GPS i upisuješ koordinate gde nađeš dobra mesta.
Grčka je zaista dosta tolerantna prema kamperima i ne bi trebalo da imaš problema.

Još uvek na Forumu imamo problem preglednosti i nalaženja postova.
Znam sigurno da smo o ovome već puno pisali, ali je zasigurno raštrkano u više tema, čiji naslovi ne upućuju na ove diskusije.
Možda bi trebalo razmisliti o unapređenju foruma u smislu davanaj mogućnosti nalaženja pojmova unutar diskusija. Mi imamo ovakvu alatku, ali ne funkcioniše. Kad god sam tražio, slabo sam se ovajdio.

Obeveštenje u vezi Meteora. Vodi računa o danima kada nameravaš da ideš u obilazak. Mislim da manstir Veliki Meteori ne radi za posetioce Utorkom, Varlam Petkom i sl. Velike Meteore nemoj propustit ni slučajno. Pogledaj na sajtu, verovatno ima neka bliža informacija. Vodi računa i o tome da negde oko 14ha neki od manastira se zatvori na sat vremena. Ulaznice su dosta skupe, po 2eur po osobi, a imaš par manastira, nemaš šta da vidiš. Ove godine smo obišli jedan manastir, ne sećam se koji, poznaćeš ga po tome što je mislim prvi desno posle raskrsnice za Velike Meteore i Varlam. Do njega ideš preko dva brda, prvo lepo uređenom širokom kamenom stazom silaziš, pa se posle penješ, crkneš brate, a rezultat poprilično slab. gore utvrdiš da se manastir rekonstruiše i radi, a unutra za sada nema skoro ništa. A kada ga gledaš s puta izgleda super. Po meni, tih 8 eur je baš bilo bačeno+ šetnja po suncu. Ponesi hladnu vodu, oni imaju vodu, ali je mlaka
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Za Istrle11@ Na Ohridu ti je najbolje da spavaš na free parkingu kod rstorana Evropa. Dao sam već koordinate, tu su negd ena Forumu. To ti je u centru Ohrida. Ove godine video sam i 3 kampera iz Italije, bili su na parkingu ruiniranog hotrela u censtru grada.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Pozdrav Sprinteru , slikaj sto vise za putopis.
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

sprinter napisao:Za Istrle11@ Na Ohridu ti je najbolje da spavaš na free parkingu kod rstorana Evropa. Dao sam već koordinate, tu su negd ena Forumu. To ti je u centru Ohrida. Ove godine video sam i 3 kampera iz Italije, bili su na parkingu ruiniranog hotrela u censtru grada.
Hvala na informacijama jer su izvrsne za nas koji nismo išli na ovaj kraj pa nam svaka informacija puno znači.
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

Pozdrav svima,
Mi na put krećemo u petak 10.12.2012 u smjeru Beograda pa prema Nišu i Grčkoj.
Interesira me koja je cijena cestarine za kamper od Lipovca do Grčke,ako neko zna i kolko se čeka na granici.
Ako je gužva dali ima kakva alternativa.
Hvala.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

U Petak će verovatno biti gužva. Em Petak, em 10-i u mesecu. proveri na online vestima o stanju, ili preko informacija AMS.
Alternativa je prelaz Prohor Pčinjski, 20-ak km pred granicu skretanje ulevo, čini me se kod Bujanovca, manje gužve sigurno.
Inače , vreme u Grčkoj je savršeno, ja sam se popeo i sada sam u Nafpliu, večeras u Korintu, a od sutra Atina.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

U petak će 100% biti gužva ali Istrle predlažem vam da se naoružate strpljenjem i polako. Što se alternativnih pravaca tiče ne bih vam preporučio, jer se u principu svede na isto što zbog loših puteva a i zbog mogućih gužvi i na tim pravcima (svi se trude da zaobilaženjem stignu što pre). Moguća je gužva kod Naisa - Naplatna rampa Niš ali ne verujem da ćete se zadržati duže od 20-ak minuta. Prema današnim inforamcijama AMSS najveći problem je ulazak u Srbiju jer na Batrovcima se juče i danas čekalo i preko 3 sata.
Izlazak iz Srbije ne bi trebao da bude problem, ako je rano ujutro otprilke se čeka do 1 sat, po meni alternativa Prohor Pčinjski nikako kamperom jer ima serpentina, a i put je tako tako ... Dok stignete do prelaza Prohor već ste mogli da budete 30-ak min. na Preševu u redu. A možda vas i sreća posluži pa ne bude gužve.
Što se putarine tiče kroz Srbiju imate 3 naplatna mesta i ukoliko pripadate II kategoriji vozila i cene su sledeće Šid-Beograd 520.00 din, Beograd-Niš 1100.00 din, Niš-Leskovac 280.00 din.
Ukoliko vam je vozilo u III kategoriji onda su cene dosta veće Šid-Beograd 1030.00 din, Beograd-Niš 2190.00 din, Niš-Leskovac 570.00 din.
U Makedoniji imate isto 3 naplatne rampe i za II kategoriju plaćate 70 , 90 i 100 denara , odnosno 120, 160 i 160 denara za III kategoriju, Pošto je kurs na rampama 60 denara za 1 euro, pripremite sitne evriće (kovanice).
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

Hvala na pomoći i na informacijama.
Plan je da u petak 10.08.2012 kad završim sa poslom oko 17:00 krenemo prema Srbiji u pravcu Lipovca i prije granice prespavamo, ako nas prije umor ne savlada.
Pošto krećemo na godišnji ne žurimo se i ne riskiramo sa umorom jer i djeca idu sa nama.
Ujutro nakon doručka ulazimo u Srbiju i krećemo prema Beogradu u jedan posjet rodbini i nakon ručka put Niša pa prema granici sa Makedonijom.
Ja se nadam da smo do večeri u Makedoniji jer je takav plan.Jedino ako ne ogladnimo i stanemo u Leskovcu na čevapima jer su kod nas poznati Leskovački čevapi.To bi bila opcija B ako rodbine u Beogradu nema doma ako su na godišnjem.Nismo im se još najavili htjeli bi ih iznenadit.Kad uđemo u Makedoniju put Skopja i posjet tvrđavi Kale neki ručak možda šoping.
Sljedeči dan put Grčke obala Olimpa,Katarini i Paralia.Tamo čemo se okupat i zadržat dva dana i onda put Meteora.Nakon toga Ohridsko jezero a za dalje čemo vidjet.
Moram vas pitat gdje točite gorivo i jeli istina da je u Makedoniji najisplativije odnosno najeftinije u tom djelu Europe.
Jel je protuzakonito vozit kantu ili dvije goriva u rezervi na putovanju kroz Srbiju,Makedoniju,Grčku i Crnu Goru,odnosno da li policije radi probleme ako nađe u teretnom prostoru.
Odgovori