Putopis - Grčka - Letovanje od Kavale do Soluna - putopis

Predlozi, putovanja i putopisi iz Grčke

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Iako se većina kolega vratilo sa odmora, ovoga puta moram da primetim da su izostali putopisi.
Možda smo se već umorili od opisivanja, ali nije loše podeliti svoja iskustva koja uvek rado čitamo.

Da pokrenemo malo stvari:
Ove godine sam imao lep plan da u dvadesetak dana krenem za Burgas, zatim obiđem Istambul, uđem u Grčku i onda obalom do Soluna. Kao što uvek biva, za odmor sam imao slobodne samo dve nedelje, pa je znatno skraćena i ruta. Rešili smo da iz Prokuplja krenemo preko Bugarske (Metro u Sofiji je sa nešto nižim cenama od našeg), tamo se snabdemo suhomesnatim itd... a onda Grčka - Kavala pa obalom do Soluna pa kući.
Na put smo krenuli pridveče zbog obaveza tog dana i prespavali na parkingu Metroa u Sofiji. Zatim prema Grčkoj. Da ne bi bilo previše dosadno, već u blizini granice sa Grčkom pukla mi je guma na zadnjem točku. Kad kažem ‚‚pukla‚‚ mislim zaista. Jednostavno se raspala, verovatno je malo ispustila, onda se zagrejala i na kraju raspala. Zamena traje malo duže nego kod auta, a najgore je što nikako ne mogu da se pomerim sa asfalta (put običan, dvosmeran). Trougao, žut prsluk, pola sata... Svraćanje kod prvog vulkanizera pa onda u prvi Bugarski gradić (NN) i nove gume te veličine nema (14/104). Malo raspitivanja i jedan vulkanizer mi za 15 E namontira sasvim solidnu polovnu. E sada možemo dalje.
Na izlazu iz bugarske apsolutno nikog. Idem polako niko me ne zaustavlja i eto me na Grčku granicu. Carinik me zamolio da stanem sa strane dok skeniraju pasoše - 5 min i gotovo.

U Grčkoj sve po starom. Neću Vam previše opisivati jer je većina kolega bilo i pisalo putopise, ali dočaraću vam sa nekoliko kolaža.
Stara taktika je funkcionalna: Obiđeš grad, nađeš zgodan parking (po mogućstvu sa besplatnim internetom, spustiš motor, dvadesetak km gore, isto toliko na dole, nađeš mesto za prenoćište, plaže).

Slika

Odabir plaže je pao na Nea Iraklitsu, tj. malo ispred. Tu je već bio jedan kolega iz BG Zvonimir sa porodicom - kampikom (na našem forumu je svojevremeno pitao za retrovizore). Ne znam da li prati ovaj forum, ali veoma prijatni i dobri ljudi sa kojima smo se lepo, ali kratko družili jer su upravo završavali letovanje.
Kako je upravo sledio vikend moj prijatelj sa porodicom mi se najavio na kafu? Ja mislim zeza se, ali eto njega ujutro iz Niša pravo kod mene. Pa dobro šta je tu je. Šalim se, bilo je zaista lepo druženje, pogotovu pošto je bilo neočekivano.

Slika

Ee odatle, naravno obalom prema Asprovalti. Ima zaista sasvim solidnih plažica itd...

Slika

Onda do Stavrosa.

Slika

Sledeće odredište je Sitonija. Nisam do sada bio tamo, ali mogu vam reći da mi se zaista dopalo. Za naš način odmora i putovanja, mesta koliko hoćeš. Plaže super, kao i voda. Italijani i Francuzi se organizovali i sami napravili svoje ‚‚divlje‚‚ kampove.

Slika

Znam da sam u nečijem putopisu pročitao, ali sam se ovde i uverio - ovde tuševa na plaži jednostavno nema, ali tu je kamper.

Slika

Idemo dalje - Kasandra. Ni blizu prijatna kao Sitonija. Iza Pefkohorija konačno nalazimo jednu prazniju, a lepu plažu. Sa suprotne strane je direktno Neos Marmaras gde smo ranije bili.

Slika

Onda obalom Nea Kalikratia pa Solun. Obišli centar, prodavnice, šoping centre.

Slika

E onda kući. 15 dana prođoše previše brzo.
Ovo je bila ovogodišnja ruta:

Slika

Slika

Neki mali zaključak je da je Grčka zaista prelepa za ovaj način turizma. Naravno poštujući pravila, ali i druge ljude izuzetno lep osećaj slobode i uživanja.

Pozdrav svima
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Odlican putopis .
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Hvala Gros,
Ajde ljudi dajte neki putopis da čitamo i gledamo slike. Treba planirati sledeće letovanje...
To je jedno sat vremena, nije strašno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Sat vremena truda i MALO ZNANJA da se uoblici slika titl, karta ili mali video ...
Ivan prikolica
Korisnik
Postovi: 43
Pridružio se: 01 Jun 2011 14:59

Post od Ivan prikolica »

Priča je da se priča, pozdrav!
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pozdrav svima iz Grčke!
Evo nekoliko slika da vam zagolicam maštu.

Slika Slika

Slika Slika

Slika Slika

Obišli smo celu Sitoniju, trenutno smo u Asprovalti i sutra krećemo ka Tasosu.
Kad budem imao vremena napraviću mali putopis sa lepim plažama i mestima za parkiranje.
Poslednja izmena od mustang u 18 Avg 2012 20:12, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Pozdrav za Mustanga. Dugo te nema na Forumu.
Ja pripremam putopis, ali ima puno slika tako da sat vremena za putopis u mom slučaju ne pije vodu. Putopis ću morati podeliti u dva dela.
Tasoso i severni deo Grčke još nismo obišli, to Nam je u planu za iduću godinu.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

U zadnje vreme zbog velikih obaveza i nedostatka vremena nisam bio prisutan.
Obilazeći Sitoniju i deo obale do Asprovalte primetio sam da Nemaca kao turista ima vrlo malo(bilo kamperima ili u apartmanima), Italijana kamperima malo manje nego ranijih godina, Francuza takođe nema tj. vrlo retko. Poljaka, Čeha i Bugara više nego ranije. Trenutno u Asprovalti ima 7 bugarskih, 2 nemačka i 2 naša kampera.
Interesantno je da naših kamperista ima mnogo više nego prethodnih godina.
Obilazaći ovaj deo Grčke sreli smo se sa 7-8 naših, uglavnom iz Beograda.
Nisu registrovani članovi foruma ali uredno prate šta se dešava i imaju vrlo pozitivno mišljenje o forumu i uopšte o kamping klubu.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Lio, lep ti je putopis, ovaj deo Grčke nisam detaljno obišao, nadam se u narednim godinama da ću ga obići.

Ove plaže na Halikidikiju izgledaju obećavajuće.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Hvala Sprinter, ovaj deo Grčke - posebno Sitoniju zaista vredi obići.
Uzgred Mustangove slike su super, kad se vrati očekujemo putopis
Poslednja izmena od lio u 20 Avg 2012 08:23, izmenjeno 1 put ukupno.
raja
Korisnik
Postovi: 19
Pridružio se: 23 Mar 2011 19:44
Lokacija: nis

Post od raja »

Sedim kući i pravim planove za sledeće leto. Mislim da ću deo odmora provesti u Makedoniji na Ohridskom i Prespanskom jezeru, pa me zanima da li znate za neke kampove tamo i da li postoji mogućnost spavanja na parkinzima ili na nekim lepim plažama.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Nisam bio na Prespanskom, ali na Ohridskom ima kampova, međutim mišljenja sam da ti nisu potrebni, zato što pored Bojaninih izvora ima slobodan parking (kod jaht kluba) na samom kraju šetališta gde nema problama za parkiranje.
Pozz
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Da malo dopunim ovaj lepi Liov putopis.
Na autoputu E90, oko 60 km od Asprovalte prema Kavali, nalazi se odmorište sa benzinskom pumpom i restoranom,
gde je posebnim znakom obeleženo mesto gde možete isprazniti otpadnu vodu i kiblu i natočiti čistu vodu.
Inače je to i jedino mesto specijalno namenjeno za kampere koje sam ja u Grčkoj video.
Ovo odmorište ne možete nikako promašiti jer je jasno obeleženo znakovima nekoliko kilometara unapred iz oba pravca.

Slika
Omnia mea mecum porto
Odgovori