Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkva

Predlozi, putovanja i putopisi iz Srbije

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Zaključana tema
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkva

Post od liiiman »

Evo i putopisa posle dužeg vremena.
Priznajem da me mnogo više grize savest što ne pišem o putovanjima, nego što ne plaćam CCS članarinu. Za ovo drugo imam razlog, a ljubomir372 me je razdrmao sa njegovom statistikom o broju putopisa na našem forumu.
Za ovaj put sam odlučio da ću pisati o našem putu tokom leta 2016. Za mene je ovaj put bio značajan pošto sam prvi put u životu bio u Grčkoj. Naravno, naše putešestvije uvek obuhvati više lokacija, pa je tako bilo i prošle godine.
Plan za leto 2016. je taksativno bio sledeći: Zasavica (za nas sve kreće i sve se završava u kampu Zasavica) - Vranje, kamp Enigma - Janjina, kamp Limnopoula na jezeru - Lefkada, kamp Desimi Beach - Janjina, kamp Limnopoula na jezeru - Ohridsko jezero, kamp Rino Struga - Zasavica. Bilo je neznatnih izmena, ali o tome kasnije.

VRANJE
Put od Zasavice do Vranja je protekao bez problema, auto-put je od Sremske Mitrovice do Vranja. Do kampa Enigma se jednostavno dođe (živela navigacija :) ). Kamp Enigma u Vranju je za svaku preporuku. U pitanju je predivan kompleks: kamp, restoran i bazeni. Porodičan posao, koji se realizuje na najvišem mogućem nivou. Mi stvarno ne znamo šta više da pohvalimo u vezi sa ovom destinacijom. Higijena vrhunska, ljubaznost vrhunska, hrana vrhunska, bazeni vrhunski, ako treba koristiti jednu reč za Enigmu, to je sigurno reč vrhunski! Mi nismo imali dilemu i odlučili smo da ćemo se ovde, van plana, zadržati jedan dan duže. Ova odluka nam je omogućila da uživamo na bazenima i da obiđemo Vranje. Baba Zlatina ulica, spomen kuća Bore Stankovića, Palata pravde, zgrada opštine, tursko kupatilo, Narodni muzej i naravno neobična živost na ulicama Vranja tokom noćnih sati su nas šarmirali. Nismo mogli da ne primetimo i originalni roštilj u centru (mada smo kraljevski jeli u Enigmi i to preporučujemo svima).
Vranje 001.jpg
Vranje 002.jpg
Vranje 003.jpg
Vranje 004.jpg
Vranje 005.jpg
Vranje 006.jpg
Vranje 007.jpg
Vranje 009.jpg
Vranje 010.jpg
Vranje 011.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Poslednja izmena od liiiman u 19 Nov 2017 22:52, izmenjeno 3 puta ukupno.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Srbija Grčka Makedonija 2016

Post od liiiman »

LEFKADA 1
Zaljubljeni u Vranje, nastavljamo dalje, ljubazni vlasnik Enigme nas je uputio pravim putem ka Makedoniji (objasnio nam je "Baranda sindrom u Vranju" :) ) Put je dobar i ulazimo u Makedoniju bez gužve i problema, drndavim autoputem idemo ka skretanju za Bitolj/Ohrid kod mesta Gradsko. Sledeće mesto je Prilep i tu sam se, zbog manjka znanja o geografiji, iznenadio sa usponima do Prilepa. Prilep - Bitolj odličan put, u Bitolju smo se malo izgubili (živela navigacija na Balkanu :) ). Izvukli smo se iz Bitolja i prešli u Grčku bez problema. To nas čeka iznenađenje u vidu novog autoputa za koji nismo znali. Bez problema se stiže do Kozania i dalje predivnim putem Egnatia Odos do Janjine. Kada se sagleda gde i kako je napravljen put Egnatia Odos, onda se zaključi koliko smo zaostali u izgradnji puteva kod nas.

Janjina je mesto za koje sam ja lično bio jako zainteresivan. Odrastao sam uz delo Aleksandra Dime, Grof Monte Kristo, a Janjina u tom delu ima posebnu ulogu. Odlučili smo da u Janjini samo prespavamo i da se u nju vratimo na par dana u povratku sa mora. Više priče i slika Janjine, kad za to dođe vreme. Nastavljamo put ka Lefkadi autoputem do Igumenice, pa uz more do Lefkade. Put je lep, uz more uživamo u drvoredima (žbunoredima :) ) oleandera. Malo ispod mora, malo iznad mora i stižemo na Lefkadu i u Desimi Beach. Naviknuti na prostrane ulaze u kampove zapadne Evrope, malo nas iznenadi uzani, gore-dole, put i skromni ulaz u kamp. Da ne bismo napravili gužvu na ulazu, pomeramo se u stranu i parkiramo kako bismo pronašli recepciju. U tom trenutku nam prilaze energičan, za nas sitan čovek i u njegovoj pratnji krupan afro-amerikanac, koji galame i ništa ih ne razumemo. Nakon našeg predstavljanja i potvrde da smo rezervisali mesto u kampu, raspoloženje se menja i počinju da nas grle, ljube, otkačinju prikolicu i na rukama je postavljaju na parcelu. Mi nismo stigli ni da se snađemo, a oniži nas zove na Mitos u kafani. U pitanju su vlasnik kampa i njegov pomoćnik. Naviknut na zapadnjačku ustegnutost, bio sam iznenađen, ali moram da priznam da njihova bliskost ni jednog trenutka nije prekoračila granicu. Kamp Desimi Beach je na samoj obali u šumi starih maslina. Odlična lokacija. Kamp je izuzetno posećen i pametno je rezervisati nešto ranije. Velika većina gostiju su Italijani iz okoline Napulja, pa smo stekli drage prijatelje iz tih krajeva sa kojima smo i dalje u kontaktu. Osoblje, a pogotovo gazdarica, koriste engleski jezik i za pisanu i za verbalnu komunikaciju. Higijena u kampu je na visokom nivou, a priključak na električnu mrežu je 10A što je dovoljno i za kuvanje na struju. Recepcija, priručni market i restoran sa pristojnom ponudom su u centralnom objektu kampa. Vlasnici kampa su i vlasnici uljare za maslinovo ulje i prave vrhunsko ulje koje se takođe može kupiti u kampu. Lefkada je poznata po predivnim plažama, ali mi smo se zadovoljili sa plažama u Desimi Beach-u i okolini, pa nismo ni nešto puno lutali okolo. U neposrednoj blizini Desimi Beach-a je gradnić Nidri. Nidri je poznat po svom bivšem stanovniku Aristotelu Onazisu čije ostrvo Skorpios se nalazi u arhipelagu pod administrativnom upravom grada. U Nidriju imate sve što se od provoda, hrane i drugih zanimacija očekuje u Grčkoj što je prijalo našoj deci. Nama seniorima su mnogo više prijali lokali u "brdima" poluostrva između Nidrija i Desimija. Ukupno gledano, odlična destinacija. Moja osnovna zamerka je tipično ravničarska - po celoj Lefkadi se krećeš pod ručnom, sve je uzbrdo-nizbrdo!! Ozbiljna zamerka je što su veći marketi za snabdevanje dosta udaljeni i najbliži su u mestu Lefkada.
Lefkada 0001.jpg
Lefkada 0002.jpg
Lefkada 001.jpg
Lefkada 002.jpg
Lefkada 003.jpg
Lefkada 004.jpg
Lefkada 005.jpg
Lefkada 006.jpg
Lefkada 007.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Srbija Grčka Makedonija 2016

Post od liiiman »

LEFKADA 2, NIDRI
Nidri 001.jpg
Nidri 002.jpg
Nidri 003.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Srbija Grčka Makedonija 2016

Post od liiiman »

JANJINA 1
Za povratak sa Lefkade do Janjine smo izabrali kraći i slikovitiji put dolinom reke Louros. Put je dobar i brzo se stigne do Janjine. U Janjini smo se smestili u kampu Limnopoula na Janjinskom jezeru, što je u centru grada. Koncepcija kampa me je oduševila. Kampom gazduje lokalni veslački klub i infrastrukturno se koristi sve što može od veslačkog kluba (kupatila, tuševi, sanitarije, kuhinja). Jedino što su dodatno uradili je strujna instalacija kako bi na parcelama omogućili priključke za električnu mrežu. Savršen koncept za održivost sportskog kluba. Ja sam zamislio lokaciju novosadskog Danubiusa 1885 veslačkog kluba i kampere koji bi mogli tu da se smeste. U Janjinu sam zaljubljen još od detinjstva, ali nisam imao predstavu koliko je to bitan univerzitetski, trgovački i industrijski centar. Janjina je centar Epirske oblasti. Grad je moderno i lepo urbano rešen. Stari centar, unutar utvrđenja, je posebna priča. Janjina je interesantno mesto u kome su glavni uticaj imale razne vojske, države, civilizacije, vere ...Vizantijska istorija, uticaji Mletačke republike, Italijanskih država, ima tu i nas preko Tome Preljubovića, uticaj Turske, uticaj Albanije, borbe Grka sa slobodu, i naravno vladavina Ali Paše Janjinskog... Interesantna činjenica, u ovako burnoj istoriji, Janjina je uvek išla napred u trgovini, obrazovanju, zanatima, bogatstvu i kada je cela gorela, nekako je išla napred. Ali Paša Janjinski je jako interesantna istorijska ličnost, toliko da su ga mnogi majstori pera koristili kao inspiraciju. Družio se sa mnogim poznatim ljudima Evrope tog vremena, pa i sa našim Karađorđem. Muzeji u Janjini će vas provesti kroz istorijske bajke. Obavezno videti Etnografski muzej grada u Aslan Pašinoj džamiji, Vizantijski muzej, Fetije džamiju (Ali Pašina džamija pobede i osvajanja) ispred koje je i grob Ali Paše, Vizantijski muzej Janjine, muzej filigranske Janjinske umetnosti, ceo utvrđeni grad sa unutrašnjim gradom ... Dok ste u Janjini obavezno obiđite i Perama pećinu koja se nalazi u blizini grada, pećina je ozbiljna. Kako je u pećini zabranjeno fotografisanje, prosleđujem link ka prezentaciji pećine http://www.spilaio-perama.gr/en/" onclick="window.open(this.href);return false; . Što se tiče restorana, mi nismo naleteli na loš restoran u Janjini.
Janjina 001.jpg
Janjina 002.jpg
Janjina 005.jpg
Janjina 006.jpg
Janjina 007.jpg
Janjina 008.jpg
Janjina 009.jpg
Janjina 010.jpg
Janjina 011.jpg
Janjina 012.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Srbija Grčka Makedonija 2016

Post od liiiman »

JANJINA 2
Janjina 013.jpg
Janjina 014.jpg
Janjina 015.jpg
Janjina 016.jpg
Janjina 017.jpg
Janjina 018.jpg
Janjina 019.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Srbija Grčka Makedonija 2016

Post od liiiman »

Nakon predivnih dana provedenih u Janjini, plan je bio da se ide na Ohridsko jezero i tu je ovaj naš forum imao uticaj na promenu plana. Na forumu se pojavila informacija o neprijatnostima koje su doživele naše kolege na Ohridu (ja bih imao komentare na polovične informacije koje se šire forumom, ali ću ih zadržati za sebe). No, kako bilo, doneli smo odluku da menjamo plan i da idemo na jednu noć u Popovu kulu, vinarija kod Demir Kapije, pa iz Popove kule za Belu Crkvu u Srbiji. Ljubazno osoblje Popove kule je mail-om u roku kraćem od sata potvrdilo rezervaciju mesta na njihovom parkingu, sa obezbeđenim priključkom na električnu mrežu i upotrebom sanitarnog čvora u objektu. Popova kula je lepo mesto, malo lošiji prilazni put, ali odlična vina i pristojan restoran. Mi smo se družili sa njihovom Tamjanikom koju svima preporučujemo.
Popova Kula 001.jpg
Popova Kula 002.jpg
Popova Kula 003.jpg
Taman smo u Popovoj kuli preskočili vikend i gužve na granici i ponedeljkom lepo prešli granicu, pravac jezera u Beloj Crkvi. Izabrali smo kamp Oaza na preporuku Jadera i drago nam je što smo ga poslušali. Kamp je na lepoj lokaciji, na samom jezeru, ima svoju privatnu plažu, higijena na najvišem nivou (tečni sapun na svakom umivaoniku), ljubaznost osoblja, osoblje zna engleski jezik i to se vidi po broju stranih turista. Bela Crkva je lepa varoš i ima lepu gastro-turističku ponudu.
Bela Crkva 001.jpg
Bela Crkva 002.jpg
Bela Crkva 003.jpg
Na kraju puta smo se vratili u našu Zasavicu i mogli smo da počnemo da sređujemo utiske!!
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Korisnikov avatar
ljubomir372
Korisnik
Postovi: 175
Pridružio se: 19 Dec 2012 18:11
Lokacija: Surcin
Kontakt:

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od ljubomir372 »

Liiiman odličan putopis.Svaka čast na trudu.
Nadam se da ce se i ostali probuditi i napisati koje slovo.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od Jader »

Iako se radi o prošloj godini, pozdravljam svaki putopis pa tako i ovaj, jer svi znamo da je to "najteži" deo pisanja na forumu.

Zato samo napred i samo pozitivno :thumbup:

Čim uhvatim vremena, postavljam i ja putopis za prošlo leto :)
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od šukitaxi »

Pa Gosn Jader treba da "vatate " to vreme malo brze ,jos malo evo i sledeca godia a Vi jos u prosloj,a cini mi se da ste i ove tekuce godine bili na odmoru :evil:
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od Jader »

šukitaxi napisao:Pa Gosn Jader treba da "vatate " to vreme malo brze ,jos malo evo i sledeca godia a Vi jos u prosloj,a cini mi se da ste i ove tekuce godine bili na odmoru :evil:
Ja i pričam o tekućoj godini, prošle nisam ni išao na more ;)
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od šukitaxi »

Jader napisao:
šukitaxi napisao:Pa Gosn Jader treba da "vatate " to vreme malo brze ,jos malo evo i sledeca godia a Vi jos u prosloj,a cini mi se da ste i ove tekuce godine bili na odmoru :evil:
Ja i pričam o tekućoj godini, prošle nisam ni išao na more ;)
Ja procitah prosla godina pa ko velim ima i ova
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od driver57s »

Svaka cast Liman na detaljnom opisu vaseg proslogodisnjeg proputovanja, meni i mozada jos nekima ce biti "zvezda vodilja" kad krenemo na tu stranu. Sve pohvale
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od liiiman »

Baš mi je drago da vam se sviđa prikaz putovanja. Biće toga još.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od DusanHY »

Dobar ti je putopis (kao i uvek kada ti pišeš), bravo ... samo molim te potrudi se malo idući put i rotiraj slike, iskrivih glavu. Okrenuo bi ja ekran nego mi kratki kablovi.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: Putopis - Vranje, Lefkada, Janjina, Popova kula, B. Crkv

Post od liiiman »

DusanHY napisao:Dobar ti je putopis (kao i uvek kada ti pišeš), bravo ... samo molim te potrudi se malo idući put i rotiraj slike, iskrivih glavu. Okrenuo bi ja ekran nego mi kratki kablovi.
Probaj sa Ctrl+Alt+strelica(levo/desno/gore/dole) :geek: :ugeek: :crazy: :roll: :wtf:
Zaključana tema