Putopis - Srbija - Bajina bašta -Tara-Mokra gora -Zlatibor

Predlozi, putovanja i putopisi iz Srbije

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Jos jedna vikend tura , prolece 2011.
Lepo vreme svakako je izmamilo da se izadje iz gada i pokrenu tockovi kampera. Ovog puta sam se odlucio da to bude voznja i poseta Bajine baste ,recice Vrelo sa svojom duzinom toka od 365 metara kasnije putem ka Tari do Zlatibora.
Slika Putem od Valjeva preko debelog brda krivudavim asvaltom se ukazala novo izgradjena brana koja ce sutra da bude velika akomulacija i atrakcija za turiste koji ce ovde prolaziti i svakako ciniti dobro okolnim stanovnicima . Zasad samo skrece paznju svojiom grandomaznoscu.
Jos malo krivudavim asfaltom i zastajanjem kraj cesme da sa izvora dopune rezervoari s vodom i osvezi sladoledom kupljenim iz ponude sa benzinskih punpi koje su centar desavanja u ovim malim seocima .
Sisli smo u Bajnu bastu i primecujemo da nedostaje kucica sa stene (ostala je samo temeljna konstrukcija ) na Drini koja je i obelezje ovog gradica.
SlikaSlika
ISPRED BAJNE BASTE PANORAMA DRINE
Kraj puta puno restorana sa ponudom pastrmki i pogledom na Drinu koja je iznenadjujuce cista i pomalo huci svojim tokom . Nastavljmo putem ka recici Vrelo sa svojim kratkim tokom .
Slika KAMP PORED SAME RECICE
Cista voda i u njoj desetine primeraka pastrmki , onih kave mi poznajemo po boji do ogromnih oranz –zute boje lako uocljivih . RIBOLOV STROGO ZABRANJEN.
SlikaSlika
SlikaSlika

Recica huci celim svojim tokom a zapocinje svoj tok vodopadom iznad vodenice . Stara vodenica ne radi ali na njoj su se zasigurno potpisali vekovi. Preko puta nje ogradjen prostor sa dekadama vode iz dela izvora recice je uredjen i verovatno se koristi za komercijalne ribnjake . I ako velika povrsina nekako se ipak uklopila u okruzenje .
Duz toka sa desne strane reke se uredjena pokosena povrsina parka sa klupama za odmor . Tok reke Vrelo se zavrsava vodopadom iznad koga su izgradili kaskadnu terasu restorana koji pored restoranskih potreba ima i ulogu vidikovca samog vodopada i ujedno usca u Drinu.
Iskoristili smo ovu nesvakidasnju priliku i ambijent da rucamo na ovakvom vidikovcu . Glavna ponuda je pastrmka koja je upravo iz ovih ribnjaka . Pored samog restorana postoji uredjen auto- kamp , reci cu da je na najlepsem delu po poziciji , pored jednog satora nikog u njemu inace poseduje desetak prikljucaka za vodu i struju slicnih onima u Zasavici.
Zastaje autobus , grupa starijih Slovenaca se skoncentrisali oko vidikovca popili pice i odose dalje , sumnjam da bi se negde drugde bespaltno imali priliku da uzivaju u ovoj panorami .
Pastrmka odlicno spremljena , cena umerena , zvukovi vodopada i zubor vode nagovestavaju kratki predah u odlicno parkiranom kamperu ispred restorana u debelom hladu.
SlikaSlika
Predvece put brane jezera Perucac, ogromna brana hotel Jezero ,poprilicno oronulog sjaja , verovatno je blistao u 80' sad pored njega izgradjeni splavovi i dosta pontona koji bi trebalo da cine plazu . Mala setnja pogled na puno flasa i otpada pred samu branu ruze sliku, i pored mogucnosti da se popije kafa u jednom od ugostiteljskih ponuda ipak se odlucujemo za nas kamper , gledam karte krecemo ka Hotelu Omorika .Slika ispred jezera , bez zadrzavanja
SERPENTINE I TUNELI pogled s puta prema kanjonu vise nego zadrzavaju dah .Ne preporucujem onima koji imaju strah od ovakvih voznji.
Zaista je vise nego neponovljivo iskustvo , nikad pre nisam imao priliku da se krecem ovakvim putem , litice se posle nekog vremena utope kroz put po GUSTOJ sumi naravno nas debelo hvata mrak , pa misli vam se krecu u smeru da nebi bilo dobro da se nesto lose desi i recimo prenoci na putu ( za ljubitelje horora i adrenalin ovisnike svaka preporuka ).
U nekom trenutku bljestavilo svetla hotela Omorika , mesta za parking ispod borova , setnja i blago opustanje od puta nas vodi u holove ovog hotela , pocinje narodna muzika i cuje se u svim holovima . Napunila se ogromna sala uredjenim goscama i naravno gostima hotela , pravo narodno veselje do duboko u noc.
SlikaSlika
PREPORUCUJEM SVAKAKO POSETITE
Jutro sunce budi malo setnja na par stotina metara duz Jermnovac restoran na trim stazi ladovina u borovima domaca pita sa kiselim mlekom i sva rekreacija se zavrsila u tom hladu.
Odlazak sa Tare put vodi preko Kremne kuce tarabica malo razgledanja , pravljenje par fotografija , procitana po neka mudrost i naravno doticanja kamena za koji se smatra da ce ko ga dotakne dobiti kakvo prosvetljenje (ako ste gledali crnog gruju kamen mudrosti).
SlikaSlika
Dalje dobrim putem do Mokre gore i tu najlepsi dozivljaj voznja malom -uskom prugom
Da se ovo nebi pretvorilo u turisticki magazinski bilten opisivanje pruge i ono sto su ljudi ucinili da to postane turisticka destinacija je FANTASTICNO , u razgovoru sa ljubaznim kondukterom ova pruga je bila od 1922 do 40. deo glavne pruge Dubrovnik-Sarajevo-Beograd .
Putovalo se 48 sati. Kaze da su tad ljudi bili veseli pa su putovanja bila zivopisnija ...
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika

Nastavljamo prema Zlatiboru i nailazimo na tablu Jokino vrelo , dobro uredjena mala turisticka prica , samo mi nije jasno zsto su sve Zlatiborske vode i slivovi CRNE boje , tako da neverujem da se iko normalan tu moze okupati i ako vidim da postoji oprema za letnja kupanja , !?
SlikaSlika

Tornik skijaliste 7 km od Zlatibora , dolazimo tamo samo cuvar pa ipak par slika sa te pozicije :
SlikaSlika
Put prema centru Zlatibora iz pravca Tornika ukazuje se veliko jezero sa branom

SlikaSlika

Apsolutno sva potecijalna mesta oko centra su vidno obelezena sa znakovima zabranjeno parkiranje ,neostaje nista drugo nego centralni parking od 06-22h posle ili nakon toga je free pa ispada da je najbolje mesto za kamper u siroj ovoj poziciji .
Pokusacu veceras i sutra da popravim svoje utiske vezano za Zlatibor ali vidim da ce biti tesko . Dodacu da pohvale sigurno stoje za restoran Gozba .
Trenutno je vece i pada kisa pa od neke setnje ili odlaska na muziku veceras u Palisad izgleda da nema nista , posledica je nastao ovaj opis putovanja , nastavak sutra .Slika
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Pozdrav za Grosa.

Lep provod.

Poseti kafanu MIRIS DUNJA. Jeste načičkana, ali je na lepom mestu.
U centru, preko puta Kraljevih konaka, restoran "Zlatni bor" imaju savršenu komplet lepinju. Pogled iz bašte je pravi.

Pozdrav
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ako se vraćaš preko Požege, ukoliko budeš imao vremena poseti Potpećku pećinu i Zlakusu ( grnčarija)
Poslednja izmena od sprinter u 28 Maj 2011 22:32, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Nedelja jutro, kisa rovinja pomalo i izmaglica , kontrast koji se moze samo na planini doziveti.
Kisa je padala celu noc spavalo se na svezem vazduhu .
Parking majstor vidim da je skroz ok. tako da je odabir pozicije za spavanje skroz ispravna jer sam ujutro primetio saobracajnog policajca koji se polako vezbao pravopis na desetinama lose parkiranih vozila a zaboravih da kazem da su postavili na svakih 20 metara po znak zabranjeno parkiranje . Tako znaci za sve ukupno 120 din koliko je kostalo parkiranje vredi ...
Dakle odluka da se ode sa Zlatibora centra neopoziva i sto se mene tice svraticu mozda sledeci put kad budem trebao da napunim rezervoar i to je to.
Preko Cajetine skrenusmo put SIROGOJNA o ovom selu sam samo znao kao dzemperi iz Sirogojna ... Procitam muzej na otvorenom ali nisam nasao cega , mislim da se radi o tim pletenim predmetima , pa ajde i to da vidim na samo 25km.
Kako po pravilu na ne ocekivanim mestima vam se desi iznenadjenje , tako i sad prvo u selu imaju ogromne uredjene sportske terene , vise restorana , kao i hotel i ostale pratece objekte za neverovati sobzirom da se putem vidi poprilicno skroman komsiluk.
Centralno desavanje je prikaz muzeja na otvorenom , ustvari prikazano je kompletno selo iz proslosti.
Na ulazu vam naplate ulaz u selo po osobi 150 dinara i pridje Vam prijatna zena i u par recennica objasni da su ovo autenticne kuce ovog kraja sa sve pratecim objektima , kao i podela poslova u seoskoj zajednici po zanatskim sposobnostima stolar grncar kovac i slicno .
Potom Vas uvede u jednu od glavnih kuca gde vas doceka druga osoba i krene upucivati u detalje kuce u kojoj je upaljena vatra centralnog ognjista, tako da se u trenutku transmitujete u doba mladosti Vuka Karadjica a na vrata svakog casa bi mogao da uleti Crni Gruja sa sve tetkom Karadjordjijom , bez sale ovde su i nasnimljeni kadrovi ''Crni Gruja i kamen mudrosti''
SlikaSlika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika Kao i u tradiciji tako i danas u zivotu KRCMA je centralno dobro mesto za okupljanje pa tako i ovde , nekako su sve staze prema ovoj KRCMI
Slika

Pored vizuelnog totalnog utiska usred te male seoske zajednice nalazi se i KRCMA prima nas domacin i nudi tradicionalnu hranu crne pogacice od hmelja , naucio sam rasliku izmedju PROJE I PROJARE , prakticno , isprobao kajmak i uverio se dal je dobro osusena prsuta . na kraju da ne pokvari ukuse kiselo mleko , onako malo rezi nisam do sad imao prilike za takav ukus .
Posle hrane malo price sa domacinom i ratluk kafa i dovidjenja .
Utisak i PREPORUKA nemojte trositi Vase vreme na urbanom Zlatiboru ovo nemojte propustiti jer ne samo da je najlepsi moj momenat sa ovog podrucija i svakako je u POTPUNOSTI ISPUNILO DAN i ovo putovanje .
Slika
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Sličnu turu smo napravili pre 3-4 godine i došli do iste konstatacije da sam centar treba zaobići i obići okolinu koja je daleko lepša.
Treba obići Potpećku pećinu, vodopad Gostilje, Raduinsko jezero ...Ima puno toga.
Omnia mea mecum porto
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Toliko nam je Gros dinamican i sistematican da dolazim na ideju da oformimo fond za njegova putovanja, kako bi oni koji ne mogu da cesto putuju , "putuju sa njim".
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Juče sam gledao odličnu Memedovićevu emisiju o poribljavanju Drine. Dosta toga se dešava uz reku Vrelo i ja se setio ovog putopisa. Molio bih Groša, a i druge, ako imaju slike i više detalja o autokampu Vrelo da nam iste ustupe putem našeg foruma. Ohrabruje Grošova konstatacija da je kamp opremljen sličnim priključcima kao i kamp u Zasavici, iz čega se možda može zaključiti da je opremljenost na dosta visokom nivou.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Kamp je do same recice uz put sjedne a sboka ga medji recica vrelo, kojoj je restoran s bastom nad njom atrakcija. Radnja prehrambena je preko.puta ulice kampa.
Siguran sam da sam video prikljucke za struju a sanitarni cvor je uz prijemnicu. Na zalost nemam slike kampa (STO PRIZNAJEM DA JE MOJA GRESKA) ali sav prostor je na. Svega 300 metara duzine pa se ne moze promasiti
Dodacu da je cela destinacija u zuboru reke i hladu velikog drveca. Relativno je blizu brana. Sama tara a na 40km drvengrad i sarganska osmica. .
Iskreno.preporucujem
Korisnikov avatar
Joe
Korisnik
Postovi: 249
Pridružio se: 15 Feb 2010 11:51
Lokacija: Novi Sad

Post od Joe »

@liiiman

Pošto opis kampa imaš od Gros-a, evo mojih slika.Nisu neke,ove sam malo
premundurio, a na drugim slikama se mi vidimo, pa sa razlogom ih ne šaljem.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Nije važno šta kaže, nego ko kaže !
Odgovori