Predlozi - Srbija - Beogradska jezera

Predlozi, putovanja i putopisi iz Srbije

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Na prvi pogled čudan naziv teme i još čudnija destinacija. Ali svakako treba uzeti u obzir kao odlično rešenje za vikend turu pogotovo ako volite ribolov.
Gledajući studio B slučajno pogledam dokumentarni film „Beogradska jezera" autora Boška Savkovića koji je imao premijeru u pozorištu ne Terazijama 22.Aprila 2012.
Koliko malo znamo o gradu u kom živimo govori i činjenica da su retki Beograđani koji znaju da Beograd osim svoje tri reke, ima pravo vodeno bogatstvo - 180 potoka i 12 jezera.
Verovatno niste znali i da su na Terazijama naši preci pecali i lovili patke, da u podavalskom naselju Zuce postoji jezerce, jer je u krugu vojne kasarne pa se do njega ne može stići bez posebne dozvole. I da su nekada i u palilulskom naselju Besni fok postojala jezera, koja su progutale trska i nemar. A malo je poznato i da Palilula ima još jednu ogromnu vodenu površinu, tik uz Zrenjaninski put, koju meštani zovu Veliko blato.
Film je u saradnji sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine delo grupe pod nazivom „Nekompromitovani intelektualci Beograda" koji su za svoj film „Plodovi zime" prošle godine dobili 12 međunarodnih festivalskih nagrada, ali i priznanje za najbolji ekološki film u svetu.
Od 15. maja na adresi http://www.beogradskajezera.com/, možete saznati ponešto o svakom jezeru, i kako do tih jezera možete stići. Naime svi koji vide film "Beogradska jezera" dobiće najmanje 12 prolećnih, ali i letnjih ideja za savršene beogradske izlete, a beogradska jezera ono što im najviše nedostaje - pažnju i turiste.
Da ne govorimo o tome koliko bi lepo bilo kada bi se do nekih od ovih jezera uredio prilaz, izgradio parking ili kamp.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

korisna informacija za nas koji smo na teritoriji glavnog grada, vecinu sam ih obisao jer su mi u okruzenju, a i zivim nedaleko od onog kraskog zvanig "rakina bara"
Korisnikov avatar
ljubomir372
Korisnik
Postovi: 175
Pridružio se: 19 Dec 2012 18:11
Lokacija: Surcin
Kontakt:

Post od ljubomir372 »

Ja neznam dali u tih 12 spadaju i ona dva vestacka u Surcinu ali znam da je pored samih jezera nekada postojao auto kamp koji je bio mozda jedan od najsavremenijih u zemlji.Sa teniskim i drugim terenima,bungalovima zidanim i brvnarama velikim restoranom na samoj obali jezera....Radi se o sportsko rekreativnom centru vojne ustanove Dedinje koji na zalost propada zbog nebrige pojedinaca.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Nekad mi dodje da se napravim pametan, i da podnesem krivicne prijave zbog nemara u poslovanju i naknadu stete, protiv odgovornih ljudi u propalim kampovima sirom Srbije. Pa ako su mogli da se bahate i primaju direktorske plate za nerad, sada neka malo odgovaraju za svoje predjasnje postupke.

:(
Kad se mora, nije teško.
Odgovori