Putopis - Srbija - Goc kod Kraljeva

Predlozi, putovanja i putopisi iz Srbije

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Odgovori
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

prosli vikend smo krenuli put kraljeva i popeli se na planinu goc, i ako nije nista nagovestavalo ali se u nedelju tokom dana vreme naglo promenilo i videli smo zadnje trzaje zime, tacnije sneg u aprilu
taj poslednji trzaj zime nas nije pokolebao vec nam je dao inspiraciju da obidjemo ovu prirodnu lepoticu, i ako je magla se spustila zajedno sa sneznim padavinama, sto se odrazilo na kvalitet slija, ali ne i na nasu zelju da prosetamo
evo deo tog foto zapisa


Slika
kafana horizont stanisinci na gocu


Slika
ski staza sa sidrom ispod kafane je dobro obelezena


Slika
tehnicke karakteristike zajedno sa depesom sta se sme, a sta ne
Slika


Slika
i kad ne radi deci je interesantna zicara
Slika
inace od zicare pruzaju se dve staze (leva i desna) po tezini su crvene, ali na vrhu ima elemenata crne, jako su sitoke pa ima dovoljno mesta za opusteno skijanje


Slika
dalje smo krenuli novo izgradjenim putem ka piramidi i hoteku dobre vode, sneg sve jaci pa smo na par uspona za malo izbegli montiranje lanaca na tockove


Slika
na to novom putu nailazimo na cesmu i tu stajemo da sipamo vodu


Slika
lepo uredjena cesma sa klupicama sa strane, poplocana kamenom pravi je uzitak kad budu dosli vreli letnjidani
Slika



Slika
na gocu ima dosta uredjenih pesackih i biciklistisjih staza tako da i leti ima s cim da privuce posetioce


Slika
stizemo do hotela dobre vode, koji ima svoj parking za goste, letnjikovce za sedenje i rostiljanje i lepo uredjenu zelenu povrsinu oko i iza hotela koja jad je lepo vreme ima veliki znacaj za turiste



Slika
od hotela jos jedna mtb staza do gockog jezera, koje je biser ove planine


Slika
slike hotela dobre vode, inace omiljeno decije odmaraliste
Slika

Slika



Slika
iznad hotela je ski staza manja sa uzeto za pocetnike i veca sa jednosedom za prave skijase, a tu je i planinsji dom sa skijasnicim



Slika
evo domacini su to ilustrovano predstavili


Slika
spustamo se ka kraljevu i nailazimo na planinski dom peramida inace odmaraliste radnika sumarskog fakulteta u beogradu
Slika
sve je odradjeno u drvetu, stolovi, klupe, pod... jer je sumarski fakultet uzeo primat nad svom drzavnom sumom na gocu i vrsi tu posimljavanje, plansko secenje, ispitivanje....


Slika
stablo brdskog bresta je statusni simbol ovog dela
Slika
ovo su njegove karakteristike



Slika
dalje se spustamo ka kraljevu i nailazimo na loviste sumarskog fakulteta, tako da ko preferira ovu vrstu sporta moze naci sebi zabavu ovde


i pored loseg vremena uspeli smo da obidjemo deo ove lepote, ali posto nismo sve obisli vraticemo se na leto da detaljnije istrazimo goc.
jos da napomenem da je put do goca od kraljeva u odlicnom stanju, nema rupa ima na mestma malo jacih uspona, al je za pohvalu po pitanju odrzavanja
mozda goc bude jedna od izabranih destinacija naseg sledeceg okupljanja jer je na pola puta svima, a prirodna je planina bez mnogo urbanizacije
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Bio sam tamo u utorak. Prelepo!
Nismo ni obavesteni da imamo Goc, sa sve stazama za smucanje i planinarenje, sa zicarama, hotelima i nedirnutom prorodom, ali smo zato na zalost mnogo obavesteniji da Slovenija ima Kranjsku Goru. Pusti Srbi!
Kad se mora, nije teško.
RDZORAN
Korisnik
Postovi: 64
Pridružio se: 03 Feb 2013 16:30
Lokacija: Knjaževac

Post od RDZORAN »

Za Goč imam samo pohvale, prelepa priroda, obilazim ga motorom u letnjem periodu posle svakih moto trka u Kraljevu. Običnoa nas ubije sunce na Beranovcu i jedva čekam da se završe trke, da se provozam do Goča. Nisam bio u zimskim mesecima jer mi je STARA PLANINA ispred vrata.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

@rdzoran
hajde kad budes imao u planu na goc motorom objavi pa da idemo zajedno, lepse je u drustvu


@sinbad
e sta mi sve imamo na dohvat ruke, a hrlimo u svet ko da je njuhovo mnogo bolje od naseg....
samo sto ga oni bolje upakuju pa tako izgleda sladje
salim se naravno treba izici i vani videti sta svet nudi, ali ne treba zapostaviti i zanemariti ono sto nam je "pod nosom"
da smo malo vrednija nacija imali bi i vise sredstava da ulozimo u prirodno dobro koje posedujemo, a samim tim bi se to i proculo cak van granica pa bi imali i korist od toga kao od guce, egzita...
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Mi smo generalno DUDUCI za marketing.

Pitam se da li su deca iz Novog Sada, Beograda, ili Subotice ikada organizovano sa skolom, posetila decije odmaraliste na Gocu.
Kad se mora, nije teško.
RDZORAN
Korisnik
Postovi: 64
Pridružio se: 03 Feb 2013 16:30
Lokacija: Knjaževac

Post od RDZORAN »

driver57s napisao:@rdzoran
hajde kad budes imao u planu na goc motorom objavi pa da idemo zajedno, lepse je u drustvu


@sinbad
e sta mi sve imamo na dohvat ruke, a hrlimo u svet ko da je njuhovo mnogo bolje od naseg....
samo sto ga oni bolje upakuju pa tako izgleda sladje
salim se naravno treba izici i vani videti sta svet nudi, ali ne treba zapostaviti i zanemariti ono sto nam je "pod nosom"
da smo malo vrednija nacija imali bi i vise sredstava da ulozimo u prirodno dobro koje posedujemo, a samim tim bi se to i proculo cak van granica pa bi imali i korist od toga kao od guce, egzita...
U maju bi trebalo da ima neka trka na Beranovcu, obično "Divlji" organizuje nešto, pa ću tad i na Goč
Poslednja izmena od RDZORAN u 15 Apr 2013 19:20, izmenjeno 1 put ukupno.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

@rdzoran

ako do maja uzmem neko motorce protegnucu lanac do beranovca, i onako dugo nisam bio na "poligonu"
u suprotnom kamper je spreman


@sinbad

na zalost si u pravu, i na jos vecu zalost to niko nece ni da pokusa da promeni t.j da pokrene sa mrtve tacke, jedino sto nas ne mrzi i sto volimo da kukamo i da krivimo druge za spostvene neispehe, to je cudo
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

driver57s napisao:e sta mi sve imamo na dohvat ruke, a hrlimo u svet ko da je njuhovo mnogo bolje od naseg....
samo sto ga oni bolje upakuju pa tako izgleda sladje
salim se naravno treba izici i vani videti sta svet nudi, ali ne treba zapostaviti i zanemariti ono sto nam je "pod nosom"
da smo malo vrednija nacija imali bi i vise sredstava da ulozimo u prirodno dobro koje posedujemo, a samim tim bi se to i proculo cak van granica pa bi imali i korist od toga kao od guce, egzita...
Svi smo mi vredni a imamo cak i sredstava, ali samo svako za sebe a ne za zajednicu! A tako se i ponasamo!
Sebicno, drsko, bezobzirno, ne obracajuci paznju ni nakoga osim na same sebe. Mislim da ulaganja nisu primarni problem
i da bi se prvo trebalo koncentrisati na ono sto bi mogli da uradimo a da nas nista ne kosta.
A to je da ocistimo ovu nasu lepu zemlju koja je postala „Djubriste Evrope“!!!
Nisu potrebne nikakve akcije ciscenja sto se vec bezuspesno pokusavalo. Trebalo bi razviti svest, koja na zalost
mnogima nedostaje. Kada bi svako samo ocistio djubriste ispred svoje kuce i pokupio sve ono sto je ikad pored puta bacio,
bilo bi za pocetak vise nego dovoljno!
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

@ BOSS

"...Trebalo bi razviti svest, koja na zalost mnogima nedostaje..."

A ta svest se razvija kaznama. Udri po dzepu, pa da vidis kako sve moze da se dovede u red.
Nisu Nemci fini i kulturni zato sto su tako vaspitani, nego zato sto kad bacis papiric na ulicu, sledi kazna od 200€. Kad nagazis autom parking "T" liniju, sledi kazna od 50€, kad setas psa, a nemas kod sebe kesicu za izmet, kazna je 50€, a ako ne pokupis izmet, kazna je 200€. Ako pecas bez dozvole kazna je od 100 do 5.000€. Ako imas dozvolu a ne vratis ribu u vodu kazna je kao i da nemas dozvolu. A ako nemas dozvolu a uz to ne vratis ulovljenu ribu u vodu, mislim da ti kazna zatvora ne gine. Ako postavis satelitsku antenu tako da se vidi sa ulice, kazna je od 200-1000€. Isto je za klimu, ako nemas dozvolu opstine da je postavis. A parkovi puni komunalaca koji samo vrebaju.

Kad mi ovo uvedemo kod nas, bice reda. Dotle, red ce ostati sanak pusti.

Mislim da bi Goc mogao da bude jedna destinacija za neko nase druzenje u buducnosti.
Poslednja izmena od Sinbad u 16 Apr 2013 14:52, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Sinbad!

Istina je to sto pises, da su visoke kazne mozda jedini nacin da se nesto drasticno promeni, ali je to zalosno!
Ako smo svesni situacije i vidimo sta se desava, a smatramo sebe inteligentnim i kulturnim gradjanima koji vole svoju zemlju,
nije nam potrebno da nas kazne da bi postovali osnovna pravila lepog ponasanja.
Pa zasto se ne ugledamo na strance i ne naucimo nesto ako su kulturniji od nas, bez obzira kako su to postigli?
Cemu taj lazni ponos iza kojeg ne stoji nista? Skreni pogled i pogledaj djubre pored puta! Nema gde ga nema!
Treba li da se time ponosimo? Ja mislim da ne! Pre bi bio razlog da se iskreno zamislimo i razmislimo. Ako svi bacaju,
zasto moram i ja da bacam? Pa mozda ce neko nekad da mi se pridruzi, pa ce nas vremenom biti sve vise.
Zar nije bas ovo pravo mesto da se ta kultura reda i cistoce propagira. Ja sam to vec ranije pokusao da pokrenem
ali odziva medju kolegama nema. Zasto se neko od nasih ne nadje da podrzi neku takvu akciju i da se kao klub
javno zalozimo za cistocu kampinga, izletista, obala jezera, reka i slicno?
Umesto toga zapocinju se kojekakve teme, sire ideje, prave planovi i to samo za kratko vreme i na kraju nista.
Prilikom zadnje posete Staroj Planini, toliko su se nabacali djubreta pored praznog kontejnera, i izmokrili mi se
pored kampera i na kamper, kao sto nigde nisu u poslednjih 25. godina. To nisu bili stranci, nego upravo
nasi mili sugradjani koji toliko drze do svoje domovine!? Sta da mislim, sta da kazem?
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

BOSS napisao:
driver57s napisao:e sta mi sve imamo na dohvat ruke, a hrlimo u svet ko da je njuhovo mnogo bolje od naseg....
samo sto ga oni bolje upakuju pa tako izgleda sladje
salim se naravno treba izici i vani videti sta svet nudi, ali ne treba zapostaviti i zanemariti ono sto nam je "pod nosom"
da smo malo vrednija nacija imali bi i vise sredstava da ulozimo u prirodno dobro koje posedujemo, a samim tim bi se to i proculo cak van granica pa bi imali i korist od toga kao od guce, egzita...
Svi smo mi vredni a imamo cak i sredstava, ali samo svako za sebe a ne za zajednicu! A tako se i ponasamo!
Sebicno, drsko, bezobzirno, ne obracajuci paznju ni nakoga osim na same sebe. Mislim da ulaganja nisu primarni problem
i da bi se prvo trebalo koncentrisati na ono sto bi mogli da uradimo a da nas nista ne kosta.
A to je da ocistimo ovu nasu lepu zemlju koja je postala „Djubriste Evrope“!!!
Nisu potrebne nikakve akcije ciscenja sto se vec bezuspesno pokusavalo. Trebalo bi razviti svest, koja na zalost
mnogima nedostaje. Kada bi svako samo ocistio djubriste ispred svoje kuce i pokupio sve ono sto je ikad pored puta bacio,
bilo bi za pocetak vise nego dovoljno!
U potpunosti se slažem BOSS i Sinbad. Samo se edukacijom od malih nogu može nešto promeniti na duže staze, preko noći teško bilo šta može da se postigne. Ne možemo prevaspitati nekoga ko je formirana ličnost, ali za mlađe naraštaje još nije kasno.

Večeras sam šetao pored Dunava i video gomilu plastičnih flaša koje su se zaglavile između vezanog broda i obale. Nije problem napraviti akciju čišćenja priobalja, štaviše, one se i rade dosta često kad opadne nivo reka, ali posle bude sve isto (kao u slučaju Tužne Morave)

Slika

U susednoj Hrvatskoj su problem plastične ambalaže (i ne samo plastične) rešili preko noći tako što su uveli "povratnu naknadu" pa je gomila ljudi bez posla našla način da sakupljanjem pvc ambalaže zaradi lepu svotu novca, kao što kod nas sakupljaju papir i karton kojeg, priznaćete, nigde nema na ulicama ni pored kontejnera. Ista je stvar sa otkupom gvožđa i drugih metala... sve je manje smederevaca bačenih u potoke i jaruge od kad može da se zaradi od toga.

Mi, kao ljudi koji su po opredeljenju ljubitelji prirode bi mogli da se organizujemo prilikom okupljanja i napravimo akciju čišćenja neke reke, potoka, jezera, šume za koje se nalazi u blizini i za koje se zna da ima smeća. Domaćini okupljanja najbolje znaju koja su kritična mesta. To bi naravno trebalo i medijski propratiti kako bi imalo što veći odjek u javnosti, bar u lokalnim medijima.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Sve je to super, ali najpre se mora omoguciti da ljudi imaju gde da bacaju smece. Znaci kante i kontejneri.
Ako negde boravite 10 dana a tamo nema kontejnera? Sta ces uraditi sa smecem? Ili da krenes nekim kamioncetom, pa da natovaris smece pozadi, ili da ga ostavis. Zamisli ostatke hrane posle 10 dana na 35 stepeni. Pa ne bi mogao da pridjes tom smecu na 10 metara od smrada, a kamo li da ga utovaris u gepek i poneses sa sobom do prvog kontejnera.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Sinbad napisao:Sve je to super, ali najpre se mora omoguciti da ljudi imaju gde da bacaju smece. Znaci kante i kontejneri.
Ako negde boravite 10 dana a tamo nema kontejnera? Sta ces uraditi sa smecem? Ili da krenes nekim kamioncetom, pa da natovaris smece pozadi, ili da ga ostavis. Zamisli ostatke hrane posle 10 dana na 35 stepeni. Pa ne bi mogao da pridjes tom smecu na 10 metara od smrada, a kamo li da ga utovaris u gepek i poneses sa sobom do prvog kontejnera.
Slažem se za kontejnere i kante gde je to izvodljivo. Mislio sam prvenstveno na neorganski otpad koji se ne raspada. Najmanji problem je što ćemo ostatke hleba, mesa, salate negde ostaviti... ili će pojesti životinje ili će se raspasti.

BTW, dosta puta sam pri povratku s vikenda nedeljom poslepodne smeće vozio u grad da bacim jer su kontejneri u selu bili zatrpani.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Sinbad napisao:Mi smo generalno DUDUCI za marketing.

Pitam se da li su deca iz Novog Sada, Beograda, ili Subotice ikada organizovano sa skolom, posetila decije odmaraliste na Gocu.
Deca iz Novog Sada idu na Goč organizovano u okviru školskih ekskurzija.

Mislim da smo mi MAJSTORI za marketnig, pogledajte naše brošure ili prezentacije TOS i sličnih organizacija. Pravo je čudo da su uspeli da naprave fotografije i filmove o našim predelima, a da na njima nema gomile smeća!!!

Još jednom skrećem pažnju, flaše, kese, papiri su smeće koje vidimo, šta je sa zagađenjem koje se ne vidi kao što su deterdženti (pranje kola u prirodi, pranje posuđa u prirodi...) i slične materije koje se upiju u zemlju i dalje truju okolinu.

Ovo su razlozi zbog kojih ja forsiram temu kampova i uređenih mesta za kampovanje. Iz istih razloga forsiram da se naša okupljanja dešavaju na mestima koje zadovoljavaju minimalne uslove za okupljanje većeg broja posada.

@BOSS
Retko se slažemo u našim diskusijama, ali evo naišli smo na temu po pitanju koje se slažem sa tvojim postovima 100%.
Odgovori