Okupljanje - Vikend u decembru u Zasavici 2013.

Predlozi, putovanja i putopisi iz Srbije

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY, admin

Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

DusanHY napisao:Defitivno je da će idući vikend biti bez padvina, tempreatura će biti malo u minusu ali će biti malo i sunca.
http://www.weather2umbrella.com/sr/weat ... /meteogram
Predlažem da počnemo sa prijavljivanjem kako bi znali okviran broj vozila.
Okupljanje bi počelo u subotu 07.12. ujutro.
Dajte predloge za zajednički ručak ili večeru za subotu.
Dule Admin i Liiiman bi mogli da nas najave kod Jovana (pošto ga poznaju) na organizovanom ručku, mislim da se sprema neki gulaš i provere koliko bi to koštalo po čoveku.
Isto tako trebalo bi proveriti da li bi otvorio kamp (i pod kojim uslovima).

1. Miki - Rekreator
2. Vlado - Radar
3. Dusan HY
Prijavljujem dva-tri učesnika ako ne bude nekog kijameta (malopre sam gledao prognozu, ipak je moguć sneg za vikend).

Našao sam i članak o prošlogodišnjem svinjokolju.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Najavljeno je baš loše vreme, sneg, vetar, bljuzgavica, blato i sl.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

sprinter napisao:Najavljeno je baš loše vreme, sneg, vetar, bljuzgavica, blato i sl.
Pa svinjokolj se ne organizuje na plaži u Avgustu :)
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sve bi bilo u redu da je niska temperatura malo duže vreme, tlo se zaledi, pa nema većih opasnosti, naročito od proklizavanja. Ovako najavljeno vreme baš i nije za neko junačenje. Ostale nus pojave bolje da ne pominjem, da ne ispadne da sam štrajkbreher.
lep provod želim svima onima koji će se okupiti na druženju, postavite slike, žal za bombonama od mangulice.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

sprinter napisao:Sve bi bilo u redu da je niska temperatura malo duže vreme, tlo se zaledi, pa nema većih opasnosti, naročito od proklizavanja. Ovako najavljeno vreme baš i nije za neko junačenje. Ostale nus pojave bolje da ne pominjem, da ne ispadne da sam štrajkbreher.
lep provod želim svima onima koji će se okupiti na druženju, postavite slike, žal za bombonama od mangulice.
Upravo gledam, prognoza za vikend promenjena, neko je izgleda urgirao :)

Slika
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Ma biće lepo vreme (koliko to može za Decembar) i to bez snega i kiše. Naravno svaka vožnja po zimskom vremenu zahteva oprez bilo da vozite kamper, prikolicu ili putničko vozilo.
Ja sam se danas čuo sa Jovanom iz Zasavice i na glavnom parkingu ispred rezervata (izbetoniran deo) će biti ograđen prostor za nas nekolicinu koji će doći. Kome treba struja vući ćemo je iz toaleta. Što se klope tiče dogovaraćemo se na licu mesta, možemo da biramo između pečenja od mangulice, sremskih kobasica, gulaša od mangullice ili podolskog govečeta itd.
Mi smo tamo od subote u 10h pa ko hoće .....
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kakva je bila situacija na Zasavici?
Svaki komentar i zapažanje je dobrodošao.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Evo malo zapažanja u slici reči:

Meso i prerađevine od mangulice:
Slika

Slika

Pogled na rezervat s vidikovca:
Slika

Slika

Spomenik Dabru...
Slika

... i magarcu. Ovde se inače nalazi farma muznih magarica, jedinstvena na ovim prostorima. Pošto svako grlo daje godišnje samo 35 litara mleka, ekonomska logika dovodi do cene sira od 1000€/kg
Slika

Pogled s vidikovca
Slika

Zaštićene vrste. Što reče plavuša policajcu u vicu: to je pelikan, znam ja još od osnovne škole... od njega se prave gumice
Slika

"Guta" nije bio baš gostoljubiv prema ljudima sa strane, u nekoliko navrata smo morali da potrčimo :)
Slika

U sklopu kompleksa je mini zoo...
Slika
Slika

Slika

Slika

Slika
Slika

Drugi dan (u nedelju) iznenadilo nas je sunčano vreme pa smo mogli da sedimo napolju

Slika

Gastronomski užitak je bio upotpunjen gulašom od mangulice i kobajama

Slika

Sve u svemu, lepo proveden vikend u dobrom društvu i na mestu koje je po mnogo čemu jedinstveno , na kraju...

... povratak.

Slika
Poslednja izmena od Jader u 15 Dec 2013 18:39, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Decembar je vreme svinjokolja definitivno.

Ima li ikakve razlike u ukusu u mesu, sem psihološke. Manjak holesterola i ostale dobre stvari ne računam, obzirom da nisam nikad jeo holesterol sam, tako da ne znam kakav mu je ukus.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

@Jader
Pa ja sam već mislio da ste se vi tamo u Zasavici urotili i da nećemo videti slike :) Lep pregled okupljanja.

@Sprinter
Mangulica je generalno masnija svinja od modernih rasa. Tako da su jela i prerađevine masnije od onih na koje si navikao. Slanina od magulice ima mnogo više belog od mesnih šara, a tako i šunka. Sremski kulen je specijalitet vrhunskog nivoa i kada se radi sa komadima mesa od mangulice i sa dobrim začinima (evo ide mi voda na usta).
Po meni je ključna razlika što mast od mangulice ima lep ukus i nije bezukusna kao mast od modernih rasa. Ukus ti ne mogu opisati, ali je nakbliži ukusu koji pamtiš kada si kao dete kod bake i deke jeo masti, leba i aleve paprike. Ukratko toliko, verovatno bi stručnjaci rekli više.

PS. Za sve koji će kritikovati prapagandu masti:
Dok se mast široko koristila u ishrani (leba-masti-aleve paprike, leba-masti-šećera, slanina-luk, šunka-barena jaja, ...) gotovo da nije bilo gojazne dece (pogledajte vaše slike iz osnovne i srednje škole, jedva se nađe neko debeo). Danas u vreme žestoke propagande "zdrave hrane" pogledajte razredne fotografije naše/vaše dece na kojima se vidi visok procenat (preko 30%) gojazne dece.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Deca su danas gojaznija jer Mi vise volimo Nasu decu nego sto su Nas voleli Nasi roditelji. Mi ih od malena nutkamo hranom, virzlama, pastetama, hamburgedima, izmisljamo razna jela, slatkise, gazirana pica i sl. Moje mladje dete i ne zna sta je spricer od boze i limunade, kakav je ukus sutlije iz Ruskog cara i sl.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sto se tice opisa ukusa, nisam ni sumnjao da najbolji odgovor moze da da samo sremac, pozdrav za familiju
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Zasavica je zaista interesantna.
Možda nije ovo mesto za to, ali evo jedan link o masnoćama, veoma poučan
http://facebookreporter.org/2013/05/21/ ... B3-%D0%BF/
Odgovori