KARTE - MAPE

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Često su Nam na putovanjima potrebne karte zemalja i mape gradova koje obilazimo.

nije loše da na jednom mestu imamo sortirane ove podatke.

Evo nekih predloga:

Mapa Soluna:

http://www.mappery.com/maps/Thessalonik ... st-Map.jpg

Karte Grčke:

http://www.placesonline.com/europe/greece/map.asp
http://www.greeklandscapes.com/maps.html
http://www.worldplaces.net/sr/grc/

Mapa Egnatia odos -

http://www.mapquest.com/maps?address=Eg ... irect=true

Karta Pelopones

http://www.worldmapfinder.com/GoogleMap ... egion.html

Karta autoputa A-1 Grčka

http://www.highwaymaps.eu/greece/a1-highway
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: KARTE - MAPE

Post od šukitaxi »

Kad vec nadjoh temu karte i mape,sta mislite koja je najbolja free navigacija za telefone i tablete sa mogucnoscu odabira kamp vozila da bi bili sigurni da nece da nas uvuce u uzanu ulicu,sa niskim terasama i ostalim problemima sa kojima se susrecemo i sa kamperima i sa prikolicama
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: KARTE - MAPE

Post od liiiman »

Najbitnija stvar su dobre i poklopljene mape. Za potrebe auto navigacije svi globalni navigacioni sistemi sa svojim slobodnim signalima su zadovoljavajuće tačni i precizni. Takođe je bitno koliko brzo dobije "fix". Ja sam najzadovoljniji bio sa igo dok su se mogle naći sveže mape.Sada koristim plaćeni Sygic za auto i uvek napravi neku zvrčkicu. Osetljiv je na gubitak fix-a, čak do te mere da mi je jednom pomerio odredište. Online google znači na zapadu, kod nas ume da te preusmeri na puteve upitnog kvaliteta.
Korisnikov avatar
ljubomir372
Korisnik
Postovi: 175
Pridružio se: 19 Dec 2012 18:11
Lokacija: Surcin
Kontakt:

Re: KARTE - MAPE

Post od ljubomir372 »

Dok je uređaj povezan na internet sve one i rade nekako (uvek ima problema sa ažuriranjem mapa)bez toga je mnogo nepouzdano.Bar ja mislim da je tako.
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: KARTE - MAPE

Post od šukitaxi »

Ja imam trenutno najnoviju varijantu IGO sa HERE mapama,ali mnogo nelogicnosti ima,u ulicu 200m udaljenu on me vodi vise od kilometar u krug,dobro sam se i vratio sa Krita a ne odoh u Egipat😁
Korisnikov avatar
GorchaHY
Korisnik
Postovi: 74
Pridružio se: 26 Sep 2016 13:28
Lokacija: Jagodina

Re: KARTE - MAPE

Post od GorchaHY »

Uglavnom koristim free navigacije koje se lako i bezbolno instaliraju na telefon ili tablet. Ono što je bitno, za njihov rad, da nije potreban internet, što se bar kod mene dobro pokazalo, Naročito kada sam u romingu ili tamo gde je slab signal za net. Kada je reč o preciznosti i pouzdanosti nemam zamerke.
Koristio sam više njih, na kraju sam se zadržao na i Go navigaciju. Mada, svojevremeno sam koristio Sygic, Here i isto je duže bilo u upotrebi CoPilot.
CoPolot je dobar, jer se lako instalira na telefonu, podržava da mape budu odvojene od memorije telefona. Znači, mogu se smestiti na SD kartici. Isto tako mape se skidaju sa neta, a sam rad navigacije ne koristi internet. Isto tako je dobro što pre puta mogu mape da se lako ažuriraju ili ponovo instaliraju tako da uvek budu sveža.
Još nešto što je vezano za CoPilot, a to je da Ima opcija za pešake, bicikle, kola, koliko se sećam kampere i za kamione.
Korisnikov avatar
GorchaHY
Korisnik
Postovi: 74
Pridružio se: 26 Sep 2016 13:28
Lokacija: Jagodina

Re: KARTE - MAPE

Post od GorchaHY »

Šuki, to što te iGo tako vodila, proveri da li je to bila puna linija, zabrana skretanja ili slično.
Dešava se da je odredište sa suprotne strane, pa i tada uradi za nas neku nelogičnost, ali po PS-u tako treba. Ona se slepo drži saobraćajnih propisa.
I mene je tako zbunjivala, ali kada sam prostudirao njenu narav, video sam da je uvek bila u pravu.
Za mene su te iGo za sada najbolje.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: KARTE - MAPE

Post od liiiman »

Za iGo kruže priče da se namerno podmeću mape sa greškom za "licencirane" verzije. Ja sam bio zadovoljan sa IGo, onda su krenuli problemi sa verzijama Androida i "licencama".
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: KARTE - MAPE

Post od šukitaxi »

GorchaHY napisao: 22 Mar 2021 14:42 Šuki, to što te iGo tako vodila, proveri da li je to bila puna linija, zabrana skretanja ili slično.
Dešava se da je odredište sa suprotne strane, pa i tada uradi za nas neku nelogičnost, ali po PS-u tako treba. Ona se slepo drži saobraćajnih propisa.
I mene je tako zbunjivala, ali kada sam prostudirao njenu narav, video sam da je uvek bila u pravu.
Za mene su te iGo za sada najbolje.
Znam ja za to,najgore sto sam samo trebao da skrenem u prvu ulicu desno,ona me vodila okolo i umesto desno kaze levo i tako..
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: KARTE - MAPE

Post od Jader »

liiiman napisao: 22 Mar 2021 15:29 Za iGo kruže priče da se namerno podmeću mape sa greškom za "licencirane" verzije. Ja sam bio zadovoljan sa IGo, onda su krenuli problemi sa verzijama Androida i "licencama".
Lično sam dva puta imao takvu situaciju sa iGO navigacijom, jednom sam na vreme osujetio pokušaj da me skrene s autoputa kroz Evzoni na severu Grčke. Drugi put sam poslušao glas sa sokoćola, sišao sam s moto-puta a Turskoj, prošao kroz centar turističkog mesta na Mrmornom moru u 9 uveče i zatim se ponovo vratio nar isti moto-put :roll:

Moram priznati da me Google navigacija solidno služi pošto se uvk trudim da obzbedim internet pa imam informacije u realnom vremenu (radovi na putu, udesi, zatvorene deonice) i kad god sam poslušao predlog za alternativni pravac, nisam pogrešio. Jedini problem mogu da budu putevi niže katgorije koji dosta često nisu prikladni za naša gabaritna vozila.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: KARTE - MAPE

Post od Jader »

:o Ovom zemljaku koji se šleperom zaglavio u Istanbulu očito nije dobro radio "fix" . Možda da ga pitamo koju navigaciju je koristio, da nam se ne ponovi slično :D

Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Re: KARTE - MAPE

Post od liiiman »

Sad ozbiljno, mobilni uređaji za potrebu smanjenja vremena potrebnog za fix koriste razne druge dodatne alate (almanahe i efemeride pribavljaju alternativnim komunikacionim putevima, "računaju" vreme i poziciju dok nemaju GPS signale i slično. Naravno kad stvar dođe do programera onda ume i da se glupira. Meni se pre neki dan desilo sledeće, u Petrovaradinu sam ugasio navigaciju i ponovo je pokrenuo u vožnji kod SNP-a u NS (možda 1km dalje), Iz nekog razloga Sygic je imao problem da se pozicionira (mučio ga fix, mada ne bi smeo ali sumnjam na te dodatne alate), posle nekog vremena je konačno uhvatio, ali je pomerio odredište za oko 1km. Nije pravilo, ali desi se. Odredište je bilo zadato po adresi i kućnom broju.
Čista stvar programerske implementacije, zaista se koriste različiti podaci da bi se prevazišla ograničenja GNSS sistema. Koriste se signalizacija mobilne telefonije, WiFi i sve što mogu kako bi pružili što bolji servis. Problem GNSS su urbane sredine sa uzanim ulicama i zgradama, mnogo senki i odbijanja kao i na primer guste šume, kanjoni ....
Odgovori