Kamper - korišćenje skutera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Jedno duže vreme biram model skutera kojeg ću spakovati u garažu kampera i koristiti na putovanjima.
Naime, za putovanja kroz Grčku uglavnom nisam osećao potrebu za njegovom upotrebom osim možda par puta. Najviše mi je neodstajao prilikom obilaska Methonija.

Kako imamo nameru da za par godina letujemo u Italiji i Španiji, to sam na vreme počeo da ronjam po Net-u u izboru modela.
Kriterijum mi je bio što lakši model, za dve osobe, a koji je relativno pouzdan.

Izbor je na kraju pao na Apriliju Scarabeo 100 4T.

Prednost mu je u odličnom odnosu kg/snaga. 90kg sa 100ccm, četvorotaktni motor, mali potrošač, a može da povuče dvoje.

Pre mesec dana kupio sam skuter i mogu reći da je za sada opravdao očekivanja.

Garaža u kamperu mi dozvoljava da mogu da ga držim unutar samog kampera. Nameravam da uzmem alu nosače sa šinama, radi lakšeg ubacivanja- izbaivanja. Ima li možda neko iskustva u vezi uzlaznih-silaznih rampi za skutere.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Po meni najbolje rešenje za ulazno izlaznu rampu je dala firma Linnepe - Smart Rack.
http://www.linnepe24.eu/videos/videos.php
Jedan čovek sa pola snage ubacuje skuter težine do 120 Kg. Istom lakoćom kojom se skuter ubacuje u garažu se prazni i vaš novčanik, jer ova sprava košta nešto oko 900 eura.
Gledao sam snimak mnooogo puta, video uživo kako sistem funkcioniše, a imam i uputstvo za montažu, pa mogu reći da nije komplikovano delimično iskopirati i prilagoditi ovaj sistema kućnoj izradi. Ram od čeličnog profila 20x20, platforma od alu profila 40x20 i aluminijumske ploče debljine do 4mm, kvalitetniji klizači sa kliznih plakara i još ponešto ...Doduše problem je što se sistem zaključavanja prednjeg točka ne može uraditi kao na originalu ali i tu ima leka.
Ja sam zbog jednog prijatelja koji je pokušavao da reši pitanje te rampe prostudirao par sistema, međutim njemu se nijedan nije uklapao zbog visine.
Pitanje je da li i ti imaš dovoljno mesta po visini za ovakav sistema.
Ako nemaš onda alu šina sa nosačima pa Ooooruk i guraj. Kao kod ovog fiamma carry moto pro sistema. Samo što ti u ovom slučaju osim ove rampe trebaju i dodatni nosači za vezivanje skutera u garaži.
Slika
Uglavnom ako ti treba pomoć tu sam, materija manje više poznata i razrađena.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Proveriću, mislim da što se tiče visine, ne bi trebalo da bude problema, garaža je preeviđena za skuter
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

DusanHY napisao:Po meni najbolje rešenje za ulazno izlaznu rampu je dala firma Linnepe - Smart Rack.

...Doduše problem je što se sistem zaključavanja prednjeg točka ne može uraditi kao na originalu ali i tu ima leka.
Dusane, tu se ne radi o zakljucavanju prednjeg tocka. Znam kako system funkcionise i moze lako da se napravi. Ako treba pomoc, tu sam!


Pozzz.........
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ovih dana ću izmeriti dimenzije vrata od garaže. Ukoliko skuter može unutra, javljam se. Ovakva kombinacija za pakovanje skutera mi izgleda ekstra.
Pozdrav
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Taj sistem koji blokira prednji točak se može rešiti i mnogo bolje nego što je kod Linnepe-a.
Našao sam kod drugog proizvođača po meni bolje i lakše rešenje koje pritom i na neki način pridržava prednji deo skutera.

Slika

Slika

Slika

Boss jesi li na ovo mislio ili nešto drugo imaš kao predlog.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

DusanHY napisao:Boss jesi li na ovo mislio ili nešto drugo imaš kao predlog.
Nemam ja nikakav predlog, nego sam rekao da znam kako Linnepe system funkcionise i da moze lako da se napravi. Ovak drugi model je drugaciji i verovatno za drugaciju montazu i upotrebu predvidjen, pa mislim da za „sprinter“-ove potrebe nije bas najpogodniji. Na kraju mora on sam da odluci sta mu vise odgovara.
Moja ponuda da pomognem ako treba, stoji.

Pozzzz............
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja verovatno ne znam šta mi najviše odgovara. Ne mislim bukvalno normalno. Nisam u toku, nemam empirije, tako da sam totalno neupućen koji je sistem najpogodniji. Kao što sam rekao skuter je težak 90kg. Nekako mi se ne pravi produžetak iza kampera, kao što to rade Italijani, mada ću možda i to uraditi. Prvo moram da izvadim mere, da vidim da li je uopšte moguće komotno ugurati skuter u garažu.
RDZORAN
Korisnik
Postovi: 64
Pridružio se: 03 Feb 2013 16:30
Lokacija: Knjaževac

Post od RDZORAN »

Ja planiram za moju Yamahu FZ6 da napravim nosač na zadnjem kraju kampera, koji ću moći da demontiram kad ne vozim motor, samo je problem što moj motor ima blizu 200kg, i bojim se da ću mnogo opteretiti kamper. Razmišljao sam i da vozim motor u prikolici, ali moja zastavina prikolica je uska, tako da se neće videti iza kampera, a na vožnju u rikverc neću ni da pomišljam. Da li neko ima nosač na zadnjem kraju za veliki motor poput mog?
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

RDZORAN napisao:Ja planiram za moju Yamahu FZ6 da napravim nosač na zadnjem kraju kampera, koji ću moći da demontiram kad ne vozim motor, samo je problem što moj motor ima blizu 200kg, i bojim se da ću mnogo opteretiti kamper. Razmišljao sam i da vozim motor u prikolici, ali moja zastavina prikolica je uska, tako da se neće videti iza kampera, a na vožnju u rikverc neću ni da pomišljam. Da li neko ima nosač na zadnjem kraju za veliki motor poput mog?
Nosac za motor nemam, ali sam imao! Tako sam ga napravio da su mi Nemci savetovali da ga patentiram.
Hocu reci da nije problem napraviti takav nosac i to sa opcijom da se sklopi, a ne da se skida kada nije potreban.
Nosivost od 200kg nije problem takodje. Druga je prica sto se nosivosti i opterecenja kampera tice.
Prikolica ima prednosti kao i nedostataka, ali to sto je uzana nije neresiv problem. Zato se moze ugraditi kamera.
Vrlo je vazno da je vucna ruda sto duza, jer ako je ona prekratka, imace se problem sa voznjom unazad.

Pozzzz.........
RDZORAN
Korisnik
Postovi: 64
Pridružio se: 03 Feb 2013 16:30
Lokacija: Knjaževac

Post od RDZORAN »

BOSS jel imaš neku sliku tog nosača, da pokušam da iskopiram, da nebi izmišljao nešto. Uvek je bolja neka proverena varijanta
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Koliko znam Lio ima montiranu platformu . On vozi endura.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Ovo deluje interesantno pa mozda pomogne kao ideja-nosivost kazu 170kg (a i slikovito je prikazano):
http://frankanatest.softkat.de/dokument ... e36f99.pdf
Ja mislim da je pametno, ko radi samogradnju, na sasiji odradi ovakav sistem u startu koji bi se izvlacio sa sve branikom i i bio sklopiv.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Imao si u ponudi u oglasima foruma platformu, čini mi se da ju je Randže prodavao pa proveri.
http://www.campingclubbelgrade.org/uplo ... php?id=534
Inače jako je bitno da obratiš pažnju od kog materijala je platforma napravljena, i nikako ne uzimaj od čelika jer ti je motor težak. Isto tako razmotri mogućnost montažno-demontažne platforme u kombinaciji sa kukom (kao na slici). Platformu (od aluminijuma) bi montirao po potrebi a kad je ne koristiš imao bi kuku na raspolaganju.
Slika
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

"RDZORAN"!

Kolko sam razumeo zelis da nosac napravis sam. Ne verujem da ces kod nas naci legure aluminijuma koje su pogodne da nose taj teret.
Dole na slici: jedna od najtrazenijih konstrukcija u Evropi. Nosac je relativno lak i ima veliku nosivost zahvaljujuci svojoj konstrukciji.
U ponudi su modeli nosivosti 300kg i vise i izuzetno su skupi. Mozda moze ti pomogne i da ideju da sam nesto slicno napravis.

SlikaSlika


Pozzz...........
Poslednja izmena od BOSS u 14 Feb 2013 12:46, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori