Kamper - korišćenje skutera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Evo neke platforme (u pitanju je samogradnja - hvala Dusanu na informaciji) koja je uradjena onako kako je ja zamisljam.
Naravno, ovo nema veze sa prvim pitanjem u temi i smestanjem skutera u garazu, ali verujem da nije lose videti kao ideju.
Slika
Slika
Slika
Slika
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

sprinter napisao:Koliko znam Lio ima montiranu platformu . On vozi endura.
Ja sam pravio sam platformu. Ideja je bila da mogu da stavim motor, ali i ostale stvari koje mi trebaju na putovanjima pa je veličina platforme 1x2 metra. Pokazalo se jako praktičnim. Demontira se na samo tri šrafa (vijka) pa je nisam ni atestirao. Do sada nisam imao nikakve probleme

Slika
Ovo je glavni majstor koji mora da se sluša (Kažu ljudi kod mene je uvek moja zadnja - uvek na kraju kažem "Da draga")

Slika
Skalpa se, demontira i spušta po potrebi.

Slika
Odlično služi za transport različitog tereta (preko 300 kg)

Slika
A pokazala se korisnom i kao dodatni podijum za roštilj, ostavljanje stvari itd...

Što se tiče korišćenja skutera ili motocikla na odmorima siguran sam da ko proba biće oduševljen. Znatno je povećan radijus kretanja i obilaska u kratkom vremenu bez problema oko parkiranja itd...

Problem sa skuterom i motociklom je i vreme i trud oko pakovanja (postavljanja i izvlačenja). Meni je potrebno najviše dva minuta da spustim motor i najviše pet da ga popnem i zategnem da bude spreman za put. Sve ovo je lako izvodivo na bilo kom parkingu i ja sam sasvim zadovoljan.

Pozdrav kolegama i nadam se skorom okupljanju
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

I skoro da zaboravim:
Sprinter čestitam ti na kupovini skutera i "A" kategoriji, zaboravio si da nam ispričaš kako je bilo na polaganju - jesi li imao navijače?
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

lio napisao:I skoro da zaboravim:
Sprinter čestitam ti na kupovini skutera i "A" kategoriji, zaboravio si da nam ispričaš kako je bilo na polaganju - jesi li imao navijače?
sprinter je to na vreme obavio uhvatio zadnji voz po starim propisima, uz sve cestitke za A i za skuter, platforma je suvisna za sprinterov tip kampera, sa tolikim boksom jos ako je prolazan (dvostran) navoz je vrlo lako resiv
ja sad po novom zakonu polazem za punu A kategoriju i mogu vam reci da vise nije naivno polaganje. cuvajte dozvole zlata vrede
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Na sreću, nisu saznali kada polažem. Jedan drugar me je video kako vozim Vespu, sve sa onim L . Dušu su mi jeli. Da su znali kada polažem poligon i vožnju, došli bi sve sa trubama.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Nisi najavio mogli smo da organizujemo miting podrške

Sada imamo još jednog Bajkera
Pozzzz
Poslednja izmena od lio u 15 Feb 2013 17:53, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Evo jedne interesantne nadogradnje, ovaj nastavak može da izdrži do 300kg. Možda nekom koncept odgovara.

http://www.bolha.com/avto-moto/pocitnis ... 1360930479
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Šta da ti kažem Lio, sada sm u fazonu sređivanja skutera, kupujem gume, akumulator, treba da prmenim sijalicu izgorelo mi dugo svetlo, a na proleće ću ga možda i farbati. Inače skuter je kao zmaj, svetlica.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Verujem da je dobar izbor, neka ti je sa srećom i želim ti puno lepih kilometara sa njim
Tu još ima i ulje itd... ali merak (ljubav) nema cenu. I ranije sam zagovarao najmanje 100 ccm, verujem da ćeš biti zadovoljan
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Jedan od razloga što sam kupio skuter ove kubikaže i 4T je bio i tvoj savet.
Sad, on ne daje ful kapacitet i udobnost za dvoje, tu je prednost većih motora, ali meni je on prvenstveno namenjen za kraće destinacije, unutar grada ili najviše 20-ak km. u krug.

Što se tiče ulja, prethodni vlasnik mi je nakon kupovine potvrdio da je ulje skoro menjano.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Za 4T smo pričali, tvrdio sam i ranije i mislim da ćeš se uveriti da mnogo nanje troše i duže traju od 2T, a za ulje i održavanje moj stav je da to nije veliki trošak i uvek pri kupovini menjam, a onda na godinu dana (naravno i filtere).
Lično mislim da ti je izbor sasvim dobar i da ćete uživati. Ja volim da se parkiram na nekoj plaži i onda da obilazim okolo sva mesta. Nekada me pošalju u šoping, a nekada dok čekam da se moji probude napravim i po 100 km okolo.
U svakom slučaju sa srećom i još više lepih putopisa i fotografija
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Hvala, nadam se dugom korišćenju, vidimo se na prolećnom okupljanju
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

igorpet napisao:Evo neke platforme (u pitanju je samogradnja - hvala Dusanu na informaciji) koja je uradjena onako kako je ja zamisljam.
Naravno, ovo nema veze sa prvim pitanjem u temi i smestanjem skutera u garazu, ali verujem da nije lose videti kao ideju.
Zelim da skrenem paznju da objavljivanje slika koja su zasticena autorskim pravom nisu dozvoljena.
U konkretnom slucaju, autor izricito navodi da svako objavljivanje i umnozavanje bez njegove saglasnosti
nije dozvoljeno. Na zapadu se ovo ne karakterise kao malenkost! Ko misli da to ovde za nas ne vazi,
moze da bude vrlo neprijatno iznenjadjen.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

BOSS napisao:...
Zelim da skrenem paznju da objavljivanje slika koja su zasticena autorskim pravom nisu dozvoljena.
U konkretnom slucaju, autor izricito navodi da svako objavljivanje i umnozavanje bez njegove saglasnosti
nije dozvoljeno. Na zapadu se ovo ne karakterise kao malenkost! Ko misli da to ovde za nas ne vazi,
moze da bude vrlo neprijatno iznenjadjen.
Mislim da na forumu imamo clanove koji se profesionalno bave pravnim pitanjima, pa cu kontaktirati i zatraziti pravnu pomoc.
Ucinicu sve da ovo ne bude kamen spoticanja nasem pridruzivanju EU (imamo ih dovoljno i bez ovoga).

Ja sam se drzao naseg zakona:
V. EVIDENCIJA AUTORSKIH DELA I PREDMETA SRODNIH PRAVA
Član 175.
(1) Radi obezbeđenja dokaza, nosioci autorskog i srodnih prava mogu da deponuju primerke svojih dela i predmeta srodnih prava kod nadležnog organa.
(2) Primerci dela i predmeta srodnih prava koji se deponuju moraju biti u formi pisanog dokumenta (rukopis, štampani tekst, muzička partitura), zvučnog, vizuelnog ili audiovizuelnog zapisa ili u digitalnoj formi.
(3) Nadležni organ vodi evidenciju za svaku vrstu autorskih dela i predmeta srodnih prava.
(4) Nosilac autorskog i srodnih prava dužan je da prilikom deponovanja i unošenja u evidenciju autorskog dela ili predmeta zaštite srodnog prava da istinit i potpun podatak o svom autorskom delu i predmetu zaštite srodnog prava.
(5) Podaci u evidenciji smatraju se istinitim dok se suprotno ne dokaže.
(6) Savesno lice koje je povredilo tuđe autorsko ili srodno pravo uzdajući se u tačnost podataka u evidenciji, ne odgovara za naknadu štete zbog povrede tog prava.
(7) Unošenje u evidenciju i deponovanje primeraka autorskih dela i predmeta srodnih prava ni na koji način ne utiče na nastanak i trajanje prava koja su utvrđena ovim zakonom.
(8) Sadržaj evidencije iz stava 3. ovog člana i uslove koje treba da ispunjavaju primerci dela i predmeta srodnih prava koji se deponuju uređuju se posebnim propisom.

Član 176.
Za unošenje u evidenciju i deponovanje primeraka autorskih dela i predmeta srodnih prava plaća se propisana taksa.

VI. ZAŠTITA AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA
Član 177.
(1) Nosilac autorskog prava, interpretator, proizvođač fonograma, proizvođač videograma, proizvođač emisije, proizvođač baze podataka i sticalac isključivih ovlašćenja na autorska i srodna prava može tužbom da zahteva naročito:
1) utvrđenje povrede prava;
2) prestanak povrede prava;
3) uništenje ili preinačenje predmeta kojima je izvršena povreda prava, uključujući i primerke predmeta zaštite, njihove ambalaže, matrice, negative i slično;
4) uništenje ili preinačenje alata i opreme uz pomoć kojih su proizvedeni predmeti kojima je izvršena povreda prava, ako je to neophodno za zaštitu prava;
5) naknadu imovinske štete;
6) objavljivanje presude o trošku tuženog.
(2) Autor, odnosno interpretator ima pravo na tužbu za naknadu neimovinske štete zbog povrede svojih moralnih prava.
(3) Odredba stava 1. tačke 3. ovog člana ne odnosi se na:
1) građevinski realizovana dela arhitekture;
2) razdvojive delove predmeta kojim je izvršena povreda prava, ako proizvodnja tih delova i njihovo stavljanje u promet nisu protivzakoniti.
(4) Umesto zahteva za uništenje ili preinačenje predmeta kojima je izvršena povreda prava (stav 1. tačka 3. ovog člana), tužilac može zahtevati da mu se predaju ti predmeti.
Član 178.
Ako je povreda imovinskog prava učinjena namerno ili krajnjom nepažnjom, tužilac može, umesto naknade imovinske štete, zahtevati naknadu do trostrukog iznosa uobičajene naknade koju bi primio za konkretni oblik korišćenja predmeta zaštite, da je to korišćenje bilo zakonito.
Član 179.
(1) Nezavisno od odredbe člana 9. stav 2. ovog zakona, ako je ime tužioca naznačeno na primerku ili drugom obliku materijalizacije autorskog dela, odnosno predmeta srodnog prava, on će se smatrati nosiocem autorskog prava na tom delu, odnosno srodnog prava na tom predmetu zaštite, dok se ne dokaže drukčije.
(2) Postupak po tužbi zbog povrede autorskog i srodnih prava je hitan.
U prevodu, bez obzira što je neko stavio znak "copyright" (a u ovom slucaju i nije), to ne predstavlja prepreku za neovlašćeno korišćenje jer nije "patentirao" svoju fotografiju. Autorsko delo je autorsko tek kada je evidentirano kod nadležne ustanove (za šta se naravno plaća i taksa).
Da bi se ostvarilo autorsko pravo, svako delo mora (pojedinačno) biti prijavljeno Zavodu za patente pre nego što je neko drugi "neovlašćeno objavio".

Ovo je ono sto ja znam, dok sam se bavio ovim stvarima. Ako je nesto u medjuvremenu promenjeno, izvinjavam se unapred.

Na navedenom sajtu (slike su linkovane tako da se vidi originalni izvor) uspeo sam da samo pronadjem Odricanja od odgovornosti, a ne i podatke o pravnoj zastiti objavljenih podataka i slika.
Poslednja izmena od igorpet u 16 Feb 2013 15:53, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što se tiče autorskih prava, ona su po Našem zakonodavstvu regulisana pomenutim Zakonom. Međunarodno hakerisanje je uglavnom domen krivične pravne materije, setite se još uvek važeće akcije naše policije Armagedon.

Ja lično bih zaista srećan i voleo bih da autor pomenute slike čita i Naš Forum, pa da vidi sliku koju je on postavio na Net.

Prosta napomena od strane autora da je zabranjeno kopiranje i sl. određene fotografije i to napisana na jeziku koji nije u upotrebi u Republici Srbiji, i čije značenje veći deo populacije Srbije ne razume, po meni ne znači ništa. Čim je neko postavio sliku na javnom međunarodnom servisu kao što je Net, a pri tome sam nije zaštitio njeno umnožavanje-kopiranje, on je sam tom svojom faktičkom radnjom dozvolio da se slika kopira. Zloupotreba je nešto drugo, pišem o kopiranju. Ukoliko autor i vidi neku svoju sliku na ovom Forumu, on jedino može da zabrani onom ko ju je kopirao, da ponovo pristupi njegovom sajtu, i ništa više. Voleo bih zaista da znam kakvu to materijalnu i nemtareijalnu štetu trpi autor objavljivanjem ovakve slike, kao i ko bi mu u našoj zemlji ovakvu štetu i dosudio i u kom iznosu.
Zamislite da neko iz napr. Australije tuži nekog iz Srbije za objavljivanje slike kampera u prirodi. Ja bih tražio da se tužilac sasluša lično, pa neka dođe na suđenje u Srbiju i objasni određene stvari.

Gros je imao iskustvo sa jednim takvim sajtom, i šta se desilo, zabranili su mu dalji pristup, i tačka.

Boss ima puno pravo u vezi neovlašćenog korišćenja i upotrebe određenih podataka, i lege artis on je u pravu. Pohvalno je da se držimo slova zakona, samo nemojmo pri tome dozvoliti razna sitničarenja. Nisu ni svi zakoni iz EU etaloni u svojim oblastima. Setite se samo propisa o veličini i obliku plodova voća i povrća. Smešno do bola, a pravili ga vrhunski stručnjaci iz svojih oblasti, i to iz 20 i kusur zemalja članica. Ali, doslednom primenom takvih zakona, profitirale samo velike kompanije tipa Monsanto i sl. One prirodne kvrgave šargarepe i krompire, krive krastavčiće, različito objoena jaja i sl. bacali proizvošači kao škart, a zna se koliko hemije i genetskog inžinjeringa treba da se upotrebi da bi svaki plod bio jednak ili sličan. I normalno, svu tu hemiju ljudi unose u organizam.
Zato, nije ptica sve što leti, ura za antiglobalizam, dabogda crkli ovakva Amerika i EU.

PS: Za EU se ne brinem, čim mi uđemo, gotovi su, razbucaćemo ih kao bugarsku skupštinu.
Odgovori