Kamp prikolica i divlji kamping u Grckoj

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Pozdrav svim forumasima od totalnog pocetnika koji je dobrim delom zahvaljujuci savetima sa ovog foruma zarazen kamperskim virusom.Iako se moje zelje pre svega odnose na same kampere,situacija(finansijska pre svega)nalaze druga resenja,citaj kamp prikolicu.U oktobru sam postao vlasnik jedne dobro ocuvane Wilk 480 za pet osoba.Zastitio sam pod i silikonom predihtovao sastave tako da bude u potpunosti spremna za sve izazove mobilnog kampinga.Na putu se u transportu odlicno ponasa tako da smatram da sam napravio dobar posao kupovinom iste,ali ce vreme pokazati da li sam u pravu,Sva oprema u njoj besprekorno radi,ukljucujuci frizider,grejalicu,gasne lampe,vodo instalacija(ima kupatilo),kao i elektro instalacija.
Celokupna prica pocinje posle ovogodisnjeg letovanja gde sam video brojne kampere,kako u uredjenim kampovima,tako i divlje.Razgovarali smo o brojnim temama,raspaljivali su mi mastu i pravili zazubice.Sad kad sam i sam opremljen spremam se da iduce godine otisnem put Grcke.Ideja mi je da letujem na nekoj divljoj plazi iz,pre svega,dva razloga-
1.finansije(realnost je da treba ziveti i posle letovanja)
2.potpun uzitak u skladu sa prirodom,bez potrebe za stalnim prikljucima za vodu i struju(problematiku resavam koriscenjem solarnih panela,aku i invertora,odnosno kupovinom flasirane vode)
Vidim da je na ovom forumu dosta obradjivana ova tema,ali neke stvari koje me zanimaju moram da pitam,ocekujuci odgovor od vas koji imate dosta iskustva
1.gde su u grckoj najbolji divlji kampovi
2.kako policija gleda na prisustvo @divljaka@,i da li kaznjavaju
3.sve ostalo sto ima veze i moze da koristi
zelim da iduce sezone na moru ostanem bar mesec dana,opcija placanja zvanicnog kampa gde su cene prakticno kao i zakup studia iste mi ne pije vodu,po tu cenu cu radije sa suprugom i decom ici u neki apartman 10 dana
Unapred zahvalan sa zeljom da budem deo vase druzine,Boban
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
motomax
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 06 Feb 2013 11:29

Post od motomax »

Pridružujem se ovoj temi,pošto imam iste planove.
Divljih kampera ima dosta na halkidikiju,ali nisam siguran kako policija gleda na ovu vrstu turista.
Ako neko ima iskustva bio bih zahvalan da ih podeli na ovom forumu
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

motomax napisao:Pridružujem se ovoj temi,pošto imam iste planove.
Divljih kampera ima dosta na halkidikiju,ali nisam siguran kako policija gleda na ovu vrstu turista.
Ako neko ima iskustva bio bih zahvalan da ih podeli na ovom forumu
@Takonac @motomax

O temi tzv "slobodnog kampovanja" (izraz je već neformalno usvojen ovog leta jer mi nismo nikakvi divljaci :)) postoji već podosta toga napisanog u temi "Putovanja".
Draž kampovanja nije ušteda, to je jednostavno način života. Kome je do uštede, neka ide u apartman, možda je čak i u hotel (kad se saberu svi troškovi, dođe se tu negde, a gde je još početna vrednost investicije).

Stvar je ličnog izbora da li neko ide ili ne ide u kamp, a da li Grci slobodno kampovanje gledaju blagonaklono ili ne... u principu su tolerantni, mada ima različitih situacija. O tome je takođe već podosta napisano, samo jedan vikend comp ispred sebe i čitati, čitati...
ducato2
Korisnik
Postovi: 37
Pridružio se: 20 Avg 2011 10:04

Post od ducato2 »

U vecini turisticki rayvijenih yemalja slpbodno kampovanje nije doyvoljeno a vlasti nastoje da kamp-voyila smeste u kampove ili parkinge ya tu vrstu voyila.Tako je i u Grckoj.MedjutimGrci su u principu tolerantni prema ovoj vrsti kampovanja koja je veoma yastupljena i medju njihovim gradjanima.Naravno, prilikom iybora mesta ya kampovanje treba iybegavati ekskluyivne playe ili delove grada a pogotovo bliyinu kampova ciji vlasnici nisu bas blagonakloni prema slobodnom kampovanju.Prilikom letovanja van kampova posebno treba voditi racuna o higijeni,odnosno ekologiji mesta na kome se kampuje,sto ynaci da treba organiyovati odnosenje smeca,otpadne vode kao i praynjenje kasete wc.Inace, cela Grcka je ybog svoje veoma dugacke obale idealna ya slobodno kampovanje.Ipak,na osnovu sopstvenog iskustva predlayem ti Sitoniju i obalu u bliyini mesta Metamorfoyis.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Komentar:
Free camping / samo mi to zovemo divlje kampovanje.
U Grćkoj ima mesta gde je zabranjeno, ali i mesta gde je dozvoljeno.
Preporuka: Nea Iraklitsa - može se ostati i celo leto; Asprovalta - Nea Vrasna nedelju dana (ponedeljkom je pijaca - izjure Vas pa se vratite); Sitonija - Porto koufo bez problema celo leto, osim par prijateljski nastrojenih grka koji vole da duvaju travu itd...
Ljubazi policajac je objasnio Grčki zakon: 1 dan nema sankcija; 2-3 dana se toleriše, nakon toga mora u legalni kamp (ili na neko drugo mesto).
Toliko od mene za sada (možei detaljnije)
Pozzz...
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@takonac
Kampovanje kakvo priželjkuješ, teško ćeš naći u Grčkoj.
Ja godinama idem u Grčku i do sada u suštini nisam video nijedan divlji kamp. Odmorišta da, free kamping da, ali kamp gde se može raspremiti i ostati na istoj lokaciji više 7 dana, to ne. Pre nekoliko godina je postojalo nešto toga tipa, na plaži gradića Epanomi, na Halkidikiju, ali i on je zatvoren. Nisam obišao severni deo Grčke, pa se ne mogu izjašnjavati o ovom delu Grčke.
Jedini izuzetak je jedna uvala ispod Piliona, na silazu u okolini Agiakamposa, tu je na plaži bilo locirano možda desetak kampera, postojao uređen bivak, raspremljeni kamperi u fulu i sl.

Grčka policija toleriše free kamping koji podrazumeva kraća zadržavanja, ali bez raspremanja ( iznošenja stolica, razvlačenja tende i sl.).

Realno, i u pravu su što ne dozvoljavaju duža zadržavanja i formiranje ovakvih kampova, koji bi u suštini bili privremena naselja bez sanitarija, vode, struje, iznošenja smeća, osnovnog reda i sl.

Isto tako, što se tiče tolerisanja od strane policije, ta tolerancija se uglavnom odnosi na kampere, a ne na prikolice. Policija sasvim drugačije gleda i tretira kampere a drugačije prikoličare. Kamperi u najvećem broju se malo zadržavaju na jednom mestu, to je opšte poznata stvar za sve, pa i za policiju. Kod prikolice jasno se vidi kada je samo na kratko parkirana, a kada je stacionirana, kamper zauzima mnogo manje mesta, u svakom momentu je pokretan, zna se da je uglavnom autonoman, opremljen sa svim uređajima, priključcima, rezervoarima i tankovima, bez potrebe da prlja i zagađuje okolinu, tako da je u suštini manje upadljiv.
Nove prikolice takođe su opremljene bezmalo kao i kamperi, ali njihova cena je vrtoglavo visoka.

Postavlja se i pitanje zbog čega se toliko budže prikolice i samim tim im se i diže cena, kada se prikolica po default-u koristi u kampovima, a sadašnji kampovi su takvi da su snabdeveni svim mogućim i nemogućim priključcima, tako da nema potrebe za korišćenjem više uređajia u prikolici, ali ovo je rasprava za neku drugu temu.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ekstremni slučaj usvojenog termina "free" kampovanja (koji bih ja nazvao grupno fri kampovanje), desio se letos na Tasosu, početak plaže "Golden beach".
U jednom trenutku se desilo da smo zauzelei skoro ceo parking tog dela plaže, 3 kampera iz Srbije, jedan iz Crne gore i jedan iz Italije.
Posle par dana, policajac iz patrole koja je došla po nečijoj dojavi da se tu kampuje, ljubazno nam je rekao da možemo da ostanemo koliko hoćemo ali pod uslovom da ne iznosimo sto i stolice ispred kampera, ne otvaramo previše prozore i ne kačimo veš na njima.
U tom trenutku naš kamp je izgledao ka na slikama, bez vašara kakav zna da bude kada se kampuje. Naravno, sva oprema je bila na pesku ispred kampera.

Slika

Slika
Omnia mea mecum porto
ducato2
Korisnik
Postovi: 37
Pridružio se: 20 Avg 2011 10:04

Post od ducato2 »

Jedna od najlepsih plaža na Sitoniji,Ag.Joanis ima veliki prostor za slobodno kampovanje,gde uvek ima kamp vozila i prikolica a boravak je neogranicen.Naravno,kampovanje,pa cak i parkiranje kamp vozila iznad uređenog dela ove plaže nije dozvoljeno.Kontrolu redovno vrsi policija koja ne kažnjava ali zahteva momentalno napuštanje parkinga.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Bogami je uzivanje videti ovako 5 komada, a joz kad znas da su 4 Nasa... Ulazimo mi u EU , mogu samo da Nam pljunu pod prozor.
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Zahvaljujem svima na odgovorima koji u svakom slucaju kristalisu situaciju.Naravno da mi je jasno da se o higijeni i opstoj kulturi mora voditi racuna bilo gde da smo.Svakako da se u mnogome razlikuju kamper i prikolica i zato su pitanja pre svega usmerena u tom pravcu jer vi u tom domenu imate dosta iskustva za razliku od mene.Jedino sto sam iskusio na tu temu bila su momacka okupljanja na Bovanskom jezeru i slicnim mestima,ali to pripada epohi od pre deset i vise godina,i nekim drugacijim okolnostima.
Cinjenica da razvijene turisticke zemlje ne tolerisu toliko free camping je svakako razumljiva,a za prag tolerancije mi je jedino Grcka bitna,jer jedino tu i planiramo putovanje,bazirajuci se na utiscima sa prethodnih letovanja(vise nego pozitivni),kao i na medjusobnoj povezanosti.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Moram da vas pitam jos nesto vezano za ovu temu a tice se konkretno putovanja do Grcke.Da li je tacno da zavese na prozorima moraju biti uklonjene u toku transporta,i sta od opreme mora postojati u prikolici.Da li postoji neki poseban propis i da li je nesto sem saobracajne dozvole potrebno?Takodje ako moze preporuka za neki parking u Makedoniji za nocni odmor,i kakva su iskustva na putu kroz Bugarsku.Izvinjavam se ako sam nabacao pitanja,vi ste mi jedini merodavni.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što se tiče zavesica, ne znam da li postoji pismeni propis, ali znam da sam dok sam vozio prikolice uvek držao prednje i zadnje zavesice otvorene.
Oprema je klasika, ne znam da li samo da moraš udvojiti svu opremu, obzirom da imaš dve saobraćajne dozvole.
Ja sam ove godine prespavao u Makedoniji u Kumanovu na Luk oil pumpi. Nova, čista i nekako sigurna.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Takonac napisao:Moram da vas pitam jos nesto vezano za ovu temu a tice se konkretno putovanja do Grcke.Da li je tacno da zavese na prozorima moraju biti uklonjene u toku transporta,i sta od opreme mora postojati u prikolici.Da li postoji neki poseban propis i da li je nesto sem saobracajne dozvole potrebno?Takodje ako moze preporuka za neki parking u Makedoniji za nocni odmor,i kakva su iskustva na putu kroz Bugarsku.Izvinjavam se ako sam nabacao pitanja,vi ste mi jedini merodavni.
@Takonac pre godinu dana ja sam bio gušter i tražio ovakve savete pa je drago da sad mogu da prenesem iskustva novim članovima.

Što se tiče obavezne opreme, ne postoje posebni propisi koji se odnose na kamp prikolice. Glupo bi bilo da se nose npr. dva kompleta prve pomoći, ali dobro je imati rezervne sijalice (jer sijalica na prikolici ima dosta), a pri tom su neke nestandardne. Zbog sopstvene bezbednosti, imam vatrogasni aparat i u prikolici (pored ulaza) i u autu. Obratiti pažnju na dizalicu, obižno dizalica auta ne može toliko visoko da se rastegne pa je dobro imati neke "klocne".

U Makedoniji je još uvek potreban zeleni karton, kako za auto, tako i za prikolicu. Obično parče zelenog papira koji samo potvrđuje da imaš osiguranje košta 2000-3000 RSD po komadu. Ja skuplji papir u životu nisam platio :(. Bez pasoša možeš u Mk, ali bez zelenog papira njet. Za prespavati mislim da niko ne pravi problem ako ne praviš buku, ne bacaš smeće i otpadne vode. Ne bi bilo loše da investiraš u "sivi tank" za otpadnu vodu i u tom slučaju ne ostavljaš tragove ispod sebe. Investicija nije velika.

Pošto planiraš da budeš autonoman s prikolicom, iz mog kratkog iskustva mogu da skrenem pažnju na neke detalje koji i mene dotiču:

1. Što manje tereta, što znači:
-izbaciti predšator i sve rekvizite koji se neće koristiti barem 1/3 vremena. Umesto predšatora može da posluži običan paviljon kad si u kampu, a u prolazu može i ručno rađena tenda na 2-3 vertikalna oslonca koja se brzo montira/demontira;
- u vožnji do odredišta nositi samo onoliko vode koliko je neophodno za put jer je svako kg viška opterećenje za vučno vozilo i značajno povećava potrošnju goriva (govorim o dužim relacijama);
-isprazniti kiblu pre puta.. može da zvuči smešno, ali tu se nakupi 30-ak kg nečega što nije vredno da se toliko vozika;

2. Rezervoar za vodu. Po meni važnija stvar od struje jer bez struje možeš, ali bez vode ne. Poželjno je staviti veći rezervoar ili nositi kanitere u gepeku kao rezervu. Naravno da ne treba putovati do Grčke sa punim rezervoarom vode jer to samo povećava težinu i potrošnju;

3. Struja. O tome je već dovoljno napisano pa pogledaj. Obavezno poseban akumulator i led rasveta. Inverter, solar, agregat po želji;

4. Frižider mora savršeno da radi na plin. Za servisiranje imaš naše camper friendly majstore;

5. Možda i najvažnije, GUME. Na prikolicama se obično nalaze gume koje imaju "super šaru", što je i normalno jer su prešle jako malo km. Međutim, te gume su obično stare koliko i prikolica i zub vremena ih je načeo. Zato... obavezno voditi računa o gumama jer na visokim temperaturama pucaju, prave nevolje, oštećuju prikolicu koja nikad više nije ista. O opasnosti koje mogu da naprave u saobraćaju ne želim ni da pomislim.

Eto, nadam se da sam bio od pomoći.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Nisam siguran šta zakon kaže o zavesama, meni je negde ostalo u mozgu da zavese treba da budu sklonjene i toga se pridržavam. Većina prikolica iz EU koje viđam na putu imaju navučene zavese, tako da lično mislim da se ne treba puno opterećivati sa ovim detaljam. Sigurno znam da na graničnim prelazima vole mogućnost da zirnu kroz prozor u prikolicu (što olakšava prelaz granice) i to je osnovni razlog zašto ih mi držimo sklonjene.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

sprinter napisao:@takonac
Kampovanje kakvo priželjkuješ, teško ćeš naći u Grčkoj.
Ja godinama idem u Grčku i do sada u suštini nisam video nijedan divlji kamp. Odmorišta da, free kamping da, ali kamp gde se može raspremiti i ostati na istoj lokaciji više 7 dana, to ne. Pre nekoliko godina je postojalo nešto toga tipa, na plaži gradića Epanomi, na Halkidikiju, ali i on je zatvoren. Nisam obišao severni deo Grčke, pa se ne mogu izjašnjavati o ovom delu Grčke.
Jedini izuzetak je jedna uvala ispod Piliona, na silazu u okolini Agiakamposa, tu je na plaži bilo locirano možda desetak kampera, postojao uređen bivak, raspremljeni kamperi u fulu i sl.

Grčka policija toleriše free kamping koji podrazumeva kraća zadržavanja, ali bez raspremanja ( iznošenja stolica, razvlačenja tende i sl.).

Realno, i u pravu su što ne dozvoljavaju duža zadržavanja i formiranje ovakvih kampova, koji bi u suštini bili privremena naselja bez sanitarija, vode, struje, iznošenja smeća, osnovnog reda i sl.

Isto tako, što se tiče tolerisanja od strane policije, ta tolerancija se uglavnom odnosi na kampere, a ne na prikolice. Policija sasvim drugačije gleda i tretira kampere a drugačije prikoličare. Kamperi u najvećem broju se malo zadržavaju na jednom mestu, to je opšte poznata stvar za sve, pa i za policiju. Kod prikolice jasno se vidi kada je samo na kratko parkirana, a kada je stacionirana, kamper zauzima mnogo manje mesta, u svakom momentu je pokretan, zna se da je uglavnom autonoman, opremljen sa svim uređajima, priključcima, rezervoarima i tankovima, bez potrebe da prlja i zagađuje okolinu, tako da je u suštini manje upadljiv.
Nove prikolice takođe su opremljene bezmalo kao i kamperi, ali njihova cena je vrtoglavo visoka.

Postavlja se i pitanje zbog čega se toliko budže prikolice i samim tim im se i diže cena, kada se prikolica po default-u koristi u kampovima, a sadašnji kampovi su takvi da su snabdeveni svim mogućim i nemogućim priključcima, tako da nema potrebe za korišćenjem više uređajia u prikolici, ali ovo je rasprava za neku drugu temu.
Odlično zapažanje. Zamolio bih Sprintera na ovo zapažanje iskoristi kao osnovu i da u nekoj opštoj temi napiše jedan tekst kojim se definiše termin "free" kampovanje. Ovo je vid kampovanja koji definitivno ima trend rasta i mislim da smo mi na forumu, posle raznih rasprava, sazreli da ga definišemo onako kako treba i da treba jasno napraviti razliku u odnosu na "divlje" kampovanje.
Poslednja izmena od liiiman u 28 Dec 2013 19:05, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori