Kamp prikolica i divlji kamping u Grckoj

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

liiiman napisao:Nisam siguran šta zakon kaže o zavesama, meni je negde ostalo u mozgu da zavese treba da budu sklonjene i toga se pridržavam. Većina prikolica iz EU koje viđam na putu imaju navučene zavese, tako da lično mislim da se ne treba puno opterećivati sa ovim detaljam. Sigurno znam da na graničnim prelazima vole mogućnost da zirnu kroz prozor u prikolicu (što olakšava prelaz granice) i to je osnovni razlog zašto ih mi držimo sklonjene.
Zakon o tome ne kaže ništa, što se tiče kamp prikolica kaže jedino da je zabranjeno prevoziti ljude u njoj i da je brzina ograničena na 80 km/h.. Pokušavam da se prisetim i mislim da je u raznim "uputstvima" za vuču prikolice napisano da treba razmaknuti zavese, pretpostavljam zbog preglednosti. Ja uglavnom podižem venecijanere jer kad su spušteni udaraju levo-desno i oštećuju enterijer. Razmicanje prednje i zadnje zavese ima smisla jer vidite da li ima neko iza vas ili ne, naročito kad treba krenuti u preticanje. Tamo gde nema optičke vidljivosti uzdužno kroz prikolicu (od prednjeg do zadnjeg dela), mislim da nema nikavog logičnog razloga.
Poslednja izmena od Jader u 28 Dec 2013 19:32, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Sklanjanje zavese sa prozora je korisno iz mnogo razloga. Već su navedeni brojni razlozi zbog kojih treba držati razmaknute zavese.

Bez obzira da li ima ili nema optičke vidljivosti kroz oba prozora, prednji prozor treba uvek da je slobodan, ovo zato što nikad se ne zna da li se unutar prikolice može nešto otkačiti ili ne, tako da je ovo potrebno zbog samog vučnog vozila. Meni se napr. znao da se otkači viseći pomoćni krevet, i to prvo na jednoj, pa onda na drugoj strani. A ispod sundjera ovog kreveta, držao sam za vreme puta ogledalo, koje se pomeralo. Zato, bez obzira na sve, pravilo je da se omogući da se i od strane vozača vidi unutrašnjost prikolice. Kontrola prozora, luftaša i svega ostalog je lakša, uvek vidiš da li nešto ne leti kroz prikolicu i sl.
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Zahvaljujem se svima vama na odgovorima na teme koje muce pocetnike(mene) i na datim savetima.Svaki pocetak je tezak ali uz savet prijatelja uvek je lakse.Ovih dana(ako potraje lepo vreme)planiram da se bacim na ulepsavanje enterijera,ugradnju nekog manjeg lcd tv-a i kakvog dvd auto plejera kako bi deca imala pun komfor(to su mi i onako stavili kao uslov kupovine),i jos kakvog sitnog zadovoljstva.Znam da je leto daleko ali zelja da isprobam sve na terenu stvarno je velika,narocito dok gledam slike sa vasih putovanja.Ostaje mi zackoljica oko auto kuke,zakon kaze da mora biti euro,a na svojoj multipli imam fiksnu.Kazu da je i kod nas usvojeno pravilo oko kuka ali da se jos ne potencira na primeni,dok u zemljama eu mora iskljucivo demontazna,tako da postojecu moram da zamenim odgovarajucom(da budem maksimalno ispravan pred zakonom.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Ako si pametan neces ugradjivati ni TV ni radio, jer ce klinci da ti vise uz televizor umesto na plazi!

Ja sam sve to eskivirao da ponesem i nisam se pokajao. Imao sam jedino smart telefon zbog Orionove voip aplikacije, i lap top.

Kuku mozes da prepravis na EURO. Javi se ovima sto prave Kuke i resice ti to! Naprave patent za skidanje i to je to.
Euro kuke kostaju od 50 na srafove do 150 one sa patentom za brzo skidanje.
Kad se mora, nije teško.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Da malo oslobodim nove članove:
evo pregled putovanja po Grčkoj 2013. gde sam sa mojim drugom Koletom koji ima prikolicu letovao dvadesetak dana bez ulaska u kampove.
Inače mislim da ima razlike između FREE kampovanja (ono označava slobodno kampovanje uz pridržavanje propisa), što bi značilo parkirati se samo na dozvoljenim mestima, tende razvlačiti takođe tamo gde je to OK i divljeg gde bez obzira na propise isterujete svoj merak. Pomeranje na dva dana je normalno, Koletovu prikolicu smo opremili belim i crnim tankom, akomulatorom koji se puni u vožnji, led sijalicama...
Slika
Slika
Ovo je mapa gde smo bili i spavali

A evo i kako je to izgledalo:
Slika
Nea Iraklitsa
Slika
Slika
Slika
Ne znam ime, ali između Nea iraklitse i Asprovalte
Slika
Slika
Asprovalta - Nea vrasna
Slika
Slika
Negde na putu
Slika
Slika
Jerisos
Slika
Slika
Karidi beach
Slika
Slika
Sarti
Slika
Porto Koufo
Slika
Slika
Slika
Slika
Neos Marmaras
Slika
Slika
Slika
Solun
Slika
Slika

Pozdrav od mene, poruka je: bez straha i uz pridržavanje propisa i neće biti nikakvih problema

I još nešto: Kole je kaparisao kamper pa prodaje prikolicu sa fotografija, ukoliko je neko zainteresovan neka se javi. Opremnjena je apsolutno za boravak van kampa što se vidi i zaista je dobra
Poslednja izmena od lio u 29 Dec 2013 09:13, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Takonac napisao:Moram da vas pitam jos nesto vezano za ovu temu a tice se konkretno putovanja do Grcke.Da li je tacno da zavese na prozorima moraju biti uklonjene u toku transporta,i sta od opreme mora postojati u prikolici.Da li postoji neki poseban propis i da li je nesto sem saobracajne dozvole potrebno?Takodje ako moze preporuka za neki parking u Makedoniji za nocni odmor,i kakva su iskustva na putu kroz Bugarsku.Izvinjavam se ako sam nabacao pitanja,vi ste mi jedini merodavni.
Na zavese ne obraćaj pažnju, najgore je da moraš da otvoriš vrata prikolice kako bi pokazao da tamo nema nikog u toku vožnje. Oprema je standardna kao i svuda: saobraćajne dozvole za oba vozila, osnovna oprema za vozila (trougao, sijalice, prsluk, prva pomoć...), zaista prvenstveno zbog sopstvene bezbednosti većina nas nosimo dva protivpožarna aparata... Nikakve dodatne obaveze. Različiti su zakoni o saobraćaju u različitim zemljama, ali svi podrazumevaju da ukoliko je vozilo registrovano u toj zemlji (npr obična ili euro kuka) tako - onda može i da putuje tako, ukoliko ima ostalu obaveznu opremu (koja je manje više svuda ista), registrovano je i poštuje propise.

Za parkinge u Makedoniji je bilo reči u drugim temama, moja preporuka je slobodno spavaj na granicama - ja ovo praktikujem bez ikakvih problema. Obaveza bilo koje saobraćajne policije je da umornog vozača isključi iz saobraćaja i uputi na odmor kako ne bi ugrožavao saobraćaj. Tako se spavanje ili odmor na putu nikad i nigde ne može kazniti - naravno na predviđenim parking mestima.

Ja sam nekoliko puta (kao i ove godine) putovao preko Bugarske. meni je sasvim OK (malo lošiji put i sporije vreme dolaska su mane, ali je auto put u izgradnji). Cene su bolje od naših - hrana, restorani, gume... Naime jedna guma mi se raspala kod Blagojevgrada, a rezervna je bila loša. Bili smo primorani da prespavamo pored puta u blizini jedne kafane na parkingu. Proveli smo (Kole i ja sa porodicama) lepo veče u Bugarskoj, izneli sto, stolice... Upoznali šefa kafane koji nas je sutra odveo do vulkanizera gde sam kupio dve nove gume sa montažom za 130 E (kod nas je cena tih guma daleko veća), a radi se o gumama Tigar C M+S 14 104/106.

Nigde nismo imali priblema, doduše kada smo se malo opustili i na parkingu (u Sartiju) razvukli tende upozorili su nas da ih skupimo. Ostalo je bilo sasvim OK
Pozz nadam se da sam malo pomogao
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Pozdrav drugari,javljam se posle krace pauze izazvane novogodisnjom euforijom,jos jednom hvala za sve dobronamerne savete jel sigurno pomazu.Sad vec imam jasniju sliku o tome sta,gde i kako.Naravno da ce biti test voznji po Srbiji kad prolece to dozvoli,a glavna tura se sprema krajem juna.Svim forumasima zelim sretnu i uspesnu 2014-u godinu,puno predjenih kilometara i gomilu suncanih dana.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

I da ne zaboravim,termin free camping je definitivno prikladniji za ovu temu od termina divlje kampovanje,pozdrav Boban R.
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Bobane odlican predlog otvori novu temu sa naslovom FREE CAMPER PRIKOLICA PARKING ili kako vec krstis , verujem da ce biti vrlo posecena . Pozdrav
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

Takonac napisao:I da ne zaboravim,termin free camping je definitivno prikladniji za ovu temu od termina divlje kampovanje,pozdrav Boban R.
Termin free camping sam letos prvi put čuo od jednog Danskog bračnog para koje smo upoznali na mestu gde sam prvi put prespavao u Grkoj van kampa (na slici dole). Tu smo proveli dva dana, niko nas nije dirao, prikolica je bila na kuki, a nocu sam spustao zadnje nogare i iznosio sto i stolice.

Slika

A ovako Italijani prave svoj kamp u blizini Toronija, stekao sam utisak da su sami stavili natpis "No camping" :lol:

Slika
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

to kod toronija je omiljeno mesto kampera retko kad ih bude manje od deset.
od prosloga leta vlasnik kafica "koji se ubi od posla" okacio tablu i opominju i prete policijom kad se siti tenda i izbaciju stolice, ali kad se skupi dosta kampera (italijani dominiraju) osoblje kafica zatvara oci, jer dodje policija skupe se tende i stolice, cim oni okrenu ledja opet sve po starom.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Taj vlasnik kafića mi nikako nije jasan, nema nikoga na toj plaži osim kamperista, a on okačio tablu. Umesto da je dobar sa kamperistima koji mogu da mu budu i mušterije, on im još tera inat. To je razlog što se on "ubi od posla" pa mu je Beach Bar stalno prazan i nema nikoga na tim njegovim ležaljkama. Prošle godine jedno veče je bilo preko 20 kampera na toj plaži.
Slika
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

sprinter napisao:Dugo smo diskutovali o posebnoj temi free kampinga i mesta gde se može noćiti. Složili smo se da se ova tema otvori u podforumu Kamperi.
Svojevremeno je postojala i otvorena ovakva tema a sada se nalazi na mestu korisne informacije. Naziv joj je Mesta za predah i kraći odmor.

Obzirom da je naziv PZA FREE Kamping upućujući za mnoge, to otvaram posebnu temu, kako je to Liman već predložio.
Molim da neko od Administratora prebaci postove sa označene teme u ovu.
Nadam se da ćemo je vremenom proširiti na posebne teme tipa koordinate, klasični PZA , isl.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

groskamper napisao:
sprinter napisao:Dugo smo diskutovali o posebnoj temi free kampinga i mesta gde se može noćiti. Složili smo se da se ova tema otvori u podforumu Kamperi.
Svojevremeno je postojala i otvorena ovakva tema a sada se nalazi na mestu korisne informacije. Naziv joj je Mesta za predah i kraći odmor.

Obzirom da je naziv PZA FREE Kamping upućujući za mnoge, to otvaram posebnu temu, kako je to Liman već predložio.
Molim da neko od Administratora prebaci postove sa označene teme u ovu.
Nadam se da ćemo je vremenom proširiti na posebne teme tipa koordinate, klasični PZA , isl.
Normalno je da se iz neke teme vremenom pojave "podteme". To je samo znak da diskusija na forumu ide u dobrom pravcu i da ima dovoljno postova.
Let's go dalje :)
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Jader napisao:Normalno je da se iz neke teme vremenom pojave "podteme". To je samo znak da diskusija na forumu ide u dobrom pravcu i da ima dovoljno postova.
Let's go dalje :)
Slažem se ali mislim da je tema trebala da ostane u podforumu Kamp prikolice jer se prvenstveno bavi Free campingom kamp prikolica. Eventualno je mogla da se prebaci u Korisne informacije ili možda Razno.
Nas par je doduše malo off-ovalo temu pa se tu pojavio kraći putopis i još po koja informacije pride ali ni to nije na odmet.
Odgovori