Kamp prikolica i divlji kamping u Grckoj

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Treba da napravimo razliku između tzv divljih kampova i free kamping-a.

Mislim da na ovom forumu ne treba previše da promovišemo tzv, divlje kampove.
Ja, uz par časnih izuzetaka, zaista nisam video nijedan divlji kamp koji je uredan, bez smeća i sl. Divlji kampovi su puni mana, tako da voditi diskusiju o njima i na taj način ih promovisati, po meni je i malo degutantno. Zato smo preusmerili raspravu na free kamping.

Free kamping i parking je nešto sasvim drugo u odnosu na divlji kamp. Posetio sam i boravio na koliko hoćeš free mesta. Skoro ni na jednom nisam nalazio kese sa smećem, mine sakrivene sa upotrebljenim wc papirom, prazne boce, kutije i sl. Uglavnom posetioci "sve svoje sobom nose". Ispravljam se samo utoliko što naglašavam da pišem o mestima gde uglavnom nema Srba, Rumuna i Bugara. Veću gužvu i prljavštinu pre sam nalazio na plažama gde su stacionirani obični posetioci sa torbama i prostirkama. Oni iza sebe ostave puuno više smeća, nego kamperi. Setite se samo kako znaju da izgledaju plaže oko 19ha.
Što se tiče vrste posetilaca free kamping-a, u 95% slučajeva radi se o kamperima. Ja lično zaista nisam video ni jednu prikolicu na ovakvim mestima, ali to ne znači da ih nema, nego je pre verovatno da smo se mimoišli, jer su u znatno manjem broju, što je i normalno. To je i bio jedan od razloga kada je prilikom određivanja sadržaja pojedinih podforuma dogovoreno da ova tema bude u delu Kamperi. Ona nije do sada realizovana, ali to ne znači da se odustalo od nje.
Lično, mislim da teme ovog tipa treba da postoje, one služe svima Nama u organizaciji puta, daju nam predznanja o svim mogućim teškoćama, prednostima i sl tako da Nam letovanja mogu biti puno bezbrižnija i ugodnija.
Znati gde ima mesta na kojima se možeš odmoriti, prespavati, sipati vodu, isprazniti tank, snabdeti se namirincama, boraviti par dana bezbedno stacioniran u mestu i sl, to je po meni nemerljivo, i trebalo bi da se masovnije ukčljučujemo u ovakav vid diskusije i da svako od Nas da svoj doprinos. Poneki i off nije na odmet, važna je suština.

Ja sam otvorio novu temu sa naslovom PZA, FREE kamping i parking. Ne znam zbog čega je prilikom prebacivanja ostao ovaj naziv teme.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

DusanHY napisao:
Jader napisao:Normalno je da se iz neke teme vremenom pojave "podteme". To je samo znak da diskusija na forumu ide u dobrom pravcu i da ima dovoljno postova.
Let's go dalje :)
Slažem se ali mislim da je tema trebala da ostane u podforumu Kamp prikolice jer se prvenstveno bavi Free campingom kamp prikolica. Eventualno je mogla da se prebaci u Korisne informacije ili možda Razno.
Nas par je doduše malo off-ovalo temu pa se tu pojavio kraći putopis i još po koja informacije pride ali ni to nije na odmet.
Dule, ako misliš na moj putopis, sam putopis mi nije bio cilj, nego da odgovorim na početna pitanja iz ove teme i to sa konkretnim lokacijama i fotografijama kako to izgleda. Čovek je postavio sledeća pitanja:
"1.gde su u grckoj najbolji divlji kampovi
2.kako policija gleda na prisustvo @divljaka@,i da li kaznjavaju
3.sve ostalo sto ima veze i moze da koristi"
, pa se nadam i da smo mu odgovorili i vizuelno prezentovali odgovore. Za termin smo već raspravili. Poenta putopisa je bila da pokažem da se i prikolicom može letovati po principu Free campinga, samo je malo komplikovanije i da prikolica mora da bude za to opremnjena.

Šteta što se ne uključi forestlender, od njega sam dobio spisak sa tačnim GPS koordinatama i opisom svake tačke na kojoj je on bio. Čovek je izuzetno revnostan, beleži sve kao i informacije tipa: ima vode, tuševa, slobodan parking, WC-a, lepa plaža, gužva itd... Ono što sam prepisao iz njegove beležnice mi je negde u kamperu, pa ako nađem napisaću.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

sprinter napisao:Treba da napravimo razliku između tzv divljih kampova i free kamping-a.

Mislim da na ovom forumu ne treba previše da promovišemo tzv, divlje kampove.
Ja, uz par časnih izuzetaka, zaista nisam video nijedan divlji kamp koji je uredan, bez smeća i sl. Divlji kampovi su puni mana, tako da voditi diskusiju o njima i na taj način ih promovisati, po meni je i malo degutantno. Zato smo preusmerili raspravu na free kamping.

Free kamping i parking je nešto sasvim drugo u odnosu na divlji kamp. Posetio sam i boravio na koliko hoćeš free mesta. Skoro ni na jednom nisam nalazio kese sa smećem, mine sakrivene sa upotrebljenim wc papirom, prazne boce, kutije i sl. Uglavnom posetioci "sve svoje sobom nose". Ispravljam se samo utoliko što naglašavam da pišem o mestima gde uglavnom nema Srba, Rumuna i Bugara. Veću gužvu i prljavštinu pre sam nalazio na plažama gde su stacionirani obični posetioci sa torbama i prostirkama. Oni iza sebe ostave puuno više smeća, nego kamperi. Setite se samo kako znaju da izgledaju plaže oko 19ha.
Što se tiče vrste posetilaca free kamping-a, u 95% slučajeva radi se o kamperima. Ja lično zaista nisam video ni jednu prikolicu na ovakvim mestima, ali to ne znači da ih nema, nego je pre verovatno da smo se mimoišli, jer su u znatno manjem broju, što je i normalno. To je i bio jedan od razloga kada je prilikom određivanja sadržaja pojedinih podforuma dogovoreno da ova tema bude u delu Kamperi. Ona nije do sada realizovana, ali to ne znači da se odustalo od nje.
Lično, mislim da teme ovog tipa treba da postoje, one služe svima Nama u organizaciji puta, daju nam predznanja o svim mogućim teškoćama, prednostima i sl tako da Nam letovanja mogu biti puno bezbrižnija i ugodnija.
Znati gde ima mesta na kojima se možeš odmoriti, prespavati, sipati vodu, isprazniti tank, snabdeti se namirincama, boraviti par dana bezbedno stacioniran u mestu i sl, to je po meni nemerljivo, i trebalo bi da se masovnije ukčljučujemo u ovakav vid diskusije i da svako od Nas da svoj doprinos. Poneki i off nije na odmet, važna je suština.

Ja sam otvorio novu temu sa naslovom PZA, FREE kamping i parking. Ne znam zbog čega je prilikom prebacivanja ostao ovaj naziv teme.
Potpisujem i lajkujem sve gore navedeno osim što bi po meni tema trebala da ide u "Putovanja". E sad, činjenica je da je dosta manje prikoličara, nego kampera koji free kampuju i postavlja se pitanje da li treba pokretati posebnu temu za prikolice. Po meni ne bi trebalo... razlike su minimalne, s prikolicom ne možeš u grad, problem je dužina zbog parkiranja itd itd. Što se tiče boravka van urbanih celina, tu nema neke razlike.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@Jader. Kada smo preuređivali Forum, imali smo više sastanaka i vodila se vrlo konstruktivna diskusija. Bilo je raznih predloga i diskusija gde šta smestiti. Razmatrano je gde ovu temu smestiti, da li u podforum Putovanja ili Kamperi i tada je dogovoreno da rubrika Putovanja bude specijalizovana za putovanja i putopise, dok smo za temu upravo ovog tipa dogovorili da smestimo u podforum Kamperi. Ja sam bio malo inertan pa je nisam do sada otvorio a i par kolega su me pitali zbog čega nisam otvorio već dogovorenu temu. Ovo je lepa prilika da se krene u realizaciju već ranije dogovenog. Zato, ajmo da pišemo i unosimo podatke.
Liovo obećanje shvatamo ozbiljno i nadam se da će vrlo brzo uneti podatke koje poseduje.

Možda bi za prvu ruku bilo zgodno da prvi red bude naslov ispisan velikim slovima. Naslovu bi trebalo da bude upućujući radi lakšeg snalaženja.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

@lio
nisam ni pomislio da tvom putopisu nije mesto u ovoj temi i znam da si na najbolji način hteo da objasniš kako Kole korist prikolicu u Free campingu.
Što se Forestlanderovih koordinata tiče i meni je dosta pomogao pogotovo za deo obale od Olimpijade, Stratonija, pa sve do Nea Rode.
Pretpostavljam da ima članova koji ne žele da javno preko foruma podele ovakve informacije iz prostog razloga što su kao takve svima dostupne, pa se može desiti da naredne godine kada dođeš na to mesto nemaš gde da se udeneš.
Kolege sa SlovenačkOG foruma su vrlo ažurne po tom pitanju i sa svakog putovanja unose u određenu bazu - temu koordinate, pa tako da sada imaju veoma veliku bazu podataka o kamper parkinzima, Free camping mestima kao i o parkinzima koje svakako treba zaobilaziti. Po mojim informacijama tu bazu uspeli da preprade tako da može da se ubaci u navigacijone uređaje (mislim da je) marke Tom-Tom.
http://www.ccs-si.com/gps-koordinate
Predlažem da svi pregledamo svoje putne dnevnike, sveske, blokove, navigacione uređaje i probamo da napravimo nešto slično makar u okviru neke Teme ili pod foruma.
Što se navigacija,karata, update podataka i sl. tiče mislim da ću konačno ubediti mog prijatelja Peru Garmina da nam se priključi na ovom forumu i proba da nam pomogne.
Poslednja izmena od DusanHY u 06 Jan 2014 13:14, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Prilikom odabira vrste GPS uređajaja ja sam se dvoumio između Garmin-a i Mio uređaja. Izabrao sam MIO. U suštini urećaj je ok, ali ne snalazim se baš najbolje sa ažuriranjem karti. Zamenio sam MIO Spirit, softver koji je fabrički i ugradio sam IGO.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ja sam koristio Garmin i mislim da je odličan, ali zadnje dve godine IGO primo na tabletu i sasvim sam zadovoljan
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kada se razmišlja o free kampingu treba znati da li se na pojedinačnim lokacijama ostaje duže ili kraće vreme. Ovo kažem zbog činjenice da se mora voditi računa o gabaritima crnih i pijaćih tankova, količini struje koja se dnevno troši i sl.
Ja do sada nisam imao potrebu da ostajem neko duže vreme na jednom mestu, tako da nisam imao problem sa pražnjenjem tankova, a solar i veći AKU rešava problem struje. Ukoliko neko voli da bude na jednom mestru više od dva-tri dana, onda je preporuka da se ugradi solar, nabavi rezervni tank za toalet i eventualno bicikl ili mali skuter za nabavku i obilazak.
Pera GARMIN
Novi korisnik
Postovi: 3
Pridružio se: 09 Jan 2014 20:10
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Pera GARMIN »

DusanHY napisao:@lio
nisam ni pomislio da tvom putopisu nije mesto u ovoj temi i znam da si na najbolji način hteo da objasniš kako Kole korist prikolicu u Free campingu.
Što se Forestlanderovih koordinata tiče i meni je dosta pomogao pogotovo za deo obale od Olimpijade, Stratonija, pa sve do Nea Rode.
Pretpostavljam da ima članova koji ne žele da javno preko foruma podele ovakve informacije iz prostog razloga što su kao takve svima dostupne, pa se može desiti da naredne godine kada dođeš na to mesto nemaš gde da se udeneš.
Kolege sa SlovenačkOG foruma su vrlo ažurne po tom pitanju i sa svakog putovanja unose u određenu bazu - temu koordinate, pa tako da sada imaju veoma veliku bazu podataka o kamper parkinzima, Free camping mestima kao i o parkinzima koje svakako treba zaobilaziti. Po mojim informacijama tu bazu uspeli da preprade tako da može da se ubaci u navigacijone uređaje (mislim da je) marke Tom-Tom.
http://www.ccs-si.com/gps-koordinate
Predlažem da svi pregledamo svoje putne dnevnike, sveske, blokove, navigacione uređaje i probamo da napravimo nešto slično makar u okviru neke Teme ili pod foruma.
Što se navigacija,karata, update podataka i sl. tiče mislim da ću konačno ubediti mog prijatelja Peru Garmina da nam se priključi na ovom forumu i proba da nam pomogne.
Mislim da mogu da razgovaram sa vlasnikom sajta "Staze i bogaze": http://www.stazeibogaze.info/ koji je napravio fenomenalnu stranicu sa bazom tracklogova namenjenu planinarima, off-rouderima i drugima, da napravi sekciju svog sajta namenjenu kamperima, u koju bi se mogli lako uplodavati waypointi sa opisima, i slikom ...

Već neko vreme me "svrbi" ta ideja ali za nautičare... razgovaraću sa Saletom pa se vraćam sa informacijama uskoro...

U međuvremenu, sve što vas zanima oko navigacija, pitajte, tu sam...
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Drago mi je da dobijemo novog člana.
Pozdrav za Peru, pitanja u vezi navigacije će sigurno biti jer mislim da skoro svi kamperi poseduju navigaciju.
Takonac
Korisnik
Postovi: 97
Pridružio se: 17 Okt 2013 12:16
Lokacija: Beograd Barajevo

Post od Takonac »

Mislim,jedno su fabricki podaci i matematicka kalkulacija,nesto sasvim drugo je pokazano u praksi
Ako kanis pobjediti ne smijes izgubiti!!!
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Pera GARMIN napisao:Mislim da mogu da razgovaram sa vlasnikom sajta "Staze i bogaze": http://www.stazeibogaze.info/ koji je napravio fenomenalnu stranicu sa bazom tracklogova namenjenu planinarima, off-rouderima i drugima, da napravi sekciju svog sajta namenjenu kamperima, u koju bi se mogli lako uplodavati waypointi sa opisima, i slikom ...

Već neko vreme me "svrbi" ta ideja ali za nautičare... razgovaraću sa Saletom pa se vraćam sa informacijama uskoro...

U međuvremenu, sve što vas zanima oko navigacija, pitajte, tu sam...
Dobro došao prijatelju, hvala ti za informacije, samo bilo bi lepo da se predstaviš i ostalim članovima našeg kluba, nema veze što nisi kamperista, postaćeš vremenom kad ti se smuči nautika. Evo ti na primer Bozza, već pelcovan i krenuo je u projekat kamper, ti si sledeći.
Ne bi bilo loše da se pozabaviš malo i temom Solarni paneli i ostalom opremom koja ima sličnu ili istu namenu i u nautici, mislim da i tu ima dosta stvari o kojima bi mogao da nam pišeš.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Pa i mi smo blizu...Poprimili smo malo.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Meni je vrlo drago da ste se raspisali, ali otišli ste u OFF na ovoj temi, zato pređite u odgovarajući deo
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Post od Jader »

sprinter napisao:Meni je vrlo drago da ste se raspisali, ali otišli ste u OFF na ovoj temi, zato pređite u odgovarajući deo
Dobro je da Šabac ne spava. Već sam predložio da se postovi premeste (pogledati 10-ak postova iznad), ne znam ko je moderator, ali moraće malo da radi :lol:
Odgovori