Poliranje kamp prikolice - kampera

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Prikolica koju sam nabavio za samogradnju je bila u relatovno dobrom stanju, ali pošto je bilo potrebno izjednačiti boju nadogradnje sa bojom prikolice morao sam istu da prepoliram. Takođe bilo je potrebno poskidati i nešto nalepnica koje su bile na prikolici.
Prvo su skinute nalepnice fenom i plastičnom špahtlom. Nakon toga je bilo jako teško ukoniti sav lepak koji je ostao na mestu gde su bile nalepnice. Konsultovao sam se sa prijateljem koji je auto lakirer i on mi je rakao da je za tako nešto najbolje koristiti Body Antisil 770 odmašćivač (neka vrsta razređivača koja se koristi za završnu pripremu -brisanje površine pred farbanje). Nanosio sam ga dobro natopljenom krpom a višak lepka strugao plastičnom špahtlom. Antisil 770 sam koristio da bi uklonio i sve nečistoće i neke fleke (katran ili nešto sl.)na samoj prikolici. Po završetku posla sa skidanjem nalepnica situacija je bila sledeća:
Slika Slika
Vidljiva razlika nema šta. Opet konsultacija sa stručnim licima proba određenih tehnika na nekim delovima prikolice i konačno smo došli do rešenja. Pošto je nanos farbe na alu limu izuzetno tanak moralo se pažljivo obraditi (šmirglati) ovo isto važi i za novije kampere koji imaju plastične sendvič panele.
Procedura je: oprati prikolicu i odmastiti je ja sam lično koristio koncentrovani Turtkle Wax abrazivni šampon (1l košta oko 600 din.) ali ga nisam razblaživao već sam ga sipao na sunđer i tako prao. Nakon toga ispiranje vodom, a zatim polako (ručno) šmirglanje sa dosta kvašenja u širokim krugovima sa blagim pritiskom na površinu. Za šmirglanje se korisisti samo i isključivo vodena šmirgla granulacije 3000 okrugla koja na poleđini ima meku sunđerastu podlogu, imate ih u svakoj bolje snadbevenoj farbari i košta oko 400 din/ kom, za šmirglanje cele prikolice meni su bile dovoljne dve.
Slika Slika
Kada se zavši sa šmirglanjem opet se prikolica dobro ispere i ostavi se da se doboro osuši.
Tad dolazi na red najteži posao - poliranje, što se pasta za poliranje tiče ja sam koristio tečnu 3M Fast Cut Polish pastu koju koriste profesionalci mada sam jedan manji deo probao i sa običnom polir pastom i dobio sam isti rezultat stim što se obična polir pasta (Turtle Wah Hard Shine oko 800 din.) brže suši i malo teže polira. Za poliranje sam koristio mašinu (što bi svakome preporučio), ukoliko ne možete da je nabavite ili pozajmite, možete za običnu bušilicu ili brusilicu da uzmete nastavak koji na sebi ima sunđer kojim se polira, cena takvog sunđera je oko 500 din.
Slika
Ukoliko koristite tečnu polir pastu nanosite je direktno na sunđer i mašinom utrljavate, ukoliko je pasta gušća onda je nekim malim sunđerom namažete po površini pa onda mašinom utrljavate. Nakon poliranja površine se pređu običnom pamučnom krpom da bi se ukolonili ostaci osušene polira paste i dodatno se ispolira. Treba paziti da se sve ovo nipošto ne radi po sunčanom i toplom danu jer topla površina brže suši polir pastu i ne daje dobar rezultat. Idealno je da temperatura bude oko 20-ak stepeni. Što se vremena za ovaj poduhvat tiče potrebno je oko 3-4 sata i bar 2-3 piva. U mom slučaju nije poiran krov. Nakon toga dobijate sledeći rezultat. Vredelo je truda i vremena izgleda kao nova.
Slika Slika
Probao sam istom metodom da ispoliram prozore i dobio sam dobar rezutat, doduše duboke ogrebotine se ne mogu u potpunosti ukloniti ali sitne ogrebotine i fleke prosto nestaju. Međutim moja preporuka je da za takav zahvat treba nabavi posebno sredsvo za poliranje plastike (npr. poliranje vizira kaciga) tada je rezultat i više nego zadovoljavajući.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dule, samo Nam golicaš maštu. Hajde postavi slike kampera spolja i nekoliko slika iznutra, da vidimo rezultat.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Ja bih morao moju Adriu Optimu 380 da doooobro operem. Medjutim poliranje nece da moze, jer je u pitanju ona hrapava aluminijumska farbana povrsina.. Jel neko ima iskustva sa pranjem Adrijinih prikolica. kako najlakse a najbolje?
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Sinbad napisao:Ja bih morao moju Adriu Optimu 380 da doooobro operem. Medjutim poliranje nece da moze, jer je u pitanju ona hrapava aluminijumska farbana povrsina.. Jel neko ima iskustva sa pranjem Adrijinih prikolica. kako najlakse a najbolje?
Može i ta hrapava da se polira, samo moraš da budeš jako pažljiv prilikom šmirglanja da ti na ispupčenjima "ne progleda"lim. Hrapava tekstura se lako ploira sunđerom i mašinom, kod mene na prikolice je središni deo bokova takođe hrapav pa jesve ispalo super. Što se pranja tiče kao što sam i rekao jači šampon za pranje automobila direktno na sunđer i trljaj, možeš da probaš i sa nekim abrzivnim sredstvom (CIF ili sl.) i kuhinjskim suđerom samo tada oštećuješ površinu (sl. šmirglanju) pa obavezno posle moraš da poliraš.
Odgovori