Klima u kamperu ?

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Razmisljao sam da ubacim neku klimu u prikolicu. posto od ranije imam jednog pingvina koji stoji u garazi, kontao sam da ga upotrebim u svrhu hladjenja prikolice.

E sad posto je pingvin pomalo bucan, bilo bi dobro izmestiti ga negde napolje a da se sprovede neko crevo da hladi ili da greje unutra :).

Ima li neko nekakvih iskustava na ovu temu? :)
Poslednja izmena od Sinbad u 27 Nov 2012 20:56, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Nemam iskustva, ali pogledaj na koja mesta ljudi najčešće postavljaju agregate, nekako slično izgledaju kao i klime, mislim pomalo su kabasti i teški.

Ili možda nešto u obliku montažno demontažne platforme ili tako nešto.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Imao sam pingvin klimu ranije. Kod nje je obavezno obezbediti izduvavanje toplog vazduha sa zadnje strane, a ima i problem sa kondezacijom vode koja se skuplja u posudu. Možda bi bilo moguće postaviti je sa spoljne strane (sa mogućnošću pomeranja) i napraviti crevo za ubacivanje hladnog vazduha u prikolicu. Ovako bi efekat hlađenja bio dobar i ne bi se čula buka, ali očigledno mora da se napravi rupa u prikolici gde bi se uduvavao hladan (ili topao) vazduh. Mislim da je izvodljivo, samo napraviti neki držač za pingvin i otvor na prikolici, a da je sve demontažno
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Bas sam to i zamoslio. Da klima bude napolju a da hladan vazduh ubacuje u prikolicu. Medjutim ti je onda problem termostata jer necu imati automatsku kontrolu temperature, nego bi klima hladila dok je rucno ne ugasim.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Koristi termostat od tea peci oni su na kabl, a elektricar nek proveze na napajanje pingvina , zar u prednjem prostoru gde su boce za plin nije dobro mesto za pingvina?
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Nisam pristalica bilo kojih destruktivnih zahvata koji menjaju izvorno stanje. Ako nesto i radim radim tako da se nakon demontaze opet dobije izvorno stanje. Zato bih razmislio o uvodjenju hladnog vazduha preko nekog od krovnih prozora preko kojeg bi postavio neki " poklopac" sa prikluckom za fleksi crevo 100 mm. U toku transporta bi se cela skalamerija sklanjala sa prikolice. Pri tome treba imati u vidu otpore koji bi se javili u crevu i ukoliko ventilator klime nije dovoljan onda treba ubaciti dodatni ventilator.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hallo Sinbad!

To je bila moja prva klima u kamperu pre puno godina. Zelim samo da ti opisem kako sam ja to tada uradio:
- Imao sam mogucnost i Bosch klimu ugradio na pod u orman, tako da se uopste nije videla. Na otvor gde izlazi hladan vazduh,
napravio sam kutiju od sperploce i na nju prikljucio 3. creva za vazduh (koja se koriste za Truma grejanje)
i njih sproveo levo i desno kroz gornje ormarice. Na njima su bila tri izlaza (takodje kao za grejanje) za hladan vazduh,
koje sam tako rasporedio da je kamper ravnomerno hladjen.
- Na ormanu gde je bila klima ugradio sam plasticnu resetku (koju sam predhodno skinuo sa klime) da bi mogla da uvlaci vazduh.
Iza resetke je bio tanak sundjer koji je sluzio kao filter za vazduh (takodje skinuto sa klime).
- Debelo crevo kojim ja klima izbacivala topao vazduh sam direktno kroz zid (sa jednom lepom blendom) izveo napolje,
a crevo za uvlacenje vazduha izveo kroz pod (takodje jedna resetka).
Moze da se odustane od ogradnje tog drugog debelog creva koje ide kroz pod, ali je sa njim efekat hladjanja mnogo bolji.
- Plasticno crevo koje odvodi kondenzat u posudu koju treba povremeno prazniti, sam produzio i takodje izveo kroz pod napolje.
- Na kraju sam se potrudio i produzio ca.1m sve kablove koji vode do panela gde se klima pali/gasi i podesava.
Taj panel sam takodje izvadio iz klime i ugradio u zid od ormana na visini od ca.1-1,2 metra.
Tako sam dobio mogucnost da klimom upravljam preko „daljinca“ a i svi termostati su ostali tamo gde su bili.
- Naravno da sam klimu prikljucio na 230V mrezu u kamperu.
Rezultat je bio jako dobar sto se hladjenja tice. Klima nije bila bucna a hladjenje je bilo izvanredno.
Grejanje je funkcionisalo ali ne tako efektivno, jer je bila el.spirala a ne toplotna pumpa u pitanju.
Cela procedura ugradnje jeste bila malo komplikovana i neznam dali se danas toliki trud isplati!?
Ipak, meni je tada cinilo veliko zadovoljstvo da tako nesto napravim.
Naravno potrebni su preduslovi kao sto je potreban prostor za ugradnju i klima na kojoj je to sve moguce izvesti.
Postoje i drugi nacini da se klima „inteligentno“ ugradi, ali moze i mnogo jednostavnije, sa postoljem i td.
Mislim da sve zavisi od toga, cime je ko zadovoljan ili sta se zeli i hoce.
Ovo je bio opis kako sam ja napravio i neka bude podsticaj da mozda dobijes neku ideju kako da uradis.
Zelim ti puno uspeha i kad zavrsis objavi da vidimo sta i kako si uradio.

Pozzzz..........
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Moja ideja je da pingvin stoji napolju, u predsatoru na primer i da hladan vazduh kroz jednu lepu blendu uduvava u prikolicu. Zbog termodinamike toplog i hladnog vazduha, blenda bi trebalo da bude negde u gornjoj zoni prikolice na strani na kojoj su vrata. Ujedno bih obezbedio i provetravanje prikolice, posto bi ona spoljni svez vazduh hladila i rashladjen vazduh bi gurala u prikolicu.
A cevku za vruc vazduh bih izveo iz predsatora, a cevku za kondenz takodje.

E sad termostat. Svidja mi se ideja da nabavim jednu sondu koja bi bila negde u prikolici i koja bi bila zalemljena na mesto ove u klimi. Tako bih dobio kontrolu temperature. A daljinski imam tako da je taj problem recimo resen.

Negde sam nasao da je neko nakacio sliku spoljne klime koja hladi kamper, ali ja to na ovom forumu ne mogu da nadjem. A mozda to nisam ovde ni video. :/
Kad se mora, nije teško.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Nasao... URAAAAA!

http://forum.camping-croatia.com/viewto ... ilit=klima

Samo covek je busio pod a to je najgora varijanta :(. Em je dole a hladan vazduh ide dole pa nema mesanja, em je pod najosetljiviji na vlagu...
Poslednja izmena od Sinbad u 28 Nov 2012 14:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Pa to je to kako si ti odprilike zamislio, s`tim da u prilozenom nepostoji funkcionalna termostatska regulacija.
Takodje je bolje (kako si i sam rekao) da uduvavanje hladnog vazduha bude gore a ne dole.
Busenje poda je u ovom slucaju lose resenje jer se radi prvenstveno o hladjenjnu a ne grejanju.
Ipak, sto se tice busenja poda uopste, za neke druge potrebe, mislim da tu vazi malo pograsno misljenje.
Moja iskustva kazu da problem lezi u tome da su podovi kampika sa donje strane, fabricki jako lose ili kaum zasticeni.
Uz to proizvodjaci upotrebljavaju najjeftiniju sperplocu zbog ustede i tezine vozila.
Osim toga, mnogo je veca opasnost od vlage i vode koja se sliva i dolazi od gore nego od vlage od dole.
Mnogi to neznaju i zato hvataju problem za „rep“ a ne za „glavu“ i krpe pod umesto da prvo okrpe krov!
Problem je sto vecina kampika nije „diht“ a vlasnici i neznaju jer se to odmah nevidi.
Stiropor u zidu i podu se napija vodom i kad se oseti memla unutra ili vidi trulez vec je kasno.
Vlaga ulazi uglavnom ispod raznih alu-lajsni, kao na sastavcima izmedju krova i stranica, ispod plasticnih blendi
ili takozvanih branika koji samo estetici i nicemu drugom ne sluze, oko otvora na krovu i oko prozora, ispod gumenih kedera.
Znam primere gde ljudi svoje kampike predihtuju svakih 4-5 godina i nemaju problema sa vlagom.
To moze skoro svako da uradi za jedan dan, samo to kod nas niko nezna ili nece da uradi.
Vidim da mnogi kamperi neznaju sta je sve moguce!? Na primer cime da zadihtuju ili kako ugrade prozor!?
Ranije je to mozda bio problem ali danas nije. Svih potrebnih materijala ima ovde ili mogu da se nabave.


Pozzz.........
Korisnikov avatar
ljubomir372
Korisnik
Postovi: 175
Pridružio se: 19 Dec 2012 18:11
Lokacija: Surcin
Kontakt:

Post od ljubomir372 »

evo moguceg resenja za rashladjivanje kampera ili prikolica
http://www.kupujemprodajem.com/Plafonsk ... -oglas.htm
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Prava informacija u dobroj temi .
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ovo je dobra klima. Možda se može nešto nabudžiti, nešto u stilu aspiratorske klime. Buni me debljina, imam osećaj da je poprilično duboka a i izgleda da joj se izduv montira na one četvrtaste limene cevi. Nekako mi liči na klimu koja se montira u prostorije u kojima postoje spušteni plafoni.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Paznja!
U ponudi je samo unutrasnja jedinica a ne kompletan uredjaj! Treba se raspitati koliko kosta ostatak koji nedostaje.
Sumnjam da ce se i to naci po slicnoj ceni.

Pozdrav svima sa Pesterske visoravni!
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Pozdrav za Bossa, bilo bi lepo ako se nadje i neka slika, uz opis puta, i sl.
Poslednja izmena od sprinter u 10 Jan 2013 18:41, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori