Sator i oprema za pocetnike

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Bojan Krstev
Novi korisnik
Postovi: 1
Pridružio se: 30 Avg 2016 11:54

Sator i oprema za pocetnike

Post od Bojan Krstev »

Postovani kameperi,

Novi sam na forumu, pisem iz Skopja. Veliki sam ljubitelj kampiranja ali dosad sam samo dva puta bio u kampu pre 20-ak godina sa roditeljima (jednom u sator - Vinka Vinica Jadran i jednom u pozajmljenoj kamp kucicu Treska).
Zelja za kamp mi se ponovo vratila zadnjihvpar godina gledajuci kampere u Grckoj.
Prenego sto sam otvorio novi temu, pazljivo sam procitao odtale teme ali nisam bas naisao na precizne odgovore na moja pitanja.
Zanima me kakav sator za dvoje da kupim (da bude oko 100 eur) za vikend ili 4-5 dana kapiranje tokom leta u Grckoj i koja je najosnovinja oprema koju treba da nabavim. Imam mali piknik sto, dve mle stolice i plinska boca-resho.
Gledao sam pop up satore i cine mi se ok ali ipak trazim vase strucno mishljenje.

Svaki odgovor je dobrodosao.

Hvala
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Sator i oprema za pocetnike

Post od sprinter »

Pozdrav Bojane, dobro došao na Forum.

Kampovanje šatorom je meni bilo nezaboravno, a i sada ga se vrlo rado sećam.

Napisao si da ti treba šator za dvoje, pretpostavljam za tebe i partnerku. Što se tiče šatora, uvek je bolje imati neki veći, koji ima sobu i priručnu kuhinjicu. Nisi napisao da li ideš na kampovanje sopstvenim prevozom, ili sa rancem. U slučaju da ideš sa rancem ( ja sam tako letovao jedno 5-6 godina) onda ti treba što lakši ranac koji se lako i brzo pakuje i raspakuje.
Ukoliko ideš autom, onda je po meni pravi izbor neki model igloa , obavezno sa duplim platnom, radi provetravanja. Što se tiče šatora , tu još uvek važi pravilo, ako ne znaš koji da kupiš, kupi onaj koji je skup. Mnoštvo je kineza, ja sam apsolutno protiv njih. Dimenzije i veličinu izaberi po potrebi, Neka ima što višu zaštitu od vode, sa više otvora za provetravanje, ne preterano visok u najvišem delu, do nekih 1,50-1,80cm.
Trebaju ti dva dušeka, po mogućstvu marke Barum, češki. ili dve podloge za spavanje svejedno, dve vreće za spavanje, poželjno je da unutrašnjost bude od pamuka, sa deklaracijom do 0c. Ja preferiram klasične vreće, a ne tzv "mumije" one su mi nekako nezgodne za spavanje, ali sve je stvar izbora.
Od opreme treba ti još kanister za vodu sa česmicom, baterlampa, ašovčić za pravljenje kanala oko šatora, šatorsko krilo, kanap za sušenje peškira i kostima, sudovi, priručni frižider na 12v .
Uvek može još nešto, kreni u kamperski raj, pa ćeš sam videti šta ti treba.
Neka ti pravilo bude da sve što kupuješ bude lagano, suđe od aluminijuma, tanjiri plastika, čaše isto i sl.
Pozz i srećno.

PS Ja već dugo ne koristim šator, možda sam malo out, ali na Forumu ima kolega koji su još uvek aktivni, pa se nadam da će se uključiti i dati svoj stručan savet
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Sator i oprema za pocetnike

Post od sprinter »

Evo jednog modela

https://www.limundo.com/kupovina/Sports ... O/48965979" onclick="window.open(this.href);return false;
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Re: Sator i oprema za pocetnike

Post od zoleprole »

Jel možeš da malo pojasniš oko ovih dušeka marke Barum, pošto google nema pojma o tome, a ja bih baš da promenim ove Intexove jer mislim da nisu baš udobni.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: Sator i oprema za pocetnike

Post od Dragan »

Hajde da ja odgovorim jer je Sprinter verovatno u guzvi oko organizacije skupa. Barum je Ceska gumarska industrija i nekad je proizvodila duseke na naduvavanje, kao I Sava iz Kranja i kao neke Kineske fabrike. Izradjivali su se od gumiranog platna. Povrsina je bila platno a sa unutrasnje strane sloj gume. Imam par komada koje koristim u manjem satoru i jedan veliki od PVC-a(plisiran i debljine u nadutom stanju tridesetak cm.) za veci porodicni sator.
Moje iskustvo:
1. Gumirani duseci su znatno tezi.
2. I pored toga sto su tanji( 10-tak cm) prijatniji su za spavanje, posebno oni visedelni gde se podesi tvrdoca svakog dela prema subjektivnom osecaju. Posebno mi odgovara da uzglavlje podesim na pravu meru.
3. Kod spavanja na gumiranom duseku ne osecam da mi hladi telo i ako je znatno tanji (10 cm) od PVC-a (30cm) dok kod PVC-a moram da stavim ispod carsava podeblje cebe. U suprotnom tokom noci, posebno u hladnijem periodu, osecam stalno neku hladnocu sa duseka kao da spavam na zemlji.
4. Posle vise godina gumirani duseci postanu porozni, posebno na mestima prevoja kod pakovanja, pa polako ispustaju u toku spavanja. Za prvo vreme moze im se produziti vek ulivanjem malo mleka u njihovu unutrasnjost. U zavisnosti kako se cuvaju, ako se ne izlazu puno suncu i ne izbuse traju sigurno preko 10 god.

NAZALOST GODINAMA UNAZAD NISAM VIDEO DA IH NEGDE IMA U PRODAJI.
Odgovori