koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

Pozdrav svima,

Planiram ulazak u "novi zivot", kamperski ....

Letovanje za ovu godinu je gotovo, ali razmiljam da sledece provedmo kampujuci ...

Sta bih mogao da vucem sa trenutnim autom,
Renault Grand Scenic, 1600 ccm, benzinac ?
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od Dragan »

Ovo pitanje je jako kompleksno. Nije samo pitanje sta se moze vuci vec i kako ce se vuci. Perfomanse sklopa vozilo prikolica su takodje jako bitne. Ici , na primer 20 km/h prema Zlatiboru stvorilo bi veliki problem u saobracaju a moguce da bi vas policija iskljucila iz saobracaja. Imamo sada novije automobile koji sa 1200 ccm uguraju preko 100 ks ali bi se jako tesko nosili sa prikolicom zbog momentne karakteristike. Jako je bitna i konstrukcija menjaca, odnosno,kako su proracunati stepeni prenosa. Renoov motor benzinac 1600 ccm sa 8 ventila i momentnom karakteristikom koja je od 1500ob/min do 5000 ob/min skoro konstantna ( odstupanje par Nm) odlicno se nosi sa prikolicom 1050kg. Jako je bitno da tezina opterecene prikolice ne predje tezinu vozila. Bilo bi pozeljno da to bude do 80% tezine praznog vozila.
Koristan link:
http://www.whattowcar.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=QsPnwi0nb2Q" onclick="window.open(this.href);return false;
zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

evo ovako,
rec je o grand scenic-u, 1598 ccm, 16 ventila, 83 kW, znaci nekih 111 konjskih snaga .....
najveca dozvoljena masa = 2120 kg
masa = 1640 kg
nemam pojma, videcu, jedno je teorija, sta izbaci preporucena aplikacija, pretpostavljam da je praksa malo drugacija .... :crazy:
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od sprinter »

Proveri na sajtu proizvođača svog auta kakvu prikolicu može da vuče. Uglavnom proizvođači vozila daju preporuke i obaveštenja o navedenim stvarima.
Suština je u težini priklice, a vodi računa da ne bude mnogo kabasta, "jedro ili kocku" teško koje putničko vozilo vuče, sem SUV-a ili džipa. Ja sam svojevremno Opel Kadetom od 1,6 kao i Astrom 1,6 16v benzin glatko vukao Tresku od 3,5m, ali kada sam svojevremeno radio generalku na Kadetu, majstor mi je odmah rekao da sam vukao prikolcu.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od Dragan »

Masa opterecene prikolice dobija se kada se od ukupne maksimalne mase vozila i prikolice (MTR) oduzme masa opterecenog vozila (MMAC). Ukoliko si dao te mase proizilazi da je masa opterecene prikolice ( prikolica sa prtljagom i vodom,plinom, rezervnim tockom ...)
2120kg-1640kg = 480 kg sto mi se cini jako malo za to vozilo. Pre bih rekao da je 1640 masa praznog vozila a 2120 kg masa opterecenog vozila (MMAC). Nadji podatak za MTR vozila i onda izracunaj masu opterecene prikolice. Dobijeni rezultat mozes povecati na racun opterecenja vozila smanjujuci isto.
Ukoliko gresim pa je MTR = 2120 kg a MMAC = 1640 kg onda je dozvoljena ukupna masa prikolice 480 kg + usteda na opterecenju vozila.
Kao sto si video na video klipu i Reno 5 moze povuci pozamasnu prikolicu i to na dobroj uzbrdici ali samo dok ne posustane a onda njegova mala masa i slabe kocnice prilagodjene toj masi ne mogu da zadrze teret i rezultat je poguban.
zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

podaci koje sam naveo su iz saobracajne dozvole,
F.1 2120
G 1640
http://www.registracija-vozila.rs/105-u ... oj-dozvoli" onclick="window.open(this.href);return false;

F.1 – najveća dozvoljena masa
G – masa

pogledacu da nadjem karakteristike, tj. tehnicke podatke ....


i da dopunim odgovor ...
nasao sam kod slovenaca katalog
http://www.renault.si/media/pdf-edito/d ... Scenic.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

23. strana, ako dobro kapiram,
prikolica sa kocnicom do 1300 kg,
prikolica bez kocnice do 650 kg

samo, pitam se ja, kako bi se ponasao auto od cca 110 konja, 1600 kubika sa prikolicom od 1200-1300 kg .... :?
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od Dragan »

Navedeni podaci se odnose na vozilo, masa praznog vozila i masa opterecenog vozila(putnici i teret).
Ovo vozilo bi bez problema vuklo prikolicu sa teretom do 1200 kg kao sto je naveo proizvodjac. Podaci sa sajta ciji sam ti link poslao u jednom od predhodnih postova su korektni i sveobuhvatni pa mozes videti sve sta te interesuje
PS. Sada sam pogledao katalog koji si prilozio. Ovako dat podatak o masi prikolice uglavnom je marketinski trik i odnosi se na prazno vozilo. Pokusaj da nadjes podatak za ukupnu masu prikolice i vozila koji mora da se nalazi na nekoj nalepnici na vozilu na karoseriji, obicno na stubu izmedju prednjih i zadnjih vrata ili u motornom prostoru, sa nizom podataka cije je znacenje navedeno u korisnickom uputstvu koje ide uz auto. Iz tog podatka se onda izracunava stvarna ukupna masa prikolice kao sto sam ti ranije naveo. Javi sta si nasao, bas me interesuje.
zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

hvala na pomoci i informacijama :)

inace, ideja je da sledece godine iznajmim, ako uspem, kamp kucicu na nedelju dana i da porodicno odemo na kampovanje u belu crkvu.
to bi bio kao svojevrsni test, ne bih da odem na more i tamo testiram kamperske uslove i potencijalno pokvarim letovanje, zeni ili deci, a samim tim i sebi.
video sam u oglasima da neko iznajmljuje kamp kucice, iz NS su ljudi, cena je 15 eura dnevno.

jeftinije mi je dati za iznajmljivanje 10-15 dana, nego se zaleteti bez ikakvog iskustva u tu pricu sa kupovinom ....

nemam sumnje da ce se to meni svideti, ne sumnjam ni za starijeg sina (4. godine),
a i mladji sin (godina prva) treba na vreme da se uci nekim boljim vrednostima, nasuprot mnostvu kanala sa crtanim filmovima i nasilnim "junacima".

supruga i ja smo nasli kompromisno resenje, prvo da probamo negde na krace i sto je blize, ako to prodje, onda se tek upustati u kupovinu.

kao klinac, kampovao sam na hrvatskom ostrvu/otoku mladosti, pre rata, tzv otok obonjan, preko saveza izvidjaca, tri godine za redom, posle drugog, treceg i cetvrtog razreda ...
ta letovanja su mi ostala u neverovatno pozitivnom secanju :D
zeleci da deci priustim nesto slicno, ideja je kampovanje, ali da se ne zaletimo, odlucismo se na test fazu.
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od Dragan »

Upravo sam dopunio post pa ga ponovo procitaj. Sto se tice iznajmnjivanja prikolice ja sam skeptican. Bolje kupiti kakvu takvu prikolicu( obavezno sa toaletom) ali svoju i srediti je po svom ukusu nego krenuti sa tudjom, ne proverenom, pa da vam presedne odmor i odvratiti vas od daljeg kampovanja. Moja supruga nije mogla zamisliti kamperski zivot a ja sam i pored toga kupio prikolicu. Nije imala gde pa je morala da proba i par noci nije spavala trzajuci se na svaki sum oko prikolice ili dobovanju veverica po njoj. Uvrzo je postala privrzenija kampovanju od mene.
zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

verovatno si u pravu, uvek dajem prednost iskustvu :thumbup:

razmiljanja o prikolici su sledeca; da bude sto laksa, da ima 4 lezaja, wc, kuhinju, ....
trenutno smo nas cetvoro, ali smo blizi tome da nas bude jos :D nego sto smo protiv toga :lol:

videcemo, za ovu godinu su ispucani dani godisnjeg odmora, finansije za tako nesto takodje ....

dodatni problem je sto zivim u zgradi, pa moram da smislim i gde parkirati kucu na tockovima u slucaju kupovine :crazy:

sto se tice nalepnice, neko od prethodnih vlasnika je to skinuo, sigurno nemam istu, posto sam trazio,
videcu da iskopam negde i taj podatak
zoleprole
Korisnik
Postovi: 21
Pridružio se: 11 Okt 2012 12:25

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoleprole »

Što se tiče kampovanja, deca su uvek "za" i njih ne treba ni pitati , problem je uvek naravno supruga, zato i nju ne treba pitati, jer ona će u startu biti protiv, nego je odvesti u neki sređeni kamp, i kada vidi da je WC u kampu čist kao i kod kuće, i kada se probudi ujutru na nekoj plaži kraj mora, postaće veći pobornik kampovanja od vas samih.
Što se tiče prikolica, za mene je pravo kampovanje spavanje u šatoru tj. na otvorenom a ne spavanje u klimatizovanim kamp prikolicama i kamperima, spavanje sa klimom je spavanje sa klimom, pa makar ona bila i na 10 m od mora, e sad nekom je važan komfor, nekom nešto drugo........
zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

@zoleprole:
nije zena protiv, ona je da se proba, mislim da je generalno to provlaci, ali videcemo :)

@dragan:
nasao sam nekoga sa slicnim problemom:
http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?t=9303" onclick="window.open(this.href);return false;
850 kg !!!
ali, wtf, sta mi onda ostaje od prikolica, koja ce zadovoljiti kriterijume?
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od Dragan »

OK,Renault dozvoljava prekoracenje mase prikolice do 10%. Znaci 935 kg + dva deteta umesto dva odrasla jos 100 kg + usteda na teretu i petom putniku jos 100 kg = 1135 kg, da zaokruzimo na 1200kg. To bi bila ukupna masa prikolice.
zoran_su
Korisnik
Postovi: 11
Pridružio se: 10 Avg 2015 14:13

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od zoran_su »

u tvojoj jednacini, ima jedna "nepoznata", tj. moja tezina, nisam bas "prosecan" po pitnaju tezine .... :D :D :D
videcemo, nadam se da cu resiti nesto, ali ne zurim nigde.
a i moram resiti pitanja smestaja u slucaju kupovine :crazy:
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: koju prikolicu mogu da planiram sa trenutnim autom?

Post od Dragan »

Samo polako. Kad ima zelje bice i rezultata. Nego ti napisa desetak postova pa si vec stari clan foruma i bilo bi dobro da u rublici prestavljanje novih clanova napises koju rec i kompletiras svoje podatke u prijavi. Ja sa svoje strane cestitam tebi i tvojoj porodici dolazak na nas forum a , nadam se , do godine i u clanstvo kluba.
Pozdrav,
Odgovori