Pritisak u gumama

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
chateau_83
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 28 Apr 2011 10:34

Post od chateau_83 »

Koliki pritisak u gumama treba da bude za prikolicu cija je max dozvoljena tezina 850 kg?
Neke informacije koje sam pronalazio na netu krecu se u rasponu od 3,5-4bara.
Hvala.
singer
Korisnik
Postovi: 73
Pridružio se: 15 Mar 2011 20:06
Lokacija: Fjutog

Post od singer »

Kod mene za max tezinu od 1100 kg je 2,7 bara
Razlika između dečaka i odraslog muškarca je samo u ceni njihovih igračaka
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što se tiče pritiska u gumama, na samoj gumi, na njenoj bočnoj strani stoji oznaka koji maksimalni pritisak trpi., odnosno na koliko bara sme da se naduva.

Što se tiče prikolice, Singer ti je rekao za prikolicu težine 1.100kg. Znači za tvoju prikolicu, odgovarajući pritisak je cca 2,5bara.
chateau_83
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 28 Apr 2011 10:34

Post od chateau_83 »

Hvala na odgovorima.
Danas sam pogledao i na gumama pronasao oznaku da je max 40 PSI (2,75 Bar), i max tezina 1170 lbs (530 kg), upravo onako kako ste mi preporucili.
BoskoTambo
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 04 Maj 2011 21:46

Post od BoskoTambo »

Kod mene na prikolici stoji nalepnica 2.7bara
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

chateau_83 napisao:Hvala na odgovorima.
Danas sam pogledao i na gumama pronasao oznaku da je max 40 PSI (2,75 Bar), i max tezina 1170 lbs (530 kg), upravo onako kako ste mi preporucili.
To je maksimalan pritisak koji guma trpi.
Pritisak na koji treba da je naduvas zavisi od same gume (dimenzije) i opterecenja. Ako je naduvas na maksimum, a ne opteretis maksimalno, nece imati prijanjanje na put celom svojom povrsinom, nego samo sredinom gazeceg sloja, a ako je ne naduvas dovoljno, a opteretis je maksimalno, onda ce se trositi obodi gume, a sredina gazeceg sloja nece prijanjati na asfalt. Zato treba pronaci optimalan pritisak za tu gumu.

Ako guma nije pravilno napumpana i ne naleze celom povrsinom gazeceg sloja, vozilo postaje nestabilno i nebezbedno, jer ne "lezi" na putu kako treba.
Kad se mora, nije teško.
Odgovori