Oprema za prikolice

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ja sam ugradio turbovent i više sam nego zadovoljan. Stavio sam model sa zatamnjenim poklopcem, ali i sada u kamperu imam dovoljno svetlosti. Ovo zato što su perca ventilatora urađena od providne plastike, tako da se relativno malo gubi od svetlosti.
Cena je cca 170Eur, bez troškova dostave.( kupio u Mađarskoj, pa mi umanjili pdv).

Uzeo sam baš ovakav tip http://www.agentfiamma.co.uk/12v-fiamma ... nt-40.html

Evo i slovenački sajt, lakše se razume

http://www.mixi-caravaning.si/katalog/p ... 1010117112

Mali problem kod Fiaminog turbovent-a je način na koji se veže za krov. Na prvi pogled ispada da moraš spolja izbušiti nekig 20-ak rupa u krovu. Ja sam isti vezao iznutra, preko ručno pravljenih žabica - malih s profila, tako da se ne mora uopše bušiti krov. Morao sam dodati i par letvica radi ukrućenja lima, obzirom da se drugačije veže običan luftaš u odnosu na turbovent. Ako se odlučiš za kupovinu, javi se, da sada ne gnjavim sa detaljima ugradnje.

Moj ti je predlog da razmisliš i o kupovini Omnivent-a.
Ja ću ga sigurno uzeti , montiraću ga iznad velikog kreveta. Velika prednost mu je u tome što se ugrađuje u već postojeći ram na krovu. Cena mu je mislim nekih 100 eur-a što je znatna ušteda u odnosu na turbovent, a sličnih je karakteristika, što se tiče snage i količine vazduha koji upumpava u prostor.
Kada sam pazario turbovent, konataktirao sam firmu Stador iz Slovenije, radi načina ugradnje, vrste vezivnog materijala i sl. G-in Todor iz firme Stador mi je preporučio Omnivent i po njegovom kazivanju, on se mnogo više ugrađuje od Fiaminog. Ovim putem se zaista zahvaljujem pomenutom gospodinu za predusetljivost i stručnost.

Evo linka da vidiš kako izgleda onivent

http://www.campingwelt.at/epapers/campi ... .html#/188

Pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 12 Avg 2012 09:15, izmenjeno 1 put ukupno.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Jedno pitanje za Sprintera: kakav je turbovent sa bukom, ja imam neke originalne stare dvosmerne ventilatore na krovnim prozorima, ali se mnogo čuju?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dosta je tih, buka je minimalna, ne znam kako će biti kasnije, za sada se vrlo malo čuje.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Sprinter istu preporuku za Omnivent sam i ja dobio od Zampetasa kad sam bio u njegovoj radnji i košta nekih 126 eura.
Jedno što nisam siguran, a nisam ni zapazio kad sam gledao jeste da li ima termostat, jer kako mi se čini Fiamma TurboVent ga ima.
A ustvari da li je potrebno imati termostat kod ventilatora?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Mislim da nema termostat.
Prednost termostata je u tome što se automatski smanji snaga i on se ugasi kada dostigne programiranu temperaturu. Prednost termostata je u tome kada ventilator vrti u toku dana na suncu, mi odemo na kupanje, on sve sam automatski radi. Snizi temperaturu u kamperu znatno. Sad, da li vredi tu razliku u ceni, to je procena svakog, sve zavisi u kojim prilikama će se turbovent najviše koristiti. Meni odgovara termostat, ali ovaj drugi ventilator iznad kreveta će biti bez njega, jer mi nije neophodan.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Sprinter, pošto nema termostat postoji i drugo rešenje koje nudi Fiamma a to je univerzalni ventilator za montažu na krovne prozore raznih dimenzija koji može lako da se demontira. Priključak za struju je preko uloška za upaljač. Video sam i taj model i ne izgleda loše, a cena u katalozima mu je nešto preko 50 eura.
Slika
Samo što ja i dalje misli da je zbog termostata Turbo Vent najbolje rešenje.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

termostat je odličan, sa njim nema greške.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Znam Sprinter, to mi je i Mustang rekao u Grzi.
necca
Korisnik
Postovi: 6
Pridružio se: 13 Avg 2012 09:06
Lokacija: Zemun

Post od necca »

Poštovani ljubitelji kampovanja, nov sam na o0vom forumu ali sam iskusan kamper. Doduše sve do ove godine uglavnom je bila šatorska varijanta, ali proširila se porodica tako da zbog ćerkice koja sad ima dve godine kupih pre neki dan prikolicu. U pitanju je Adrija optima 310 1991.godište. Neverovatno očuvana prikolica u kojoj, za divno čudo, nije korišćeno gotovo ništa sem kreveta i frižidera. Moje pitanje je, kako se koristi sudopera u prikolici, odnosno da li postoji neki bidon za vodu jer sam pumpu pronašao povezanu sa crevom ispod kreveta u bunkeru. I ako postoji neki rezervoar za vodu, a moja prikolica ga ocigledno nema, gde može da se nabavi polovan. I još nešto, ima li ko u PDF formatu ili kako već neko uputstvo za taj tip prikolice.
Za neki dan krećemo put Vračevgaja pa će biti kasnije i neka fotka. Pozdrav svima i hvala unapred za neki konstruktivan savet
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Mislim da su u ovom tipu prikolice konstruktori predvideli da pražnjenje ide direktno na tlo, direktno kroz crevo.
Što se tiče pumpe za vodu koju si našao nisi naglasio da li se radi o potapajućoj pumpi ili protočnoj.
necca
Korisnik
Postovi: 6
Pridružio se: 13 Avg 2012 09:06
Lokacija: Zemun

Post od necca »

Potapajuća pumpa je u pitanju. Stoji u levom bunkeru ispod kreveta i do nje ide crevo i kabal za napajanje. Ali stoji na patosu, Predpostavljam da bi trebao neki rezervoar za nju
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Tako je. Ako imaš mogućnosti, pomeri tu instalaciju, najzgodnije ti je mesto uz plinsku bocu , u prednjem koferu. Ako ne možeš da pomeriš instaalciju, onda ti je najbolje da napraviš odgovarajući rezervoar, najbolje kod nekog od plastičara, neko od onih što prave plastične kace.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Necca
Možeš za pravljenje rezervoara da uzmeš i neku plastičnu kantu ili kutiju sa poklopcem koja se zatvara (dečija kutija za igračke npr.) J sam kupio kutiju za moj rezervoar u Ikei, ali ima ih i u Uradi sam, zapramine od 30l do 55l. Cene se kreću od 800,00 do 1900,00 din. Najvažjije je rešiti nalivno grlo, odsečeš sa neke kante i nalepiš topljenom plastikom ili nekim dvo komponentnim lepkom. Kroz čep koji se zavrće ne nalivno grlo se probuše 2 rupe, veće za crevo vode (pošto je puma u rezervoaru) i manja za kabl za struju pumpe. zadihtuješ poklopac diht trakom ili silikonom. U zavisnosti od veličine rezervoara odlučićeš da li ćeš ga puniti direktno ili ćeš (ako se radi o 2 manje kante - rezervoara) nositi na punjenje.
necca
Korisnik
Postovi: 6
Pridružio se: 13 Avg 2012 09:06
Lokacija: Zemun

Post od necca »

znači, kako sam shvatio nema načina da se ta pumpa i rezervoar izvedi nege izvan prikolice ( bez nekih prepravki tipa produžavanja creva i instalacije jer bi se u tom slučaju bušio pod prikolice ) nego rezervoar stoji u bunkeru ispod kreveta i kako se radi o potapajućoj pumpi čep uopšte i ne treba jer bitno je smo da pumpa bude uronjena u vodu. E sad jos jedna stvar, pošto kao što sam napisao već prikolica je u perfektnom stanju ( čak su se ljudi potrudili da operu i zavese i navlake za sunđere) kako da proverim da li radi ta pumpa. probao sam da uključim struju i sve radi ali pritiskom na papučicu ne čuje se zujanje pumpe. E sad, nisam je dugo ni držao jer predpostavljam da pumpa ne bi trebalo da radi ako bez vode.
I još jedno pitanje: koliko je potrebno vremena da frižider bude uključen u struju da bi hladio kako treba? Probao sam ga na dva sata ali jedino je hladio u komori za led. Ne znam da li bi bilo poželjno da ga uključim kada krenem od kuće i prebacim napajanje preko konvertora pa da se on malo ohladi dok ne stignem u kamp i priključim prikolicu na struju.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hallo "necca"!

Dobrodosao u nas klub! Sa moje strane cu da te mozda razocaram ali predpostavljam da je tvoja pumpa za vodu izgorela ili moguce zapekla pa da zato neradi.
Sreca je da se radi o potapajucoj pumpi koja nije tako skupa (ca. 12-20€). Pre nego se odlucis za kupovinu nove, pokusaj da pumpu prikljucis direktno na 12V.
Postoji mogucnost da je problem u papucici/prekidacu. Ispravna pumpa mora da zuji i nikako nemoj dozvoliti da vise od par sekundi radi na suvo jer joj to steti.
Neko uputstvo specijalno za tvoju prikolicu dali ces naci neznam, ali kod tih modela je kao i kod ostalih u to vreme koriscen kanister/kantica sa sirokim grlom, kroz ciji je poklopac, ili sastrane poklopca, prolazilo crevo i kabel za struju od pumpe za vodu. Tih kanistera/kantica ima i danas da se kupe i cena je ca. 13-15€. Velicina je oko nekih 10-13lit. i najcesce su se koristila dva i to naizmenicno. Na taj nacin se uvek imala rezerva vode, a voda nije mogla u voznji da se prosipa jer su oba kanistera imala poklopce. Uz to su kanisteri bili vezani za susedni zid pored koga stoje.
Tako je to sve bilo "u originalu" a kako ti to sebi dalje mozez da osposobis bez "originala" mislim da su moje kolege "sprinter" i DusanHY2 vec objasnile.
Frizider ce ti najbolje hladiti ako ga prikljucis na gas. To kako si ti pokusao na struju, za to vreme od dva sata i nije bilo za ocekivati bolje rezultate.

Pozzz..................
Odgovori