Pomoc oko odabira prikolice

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

U poslednje vreme, u oglasima se pojavilo mnogo kamp prikolica. Neke od proizvodjaca su meni potpuno nepoznati (znam jedino za Adriju) a ljudi kazu da su Adrije najgora marka za kamp prikolice.
Koji proizvodjaci su dobri, koje treba izbegavati. Koje su prednosti i mane razlicitih modela.

I kao najbitnija dilema. Sta treba jedna kamp kucica da ima da bi zadovoljila visednevno kampovanje u kampu i van njega? Koliko je bitan WC, koliko tus, grejanje, klima? Odvojeni ili spojeni kreveti?

Dobra suva ocuvana polovna registrovana prikolica iz sredine 90-tih, bez grejalice i WC-a kosta najmanje 1500€. Ona sa hemijskim WC-om u zasebnoj kabini a da je dobra, sa krevetom vise, nema bez 2500€. Znaci WC kabina, grejalica, krevet vise i 1 metar duzine vise, kosta 1000€. Da li se to isplati? Da li je u praksi to toliko potrebno da vredi dati 1000€.

Nadam se da ste razumeli sta sam hteo da pitam. Daleko ste iskusniji od mene pa mislim da biste mi dali prave odgovre.

Hvala unapred!

Auto koji bi vukao prikolicu je sasvim dovoljno snazan (230ks).
Kad se mora, nije teško.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Verovatno će ti potpunije odgovoriti neko sa prikolicom, ali uglavnom sve zavisi od namene za koju želiš da je koristiš, kao i od broja članova posade.
Razlika za WC, grejanje, tuš, krevet je u autonomiji i konforu. Ukoliko ideš isključivo u regularne kampove i naravno ne koristiš prikolicu zimi (i kada je hladno), onda ovi dodaci nisu potrebni. WC, kuhinja, tuš, grejanje je prvenstveno potrebno na putovanjima kada ne koristiš kampove, a naravno želiš dovoljno konfora. Onda se zaista isplati svaka para uložena u ovo. Naravno tu je pitanje i žene i dece (pa samim tim i dodatnog kreveta, stola itd...).
Nadam se da sam bar malo razjasnio, ako mogu još nešto da pomognem reci, ali malo preciznije objasni koji su ti planovi za korišćenje, kao i kolika vam je posada, to drastično menja stvari (da ideš sa drugarima na pecanje sve ovo ti nije potrebno)...
Uzgred tačno je da su Adrija najlošije (bar stare), a ostalo koliko para toliko i muzike
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hallo Sinbad!

Danas sam toliko pisao pa da i tebi nesto malo napisem! Na tvoja pitanja ti je "lio" vec dao dosta dobre odgovore.
Ipak mislim da na neka pitanja najbolje mozes ti sam da odgovoris.
Spojeni ili odvojeni lezajevi? Hoces li da spavas komotno i da se siris ili ti je milija blizina voljene osobe, naprimer....?
WC-kabina ili ne? Pa sad nemora, moze i bez, ali dali je to bas zgodno u dnevnoj sobi? To isto vazi za grejanje i ostalo......
To su individualne stvari koje stvarno svako za sebe mora da odluci. U svakom slucaju, ukoliko ti finansujske mogucnosti dozvoljavaju da sebi malo komfora priustis, isplati se da malo vise ulozis i kupis jednu prikolicu sa grejanjem, friziderom WC-om itd. Sto se Adria prokolica tice one nikad nisu bila najskuplje.
To ima svog razloga zasto je tako, ali nisu takodje ni najlosije. Nemoj se vezivati za marku. Kod polovne prikolice je najvaznije u kakvom je stanju.
To je mnogo vise vazno nego godina proizvodnje, pod uslovom da su isto opremljene. Sigurno je da sve ima svoju cenu i sto rece "lio" koliko para toliko muzike.
Povedi nekog sa sobom ko se razume i ima malo iskustva pa kupi najbolju i najocuvaniju i ne po svaku cenu najvecu prikolicu,
koju mozes za raspolozivi novac da dobijes. Sigurno se neces pokajati.
Bolja je manja i ocuvana prikolica, nego veca i dotrajala koja ce ti vecito izvlaciti pare iz dzepa.
Zelim ti puno uspeha!!!

Pozz............
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Ako planiraš da koristiš prikolicu van kampova, wc i tuš su obavezni. Za sve ostalo dobro pregledaj ovu temu i temu Naslovna»Kamp prikolice»pomoć iskusnih, svi smo po nešto korisno napisali. Imaćeš dovoljno informacija za dobru kupovinu prikolice, i još jedan drugarski savet: "Nemoj slušati prodavce, pošto oni (u većini slučajeva) nemaju pojma o kampovanju".
panicar
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Okt 2013 20:09

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od panicar »

Tema je poodavno zamrla a ima jos nas koji trazimo prikolicu :) Ne zurim ali bih svakako voleo da do proleca nadjem neku adekvatnu kamp prikolicu. Koristila bi se u svim godisnjim dobima u kampovima i van njih a velicina posade bi varirala ali najcesce bi boravili porodicno, Ja, supruga i troje bas sitne dece. Osnovno sto bi nam trebalo jeste 4-6 kreveta, kupatilce, kuhinjica, frizider, grejanje...
Trenutno prelistavam oglase i nase i inostrane. Budzet mi je prilicno ogranicen pa dosta merkam sta i kako. Vidim da se na forumu dosta diskutovalo oko prikolica iz Engleske. Meni su veoma interesantne i deluju mi ocuvanije i kvalitetnije od ostalih a cenovno su vise nego povoljne. Vrata sa kontra strane i ako su neprakticna bi prezalio.
U nasim oglasima sam skontao da postoji nekoliko likova koji uvoze prikolice. Imate li neke informacije ko je pouzdan, kod koga vredi pogledati a kod koga ne? Sustinski sve informacije koje imate meni su dobrodosle. Hvala
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od sprinter »

Što bi se reklo za prvu ruku, u tvom slučaju ja bih zaboravio na prikolice iz Engleske. Troje sitne dece znaci 3 puta više mogućnosti zapadanja u neprilike.
Da te ne gnjavim, prikolica se zna koristiti i u putu, a ne samo kada je stacionirana. Time mislim ne na boravak u njoj za vreme vožnje, što je najstrože zabranjeno, nego kratkotrajna upotreba kada se negde zastane da se odmori duša i telo vozača i saputnika kao i samog auta. Uvek nešto iskrsne, pa se udje u prikolicu. A vrata na kontra strani, a deca sitna i normalno znatiželjna. I uvek postoji mogućnost da prilikom izlaska, izadju direktno na put, i eto belaja.
Zato, iz bezbednosnih razloga zaboravi engleske prikolice, neka su i najjeftinije, da ne kažem džabe.

Što se tiče ležaja u samoj prikolici, gledaj da ima jedan bračni krevet i dva singla od tog jedan na sprat, ili pomoćni rolo, onaj koji se sklapa i ne vidi se. Nije loša opcija odmah obezbediti prešator i nabaviti jedan ležaj i time obezbediti još više prostora. Ovo ističem zbog iskazane potrebe za komforom. Ono što si napisao da ti treba, podrazumeva dvoosovnku od 6m. Nju možeš bezbedno vući jedino dzipom, a treba ti i C kategorija. Zato gledaj prikolice od jedno 4m, ne mnogo duže. U toj dužini se može spakovati ono što tražiš.
panicar
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Okt 2013 20:09

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od panicar »

Hvala, svakako ću uvažiti sugestiju dobijenu od iskusnijih od mene. Znači engleske prikolice sam eleminisao za početak ;) Ja sam lično smatrao da se dvoosovinke lakše vuku nego jednoosovinke ali ih nisam previše razmatrao zato što ih je u ponudi dosta manje. Neki trgovac za prepuruku iz Srbije? Neki određen model, proizvođač...?
Video sam na forumu da postoje i zakonska ograničenja u vezi sa tim koji auto može koliku prikolicu da vuče. Interesuje me kako doći do tačnog podatka za određeni model vozila? Još jedno pitanje imam :D Ima li neko iskustva sa uvođenjem fabričke kuke u saobraćajnu dozvolu?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od sprinter »

Što se tiče modela, davno sam izašao iz prikolica, pa ti tu ne mogu biti mnogo od pomoći. Verovatno će se uključiti neko od prikoličara sa savetom.. Generalno, koliko mi se čini, sve su slične. Ako nadješ Hymer-a nemoj je propustiti.
Gledaj da je prikolica mladja, zbog uredjaja u njoj, da nije trula, zaviri u sve kutke, nemoj da te je sramota. Dvoosovinka se verovatno lakše vuče jer nema tolikog opterećenja na rudi. S druge strane, čim je dvoosovinka, ona je teža, duža a i šira. Sve ovo je dobro ako ideš po širokim drumovima, u normalne kampove. I ako ne ideš u brda.
I razmisli koliko češ je realno koristiti u full kapacitetu. Biraj onu srednju, koju ćeš najviše i najduže koristiti. Daj sebi par prioriteta, ostalo zanemari.
Što se tiče težine, ima u pravilniku istaknut zbir težina vučnog i priključnog vozila koji ne smeš premašiti.
Valjda će se uključiti neko od prikoličara, nešto smo se svi ućutali, još uvek varimo Nikoljdan.
što se tiče prodavaca, koliko para toliko i muzile. Znam da na putu Bgd Vrnjačka banja ima više placeva. Sad, kakve su cene, ne znam. Gedaj oglase, to ti je najsigurnije, i ne žuri, mrtva je sezona, sad se kupuje.
Uros
Korisnik
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Avg 2013 15:52
Kontakt:

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od Uros »

Za vucu prikolice kategorije O2 (do 3500kg ukupne mase) potrebna je kategorija BE ako je vuce vozilo kategorije B.
Negde ispod haube ili na desnom B stubu ces naci plocicu sa dozvoljenim opterecenjima. Prvi red je najveca dozvoljena masa automobila (kada je potpuno opterecen). Drugi red je najveca dozvoljena masa automobila i prikolice zajedno. Treci red je najvece dozvoljeno osovinsko opterecenje za prednju osovinu i cetvrti red za zadnju osovinu. Tezinu prikolice koju mozes da vuces dobijas tako sto od druge cifre oduzmes prvu. Manja odstupanja su dozvoljena (ako ti auto nije maksimalno opterecen). Imaj u vidu da je to legalna granica ali da za bezbednu i udobnu voznju savetuju da prikolica ne prelazi 80% mase automobila.
panicar
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Okt 2013 20:09

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od panicar »

Opet hvala, svaki savet mi je dobrodošao ;) Žuriti neću, mislim da nema smisla. Što se tiče godišta prikolice mislim da je tu cena ključni faktor, najrađe bi kupio novu ali... ovako gledaću da se što bolje uklopim u realna ograničenja.
Ovo za masu mi je skroz ok priča, pošto mi auto prazan ima 1400 kg relativno lako ću se uklopiti u 80% njegove težine. Potražiću i nalepnice na kolima, mislim da na prednjem levom stubu ima neka ali čini mi se da su tu podatci o pritisku u gumama mada moram pogledati.
Neko sa iskustvom upisa fabričke kuke u saobraćajnu?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od sprinter »

Kada sam svojevremeno ugrađivao kuku na auto, to je bilo jednostavan postupak.
Kupiš atestiranu kuku, ugrade ti je u atestiranom servisu, dobiješ papir, i vozi. I to je to. Niti sam išao u MUP , niti bilo gde drugde . Ne znam da li je sada drugačije.
Nešto nam se Lio malo ulenjio, ne uključuje se baš previše, kraj godine i ide zima, a mislim da bi trebalo da ima znanja o ovome.
Uros
Korisnik
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Avg 2013 15:52
Kontakt:

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od Uros »

Ja sam pre oko godinu dana ugradio kuku na svoj i ocev auto. Raspitivao sam se u Institutu u Vinci i na masincu i zakljucak je da niko ne zna koja je procedura. Jedni kazu da, iako je kuka nova, sa homologacijom, mora da se radi atest, pa da se upisuje u saobracajnu. Drugi kazu da jos nije do kraja zakonski to regulisano.
Kada sam registrovao auto na tehnickom sam pitao da li treba da upisu da sada postoji kuka, a oni su me pitali "Koja kuka, mi nismo videli nikakvu kuku, mig, mig".
Ja se bavim iznajmljivanjem prikolica i do sada niko nije imao atestiranu kuku. Ljudi voze i po zemlji i po inostranstvu i niko ih nikada nije pitao za bilo kakav dokument za kuku.
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od lio »

Ma samo Vas posmatram.
Agencija za bezbednost saobraćaja nam svima pomrsi konce. Oni su iznad države, šta oni kažu - tako je.
Što se policije tiče, kada doneseš papir sa tehničkog ti si ispravan. E ali ovi na tehničkom se pozivaju na neke odredbe, uredbe... Pre par godina smo kod Koleta ugradili kuku sa atestom (kuke) i nikada nije imao problema, Ne znam kako je sada, ali mogu da se raspitam

Pozdrav
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od sprinter »

Ja sam radio ovako: Kod koga kupim kuku, kod njega i ugradim.
Sećam se da sam ugradio zadnju negde u Vojvodini, da li beše u Bečeju, kuka je bila marke BOSAL. Nikada nisam imao nikakvih problema.
U svakom slučaju obaveznog ugrađuju euro tip kuke, onu koja se demontira.
Uros
Korisnik
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Avg 2013 15:52
Kontakt:

Re: Pomoc oko odabira prikolice

Post od Uros »

Euro kuka je obavezna samo za vozila koja su prvi put registrovana u Srbiji posle 30.6.2011.
Odgovori