Obnova: Adria Optima 500 TL

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
modelmm
Korisnik
Postovi: 22
Pridružio se: 01 Jul 2011 22:27

Post od modelmm »

Zdravo svima,

Pošto sam nov na ovom forumu, red bi bio, da se malo više predstavim. Kamper-prikoličar sam od 1980. U taj svet sam ušao sa ruskom šator prikolicom SKIF. Zatim sam imao par
Adri-ja 450q (okruglu pa kocku) , pa sad imam Adria 500 tl Optima. Godište 1986.
Kupijo sam je 10 novembra 2011, namerno u slabijem stanju da bih je mogao prilagoditi mojim potrebama. Obnova je trajala
u slobodno vreme i vikendima. Završena je sredinom maja 2012.

Koštala me je, nije da nije,
ali bi moj prijatelj Leskovčan rekao:

MERAK JE MERAK
A MERAK SI NEMA CENU.

Prvi pogled je bio ovakav.
Slika

Odluka je pala i kolega je došao po nju.
Slika

Pošto joj se znala sudbina još pre viđenja, sledilo je dogovoreno: sav tekstil, krpice, sunđerčići, zavesice napolje!
Slika

Kao kod doktora, gola na generalnom pregledu.
Slika
Slika
Slika

Odstranjeni su drveni delovi postelja, i krenulo se je sa lečenjem rak-rane prikolica a to je vlaga i voda.
Slika
Slika

Sada je na redu novi stiropor i drvo i ajmo dalje.
Slika
Slika
Slika

Evo i malo lepših slika, da se vidi trud.
Slika
Slika
Slika

Posle toga dolazi drugi veći projekt... A gde ćemo da spavamo ???
Pošto sa ženom imamo zdravstvene probleme, koji se zovu kičma (šta će te godine), odluka je pala: svako svoj krevet, pa da vidimo i to.
Slika
Slika

Dužina 190cm
Širina 80cm
Visina 55 cm

Kad je montirano ovako izgleda.
Slika

Leta su vruća, a jeseni sveže i potrebno je stare kosti održavati. Za to je zadužena hladilno grelna klima.
Pogled it radionice
Slika
Slika
I spoljna enota
Slika

Za osveženje su zadužena braća frižideri
Stariji brat Orginal
Slika
I mlađi brat
Slika

Za svetlost i tamu je zadužen mali Heki 40x40
Slika
Slika
Slika

Evo još nekih detalja
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Tako opremljenu sad treba ofarbati
Slika
Ovde se vidi da su i nova vrata bila potrebna. Odlučio sam se da napravim jednodelna vrata.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Nova masa
Slika

Dobro došla posle farbanja.
Da ste videli komšije aaaauuuuuuuuuuuuu!
Slika

Lepa sa Al-feltnama i novim gumama dobila je drugu sigurniju i napredniju vučnu kuku.
Slika

Evo još nekih detalja
Slika
Dizajn sam prepustio ženi i ćerki
Slika
Slika
Slika

Krštenje je doživela ove 2012 u junu mesecu
Benzinac, 2.0, 100kw, vuče bez problema
Slika
Slika
Imamo i baldahin, koji nam uzima dosta vremena pri montaži i demontaži.
Slika
Slika
Slika
Slika

Njega je zamenjala 4 m tenda. Slike dolaze (čim slikam).

Da bi nam bilo lakše pri parkiranju kući i u kampu… Ugradio daljinsko vođeni mover
Slika

Prilika čini svoje, za drugi deo godišnjeg odmora dolazim do dizel vučnog vozila, koji se sa svojih dizelskih 100kw prosto igra sa prikolicom.
Slika
Slika

Kao što rekoh :
МЕРАК ЈЕ МЕРАК,
А МЕРАК СИ НЕМА ЦЕНУ.

Za sada toliko .

l.p. Mile
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Odlican rad , kako si zaplavio prozore ? Ja sam probao sa folijom za kola ali nije htelo da se primi na plastiku ili nisam znao. Odlicno izgleda
Korisnikov avatar
modelmm
Korisnik
Postovi: 22
Pridružio se: 01 Jul 2011 22:27

Post od modelmm »

Nažalost, prozori su novi. Stari su bili bledi i oštećeni.Govor je o velikim prozorima.Pozanimam se gde su ih radili , pozovem i to je to.
Imam sreću, u fabričkoj radnji su za 50 % jeftiniji nego u caravan radnjama.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Svaka čast, prosto da ne veruješ. Dobro je da si postavio slike iz kojih se vidi kako je izgledala pre sređivanja i posle. Vidi se da si uložio dosta vremena, truda i želje da što lepše i izgleda.
Puno pozdrava uz želju da je što češće koristiš.
driver57s
Korisnik
Postovi: 414
Pridružio se: 12 Maj 2011 00:22

Post od driver57s »

odlicno, svaka cast, svaki uspeh anulira ekonomsku racunicu, dobro je sto je prikolica domace proizvodnje pa za delove nije problem

gledajuci vas proces restauracije prikolice setim se svog procesa sredjivanja plasticnoga camaca starog 30 godina

mnogo muke ima dok se ne dodje do cilja, al zato uzitak je posle dvostruk, jer preraditi nesto i odstupiti od standarda fabricke proizvodnje je napraviti unikat, a pogotovu kad ga prilagodite svom ukusu i potrebama zato je dupli uzitak
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

Gos'n Mile šta reći osim svaka čast, i kao što Driver reče pravi dupli užitak. Mnogo rada, truda, planiranja ... se na kraju veoma isplati.
Pozz
Korisnikov avatar
modelmm
Korisnik
Postovi: 22
Pridružio se: 01 Jul 2011 22:27

Post od modelmm »

Hvala vam na čestitkama i pohvalama.
Trud se uvek isplati, imati unikat, pokazati ljudima šta sve pojedinac može da napravi, bez ikakvog logističnog centra, kao što ih imaju giganti
HOBI, TEC, FEND, HIMER... ... Oni imaju budžet da glava boli, a mi k....

Moj prijatelj je napravijo Kampera i bila mu je potrebna atestirana klupa. Molio je A...-u da mu prodaju njihovu klupu (kostur klupe). Hteli su da vide nacrte gde bi on to KAO ugradio njihovu klupu . Oni nacrte kopiraju, klupu mu nisu hteli prodat,i imali su čudo božije izgovora. Kasnoje se je snašao kod druge firme. Ali vidi čuda pojavljuje se u A.... -van isti kao njegov.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Mile,
Dobrodošao u klub, veliko si pojačanje za nas kampere sa prikolicom.

Posao koji si obavio je fantastičan i šaljem ti sve čestitke. Foto priča je jako korisna i može koristiti za pojedine intervencije i u slučaju kada se ne restaurira cela prikolica.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

A da li mozes malo da pojasnis kako si odradio onaj deo ispod prozora gde je usla voda? Koje si materijale koristio, koje lepkove, silikone ili sta vec..?
Poslednja izmena od Sinbad u 03 Nov 2012 22:43, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
modelmm
Korisnik
Postovi: 22
Pridružio se: 01 Jul 2011 22:27

Post od modelmm »

Baš taj deo je kritičan kod tog tipa prikolice. Da li je fabrički slabo odrađen ili vreme čini svoje, pa tu ulazi voda.
Da bi se sve videlo šta treba da se odradi , sam odstranijo sanduk na kome se sedi-spava. Sledi odstranjivanje "šperploče".
Kad sam je odstranijo vidi se stiropor i lajsne.
Sve to odstranim i ostane samo vidan spoljni aluminijum koji na sebi ima trag fabričnog lepila-silikona. Taj ostatak lepila očistim benzinom tako da mi nepravi probleme prilikom nanošenja mog lepila. Daske sam dobijo debele 2cm, obrađene i inpregnirane.Režem ih prema potrebi i lepim sa lepilom za drvo ( drvo na drvo ). Tu još dajem klanfe. Pre spajanja drvo na drvo, stranu daske-lajsne koja dolazi na aluminijum spoljnu ploču premažem sa silikonom- neutral (bezkiselinski).Kad je napravljen kostur od drveta zalepljen i čvrst tek sutradan polažem stiropor. Stiropor je debljine 2 cm i lepljen je sa silikonom- neutral (bezkiselinskim). Sada je na redu šperploča. Nju sam zalepijo sa lepilpm za drvo i klanfama.
Šperpolču ( lesomal les-drvo) sam dobijo sa uzorkom javora.Deo ispod prozora sam presvukao sa tanjim tepisonom , zbog lepšeg osećaja pri spavanju.
Na kraju sam spojio aluminijum stranice sa zaključnom lajsnom, povezao sa inoks šraufima i spoje zaštitijo sa crnim silikonom sikaflex 521 uv .

Pozz Mile
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Hvala na odgovoru.
Upravo danas sam kupio jednu Adriju optimu iz 1987, vrlo slicnu tvojoj, samo onu manju. Ima full opremu sve osim WC kabine.
Pogledao sam taj deo koji si popravljao, i cini mi se da je u redu, i da voda nije usla. U svakom slucaju, ako zapne znam kome da se obratim.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
modelmm
Korisnik
Postovi: 22
Pridružio se: 01 Jul 2011 22:27

Post od modelmm »

Čestitam,

nek ti je sa srećom.Lepa prikolica, nema šta, sad ti želim lepo vreme i da je što više upotrebljavaš.

pozzz Mile
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Hvala Mile.
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kad god vidim prikolice ovog tipa, setim se svoje i pun sam pozitivnih emocija.
Puno sreće u korišćenju, zaptij je samo dobro, proveri sve spojeve, prvenstveno one od dole, pod naročito kao i mesta gde se luftira, da ti ne uđu imigranti kao kod mene.
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Aj sad malo detalja :)... Cime da zaptijem koje tacno spojeve, kako da znam da dobro zaptivaju?... :)

Cime premazati podnu blazujku sa donje strane? Jel postoji nesto samo za te stvari ili da je premazem sadolinom?

Trebace mi i par objasnjenja kako se korite stvari u njoj. Ali o tom po tom.

Hvala unapred na odgovorima.
Poslednja izmena od Sinbad u 05 Nov 2012 14:33, izmenjeno 1 put ukupno.
Kad se mora, nije teško.
Odgovori