Snaga automobila koj vuce prikolicu?

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
mkd_camper
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 22 Nov 2012 23:36

Post od mkd_camper »

Posto sam sasvim nov u kampingu, interesiuje me koja je minimalna snaga motora automobila za vucenje prikolice, t.j. neki odnos snege i tezine prikolice.
Ja sam sa Punto-m 55k.s. vuko prikolicu Treska 303 bez nekih vecih problema, ali zanima me kako stoje stvari kod vecih prikolica. Hvala unapred.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hallo!

Pitanje netreba da bude sta mozes da vuces. nego sta smes da vuces!!!
Sa tvojim autom FIAT Punto 55 sa 40KW (odnosno 55 KS) po podacima koje fabrika Fiat propisuje,
smes da vuces prikolicu sa naletnom kocnicom cija ukupna tezina ne prelazi 900 Kilograma.
Sve sto prelazi tu granicu nije po propisu i samim tim krsis zakon.
Takodje tim prekoracenjem ugrozavas znatno bezbednost putnika i ostalih ucesnika u saobracaju.
Tamo gde se zakonske mere sprovode bices odmah na licu mesta iskljucen iz saobracaja!
Necu ni da pomonjem kakve su posledice i kazne ukoliko se nesto zbog toga na putu neugodno dogodi.
To znaci da nije samo snaga motora za vucu prikolice merodavna.
Ima tu jos par drugih komponenata koje su vrlo bitne i koje se od auta do auta razlikuju, izmedju ostalog tu spada i tezina praznog vucnog vozila.
Ako ti jos informacija treba preporucujem ti da se obratis direkno Zastavi odnosno Fiatu u Kragujevcu ili takodje Auto moto savezu Srbije.
Tu ces verovatno dobiti sve podatke koji te interesuju.


Pozzzz........
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

A kako da izmerim kolko je teska prikolica kad je puna stvari? Moja prikolica konkretno kad je prazna tezi 700Kg. E sad na to treba dodati. 40l vode, dve butan boce, predsator, tendu, pa onda stolovi, stolice, posudje, posteljina, garderoba, itd, itd...
Kad se mora, nije teško.
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

@Sinbad

Ne radi se o merenju prikolice. Svaka prikolica ima deklarisanu ukupnu težinu i na osnovu te deklaracije se primenjuju zakonske norme. Ta deklarisana težina je sigurno uzela u obzir svu normalnu kampersku opremu (sve ono što si nabrojao) i tu nema potrebe za brigom. Naravno, niko ne očekuje da će se kamp prikolica koristiti za prevoz olovnih poloča, mada raznih ljudi, raznih ćudi :)
Korisnikov avatar
liiiman
Korisnik
Postovi: 536
Pridružio se: 10 Maj 2010 11:38

Post od liiiman »

Koliko se ja sećam, stojadini sa 40kW su vukli prikolice ukupne težine do 750kg bez nekih problema. U fabričkom uputstvu za Punta 1.2 8v (44kW) piše da je maksimalna težina prikolice za vuču 1000kg (naravno za prikolice sa naletnom kočnicom).
Korisnikov avatar
modelmm
Korisnik
Postovi: 22
Pridružio se: 01 Jul 2011 22:27

Post od modelmm »

Čestitam ti ulazak u kamperski svet.
U ovom auto-magazinu od 3.8.1995
imaš test i podatke.

Punto je težak 865kg
max. ukupna težina (gorivo putnici) je 1315 kg
prikolica bez kočnice 400 kg
prikolica sa kočnicom 900 kg

Samo znaj da su to max. teže prikolice ( prazna prikolica + oprema )




http://www.avto-magazin.si/avtomobilski ... 5-6-speed/



Mile
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Cestitam mkd_camper! Primio si virus (kampovanje)! Od njega se ne umire ali sa njim se umire. :)
Kad se mora, nije teško.
mkd_camper
Novi korisnik
Postovi: 4
Pridružio se: 22 Nov 2012 23:36

Post od mkd_camper »

Davno sam primio taj virus, i mogu slobodno da kazem da je neizleciv..........
Odgovori