Reparacija prozora na kamperu

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Inspirisan nekim drugim forumom, setih da nisam ispunio davno dato obećanje i dao objašnjenje kako sam reparirao prozore na kamperu, zbog prodora vode. Pokušao sam da nađem na forumu temu u kojoj smo diskutovali u vezi ovog problema, ali bezuspešno. Iz tog razloga postavljam novu temu.

Inače volim sam da perem i auto i kamper, ne zato što ne želim da dam novac peraćima, nego zato što mi je to običaj a ujedno i način da vidim opšte stanje vozila. Iz tog razloga nabavio sam poluprofi mašinu za pranje pod pritiskom. Kada sam prao kamper uočio na dnu prozora prodor vode. Isto tako, u Solunu nakon jednog letnjeg pljuska, na desnom bočnom prozoru pojavila se voda.

Interesovao sam se kako da se izvrši prepakivanje prozora, rečeno mi je da odem do Slovenije i sl. To mi je bilo skupo, pa sam malo istraživao po net-u i saznao između ostalog sledeće: Ranije su proizvođači kampera prilikom pravljenja otvora za prozore, iste pravili striktno po dimenzijama prozora, sa vrlo malim – skoro beznačajnim luftom. Dok su tako radili nisu imali problema sa curenjem vode. Ali imali su drugi problem, pucanje prozora. U garantnom roku imali su popriličan procenat pucanja prozora , reklo bi se bez uzročnika. Tada su shvatili da raznorazna gibanja i naprezanja materijala ukoliko je pasent rupa, dovode do pucanja prozora. Iz tog razloga , većina ozbiljnijih proizvođača kampera odlučila je da otvori budu samo nešto komotniji. Sada prozori ne pucaju, ali vremenom neminovno dolazi do curenja, zbog normalnog pada prozora na dole. Koliko se prave veće rupe, nema standard, stvar je odluke proizvođača. Kod mene, na Adriji, otvori su nekih možda 0,5cm širi i duži od unutrašnje mere prozora.

Ja sam na kamperu uradio reparaciju svih prozora, ne čekajući da mi baš svi procure. Ostalo je da repariram gornje luftaše, ali za njih ima vremena.

Sam postupak je jednostavan, iznutra se prvo pažljivo skinu okrugle dekorativne kapice ispod kojih su šrafovi. Po odvrtanju svih šrafova skine se prvo unutrašnji deo sa komarnicima, dok se spoljni deo jednostavno iznutra gurne ka napolje.

Evo slika koja najbolje govori zbog čega dolazi do curenja:

Slika

Slika

Na jednom mestu ponovo sam zalepio zid, krenuo je malo da vlaži, pa radi svake sigurnosti.

Slika

Kada sam skinuo stare prozore, iskoristio sam staru zaptivnu masu pa sam je naneo na ivice zida radi svake sigurnosti.

Slika

Iz servisa u Sloveniji, poručili su mi da prilikom zamene prozora , sa donje strane postavim podlošku, koja neće dozvoljavati da prozor nakon reparacije, vremenom ponovo padne na dole. Ja sam uzeo gumene dihtunge za slavine, otprilike su mi odgovarali i širina i debljina (2mm) ovakve podloške. Stavio sam 3 komada na donji deo zida i po 2 komada sa strane.

Slika

Za dihtovanje prozora sam mislio da možda upotrebim neki od Sikinih proizvoda, raspitao sam se kod proizvođača i servisera i odustao od nameravanog, pa sam naručio original zaptivnu masu u obliku trake, model Teroson terostat M 110. Ispostavilo se da je to bio pravi pogodak,. Laka je za rukovanje i montažu i dosta pouzdana. Prilikom samog rada treba voditi računa da se radi u hladu, na dnevnim temperaturama od nekih 20-25c, tada je najzgodnija za rad, ne tegli se i ne lepi za prste, a sa druge strane dovoljno je mekana da se lepo raširi po kanalima prozora i zidu.

Slika

Napomenuo bih da iako izgleda da je tanka, u suštini ima sasvim dovoljno mase, ne treba stavljati dva sloja. Normalno, pre ugradnje, treba ručno ukloniti stari sloj Terosona. Kod demontaže i reparacije treba voditi računa i o malom gumenom dihtungu koji se nalazi u posebnom kanalu u prozoru, da se on ne bi oštetio.

I to je postupak. Za sada svi prozori drže, ni mm se nisu pomeriii od ugradnje. A pre ugradnje tačno se videlo da su “pali”.

Pozdrav
Poslednja izmena od sprinter u 17 Jun 2014 00:22, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
DusanHY
Korisnik
Postovi: 513
Pridružio se: 05 Maj 2011 10:31
Lokacija: Zemun

Post od DusanHY »

@ Sprinter
Da li si i spolja Sikom zalivao prozor, kako vlaga ne bi ulazila izmeću PVC rama prozora i oplate kampera ili Teroson dobro odrađuje posao.

Takođe bi trebalo napomenuti da je tačno da se ranije dešavalo da prozori pucaju ukoliko izrezana rupa ima relativno mali zazor ili luft. Ali takođe treba reći da
Seitz prozori koji se ugrađuju u serijske kampere i isti takvi Seitz koji se prodaju u maloprodajama poput Frankane i Movere, nemaju blage veze jedni sa drugima. Čudno je da su ovi koje možete nabaviti iz takozvane post prodaje dosta kvalitetniji. Mislim da je upravo kvalitet izrade prozora još jedan razlog zbog čega su rupe isecane šire (smanjiti rizik od pucanja time što će prozor u diht masi ili živoj gumi raditi). Ima mogo primera ugradnje ovih prozora u samogradnjama gde su rupe isecane u mm i nema niti tragova curenja, a ni slučajeva pucanje, kada se sve to odradi kako je propisano onda su skoro pa večni.
Važno je napomenuti i to nije nikakva antireklama za neke brendove, nego upozorenje kamperima koji poseduju te brendove vozila da su se ovakve stvari najviše događale na primercima Adria, McLois, CI i kao nekih drugih manjih proizvođača.
To znači svakih 5 godina obavezan detaljan pregled bočnih prozora i eventualno dihtovanje (bez skidanja) ili ukoliko treba kompletna reparacija.
Posebnu pažnju obratiti na krovne prozore jer je mogućnost prodiranja vode tu mnogo veća pogotovo ako se uzme u obzir uticaj sunca zbog samog položaja prozora. Testove vodopropusnosti u ovim slučajevima treba raditi svake 3 godine.
Poslednja izmena od DusanHY u 16 Jun 2014 08:39, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

@dusanHY. Nisam stavljao nikakav silikon. Terason se fabrički ugrađuje u prvoj ugradnji i sasvim je dovoljan. Pomenuo sam i tanke gumene dihtunge. Oni su u prvom spoljašnem kanaliću.

Evo jedne slike , malo teže se uočava, to je bio prvi prozor koji sam reparirao. Prešao sam se i stavio duplu traku. Klasična srpska posla: trpaj, ne štedi, neće da škodi, ali malo morgen. Jedva sam uglavio prozor, bilo viška terosona i sl. Kao što sam rekao, nema potrebe uopšte za dva sloja.

Slika

Fabrika je tako konstruisala prozor da kada se pravilno stavi terason, on se razlije super po zidu i ne treba ništa više, samo ne treba pretegnuti šrafove. Sam terason traka nije kružnog , nego više četvrtastog oblika, debljine mislim 0,8cm a nešto veće širine, sa tankim umetnutim kanapom, kao vodiljom, tako da se super ugrađuje.
Poslednja izmena od sprinter u 16 Jun 2014 19:26, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

DusanHY napisao:@ Sprinter
Da li si i spolja Sikom zalivao prozor, kako vlaga ne bi ulazila izmeću PVC rama prozora i oplate kampera ili Teroson dobro odrađuje posao.

To znači svakih 5 godina obavezan detaljan pregled bočnih prozora i eventualno dihtovanje (bez skidanja) ili ukoliko treba kompletna reparacija.
Posebnu pažnju obratiti na krovne prozore jer je mogućnost prodiranja vode tu mnogo veća pogotovo ako se uzme u obzir uticaj sunca zbog samog položaja prozora. Testove vodopropusnosti u ovim slučajevima treba raditi svake 3 godine.
Što se tiče dihtovanja ( bez skidanja) mislim da to nije preporučljivo, upravo zbog pomenutih gumenih dihtunga. Oni su prvi na udaru, tek posle njih ide kanal sa terosonom. Ako se ugura silikon na njih, teško da će kasnije isti biti za upotrebu, a ne znam ni kako reaguju na silikon ( da li ga razjeda ili sl.). Ako se pogleda ugrađen prozor , uoči se da ne leže 100% na zid, upravo ga gumeni dihtung odbija za jedan deo mm.
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

Na kamperu koji sam kupio dva prozora su pukla od grada i preko je stavljena plastika kao lavor preko svega i zalepljeno silikonom za krov.
Pitanje : ima li kod nas ovaj teroson i gde? Ili hrvatska ili mađarska? Isto tako videh kod Petroni hrvatska na sajtu ima samo poklopac prozora za 300 kn... sve ostalo su komplet prozori ...meni to ne treba obzirom da mehanizam radi itd... dakle opet ima li ovde neko to za krovne prozore ili od preko. Još jedna stvar mi pada na pamet da te krovne prozore uradim od plexija ili lexana . Hvala unapred.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od sprinter »

Prozori su uglavnom standardni. Pretposatavljam da su krovni u dimenziji 40x40cm. Sam oblik i vezivanje za ram su rarazličuiti i zavise od kog su proizvođaća. Mislim da ih možeš naći kod Nas i na oglasima.
Ne bih ti preporučio da ih radiš od pleksiglasa ili lima, mislim da su krovni prozori obli. Pleksiglas ne možeđ da oblikuješ. Prilikom vožnje ukoliko postoje oštre ivice, zna poprilično neprijatno da zviždi tako da u svakom slučaju ako možeš ugradi originalne prozore.
300 kuna to dođe cca 45eur. Ako je tako, možda da ipak malo bolje pogledaš kod Nas, to mi izgleda malo jača cena samo za prozor, bez okvira, komarrnika i sl.
Terostat sam naručio u Sloveniji ali možeš ga naručiti i u Mađarskoj preko Falle ili Moverinog kataloga , isporuka u Segedinu. Vodi računa samo o tome da se naručuje ceo kotur, on je negde 25m trake. Tebi za dva prozora ne treba više od 4m, zato možda razmisli o nekoj zaptivnoj masi u tubi, neku Siku. Meni je majstor prilikom ugradnje turbovent-a stavio neku Siku, ne sećam se oznake,samo znam da nije ona 11fc. Za sada super drži.
Vidi po online katalozima Movere ili Falle, imaju odličan izbor zaptivnih masa.
Ako ideš do Mađarske, možda ti je najbolja opcija da tamo kupiš sve. Negde na Forumu je bila web adresa prodaje polovnih delova za kampere i prikolice.

Evo ti i link od Sikaflexa http://srb.sika.com/sr/solutions_produc ... 01101.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ducato2
Korisnik
Postovi: 37
Pridružio se: 20 Avg 2011 10:04

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od ducato2 »

Za GioranaBGD Imam dva krovna prozora sa starijih kamp vozila,sa razlicitim kacenjem.Izmeri dimenzije i pogledaj kacenje,ukoliko neki bude odgovarajuci,poslacu ti ga.Posto je neproziran mozes ga ofarbati i tako mu produiti vek trajanja.
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

Gledam ovaj spisak sika flex pa sam generalno zbunjen... tu po opisu odgovara bar njih 6 da su elastični za spolja i da drže vodu hehe... a koji uzeti? Ja nešto razmišljam onaj za šofer sajbne? Prozor merim ujutro first thing nego da merim otvor na plafonu.. tj da skinem sa unutrašnje strane onaj ram što priteze ceo prozor.. ili neka druga mera? Mogu i slikam kako izgleda...
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

U potrazi za nekim lepkom za ove prozore naleteo na ovo

TEROSON RB 4120 ELASTIC is used for sealing rubberseated front, side and rear screens on vehicles. Sealing is normally performed between the rubber moulding and the window frame and also between the rubber moulding and the glass. TEROSON RB 4120 ELASTIC may also be used for sealing metal overlaps when a plastic sealing is required which shall not be painted.

možda nekom zatreba pošto imam i čamac i problem da voda ulazi izmedju gumenog kedera i stakla jer su kederi malo ostarili ....primetio sam i na kamperu mali trag slivanja napred na prozoru na cubi koji ima gumeni keder pa ću ovo staviti umesto silikona koji sam do sad stavljao na čamcu ali drži jedno leto i odlepi se od gume naravno...
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

Još jedna stvar kao info drugima ako zatreba, prozor u kuhinji mi je napuko ..šta je to sa kamperima i prozorima... ali onaj zimski kojem je balon staklo unutra 2mm i ima ispuste tj udubljenja za ručke za zatvaranje... Kum stolar zna nekog predložio... kupi se tabla tog akrila 2mm , uradi se šablon u medijapanu ,ofarba nečim da bi bio gladak i onda se staklo stavi preko toga, gurne u rernu kad počne da se da kažem topi stavlja se u vakuum i dobije željeni reljef prozora.. dakle DIY zimski prozor. Dimenzije tog vakuuma su 50 sa 90 a prave i veći... Ne znam koliko kosta to i takvo zimsko staklo nikako da prelistam te kataloge i vidim ima li odgovarajuće za mene prvenstveno zbog cene ali mi ovaj reče za staklo 57 sa 47 oko 25 e samo taj 2mm akril... malo farbe, medijapan ima kod kuma i videćemo koliko će biti ti momci što imaju vakuum koliko će tražiti. Kad saznam sve detalje napisaću
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

IMG_20150618_25216.jpg
IMG_20150618_45491.jpg

Kako sam uspeo da provalim staklo se na mehanizam tj na drske lepi i to je cela nauka drzanja stakla ...takva su sva tri .
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
ducato2
Korisnik
Postovi: 37
Pridružio se: 20 Avg 2011 10:04

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od ducato2 »

Kako rece Sprinter,standardne dimenzije su 40x40,ali je bitan nacin kacenja za spoljasnji, prednji deo okvira prozora.Kod tebe se prozor vezuje za rucice sa unutrasnje strane i nisam siguran da se to moze resiti lepljenjem.Uostalom poslacu ti prozore pa ti pokusaj da ih prilagodis.Javi mi adresu.
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

Nisam lepo video jer je prethodnik lepio belim silikonom... ima po jedna rupa za sraf sa jedne i druge strane drške i unutra pravougaona matica.. znači sraf kroz staklo od spolja...
Korisnikov avatar
GoranBGD
Korisnik
Postovi: 51
Pridružio se: 09 Jun 2015 06:42

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od GoranBGD »

Našao sam u beogradu čoveka koji radi Henkel lepkove . Pitao ga za problem dihtovanja prozora na krovu i šta koristiti Za plastiku.

Znači Terostat MS 939 se koristi za to. Kupuje se u "salami " treba nabaviti pistolj Za to. Jedna od 570 ml je 16 eur, dovoljna za 5m po 5mm liniju.

Za dihtovanja prozora koji su u gumenom kederu ima Teroson elastic, pakovanje je kao silikon znači 310 ml cena 10 e. Maze se izm gume i stakla ili plastike I izmedju gume i karoserije .

Ima i čuvenu terostat m 110 butil traku širine 25, 10 i 8 mm rolne od 10 m. ..nisam pitao za cenu jer mi reče to je stara tehnologija sad se Ms koristi umesto toga.

Čovek se zove Davor broj 0602072318 . Ljubazan, spreman da pomogne i što je retko danas a najbitnije razume se u svoj posao.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Reparacija prozora na kamperu

Post od sprinter »

Dobra informacija, imaš li neki podatak u vezi adrese, možda čovek promeni broj mobilnog telefona
Odgovori