Problem sa friziderom

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Problem sa friziderom

Post od sprinter »

Imam instaliran frižider Dometic RM 7401L. Problem se javlja pri radu sa plinom. Problem je sledeći:
Frižider radi ali sve vreme na displeju svetli trepćuće narandžasto svetlo koje ukazuje da nema plina.
Primetio sam i sledeće: Pri prvom startovanju frižidera, na hladno, čuje se nekakav zvuk, neka vrsta kratkog udarca i nekad, u zadnje vreme vrlo, vrlo retko neće da zacvakće upaljač.

Ja sam uradio sledeće: Promenio bocu i plin - ništa. Zatim sam skinuo i očistio šolju , gorionik, očistio rupice na gorioniku, proverio širinu dizne - ništa.

Zna li neko rešenje.
Ima li negde u blizini ovlašćeni predstavnik Dometic-a. Zvao sam Stadora u Sloveniji, ali mi je podaleko. Kakva je stuacija sa Zampetasom u Solunu, da li da sačekam leto pa da navratim do njega, imaju li oni uopšte dobrog majstora za frižider.
Svaka pomoć i informacija je dobro došla.
Pozdrav
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Re: Problem sa friziderom

Post od admin »

Polarklima Igor 0631031912 Beograd, Makis
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Problem sa friziderom

Post od sprinter »

Zvao ih, oni mi iskreno odgovorili, nemaju puno iskustva u radu kamperskih frižidera.
Obratiću se Zampetasu, da vidim šta će oni reći.
A možda ga i ponovo raskopam, da proširim glavnu diznu, prošli put sam je samo čistio od gareži najtanjom licnastom žicom ( onom od kablića za kamerice), jedino je ona mogla da uleti u rupicu, vrh igle nije mogao ni da opepeli unutra.
Meni liči da preko glavne dizne ide manje plina i da se zbog toga dobija falš signal o manjku gasa. Jer ranije mi nije "pucao" na hladno pri prvom uključenju. Ovo pucanje je verovatno uzrokovano prezasićenošću plinom u šolji . Zvuči bez veze, ali kad ima dovoljno plina, on odmah kreše, kad ga ima premalo ili previše onda mora da puca prilikom startovanja, tako mi se bar čini.
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: Problem sa friziderom

Post od šukitaxi »

Sad i mene malo zeza cistio i ja i sad plamen super i veliki i plav al sad na auspuh u i gornjojmresteki osetim plin ,sto li sad to,a ne curi sa strane koliko znam
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Re: Problem sa friziderom

Post od Dragan »

Sprinter, ako frizider radi ja ne bih nista cackao. Sto se tice zvuka pri startu frizidera razmisljanje ti je u redu.I kod mene se to javlja kod starta a sad dal je visak ili manjak plina ne znam. Imam utisak da se ta eksplozija javlja kad duze zadrzim prinudni dotok plina pre starta. Kod mene je rucni start. Nije logicno jer kad je koncentracija plina veca trebalo bi da nema uslova za eksploziju. Mislim da je pre uzrok eksplozijama slabija koncentracija plina jer se to javlja samo kod prvog starta nakon duzeg stajanja i zatvorenog ventila boce pa dok izgura vazduh iz cevi. Ja bih u tvom slucaju pre potrazio uzrok u neispravnosti senzora za plin, ukoliko frizider dobro radi. Ako ne majstor Bojan izbaci svu elektroniku i ugradi klasican start i termostat kao sto je uradio Adminu i sada na druzenju smo kontrolisali njegov rad. Temperatura u glavnoj komori, u frizideru je bila +2 stepena a u frizu sigurno u velikom minusu.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Problem sa friziderom

Post od sprinter »

Za sutra sam zakazao randevu sa majstorom za frizidere. I otac mu se bavio frižiderima. Pre dva dana uradio mi je pingvin klimu, vidim da se razme u svoj posao. Probudio mi nadu. Ako ne uspe popravka, nadam se da ću bar znati u kom smeru da idem. Koliko je bitna popravka, još je bitnija dobra dijagnostika.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Problem sa friziderom

Post od sprinter »

Bio mi juče majstor, za sada ništa. Preporučio mi da pokušam sa novim plinom, zamenjenim reducirom i sl. Videću, meni pala još jedna ideja. Ova mi sijalica po malo čludno štuca da ne kažem treperi. Razmišljam, možda se se ukopala u ovu poziciju, možda je do sijalice. Ovih dana ću da ga pustim da radi malo duže, naćiću negde termometar koji meri do nule, pa ću da vidim gde sam.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Problem sa friziderom

Post od sprinter »

Samo da obavestim da mi je Naš dragi kolega Vlada Mustang uspešno popravio frižider. Bukvalno se radilo o problemu loših veza na konektorima.
U Zampetasu su pokušali da saniraju problem, ali neuspešno. Istina uz moju pomoć ustanovili su da se radi o lošim spojevima na konektorima na uredjaju za kontorlu goriva( BURNER CONTROL DEVICE).Predložili su mi da se promene napojni kablovi sa plastičnom utičnicom. Sve to je trebalo baš da košta.

Na prolećnom druženju Vlada je uzeo stvari u svoje ruke i zamenio konektore bez da je menjao utičnicu i kablove, i sada sve perfektno radi.
Vlado i ovim putem, hvala od srca.
Poslednja izmena od sprinter u 26 Jun 2018 15:39, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Jader
Korisnik
Postovi: 770
Pridružio se: 14 Avg 2012 00:45
Lokacija: Beograd

Re: Problem sa friziderom

Post od Jader »

Ovo je tako dobra vest! Svaka čast Vladi za trud i uspešno rešen problem.

@sprinter Sad možeš opušteno na odmor, kamper bez frižidera = torta bez šlaga = žena bez ...... (dopunite sami :D )
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Problem sa friziderom

Post od sprinter »

PS. Ovo od srca, nemoj pogrešno da shvatiš
Korisnikov avatar
laki 086
Korisnik
Postovi: 35
Pridružio se: 14 Mar 2013 12:18

Re: Problem sa friziderom

Post od laki 086 »

Nadam se da i meni neko od vas moze pomoci.
Imam frizider u kamperu koji odlicno radi na 220V.....ali ne i na plin. Prethodni vlasnik kaze da ga nikad nije koristio na plin. Posto nisam mogao da ga stavim u funkciju skinuo sam gorionik i ocistio garez i tom prilikom kad sam cistio diznu ostetio je sa vrhom od igle. Sada nikako ne mogu da dobijem normalan plamen. Ili je plamen veliki ili je mali. Jos sama primijetio da mi pomalo izlazi dim iznad frizider , ispod ploce od plinskog sporeta.Predpostavljam da je mozda auspuh zacepljen. Regulator ima podijoke od 1 do 5 medjutim on samo reaguje izmedju 0 i 1. Kad ga postavim na 0 plamen je minimalan, a cim ga malo okrenem prema 1 on se odma poveca na maxmimum.
Ima li mu spasa? Frizider je Elektrolux RM 4280.
Pozdrav za sve.
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: Problem sa friziderom

Post od šukitaxi »

Dizna ti je zavrsila karijeru kao i nase koji smo cackali iglama i zicama,jako je osetljivo to i zato ti i neradi,mora nova,13e ako me pamcenje sluzi
Korisnikov avatar
laki 086
Korisnik
Postovi: 35
Pridružio se: 14 Mar 2013 12:18

Re: Problem sa friziderom

Post od laki 086 »

Dje ima da se kupi?
Juce sam se cuo sa majstorom Ljubom iz Zemuna.....on rece da ce pokusati da je nadje....

Napravio sam je od prohroma i izbusio rupu. Sad ima plav plamen i fino hladi ali se osjeca plin unutar kampera. Mora da joj smjesa jos nije dobra...... :evil: :evil: :evil: :evil:
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Re: Problem sa friziderom

Post od sprinter »

Ja mislim da u Bgd nema gde da potražiš original diznu.
Zaista ne znam čime si probušio ovu diznu koju si pravio, a da bar približno odgovara fabričkoj veličini. Daj bože da uspe.
Rešenje ti je ili Segedin, ili Zampetas u Solunu.
Korisnikov avatar
šukitaxi
Korisnik
Postovi: 326
Pridružio se: 25 Feb 2016 09:21
Lokacija: Opovo

Re: Problem sa friziderom

Post od šukitaxi »

I ja isto mislim da u Beogradu nema da se kupi dizna jedino da neko donese,a najverovatnije ti je i ta rupa veca cim se oseti plin unutra,i kod mene se osetio kad sam ostetio diznu
Odgovori