SOLARNI PANELI

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ok, nešto moram raditi. Možda je sve dobro povezano, ali me je zaintrigirala činjenica pregorevanja invertera. Sumnjam da je možda dobio preveliki napon ili tako nešto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Mozda nisam pratio bas prepisku , u zadnje vreme se sve nesta na brzinu ukljucujem ,pa ipak koliko sam citao o panelima ide panel njegov regler koji postoje kao deo i u nasim radnjama , akomulator . Cak i da ima suvise velik napon a to je recimo 17-20 v tad bi bio u problemu akomulator jer je izmedju ostalog on taj iz koga na kraju uzima invektor napon , mozda je samo doslo da invektor pusti dusu .
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ima logike to što kažeš, meni je bilo čudno da invetor crkne baš kada sam ugradio solarni panel. A i te varijacije napona dan - noć. Osim toga ne znam kako da proverim da li puni sekunadrni akumulator..... U stvari, isteraću kamper ispod naslona i ostaviti ga na suncu. Prethodno ću videti napone oba akumulatora. Ako se vrenosti napona izmene na više na oba akumulatora, onda bi trebalo da je ok
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Vidi mozes odma da izmeris napone ili punjenja akomulatora ovako , voltmetrom se povezuje paralelno na kleme i ocitava napon u voltima naravno ali ampermetrom se deluje kad se prakine kolo i ampermetar poveze rednom vezom , nema dileme jel puni ili ne .
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

sprinter napisao:Vidim da se Mustang pojavio na forumu. Pitanje

Ugradio sam solar od 90W. U toku letovanja pregoreo mi je inverter.

Ne znam da li postoji veza ? Kada sam bio na suncu, na kontrolnoj tabli sam pratio napon i punjenje solara. Na suncu je bio mislim nešto preko 14,3v u toku večeri je padao na 13,6 ili 13,7v.

Momci iz Budimpešte su mi regler stavili u sedište ( u blizini akumulatora) tako da ne vidim kako sijaju zelene diode na njemu. Ne znam kako da proverim da li on nakon dopunjavanja jednog akumulatora dopunjava drugi.
Pozdrav svima!

Sprinter, uzrok pregorevanja invertera sigurno nije veliki napon na akumulatoru jer većina ima radni napon od 11-15V.
Pre će biti da je bio preopterećen ili da ima loše rešenu zaštitu od kratkih strujnih pikova koji se javljaju u trenutku uključenja pojedinih potrošača.

Trebalo bi da tvoj regulator punjenja puni oba akumulatora u isto vreme i da isključi ili smanji punjenje onog koji se prvi napuni. Možeš lako proveriti punjenje običnim voltmetrom.
Osvetljavanjem panela suncem napon bi trebalo polako da raste preko 12V u zavisnosti od stepena ispražnjenosti (napunjenosti).
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Što see tiče preopterećenja, mislim da ga nije bilo. Samo sam uključivao punjenje lap top-a.

Ne bih rekao da mi regler puni oba akumulatora, mada sam laik. Pratio sam napone. Na jednom ( gel od 120A) je napon bio oko 14,3 a na radnom je bio oko 13,2.

Kako da proverim da li puni oba aku ?
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ako su uslovi merenja bili isti tj. otprilike isto vreme provedeno na suncu i oba akumulatora neopterećena potrošačima, podatak od 14.3 i 13.2 kaže da je sve u redu i da se oba pune.
Da se radni ne puni, napon na njemu bi bio 12V-12.5V.
Sama komandna elektronika sa voltmetrima kod kampera je neki mali potrošač koji verovatno kod tebe pravi tu razliku u naponu jer se iz nje napaja radni akumulator.
I sami akumulatori su kostruktivno različiti i zato se i ne preporučuje njihovo paralelno spajanje.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Čim se malo poboljša vreme, isteraću kamper ispod naslona, ostaviću ga na suncu pa ću videti. Prethodno ću videti vrednosti za oba akumulatora.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Sprinter nisi nista napisao o solarnim panelima na zimskom rezimu , imas li kakvis rezultata , utisaka ? Zadovoljan. . .
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Za sada sve izgleda dobro. Prava mera biće zimovanje sredinom februara.
Po povratku sa zimovanja srediću utiske, pa šaljem raport.

Spremam se ovih dana da zakačim postupak zamene dihtunga na prozorima.
Pre letovanja remontovao sam skoro sve prozore, ispalo je ok.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Juče sam išao poslovno za Pančevo. Nešto sam se ranije vratio, hteo sam da posetim Admina, ali sam ipak produžio. Nisam bio siguran da li ću ga naći i sl. Kada silazim sa Pančevca, verovatno idem levo?
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

kad silazis sa mosta levo i to bez skretanja 400 metara s
admin
Site Admin
Postovi: 798
Pridružio se: 22 Nov 2006 10:08

Post od admin »

Veoma se lako nalazi Visnjicka 25. Kada se od Pancevackog mosta nastavi ulicom 29.novembra ili Despota Stevana na oko 400 met. sa leve strane , posle 3. semafora malazi se plac sa velikim salonom namestaja i uredjenim parkingom. Na krovu pise SALON ZA IDEJE LHC . Pored je EUROGLAS i plac sa polovnim automobilima.
Sediste kluba i hala-servis se nalaze u sklopu objekta.
Svi clanovi kluba su dobrodosli svaki radni dan od 08-20h , subotom od 08-15h a nedeljom po dogovoru.
Pozdrav Dusan 063-266032
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Moja interesovanja za ovu temu je konstantna, a svremena na vreme imam potrebu da napisem neka zapazanja i tako razmenim sa citaocima .
Primecuje se da nase trziste polako izjednacava sa ponudom iz Evrope kako po robi tako i po ceni robe . Naravno da je uvek bilo mesetara koji su zaradjivali i ugradjivali marzu na robu iz Evtrope.Mogao bi da navodim od JATA pa gospode koji nam prodaju tv aparate koji sledece godine nece biti u funkciji , na svu srecu jos nisu osmislili kako da uskrate informacije preko interneta, svakako otvoren prozor u svet...
Primer je upravo firma iz ZEMUNA - ALTINE koja svoje SOLARNE PANELE PRODAJE ZA 150% VECU CENU nego po kojoj se mogu kupiti u Evropi austriji <nemackoj ili Bugarskoj u radnji. Zvanicna cena solarnih panela bez elektronike i akomulatora u Evopi je 1W=1 euro kod nase gospode iz Zemuna -altine to je 2.5 eura za 1W .
Paznja prijatelji ovde govorimo o novoj generaciji saca koje isto svi nabavljaju iz Kine i sami lepe za duplo staklo i rame naravno. Dakle oprez ne mora da nam tegle usi oni koji misle da su nam magarece

http://www.energoinfo.com/region/kinezi ... oizvodnje/

http://www.asel.hr/solarni%20monokrista ... paneli.htm
Korisnikov avatar
Dragan
Korisnik
Postovi: 482
Pridružio se: 06 Mar 2012 13:00
Lokacija: Pirot

Post od Dragan »

Evo da se i ja ukljucim u diskusiju u vezi solarnih panela sa mojim skromnim informacijama. I sam sam zainteresovan za nabavku solarnog panela( 2x50W). Cuo sam da se u Bugarskoj mogu naci kineski paneli po povoljnim cenama. Navodno ih ima na pijaci Ilijanci u Sofiji. Provericu prvom prilikom. Inace sto se tice cene ima na trzistu i skupljih i jeftinijih, u zavisnosti od tehnologije izrade. Za potrebe kampera kvalitet nije toliko bitan s'obzirom kako se koriste. Kada se govori o kvalitetu pre svega se misli na stalnost karakteristika. A to je bitno za solarne sisteme koji su stalno u upotrebi. Tako da pitanje da li su paneli monokristalni, polikristalni, amorfni.. u nasem slucaju nije bitno. Mnogo bitnije je kakav je regulator punjenja. Znate da je moguce punjenje akumulatora "konstantnim" naponom kada se napon punjenja odrzava u nekom opsegu sto kod automobila radi regler, ili konstantnom strujom kada se regulise struja punjenja u nekom opsegu regulacije. U pocetku punjenja akumulatora sruja je veca, kod naponske regulacije, a kako napon na akumulatoru raste struja punjenja opada. Kada vam izvor napona radi odredjeno vreme (Solarni panel dok je sunce), jasno je da ce te u akumulator pohraniti vise energije ako za svo vreme punjenja protice kroz njega skoro maximalno dozvoljena struja. Zato treba kao regulator punjenja ugraditi MPPT ( Maximum Power Point Tracking) regulator koji povecava efikasnost solarnog sistema do 30% sto opravdava njegovu nesto visu cenu od obicnog regulatora. ( 15A oko 80 EU)
Odgovori