SOLARNI PANELI

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Praksa je bitna kao i tuđa a i sopstvena iskustva.
Nisam preterano zagledao sam uređaj, tako da ne znam sve njegove prednosti u radu u odnosu na centralni displej.

Boss , napiši svoja pozitivna iskustva. Koje su mu prednosti u odnosu na centralni displej.
Prošle godine kada sam kupio i montirao solarni panel, kontaktirao sam dilera i pitao ga da li da kupim i displej, ne baš ovaj, neki sličan, on mi je pokazao na moj centralni displej i rekao dapored njega nemam potrebe za takvom kupovinom. Možda on nije upućen u svaki uređaj, on ih prodaje a ne koristi, tako da su lična iskustva kampera dobrodošla.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Hallo "sprinter",
bice prilike nadam se, srescemo se i videces kako to kod mene funkcionise i ne samo to.....
Problem koji ja vidim je taj da na zentralnom Dyspleju mozes da ocitas nivo "sveze" odnosno "prljave" vode
i to samo od prilike, zavisno od toga koliko senzora po tanku (rezervoaru) imas i koliko senzora moze
taj centralni panel sa kontrolise (stojeruje). Kontrola tankova nije linearna.
Sto se struje tice imas najverovatnije jedan analogni Voltmetar koji pokazuje napona na "starter" i "bord" bateriji
i eventualno (a to je vec za mnoge luksuz) imas jedanjedan analogni Ampermetar koji vrlo neprecizno
(cak i zbog svoje "male" velicine) pokazuje punjenje odnosno praznjenje "bord" Baterije.
Znaci, nemas mogucnost tacno i pouzdano Volt i Amper-Daten da procitas a kamoli trenutni kapazitet Baterija.
Drugim recima, na Monitoru mozes da ocitas za koji vremenski period imas struje dovoljno bez opasnosti da unistavas svoje Baterije,
da ocitas prilikom punjenja koliko vremena ti je potrebno odredjenim rezimom da punis Baterije da bi bile pune i
sa malo iskustva (sto sam ja relativno brzo stekao) zakodje ocitas koliko su ti "bord" Baterije "zdrave, dobre",
koliko jos mozes da racunas na njih (neznam kako da se drukcije izrazim) bez da te lose iznenade.!
Sigurno da se moze bez Baterie-Monitora, na kraju velika vecina Kampera jedan takav Monitor i nema,
ali to je jedna vrlo interesantna i korisna komponenta, koju mnoga Kamping-Vozila u najvisoj luksuz klasi imaju.
Vidi, moze se i bez Klime, moze se bez "servo" upravljaca i puno cega, pa svi hoce da imaju.
Cak i "Porse"je auto koji nikome netreba ali svi bi hteli da ga imaju! Nadam se da me razumes.

Budi mi pozdravljen
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Slažem se da se može bez svega, ali nije to poenta, treba napraviti prijatno okruženje oko sebe.

Ovaj uređaj me zainteresovao pre par godina. Obzirom na cenu, a pritom imajući svoj centralni displej, nisam razmišljao o kupovini. Posle mišljenja dilera iz Mađarske odustao sam od njega.

Sve je stvar navike. Sjajna je stvar da u svako vreme znaš na čemu si.

Ne znam oznaku modela centralnog displeja koji mi je ugrađen. Znam samo da ima voltmetar i ampermetar, zaštitu od pada napona, nekoliko dioda koje različito svetle i sl.
Parametri baterije su mi bili izuzetno bitni dok nisam ugradio solar. Sada nemam problema sa baterijom obzirom da sve ono što uveče potrošim, sutradan solarne ćelije dopune, tako da mi nije bitno da li imam 14,2 napon ili 13,5 . Trudio sam se i da uklopim jačinu solarne ćelije sa baterijom, pa sam umesto fabričke baterije od 80A ugradio gel od 120A. Sa onom starom od 80A imao sam struje dovoljno za 2-3dana, ali sam tada koristio i sijalice koje su trošile po 10w svaka. Veću potrošnju imam zimi, zbog grejanja.
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

To mislim i ja da nije poenta u tome da se moze bez koje cega! Sto se dilera tice i to je stvar za sebe.
Puno njih nema pojma ni ocemu. To sam iskusio puno puta. Danas sam upravo cita u "netu" na nekom Forumu;
Covek ima problem sa luksuznim Kamperom na kome ima zakljucavanje ulaznih vrata sa IR daljinskim upravljacem i zeleo bi da tu daljinsku funkciju
moze da iskljuci iz njemu poznatog razloga, kada se ne nalazi u vozilu!? Zali se da diler od firme koja je Kamper proizvela i koji mu je taj Kamper prodao
nije u stanju tu opciju naknadno da napravi. To je dokaz koliko cesto nemaju pojma. To su osnovne stvari koje se resavaju zatvorenih ociju ako si strucan.
U Nemackoj na primer, kao i ovde moze svako da bude diler. Sutra mozes da budes auto-diler i niko nece da te pita imas li vozacku dozvolu
a kamoli dali umes auto da popravis.
Baterie Monitor nece da ti zameni Centralni Diysplej, on ti je i dalje potreban a Monitor treba ukomponovati u System.
Sto se Solar-Panela tice ja imam dva po 120W normalno paralelno vezana i preko reglera vezana na Systen.
Uz to, sto veci kapacitet "bord" Baterija imas utoliko je to bolje. Ja ne pamtim kada sam bio prikljucen na struju,
Izuzetak je kada smo duze vreme na istom mestu zbog klima uredjaja. Inace sva svetla su "halogen" cak i do 20W,
TV, OYSTER Sateliten-Anlage, DVD, kompletno grejanje, Alarm-Systemi (ima ih vise), pa cak i kompresor frizider i kompresor zamrzivac,
rade bez grceva i gledanja na sat. Jedino kada smo na proputovanju koristim "ONAN" generator sa Anlaserom, koji je ugradjen u Kamper za Klimu,
Kaffee-Masinu i indukcionu Plocu za kuvanje mada nikad ne kuvamo osim ako je stvarno nesto na kratko da se isprzi ili ugreje.
Puno od svega toga nije neophodno potrebno, ali veruj mi, lepo je kad se ima i kad funkcionise.
Eto toliko od mene za sada. Ako te kojim slucajem nesto muci ili si u nedoumici a mislis da ti mogu pomoci, pitaj slobodno, ako znam pomoci cu rado.
Takodje to vazi i za sve ostale clanove i kolege koji ove redove procitaju.

Pozzz...............
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dobro je da se forum širi. Sva iskustva su dobrodošla.
Pozdrav
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Za sve Kampere koji su zainteresovani da uskoro ili ubuduce kupe Solar Panele, a nisu sa materijom upoznati!
Kupite samo "monokristallin" Solar Panelle a ne "polikristallin"!!!
Ovo pisem jer vidim da upravo na nasem trzistu "polikristallin" Panela ima u prodaji.
Nemojte dozvoliti da vas prodavac ubedi da su paneli dobri, super itd.......
Kod njih je stepen iskoristenja dosta manji nego sto je to kod "monokristalin" Panela!

Pozzz...............
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Na zapadu svi menjaju stare pa se n e-bayu pojavljuju stari tipovi panela po ekstra. Ceni. Znaci sve ima razlog samo treba biti obavesten
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

To je absolutno tacno, samo ja nisam mislio na eBay nego na ponudu kod nas, na nasem trzistu. Nude ih u Srbiji u velikom stilu.
Radi se o novim panelima, a predpostavljam da ima ljudi koji nisu informisani pa da makar znaju sta kupuju ukoliko se ipak za to odluce.
"Polikristallin" Paneli se jos uvek proizvode ali za druge potrebe i njihova proizvodnja je daleko jeftinija od "monokristallin"-a.
Da ne objasnjavem razliku izmedju jednih i drugih Panela jer za mnoge to i nije vazno, mislim da je za potrebe Kampera,
gde je broj panela i tako ogranicen vec zbog male povrsine krova, su "monokristallin" Paneli dosta bolji.

Pozzz.....................
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Batterie Monitor BM-1
(samo za „groskamper“ –a,)

Hallo "groskamper",


ich habe grade ein Ausschnitt aus eine Fachzeitschrift im Internet gefunden und ohne dir zu nah zu treten, bitte dich das zu lesen.
Ich Wunsche und hoffe sehr dass du (wie du sagtest „ mit deinem Gastarbeiterdeutsch“) verstehen werdest.


Zitat:
„Der erreichte Batterie-Ladezustand kann über Batteriespannung alleine leider nur sehr ungenau, viel genauer schon über die Säuredichte (nur bei Nassbatterien)
und relativ genau über einen so genannte Batteriecomputer/Batteriemonitor ermittelt werden“


Das soll nur dienen dass du mir glaubst dass ich es ehrlich gemeint habe und dass es wirklich nicht um irgend eine Art von „Wichtigmache" gehandelt hat.


Pozzz........................
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Nemoj da si tako sujetan , misljenja su razna ,kao i pristup koriscenja kampera kao i koriscenje razne opreme u kamperu .
Osnovno pravilo : nabavi kamper -kamp prikolicu
podji na put i uzivaj u njemu

Verovatno ce biti zainteresovanih za ovaj proizvod...
Slicne diskusije su se vodile dal je kamperu potreban agregat , ja kupim i to dobar, nov besuman i koristio sam ga toliko da sam potrosio sve zajedno za tri godine 5 l benzina . Znaci greska a bilo da se kupi ili nema voznje , slicno je verovatno i sa solarnim celijama ....
moje kretanje je bilo svaki dan na drugom mestu a za to su mi bili dovoljni akomulatori iz kampera 2kom + 1 motorni.
I tako prepisujemo se pa ko kako vidi sta mu treba i odgovara za svog kamper ljubimca ,
Pozdrav


a da da ne zaboravim i na gooogle nemackom :

Sei nicht so eitel, sind die Bewertungen unterschiedlich, ebenso wie den Zugang zur Nutzung von Campern und den Einsatz verschiedener Geräte im Wohnmobil.
Generell gilt: Kauf-Camper Wohnwagen
                            Sie gingen hinaus und genießen Sie es

Wahrscheinlich an diesem Produkt interessiert sein ...
Ähnliche Diskussionen fanden dal Camper Einheit erforderlich ist, und ich kaufe eine gute, neue geräuscharme und ich benutzte es so sehr, dass ich alle zusammen verbracht haben drei Jahre lang, 5 l Benzin. Signs war ein Fehler, zu kaufen oder nicht fahren, ist wohl ähnlich wie Solarzellen ....
Meine Bewegung war jeden Tag auf dem zweiten Platz für mich ausgereicht akomulatori von Campern 2pcs + 1 Motor haben.
Und das wird transkribiert und wer sieht, was sie brauchen und reagiert auf Ihrem Haustier die Camper,
Gruß
BOSS
Korisnik
Postovi: 243
Pridružio se: 15 Jul 2012 13:27

Post od BOSS »

Sto se pravila tice: "podji na put i uzivaj" delim totalno misljenje sa tobom.
Takodje da svako ima svog ljubimca (kamper/kamp prikolicu) i da je njemu najbolji na svetu. Svako kupi, napravi ili opremi svog "ljubimca" onako kako njemu odgovara ili kako moze. ali ako tebi nisu potrebni Solarni Paneli ili generator, neznaci da nisu potrebni nekom drugom.
Ja mislim da imam super opremljen kamper, ali po mom ukusu i to vazi samo za mene i moje potrebe.
Sigurno ima puno njih koji moj kamper nebi zeleli da imaju jer njihovim potrebama ne odgovara, bez obzira na to koliko kosta.
Citao sam i zao mi je da si zbog situacije u kojoj se nazalost nalazis morao da prodas svoj kamper.
Zelim ti da se sto pre steknes mogucnosti i dodjes do novog kampera koji ce sigurno biti jos bolji od predhodnog.
Drzim ti palceve da sto pre uspes i da nam svima sto pre predstavis svoje novo"ljubimce".

Pozzz.................

P.S. Pazi samo da grejanje bude bolje sledeceg puta ha, ha,! Naravno da se salim!
lio
Korisnik
Postovi: 525
Pridružio se: 17 Mar 2011 21:49
Lokacija: Prokuplje

Post od lio »

Ja ne sumnjam u Groša, siguran sam da najkasnije do iduće godine ponovo kreće na putovanja na ovaj način. Pa pričali smo: Italija, Španija ...
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Hvala na podrsci svakako ovaj nacin zivota sa kamperom necu menjati .
Istina je da imam planove za sledecu godinu ... kasnije o tome u slici i reci , .
Radovi dobro idu na restoranu , prvo to a potom zadovoljstva .
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Što se tiče upotrebe solarnih panela zimi, nemam previše pozitivnog iskustva. Srbija ima preko 2000 sunčanih sati za godinu dana (više nego što imaju mnoge evropske zemlje).
Međutim, zimi je prosek sunčanih sati mnogo manji, a sunce još obasjava panel pod manjim uglom pa je i proizvodnja struje manja. Kod mene je stambeni akumulator spolja, tako da hladnoća kojoj je izložen dodatno smanjuje njegov kapacitet. Zimi se više boravi u kamperu pa je i potrošnja veća, tako da mislim da je ipak agregat obavezan deo zimske opreme. Doduše, ja do sada nikada nisam koristio agregat zimi, jednostavnije mi je bilo da upalim motor i dopunim akumulatore. Nervira me i noćno pakovanje agregata po hladnoći, kao i miris benzina u kamperu.
Bez obzira na sve prednosti agregata zimi, kupio sam još jedan panel koji ću ugraditi čim se malo prolepša vreme. Moje lično mišljenje je da nema svrhe ugrađivati panel ispod 120W, dodavanjem još jednog panela imaću oko 200W što će ipak zadovoljiti većinu mojih potreba. Nekako mi je lepši osećaj kad zasijaju LED diode na solarnom regulatoru punjenja, nego kad čujem brundanje i smrad agregata.
Omnia mea mecum porto
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Mustang, što se tiče upotrebe solarnih panela zimi našao sam neke tvrdnje:
Kada govorimo o solarnim panelima zimi onda se njihova upotrebna vrednost dovodi značajno u pitanju i ako se leti na primer potpuno možemo osloniti na njih, zimi bi to bilo otprilike tek oko 30-40% i to pod uslovom da su dani sunčani, a kad to nije slučaj verovatno tek 10-20% u odnosu na letnje uslove.
Da li je ova konstatacija OK?

I postavio sam jednu tabelu u temi Elektroinstalacija u kamperu (da je ne ponavljam i ovde) koja se tiče vremena punjenja akumulatora u zavisnosti od jačine panela i inteziteta sunčevih zraka, pa jel može neki komentar tj. da li su vrednosti u tabeli približno tačne prema tvojim merenjima, ako si se time uopšte bavio.
Odgovori