SOLARNI PANELI

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Moja Truma grejalica je starije proizvodnje i ne mora da radi ventilator da bi radilo grejanje, zbog toga nemam ni potrošnju struje zimi kad nisam u kamperu. Na skijanju, kad je sunčan dan nemam dodatnu potrebu za strujom, dovoljan je solarni panel. Međutim, kada je više od dva dana bez sunca, isprazni se prvo dodatni akumulator od 100AH koji napaja samo inverter i pojačalo za muziku. Stambeni se retko kad isprazni (72Ah) jer napaja samo LED rasvetu i pumpu za vodu. S obzirom da sam ja na skijanju najčešće vikendom 2-3 dana, nemam neku potrebu za dodatnom strujom.
Tabela punjenja koju je dao Igorpet je u redu ali u praktičnom slučaju akumulator se nikad ne prazni i puni do kraja već se radi o višecikličnom punjenju i pražnjenju u kraćim intervalima pa onda i nema neku realnu primenu.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Primer kako svako nadje svoju "meru "
zapravo nema opsteg pravila.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Upravo tako. Svako drugacije koristi kamper i prilagodjava ga sebi i svojim potrebama. Svako ima prioritete koje postuje, za ostalo, ako moze.
Ne treba gubiti iz vida tezinu opreme. Ako je moguce, uvek uzeti nesto sto ne mora da bude fiksirano.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

mustang napisao:...isprazni se prvo dodatni akumulator od 100AH koji napaja samo inverter i pojačalo za muziku...
Tabela punjenja koju je dao Igorpet je u redu ali u praktičnom slučaju akumulator se nikad ne prazni i puni do kraja već se radi o višecikličnom punjenju i pražnjenju u kraćim intervalima pa onda i nema neku realnu primenu.
Jel to muzika ide uživo :lol: sa vokalnom solistkinjom ;)

A tabela se moze uz malo matematike upotrebiti za realne situacije jer su vrednosti linearne pa se moze napraviti okvirno vreme dopune akmulatora.
U stvari ja sam je koristio da bih proracunao jacinu panela tj. da bi napravio optimalno vreme dopune akumulatora na osnovu potrosaca.
Ako su dnevne potrebe potrosaca 60-70A koji panel moze najracionalnije da dopuni tu potrosnju obzirom na akumulator od npr. 160-190Ah, jer za panel od 100W za 180Ah pri intezitetu 50% treba po tabeli 45h za 75%(iako nema u tabeli linearno racunamo) treba 34h (sredina izmedju 50% i 100% inteziteta), pa ako su vrednosti priblizno tacne onda uz malo racuna nije mnogo tesko, u zavisnosti od inteziteta suncevih zraka, napraviti racunicu koliko treba da se to potpuno ili delimicno nadoknadi.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Cene solarnih panela stalno padaju tako da trenuto u Kini mogu da se nađu po ceni od 0.5e/W, a kod nas po 1e/W. To znači da 4 panela od 230W (920W) sa kineskom cenom od 460e mogu na jakom letnjem suncu da napajaju klimu od 7000-9000 BTU samo uz pomoć invertera i jednog akumulatora koji bi služio samo kao stabilizator ili amortizer napona.
Na cenu samih panela od 460e (koja će valjda uskoro biti i kod nas), treba dodati držače, akumulator, inverter,regulator punjenja, montažu, što može ukupnu cifru da digne na više od 1000e. Za taj novac bi se sa druge strane moglo kupiti toliko goriva za oko 100-150 dana rada agrgata sa prosekom rada od 6-8 sati dnevno. To je možda čak i gorivo za 3-5 letovanja. Doduše i sam bolji agregat košta otprilike od 400-800e pa matematika i nije toliko na strani agregata ako se gleda dugoročno.
Glavni nedostaci napajanja klime preko solarnih panela bilo to što ona ne bi mogla da radi kad zađe sunce i dodatni teret na krovu kampera od oko 100 kg.
Naravno, ovo je samo neko moje razmišljanje na temu napajanja klime potpuno besplatno i bešumno za duži vremenski period.
Omnia mea mecum porto
Sinbad
Korisnik
Postovi: 375
Pridružio se: 06 Avg 2012 22:59
Lokacija: NS

Post od Sinbad »

Ugradis inverter klimu i resen problem. Ona krece polako iz lera i menja brzinu kompresora (potrosnju) u zavisnosti od potrebe. On/Off Klime povuku mnogo kad startuju kompresor i obore napon do te mere da sve stane.
Kad se mora, nije teško.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Solarni paneli od 230W koliko ja znam su namenjeni za 24V DC (cena je veca prilicno od 230e, ono sto sam ja nasao), imaju oko 1,7m2, teski su oko 20-25kg, napon preko 35V, daju oko 8A.
4 x 230W daje oko 30A na 24V i nisam siguran da se to moze racionalno iskoristiti za punjenje akumulatora od 12V, a povrsina od 4x1,7m2=7m2 nije bas za krov kampera. Ovo je vise za brodove koji nisu toliko ograniceni povrsinom i tezinom.
Ako idemo na vece snage solarnih panela onda moramo ici i na vece amperaze akumulatora da bi uopste mogli da iskoristimo proizvedenu struju za punjenje. Kod stacionarnih sistema nije problem ubaciti 2, 3 ili vise akumulatora odgovarajucih vecih amperaza, ali u kamper je prilicno nezgodno, kako zbog prostora a vise zbog tezine, imati vise od jednog akumulatora za stambeni deo (akumaloti od oko 200Ah su oko 65 kg teski sto je vec prilicna tezina). I ja mislim da prilikom odabira solarnih panela mozemo ici maksimalno na velicinu panela koja moze puniti akumulatore od oko 200Ah, jer jedino oni imaju koliko-toliko prihvatljivu ekonomsku cenu.
Sa druge strane, bez akumulatora solarni paneli se ne mogu prakticno koristiti i sistem cini solarni panel, regulator, akumulator i sistem mora biti usaglasen jer u suprotnom se ne moze koristiti, efikasno.

Na primer, iz one tabele, mozemo videti da panel od 220W pri maksimalnom iskoriscenju nije preporucljiv za punjenje akumulatora od 60Ah.
Visak proizvedene struje regulator mora nekako iskompezovati a to znaci pretvoriti u toplotnu energiju a ako se pretera sa ovim to znaci crkavanje, topljenje, regulatora.

Tehnologija fleksibilnih solarnih panela jos uvek nije na nivou klasicnih, ali mislim da ce se to za par godina vec promeniti i mislim da su oni prava stvar za koriscenje na krovu kampera. Kako zbog tezine i debljine, tako i zbog nacina montaze.

Ako negde gresim vi me ispravite.
Poslednja izmena od igorpet u 23 Jan 2013 12:09, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Ja sam i mislio na akumulator od 24V, u stvari bi trebalo dva. Ideja nije punjenje akumulatora nego napajanje klime. Moderan MPPT regulator ce iskljuciti punjenje bez ostecenja kad se napuni akumulator, a sto se tice njegovog kapaciteta ne treba biti veci od 130 Ah za moju zamisao, jer bi sluzio za napajanje klime dok ima sunca. Kad klima ne radi napunice se brzo strujom od oko 35A i sluzio bi za napajanje drugih uredjaja u kamperu. Sa ovolikom strujom punjenja akumulatori bi morali biti olovni jer gel uglavnom trpe struju punjenja 20% od kapaciteta( C20).
Omnia mea mecum porto
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Pa u principu moze akumulator od 24V da bude u stambenom delu, moze da ih bude i 2 ali tu je ja mislim posle problem prostora i tezine.
Jedan akumulator vece amperaze zauzuma manje prostora i tezine nego dva manja iste amperaze.
Mada mislim i da je velika vecina uredjaja za kampere vec predvidjena da radi na 12V DC.
istrle11
Korisnik
Postovi: 29
Pridružio se: 19 Jul 2012 22:08

Post od istrle11 »

Ja mislim da moraju biti dva jer jedan akumulator ima 12 v.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Postoje akumulatori od 24V, ali oni umesto 6 imaju 12 celija.
Ali tezina tih akumulatora je takodje skoro dupla, ovaj od 130Ah ima sigurno 100-120 kg.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Ovo nema veze sa klimom, ali ću nešto reći u vezi solarnih panela.
Kada sam odlučio da ugradim solare, raspitivao sm se malo i kod kolega kampera iz Slovenije , o njihovim iskustvima. Ovim putem ih sve pozdravljam, dali su mi korisne savete.
Jedna od preporuka je bila da se osim stacionarnog ugradi i solar koji se mogao pomerati nekih 10ak metara od kampera. par njih je to uradilo i imaju dobra iskustva. Velika prednost je ta što ne moraš uvek da ih nosiš ( stalna dilema u vezi težine), a posebna prednost je u tome što se kamper može ostaviti u debelom hladu, a pokretni solar postaviti na sunce. Koliko sam shvatio ima ih različite snage, kao i klasični, dakle od 60-120W. Ja sam ugradio solar od 90W, za sada mi je dovoljan, ali ako mi bude potrebna dodatna struja, razmišljam da uzmem jedan pokretni od 90W, jer kako sma shvatio , ako se montiraju dva solara, onda treba da budu jednake snage.
igorpet
Korisnik
Postovi: 264
Pridružio se: 20 Avg 2012 23:41
Lokacija: Kraljevo

Post od igorpet »

Koliko znam, svaki solarni panel koji ima svoj ram moze biti pokretan, tj. ne mora se fiksirati.
Sad oni namenski imaju svoje postolje, duze kablove i slicno, ali su u principu klasicni paneli sa ramom.
Ako su veci problem moze da bude i rezina i manipulacija sa njim, nosenje postavljanje, i tako svaki put kad nismo pored kampera, a oni manji koji su laksi za manipulaciju su i mnogo manjih snaga.

Sto se tice panela, ja mislim da moraju biti istih napona, a regulator valjda odradi ujednacavanje amperaze.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

koliko mi je poznato ovi pokretni su mnogo tanji i lakši, dele se na po 1/2, nije baš teška manipulacija sa njima.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

igorpet napisao:Postoje akumulatori od 24V, ali oni umesto 6 imaju 12 celija.
Ali tezina tih akumulatora je takodje skoro dupla, ovaj od 130Ah ima sigurno 100-120 kg.
Ne znam odakle taj podatak za tezinu, otprilike je 144 Ah - 38kg, 120 Ah -35kg, 66ah - 16 kg.
Omnia mea mecum porto
Odgovori