SOLARNI PANELI

Moderatori: šukitaxi, miki56, andrijica, GorchaHY

Odgovori
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Da prebacimo temu o solarnim panelima ovde.
Nidakon je pomenuo u svom putopisu jedno vrlo interesantnu temu.
Kada je kamper u hladovini, a to svi trazimo kod letovanja, solarni panel služi samo za ukras. Takođe, klasičnom horizontalnom montažom ne može se izvući maksimum iz panela.
Zato je dobro napraviti sistem za brzu demontažu panela i staviti kabl od desetak metara. Kada je kamper u hladovini, izbaciti panel van hladovine i okrenuti ga direktno ka suncu.

Slika
Poslednja izmena od mustang u 03 Okt 2010 21:49, izmenjeno 1 put ukupno.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Znam, razmišljao sam i o tome.
Prilikom kupovine i ugradnje sloara, treba voditi računa o regulatoru punjenja. Ima regulatora koij dozvoljavaju da se istovremeno priključi više solara različite snage. Na NET-u sam našao par interesantnih komada solara koji su savitljivi i kad se ne koriste, drže se zamotani. Tako da kada razmišljam o solarima, mislim da prilikom kupovine vodim računa i nabavim odgovarajući regulator za više sloara, u prvoj ruci da kupim jedan solar od 90w koji će biti fiksiran ( nisam siguran baš kakva je ideja da solar bude demontažan), i da kasnije nabavim jedan savitljiv solar od 40w, koji bi po potrebi uključivao.

Marta je svojevremno pisao da ima različitih tipova solara, neki više koriste svetlost a neki manje, i gledajući ponudu po katalozima zaista je tako. Ne razumem, da li se radi o trgovačkoj prevari, ali oni tvrde da navodno nova generacija solara čak uzima 30% više svetlosti i za toliko je efikasnija od ranijih modela. Ne znam da li je to tačno, baš bih voleo da se o tome nešto prodiskutuje, radi upoznavanja i pomoći u nabavci i kupovini.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Da prebacim komentar ovde:

"Potrebna snaga panela zavisi od načina upotrebe kampera.
Da li se više dana boravi u jednom mestu ili se više vozi. Ako se više boravi u kamperu i koriste razni potrošači naravno da je potreban jači panel.
Iz mog iskustva nikako ne koristiti slabiji od 80W, 120W je solidna snaga ali je optimum 150-180W.
Regulator je vrlo bitan i od njega zavisi stepen iskorišćenja solarnog panela. Isključivo koristite one urađene u PWM tehnologiji."
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Znaš kako Mustang, što se tiče korišćenja kampera, u suštini nikad ne znam kako ču ga koristiti. Sve to zavisi ko je u njemu. Meni samom je mislim dovoljan solar od 60w. Ali, čim se koristi svakodnevno lap-top, i to po 3-4sata, onda bez ne želim ni da razmišljam o modelu ispod 90w. Zimi je isto tako, čak i gore. Grejanje troši struju i to fest. A ono radi bezmalo non - stop.
Tako da mislim da je 90w minimum za ugradnju, jer ne radi se o sitniom ulaganju. Kada ga ugradiš, ugradio si ga i to je to. Zato, ugradi odmah jači, nećeš pogrešiti sigurno.

Ja sam pre mesec dana nabavio agregat od 2kw, pa ću ga koristiti kao dopunu zimi.
Poslednja izmena od sprinter u 03 Okt 2010 22:14, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
mustang
Korisnik
Postovi: 1030
Pridružio se: 27 Jan 2008 22:16
Lokacija: Nis

Post od mustang »

Na tržistu postoje dve osnovne podele koje se pomalo i sakrivaju od kupaca i to na panele proizvedene u Kini ili negde u Evropi.
Imao sam prilike da detaljno pogledam i testiram panel iz Kine koji je skoro duplo jeftiniji od drugih iste snage. Karakteristike su bile oko 20% slabije nego u specifikaciji.
Moguće je da je trestiran na nekoj drugoj geografskoj širini gde sunce pada pod nekim drugim uglom. Kvalitet izrade dosta slabiji od panela nemačke proizvodnje pa pretpostavljam da mu je i vek
trajanja manji.
Nemci garantuju vek trajanja od 20 godina uz zadržavsanje 80% karakteristika u tom periodu.
Omnia mea mecum porto
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Kako da znam gde je proizveden, skoro sve se proizvodi u Kini. Svi proizvođači jedino kažu ono u stilu, jeste Kina, ali ovo je za nemačko tržište i sl. Sad, kako da znam da je za nemačko tržište, i da li ima razlike ili ne. Jedino da ga kupim u Nemačkoj, ali ni to nije garancija.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Citam tekst ne moze covek viseni da kupi nista ada ne postane informisan maksimalno koliko da te ne izmagarce za sopstvene pare.
Sta je kina a sta germani !? prosle zime sam se provukao sa par sati agregata na kopu a ove ukoliko sam se dobro izracunao mozda za tri dana upalim kamper jedno pola sata -sat. Lap top ima bateriju realno 6h i ako je deklarisano 8h ah zaboravih detalj da radi wairles sa JAT na parkingu jedva cekam. Moram u narednih mesec dana da pojacam izolaciju odozdo s jos jednim slojem stirodura ,neskodi a moze da pomogne , pecica radi ali turbinu nesto ni ne koristim pa nemam potrosnju struje, jedino mi je frka da ostavim grejanje dok me nema ceo dan, naravno ako ga ugasim kad dodjem zagreje se za 10 minuta ali oce voda da mrzne ako je debeo minus i sta tad covek da radi ?
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Zašto ti je problem da ostaviš grejanje u toku dana. Ja to radim i nemam nikakvih problema. Jedino što uradim je da snizim temperaturu skoro upola u odnosu na onu koja mi prija kada sam u kamperu. A pravo da ti kažem, 10min za zagrevanje kampera je dosta dugo vreme zimi.

Volim kada uđem u kamper, da je unutra toplo, odmah mi lakše.

Nemam ugrađen detektor za CO , to ću ugraditi ovih dana.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

što se tiče grejanja, ja ne mogu da ga koristim drugačije, nego da duva po celom kamperu. Mogu da zatvorim izvode, ali zašto bih to radio. Sistem grejanja je takav da osim unutrašnjeg prostora, greje i garažu i toalet. A zimi u garaži držim podosta opreme, skije, pancerice i po jedan skafander, Zato je super što se greje garaža, em greje krevet iznad, a i brzo osuši opremu, a ujutru je pancerica topla, milina za obući.

Kad smo kod pancerica, znaš li da li u Bgd. ima servis Salomona, otišle mi gume na pancericama, one koje prijanjaju na vezove. Čuo sam nešto da u Sava centru ima nekakav servis, ali ne znam da li radi
Poslednja izmena od sprinter u 04 Okt 2010 00:04, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
groskamper
Site Admin
Postovi: 2004
Pridružio se: 11 Avg 2009 18:46
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od groskamper »

Raspitacu se sutra ja koristim servis ski opreme na Dorcolu 25.maj kod bazena ovih dana i ja treba da snowbord servisiram pa dobijes informaciju moja truma ima opciju da zraci + da duva pa opcija 5 brzina upravu si ostavljam i ja grejanje ali mi uvek nekako ...
najbolje je kad je suncan dan a nocu radi celu noc normalno oko 3.

Sad mi konobar ispricao vic:
Sta je to ? Kuca -poso-kuca- kuca-kuca -kuca-kuca...
Ekrem ( iz velikog brata )dobio otkaz
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Dobar je,

Napisaću nešto ovih dana u vezi Jahorine, koliko znam, mnogo je bolja za bordere od Kop-a.

pozdrav
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

evo da odgovorim Sprinteru, vezano za tendu. Tenda je Omnistor 8000 širine 2.75m i dužine 4.5m Ugradio sam je isto u Centrovacanze, a cenu cu ti javiti (racun mi u kamperu). Sto se tice madjara, ja sam bio kod njih na servisu Truma peci(oni su ovlasceni servis). Vrlo su ljubazni, sef prica engleski, odgovaraju na E mail i skidaju porez ako je suma 100, 200€. Ja sam bio vrlo zadovoljan.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Zahvaljujem Nidaconu na odgovoru, ako nije problem, reci mi nešto koji si solar i gde ugradio, cena i sl.
Pozdrav
nidacon
Korisnik
Postovi: 84
Pridružio se: 23 Maj 2011 00:07

Post od nidacon »

solarni panel je od 90W, ugradio sam ga u Centrovacance(Trst). Cenu sam nasao: sam panel u radnji je 348EUR, ugradnja i sitan materijal(kablovi , regulator punjenja, ...) je jos 194EUR. Cene su sa skinutim porezom. Ako ugradjujes jos jedan akumulator, bitno je da budu isti. Tenda je kostala 754EUR+ugradnja 92EUR. Vrlo su korektni i za svaku preporuku.
Korisnikov avatar
sprinter
Korisnik
Postovi: 2670
Pridružio se: 06 Dec 2009 09:17

Post od sprinter »

Odlično, hvala ti
Odgovori